محل تبلیغ شما
سونامی سرطان فارس را تهدید می کند

تاریخ خبر: 1394/11/17

سونامی سرطان فارس را تهدید می کند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

«هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم»؛ جمله ای که بی شک
همه ما آن را نه یکبار، بلکه بارها و بارها شنیده ایم.جمله ای ترحم برانگیز؛ اما هشدار دهنده.
سرطان؛ نامی که بی اختیار مرا به یاد چهره های یخ زده بدون مو می اندازد. نگاهی منتظر در پس چشم هایی
خسته و بی رمق با پلک های بدون مژه. منتظر یاری سبز؟! کودکی را به یاد می آورم که یاور سبز او ماژیک در دستش  بود و در مقابل آینه با حسرت تارهای موی از دست رفته اش
را به روی تصویر پیشانی اش نقاشی می کرد. نمی دانم شب و روز این بیماران را حسرت پر کرده است یا امید؛ ولی خوب می دانم که شب و روزشان درد دارد.
این بیماری را به نقل از جامعه پزشکان با نام بیماری خاص هم می شناسیم و مهم تر از نام آن، باید توجه داشته باشیم که سرطان و علل به وجود آمدن آن را تا چه حد می شناسیم
و در پیشگیری از آن، چه میزان توانمند هستیم؟ در زمینه آموزش راه های پیشگیری و جلوگیری از رشد این بیماری چه تلاش های ثمربخشی انجام شده است؟ برگزاری سمینارهای مختلف؛ نصب و پخش پوسترهای متعدد؛ برگزاری بازارچه های خیریه به نفع این بیماران؛ آیا همین میزان فعالیت برای ریشه کن کردن این بیماری یا حداقل جلوگیری از رشد آن کافی است؟!!
با وجود اینکه سرطان قابل پیشگیری است؛ ولی آمار و ارقام چیز دیگری می گوید!!!
طبق گزارش تازه ای که از دانشکده علوم پزشکی به دست آوردم، آمارها حکایت از افزایش بیماری سرطان در جامعه امروز دارد؛ به گونه ای که سالانه حدود ۵۶۰۰نمونه جدید سرطان در فارس شناسایی می شود که شامل حدود ۷/۴درصد بیماران کشور است. آمار ابتلا به این بیماری، حدود ۵۴درصد در مردان و ۴۶درصد در زنان است و حدود ۱۰درصد این آمار به کودکان اختصاص دارد. (یعنی چیزی حدود ۵۰۰ الی ۷۰۰ نفر سالیانه). نکته جالبی که باید به آن اشاره کرد، این است که سرطان به نوعی یک بیماری ژنتیکی است. چون تغییر در ژن یک سلول باعث می شود رفتار آن سلول تغییر کند. با توجه به چند عاملی بودن بیماری سرطان، از دیگر علل شیوع این بیماری می توان به عوامل محیطی و فردی اشاره کرد که در به وجود آمدن آن تأثیر دارد. به دلیل اینکه در ایجاد هر سرطانی، علاوه بر خطر عمومی، عوامل خاص نیز نقش دارد؛ هر سرطانی به بررسی و تحقیق برای شناسایی عوامل خاص بروز آن سرطان در یک منطقه خاص، نیاز دارد. باتوجه به نکات گفته شده، درباره روند درمان این بیماران و دسترسی آنان به مراکز درمانی و تجهیزات مورد نیاز نیز باید گفت در حال حاضر خدمات بستری بیماران سرطانی، در بیمارستان های نمازی و آنکولوژی امیر انجام می شود و خدمات سرپایی در درمانگاه مطهری، شهید فقیهی، آنکولوژی امیر و درمانگاه امام رضا صورت می گیرد که همگی این مراکز در شیراز هستند و با توجه به سطح بندی کشوری در خدمات سرطانی، درمان در مراکز دانشگاهی پیش بینی شده و متأسفانه هیچکدام از شهرستان ها خدمات درمانی به بیماران سرطانی ارائه نمی دهند.
البته دانشکده علوم پزشکی وعده احداث مراکز غربالگری و تشخیصی در هفت شهرستان استان فارس را داده است. تجهیزات مناسبی در شیراز برای خدمات سرپایی و بستری پیش بینی شده است، ولی باتوجه به اینکه این دانشگاه به چهار استان همجوار و حتی سایر استان ها هم سرویس می دهد، در زمان هایی امکان پوشش صددرصد خدمات وجود ندارد و به همین دلیل، ساخت بیمارستان سرطان جنوب در حال پیگیری است که در صورت تأمین اعتبار می تواند تا پنج سال آینده، وارد چرخه ی خدمات دهی به بیماران سرطانی شود که تحول مناسبی در این امر خواهد بود.
در خصوص دسترسی بیماران به داروهای ضروری خود در پروسه درمان نیز باید گفت بیماران سرطانی داروهای مورد نیاز سرپایی خود را فقط از داروخانه ی بیمارستان نمازی دریافت می کنند و باتوجه به دستورالعمل حمایتی پرداختی، مبلغ کمی از داروهای گران قیمت مورد نیاز سرطان از طرف بیماران پرداخت می گردد؛ اما درخصوص داروهای موردنیاز بیماران بستری، به جز یک دارو که از بیمارستان نمازی تهیه می شود، بقیه ی داروها در بیمارستان های نمازی و امیر تأمین می گردد. از طرفی خدمات رادیوتراپی و پزشکی هسته ای در بیمارستان نمازی انجام می شود.
باید در نظر داشت با توجه به آماری که از بیماران سرطانی داریم و اینکه استان فارس به غیر از شهرستان های خود به چهار استان همجوار نیز خدمات درمانی ارائه می کند، این تعداد مرکز و گنجایش آن چه از لحاظ تأمین خدمات و چه از لحاظ ارائه داروهای مورد نیاز، آمار نگران کننده ای
است که از طرفی موجب پایین آمدن کیفیت درمان می شود و از طرف دیگر مشقت و هزینه های بالایی را برای این دسته از بیماران به همراه دارد. باتوجه به رشد این بیماری و شیوع آن در آینده ای نه چندان دور، سیستم خدمات رسانی و درمان بیماران سرطانی دچار مشکل جدی خواهد شد که نیاز به سازماندهی و فراهم کردن زیرساخت ها و بستر مناسب دارد.
در مورد وضعیت پوشش دهی بیمه ها برای بیماران، به گفته دانشکده علوم پزشکی، دستورالعمل حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج از طرف وزارت بهداشت در بیمارستان های
وابسته به دانشگاه ابلاغ گردیده و در حال اجراست و سازمان های
بیمه گر پایه ی دستورالعمل مذکور را رعایت می کنند.
از طرفی پس از تحقیقات بیشتر و صحبت با داروخانه های هلال احمر و نمازی، این چنین به دست آمد که از داروها دو نوع وارداتی و داخلی موجود است. داروهای داخلی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و داروهای وارداتی با پرداخت تفاوت مبلغی در اختیار بیماران گذاشته می شود.
در مورد حمایت از بیماران کم درآمد و قشر فقیر جامعه، از طریق تشخیص مددکاران بیمارستان قطب سرطان، بیمه تأمین ۳۰درصد تا ۱۰۰درصد هزینه ی مربوط به داروهای مورد نیاز را که شامل ۲۶۰ قلم از داروهای مشمول این طرح می باشد، برعهده می گیرد.
و همچنین مؤسسات خیریه چه در زمینه ی دارو و چه در زمینه ی درمان به مساعدت این بیماران می شتابند.
مهم ترین بخش در زمینه ی پیشگیری و درمان بیماری های خاص، بحث آموزش و اطلاع رسانی در مورد این بیماری به تمام اقشار جامعه است. به عقیده ی دانشکده علوم پزشکی، اطلاع رسانی از طریق سایت و ایجاد پرسش و پاسخ در خصوص سرطان، برنامه های آموزشی که از صدا و سیما پخش می شود، همچنین تهیه و چاپ بروشور و تراکت و توزیع از طریق سیستم شبکه بهداشت در کل استان و برگزاری کلاس و کارگاه آموزشی و همچنین آموزش در مدارس در حال انجام شدن و ثمردهی می باشد.
 با این حال،  در کمتر مکان های عمومی، از این قبیل آموزش ها در قالب های
گفته شده به چشم می خورد و پلاکاردها و بیلبوردها تنها متقاضی جمع آوری
کمک های مردمی برای درمان بیماران است و چیزی تحت عنوان آموزش و پیشگیری دیده نمی شود؛ درحالیکه آمار سرطان همچنان رو به افزایش است. این گزارش بخشی از گفته ها و ناگفته های بیماری سرطان و مبتلایان به آن می باشد و باید قبول کرد که هنوز درمان قطعی برای آن تعریف نشده است. بیشتر از اینکه جامعه نیاز به درمان بیماران سرطانی داشته باشد، نیاز به آموزش، اطلاع رسانی، پیشگیری، ریشه یابی و ریشه کن کردن این بیماری دارد. از طرف دیگر، معضلاتی چون کمبود مراکز درمانی و ارائه دارو، با توجه به آمارهای منتشر شده نیازمند رسیدگی سریع و جدی برای گسترش خدمات و بهبود کیفیت درمان از طریق مسئولان ذیربط است.

سمیرا مولودی زرنقی - نیم نگاه

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid