محل تبلیغ شما
نگرانی هتلداران ترکیه ازکمپین تحریم سفر به کشورهای حامی داعش

تاریخ خبر: 1394/11/17

نگرانی هتلداران ترکیه ازکمپین تحریم سفر به کشورهای حامی داعش

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ویدئو تحریم سفر نوروز1395 به کشورهای حامی داعش ، ترکیه و امارات

رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه گفته که‌ ایران، یکی از بزرگ‌ترین منابع گردشگری خارجی این کشور است. به گزارش «دنیای اقتصاد» این درحالی مطرح می‌شود که براساس آمارها ترکیه در سال 2010 میلادی میزبان یک میلیون و 900 هزار مسافر ایرانی بوده، اما این رقم در سال 2012 به یک میلیون و 100 هزار نفر کاهش پیدا کرده است. با این وجود به گفته همین مقام مسوول در صنعت هتلداری ترکیه، در سال 2013 یک‌میلیون و 200 هزار ایرانی به این کشور سفر کرده‌اند و در سال پس از آن نیز این رقم به یک میلیون و 600 هزار نفر رسیده است.

به گزارش «ایسنا» طبق داده‌های موقتی که وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرده، تعداد مسافران خارجی ترکیه طی 11 ماه نخست سال 2015 در مقایسه با سال پیش از آن، 3/ 1 درصد کاهش پیدا کرده است. اما با این وجود شاهد افزایش تعداد مسافران ایرانی بوده‌ایم. در همین بازه زمانی یک میلیون و 600 هزار ایرانی از ترکیه دیدن کرده‌اند و این به معنای رشد 3/ 6 درصدی این آمار به نسبت همین دوره در سال 2014 است. به گزارش روزنامه «حریت»، رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه همچنین خاطرنشان کرد که ایرانی‌ها در میان بهترین خریداران اجناس ترک هستند. از سوی دیگر، آمارها نشان می‌دهد درآمد ترکیه از راه گردشگری سهمی 5/ 4 درصدی در اقتصاد 800 میلیارد دلاری این کشور دارد. از این رو این صنعت یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین بخش‌های اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود.

گشت تورگردانان ایرانی در ترکیه

در همین حال انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه‌ (TUROB) در بیانیه‌ای اعلام کرده که نمایندگان بخش گردشگری این کشور برای جذب حداکثری گرشگران ایرانی برنامه‌ریزی کرده‌اند. در این بیانیه آمده است: «در اولین مرحله، TUROB طی هفته جاری میزبان 50 آژانس مسافرتی و برگزارکننده تور از هفت شهر ایران از جمله تهران، اصفهان و تبریز خواهد بود. در این تور تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به میهمانان ایرانی نشان داده می‌شود.» از سوی دیگر قرار است اعضای این انجمن هفته آینده با همراهی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در نمایشگاه گردشگری تهران (TITE) حضور پیدا کنند.

همه این اقدامات درحالی رخ می‌دهد که روس‌ها، به عنوان دومین بازار مهم‌ترکیه در صنعت گردشگری، پس از واقعه سرنگونی هواپیمای جنگی این کشور از سوی نیروهای ترکیه، سفر به این کشور را تحریم کرده‌اند و به این ترتیب ترکیه یکی از اصلی‌ترین بازارهای خود را از دست داده است. رئیس TUROB در همین باره، ضمن اشاره به توانایی ترکیه در جبران خسارت از دست دادن مسافران روس با جذب گردشگران ایرانی و دیگر کشور‌های اروپایی، اظهار کرده که با برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران، این کشور شاهد رونق در بسیاری از بخش‌ها، از جمله گردشگری خواهد بود. او گفته که مسوولان و فعالان گردشگری ترکیه در انتظار بازدهی مثبت در این بخش با توجه به تحولات اخیر ایران هستند و تلاش می‌کنند دوباره به رقم مناسبی در این حوزه دست پیدا کنند.

 ویدئو تحریم سفر نوروز1395 به ترکیه و امارات

بایکوت سفر نوروزی به ترکیه

حالا ترکیه‌ای‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تاثیرات مثبت این برنامه‌ریزی در ماه مارس، همزمان با تعطیلات نوروز ایرانی‌ها، مشاهده شود. این درحالی است که به گزارش «دنیای اقتصاد» در هفته‌های اخیر کمپینی در میان مردم ایران به راه افتاده و هموطنان را به بایکوت سفر به ترکیه و دبی در نوروز پیش‌رو دعوت می‌کند. این کمپین در واقع واکنش مدنی به همین هزینه‌های هنگفتی است که ایرانی‌ها در مقاصدی نظیر ترکیه و دبی خرج می‌کنند؛ هزینه‌هایی که براساس آمارهای موجود بخشی از آن خرج حمایت‌های پنهان و آشکار از داعش سیاه و سفید (داعش سیاه، شامل گروه‌های تروریستی-تکفیری که آشکارا به فعالیت‌های تروریستی می‌پردازند و داعش سفید گروهی که رفتار مشابه و به ظاهر قانونمندی دارند که مورد حمایت مالی کشورهای منطقه قراردارند) می‌شود. علاوه‌بر این، برخی برخوردها و رفتارهای تبعیض‌آمیز در کشورهای مذکور نیز به این واکنش مردمی در شبکه‌‌های مجازی منجر شده است.

آمارهای ارائه شده از میزان سفر ایرانی‌ها به ترکیه نشان می‌دهد آن حجم ارزی که تنها از طریق سفر ایرانی‌ها به این کشور از ایران خارج می‌شود، رقمی قابل توجه است. فارغ از اینکه مبالغ هنگفت دیگر که برای سرمایه‌گذاری در این کشورها از ایران خارج می‌شود، خود چقدر می‌تواند پروژه‌های داخلی در کشورمان را رونق ببخشد. از این‌رو حامیان کمپین تحریم سفر به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید معتقدند تعامل اقتصادی بین ایران و این کشورها باید به تعامل برد- برد تبدیل شود و اگر چنین نباشد، باید به آن واکنش مدنی نشان داد. کارشناسان معتقدند در شرایطی که وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه پرتنش است، واکنش‌های دولتی به چنین برخوردهایی می‌تواند مشکل‌زا باشد و همین امر لزوم حرکت‌های مدنی و مردمی را آشکار می‌کند؛ حرکتی مدنی که قرار است نوروز 95 گردشگران ایرانی را به‌جای سفر به ترکیه و دبی، راهی مقاصد داخلی کند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
شهاب جلیل پور   1394/12/28 21:15:43

ترکیه اگر سیاستهای خصمانه خود را در حمایت به داعش تمام نکند آینده اقتصادی وخامت باری خواهد داشت!
علت:ااقتصاد ترکیه شدیدا به گردشگری وابسته است!...اگر در نتیجه نا امنی تعداد گردشگران آن کم شود ضربه اقتصادی شدیدی خواهد خورد
ترکیه بداند که مردم امنیت و احترام را در اول انتخاب می کنند،اگر این دو گزینه نباشد جایگزین برای آن کشور زیاد است

0 0
حاجی   1394/12/14 20:31:10

این کار عاقلانه نبوده و بیشتر کشورمان از تنها پل ارتباطی بین ما واروپا بی بهره شده واختلافات منطقه ای تشدید می شود

1 0
محمدتقی رهنمایی   1394/11/22 14:27:02

براساس اخبار و گزارش‌هایی که هر روز منتشر می‌شود، انفجار بمب، درگیری گروه‌های داخلی با ماموران نظامی، حملات انتحاری و تردد تروریست‌ها از مرز ترکیه این کشور را در مرز ورشکستگی گردشگری قرار داده است. محمدتقی رهنمایی استاد گردشگری با تایید این نکته که ترکیه امنیت لازم را برای گردشگران ندارد، می‌گوید: «اصل اول توسعه گردشگری در هر کشور، وجود امنیت است؛ امنیت مقوله‌ای است که در دو بعد عمومی و اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد و آنچه در ارتباط با مقوله گردشگری اهمیت دارد، امنیت عمومی کشورهاست.»وی در ادامه این بحث با تاکید بر اینکه ترکیه با وجود فضای امنیتی فعلی و حضور دائمی نیروهای نظامی در شهرها، مقصد مناسبی برای گردشگری نیست، می‌گوید: «آلمانی‌ها و روس‌ها بیشترین گردشگران ترکیه را تشکیل می‌دادند؛ اما در چند ماه اخیر با توجه به مسائلی که بین دو دولت ترکیه و روسیه به وجود آمد، بیشتر گردشگران روس و آلمانی از سفر به ترکیه صرف‌نظر کرده‌اند.» این استاد دانشگاه تصریح می‌کند: «هرچند تمام این مسائل و موضوعات برای سفر نکردن به ترکیه کافی است، اما موضوع مهمی که نباید از آن به سادگی گذشت، نگاه مردم ترکیه به ایرانی‌ها است، احترام به ایرانی‌ها در ترکیه یک موضوع ظاهری است و مردم ما باید این واقعیت را بدانند و ترکیه را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب نکنند.» رهنمایی اضافه می‌کند: «نه فقط درباره ترکیه بلکه در رابطه با دبی هم مردم باید به این شناخت برسند و از سفر به این کشور نیز صرف‌نظر کنند.» این استاد دانشگاه در حالی مردم را از سفر به این کشورها برحذر می‌دارد که چندی پیش کمپین مردمی تحریم سفر به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید تشکیل شده و از مردم ایران می‌خواهد که در عید امسال به سفرهای داخلی بپردازند.