محل تبلیغ شما
گزارش2015 خانه آزادی

تاریخ خبر: 1394/11/8

گزارش2015 خانه آزادی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ایسنا

یک گروه آمریکایی اعلام کرد، بیش از یک سوم جمعیت جهان معادل 2.6 میلیارد نفر در کشورها و مناطقی زندگی‌ می‌کنند که در آنها سرکوبگری، فساد و نقض حقوق بشر رخ می دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نوشته روزنامه اورشلیم پست، این گروه فعال آمریکایی موسوم به "خانه آزادی" همچنین مدعی شد که بدترین شرایط در کشورهای سوریه، تبت و سومالی وجود دارد.

گروه خانه آزادی مستقر در واشنگتن در گزارش سالانه خود درباره سال 2015 نوشت: سال 2015 که آکنده از مهاجرت دسته جمعی، سرکوب مخالفان و بیگانه ستیزی و حملات تروریستی بود دهمین سال متوالی بود که آزادی‌های جهانی افول یافت.

در ادامه این گزارش نوشته شده است: در سراسر جهان 86 کشور و منطقه به عنوان آزاد و بر اساس آزادی‌های مدنی و حقوق سیاسی طبقه بندی شده و 50 منطقه نیز به عنوان غیر آزاد و 59 منطقه نیز به عنوان تا حدی آزاد تعیین شده‌اند.

بر طبق این گزارش بخش عمده کشورهای غیرآزاد مربوط به خاورمیانه و شمال آفریقا هستند و در این مناطق 85 درصد از جمعیت با سرکوبگری زندگی می کنند. در عین حال در مناطق جنوب صحرای آفریقا نیز 20 حکومت در رده غیرآزاد قرار گرفته اند و در منطقه اوراسیا نیز هیچ منطقه‌ای به عنوان آزاد در نظر گرفته نشده است.

این گزارش به رغم آن که آمریکا را برخوردار از آزادی طبقه بندی کرده اما گفته که روند آزادی در این کشور رو به افول است و در این خصوص به افزایش آزار دهنده نقش پولهای خصوصی در کمپین‌های انتخاباتی، عدم باز بودن دولت، بن بستهای قانونگذاری، تبعیض نژادی و نظام دادگستری و کیفری ناکار آمد اشاره کرده است.

بر طبق این گزارش، در سال 2015 آزادی در 72 کشور افول یافته که بیشترین میزان افول آزادی در روندی است که از 10 سال پیش آغاز شده

 

خانه آزادی، در گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی‌های سیاسی و مدنی و آزادی بیان در جهان ایران را همچنان ‌کشوری غیر آزاد معرفی کرده است.

خانه آزادی در گزارش خود، نمره ایران در سال گذشته میلادی،‌ در مورد شاخص های آزادی در ایران ۱۷ از ۱۰۰ تعیین کرده است. 

خانه آزادی نوشت: انتظار می رفت که توافق اتمی تهران و گروه پنج به علاوه یک، ‌ موقعیت حسن روحانی، ‌رییس جمهوری ایران،‌ را برای تحقق وعده هایش به منظور کاهش دخالت دولت در زندگی مردم تقویت کند. اما به گزارش این نهاد حقوق بشری،‌ پیشرفت مشخصی در وضعیت حقوق بشر مشاهده نشده است.

به نوشته این گزارش در سال گذشته میلادی دست کم ۸۳۰ تن در ایران اعدام شده اند.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود از جمله گفت که انتخابات در ایران بر اساس استانداردهای بین المللی «آزاد و عادلانه»‌ نیست و با اشاره به آنچه محدودیت در آزادی بیان در ایران‌ نامید،‌ از برخوردها با مدافعان حقوق بشر و نیز فعالان کارگری و صنفی از سوی جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

جمهوری اسلامی در موارد پیشین اتهامات نقض حقوق بشر را رد کرده است. 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid