محل تبلیغ شما
راه تشخیص جوهر قند در نان

تاریخ خبر: 1394/11/5

راه تشخیص جوهر قند در نان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

محمد حسین عزیزی متخصص صنایع غذایی و رئیس انجمن صنایع غذایی با اشاره به مضر بودن جوهر قند بر سلامتی بدن گفت: جوهر قند ماده شیمیایی است که به دلیل استفاده از آن در قند سازی به نام جوهر قند معروف است و برای بیرنگ شدن شربت قند مورد استفاده قرار گرفته است. 

وی ادامه داد: این ماده شیمیایی بافت گلوتن (پروتئین آرد گندم) را شل نموده و باعث می‌شود که پهن کردن خمیر نان آسان شده و نان بدون لبه و سفید تر شود.

دکتر عزیزی ادامه داد: استفاده از این ماده شیمیایی که به مراتب نسبت به موادی همچون جوش شیرین قوی‌تر و مضرتر است به تازگی در نانوایی‌ها مرسوم شده است به خصوص در پخت نان‌هایی مانند نان لواش بیشتر استفاده می‌شود. 

این متخصص غذایی در تشریح مشخصه تشخیص جوهر قند گفت: از آنجایی که جوهر قند یک ترکیب گوگردی است، چنانچه بیش از حد در نان استفاده شود، نان بوی گوگرد خواهد گرفت و از این طریق می‌توان آنرا در نان تشخیص داد که البته سازمان غذا و دارو نیز نان‌های نانوایی‌ها را نمونه گیری و بررسی کرده و در صورت مشخص شدن وجود جوهر قند در نان، نانوا جریمه زیادی خواهد شد.خبرنگاران جوان

رییس اداره تغذیه مرکز پزشکی مسیح دانشوری (دارآباد) با هشدار درباره استفاده برخی نانوایی‌ها از نوعی پودر صنعتی به نام «جوهر قند» در نان‌ها، تاکید کرد که استفاده از این ماده برای سلامت مردم عوارض جبران ناپذیری دارد. دکتر «منصور رضایی» افزود: جوهر قند یا سدیم دی تیونیت، پودری سفیدرنگ با ترکیب گوگردی است که کاربرد صنعتی دارد و در رنگرزی برای از بین بردن رنگ، در بازیافت کاغذ باطله، سفید‌تر کردن و نیز تهیه رنگ کله قند و درست کردن آبنبات‌های سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض جوهر قند استفاده شده در نان مصرفی وی، درباره عوارض جوهر قند استفاده شده در نان مصرفی هموطنان اظهار داشت: جوهر قند ترکیبی از اکسیژن، گوگرد و سدیم است که محیط معده را تغییر می‌دهد و مانع جذب املاح مفیدی مثل آهن، روی و کلسیم می‌شود و در دراز مدت روی ژن‌ها تاثیر نامطلوب می‌گذارد. رییس اداره تغذیه مرکز پزشکی مسیح دانشوری ادامه داد: جوهر قند همچنین فشار خون را افزایش می‌دهد و باعث تغییر شرایط هضم و جذب غذا و مواد مغذی در درازمدت می‌شود. ضمن اینکه این ماده دریافت ریزمغذی‌ها را دچار مشکل می‌کند و سبب از بین رفتن پرزهای روده و معده می‌شود؛ بنابر این جوهر قند، سبب سوء تغذیه پنهان می‌شود.

حتما بخوانید :  در ایران چه خبر است ، همه چیز درباره استفاده از سم جوهر قند (عامل سرطان) در نان وی تاکید کرد: جوهر قند، مانع عملکرد آنتی اکسیدان‌ها می‌شود که فعالیت رادیکال‌های آزاد را به عنوان عناصر سرطان زا در بدن خنثی می‌کنند و در نبود آن‌ها، بدن در برابر عوامل سرطان زا بی‌دفاع می‌شود. بنابراین مصرف این ماده به طور غیرمستقیم احتمال ابتلا به سرطان به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش را بشدت بالا می‌برد. تاثیر منفی جوهر قند بر سلامتی نانوا‌ها رییس اداره تغذیه مرکز پزشکی مسیح دانشوری در ادامه به تاثیر منفی جوهر قند در طولانی مدت بر روی سلامتی نانوا‌ها نیز اشاره کرد و افزود: این ماده دارای گاز co۲ است و باعث تحریکات چشمی، پوستی و ریه برای کارکنان نانوایی می‌شود. برخی نانوا‌ها که شمار آن‌ها در کشور کم نیست، از جوهر قند به عنوان مخمر استفاده می‌کنند تا خمیر به اصطلاح «ور بیاید» و یا آماده پخت شود این در حالی است که نانوایان باید از مخمر استفاده کنند و این فرصت را به خمیر بدهند تا آماده برای پخت شود.

حتما بخوانید :  ماده کشنده‌ای که جانشین جوش شیرین در نان شد وی گفت: متاسفانه بیشتر نانوا‌ها این فرصت را به خمیر برای آماده شدن جهت پخت نمی‌دهند و بلافاصله از موادی همچون جوش شیرین و جوهر قند استفاده می‌کنند تا نان را زود‌تر به دست مصرف کننده برسانند. نانوا‌ها کافی است که چند ساعت قبل از پخت نان خمیر را آماده کنند و به آن مخمر بزنند و اگر یک بار این کار را انجام دهند از خمیر نان تهیه شده می‌توانند به عنوان مایه خمیر برای روز بعد استفاده کنند. دکتر رضایی گفت: مگر می‌شود ساعت ۶ یا هفت صبح یک نانوایی خمیر را آماده کند و نیم ساعت بعد، نان به مردم بدهد!؟ این، میسر نیست مگر اینکه ماده‌ای به جز مخمر به خمیر اضافه کنند که جوش شیرین و جوهر قند از جمله آن‌ها است. چگونه بفهمیم در ترکیب نان، جوهر قند یا جوش شیرین وجود دارد؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: نان‌هایی که در قدیم پخته می‌شد اگر چند روز هم از آن می‌گذشت همچنان تازه بودند اما اکنون کافی است نانی را از نانوایی تهیه کنید، به ساعتی نمی‌گذرد که نان در اصطلاح بیات می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که در ترکیب آرد نان از موادی همچون جوش شیرین و جوهر قند استفاده شده است و متاسفانه استفاده از جوهر قند در تمام شهرستان‌ها وجود دارد.

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور گفت: اگرچه جوش شیرین از نانوایی حذف شده است اما نانوایان از ماده دیگری به نام جوهر قند در پخت نان استفاده می‌کنند که سمی و کشنده است. رمضانعلی ملک مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید اداره غله قائم‌شهر اظهار کرد: سالانه در سطح کشور حدود ۱۰ هزار میلیاد تومان یارانه برای نان پرداخت می‌شود. همچنین حدود ۹ میلیارد تومان یارانه برای خبازی‌ها در نظر گرفته می‌شود. ملک با عنوان به اینکه در حال حاضر در انبارهای گندم استان سه برابر ظرفیت، گندم ذخیره شده است، افزود: گندم و آرد مناسب را در اختیار فرماندار قرار می دهیم تا با شناختی که دارد مدیریت کنند. وی تصریح کرد: بی امکانات ترین نانوایان می توانند با کیفیت ترین نان را در اختیار مردم قرار دهند که در این مسیر باید بهداشت و بازرسان، نظارت کامل داشته باشند. حتما بخوانید :  در ایران چه خبر است ، همه چیز درباره استفاده از سم جوهر قند (عامل سرطان) در نان مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور همچنین با بیان اینکه جوش شیرین از نانوایی ها حذف شده اما افزودنی دیگری به نام “جوهر قند یا بلنک” در بعضی از نانوایی ها جایگزین شده است، تصریح کرد: این ماده بسیار سمی و کشنده است که نباید در پخت نان استفاده شود و بهداشت در این زمینه باید حساس باشد. ملک با اشاره به اینکه آرد سفید می تواند باعث دیابت شود و همه نان ها باید فیبر داشته باشند، درباره راه‌اندازی نانوایی های سیار اظهار کرد: نانوایی ها باید دوگانه سوز شوند. همچنین نانوایی های سیار باید راه‌اندازی شوند تا در صورت بحران مثل تخریب پل یا مناطق صعب العبور، هر لحظه در آماده باش برای تهیه نان باشند. وی اضافه کرد: نانوایی هایی که جواز کسب ندارند نباید کار کنند و این نیاز به نظارت همگانی دارد. منبع: ایسنا


به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid