محل تبلیغ شما
سبزی‌های جنوب تهران با ترکیبی از فاضلاب خانگی و صنایع آبیاری می‌شود

تاریخ خبر: 1394/11/3

سبزی‌های جنوب تهران با ترکیبی از فاضلاب خانگی و صنایع آبیاری می‌شود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران آبیاری مزارع سبزیکاری جنوب پایتخت با آب فاضلاب را تأیید کرد و گفت که فاضلابی که برای آبیاری بخشی از این مزارع استفاده می‌شود ترکیبی از فاضلاب خانگی و فاضلاب‌های صنایع است.
محمد‌هادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با «شهروند»، آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی تهران بوده است که هر چند وقت یک‌بار کارشناسان و منتقدان نسبت به آن هشدار می‌دهند؛ اما همچنان این رویه ادامه دارد. مدیرکل محیط‌زیست استان تهران، تداوم آبیاری زمین‌های کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب را تأیید کرد و گفت: متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد؛ به‌تازگی کارگروهی با محوریت جهادکشاورزی تشکیل شده است که ماموریت آن فعالیت در همین زمینه و مقابله با صنایعی است که فاضلابشان را رها و محیط‌زیست را آلوده می‌کنند.
او گفت: مسئولیت مقابله با ورود فاضلاب به مسیل‌ها تنها با سازمان محیط‌زیست نیست و در این زمینه ٣ وزارتخانه دیگر ازجمله وزارت صنایع و همچنین وزارت جهاد کشاورزی و همچنین درباره سلامت موادغذایی مسئولیت دارند.
حیدرزاده افزود: فاضلابی که در تعدادی از مزارع جنوب تهران برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل ترکیبی از فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی است. بخشی از صنایع به‌طور غیرقانونی فاضلاب را وارد مسیل‌هایی می‌کنند که درنهایت در جنوب تهران برای آبیاری مزارع استفاده می‌شود؛ برای مثال کارواش‌ها و قالیشویی‎ها ازجمله مشاغلی هستند که فاضلابشان را در مسیل‌ها رها می‌کنند.
به گفته او تمام مزارع سبزیکاری جنوب تهران با آب فاضلاب آبیاری نمی‌شود اما حداقل یک سوم آبی که پای مزارع جنوب تهران می‌رود آلوده به فاضلاب است. رئیس حفاظت محیط‌زیست استان تهران با تأکید بر این‌که عملیات فاضلاب و اتصال فاضلاب تهران به اگو پیشرفت خوبی داشته است، افزود: مسأله آلودگی آب مسیل‌های تهران توسط صنایع با اتمام شبکه فاضلاب بهتر مدیریت می‌شود. در مناطقی که کار اتصال واحدها به اگو تمام شده اگر واحدها برای اتصال به اگو مقاومت کنند، از آنها شکایت خواهیم کرد.
آن‌طور که حیدرزاده می‌گوید مسأله آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب تا زمان اتمام احداث شبکه فاضلاب تهران ادامه دارد.
معاینه فنی باز هم دوساله می‌شود
او در بخش دیگری از سخنانش از تهیه لایحه‌ای با موضوع اصلاح قانون معاینه فنی به مجلس خبر داد و گفت: این لایحه برای ارایه به مجلس آماده شده است. تغییر قانون معاینه فنی و تبدیل آن به یک برنامه زمانی ٥ ساله مورد تأیید نبوده و مشکلاتی را ایجاد کرده است و باید این قانون اصلاح شود.
به گفته او پیشنهاد دولت برای اصلاح قانون معاینه فنی، بازگرداندن قانون به همان شرایط پیش از اصلاحیه اخیر است: « در این پیشنهاد معاینه فنی برای خودروهای عادی هر دو‌سال یک بار و برای وسایل نقلیه عمومی سالانه پیش‌بینی شده است.»
او در پاسخ به این پرسش که سامانه سیمفا، سامانه یکپارچه معاینه فنی در کشور کی آغاز به کار می‌کند، گفت: طراحی سامانه تمام شده و تست آزمایشی آن هم انجام شده است. این سامانه همزمان با هفته هوای پاک امسال رونمایی می‌شود.به گفته حیدرزاده، سامانه سیمفا،
نرم افزای است که ٣ سرور دارد و همه مراکز معاینه فنی در شهرهای کشور به این سرورها متصل هستند. به این ترتیب اطلاعات هر خودرویی در هر مرکز معاینه فنی که وارد شود در این سامانه ثبت و در همه مراکز دیگر قابل دریافت است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران، مهم‌ترین امتیاز سیستم جدید یکپارچه معاینه فنی در کشور را مکانیزه بودن آن می‌داند. او با تأکید بر این‌که نقش یوز و کاربر در ساختار جدید معاینه فنی به حداقل رسیده، گفت: این موضوع می‌تواند به بخش عمده‌‎ای از مشکلاتی که پیش از این در برخی مراکز معاینه فنی وجود داشت، پایان بدهد.
دولت پول ندارد خودروهای فرسوده را خارج کند
حیدرزاده در بخش دیگری از سخنانش آلودگی هوا در تهران را عمدتا ناشی از منابع آلاینده متحرک دانست و گفت: برای کاهش آلودگی هوا ما در دو حوزه کار می‌کنیم کاهش آلودگی در منابع ثابت و دنبال این هستیم که سیاست‌هایی در هر دو حوزه به به اجرا در بیاید اما کاهش آلودگی هوا یک روند تدریجی است.
به گفته او مهم‌ترین مسأله در تولید آلاینده‌ها در تهران منابع متحرک و مشخصا خودروهای فرسوده هستند.حیدرزاده در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست خروج خودروهای فرسوده را به‌عنوان یک استراتژی دنبال نمی‌کند، گفت: خروج خودروهای فرسوده وظیفه‌ای است که دولت برعهده دارد و از آن هم شانه خالی نمی‌کند اما باید شرایط اقتصادی دولت را هم در نظر گرفت.‌ دولت در شرایطی نیست که بتواند خودروهای فرسوده را از رده خارج کند و الان نمی‌توانیم در این زمینه کار زیادی بکنیم.
او با تأکید بر این‌که بخش عمده خودروهای فرسوده متعلق به طبقه ضعیف جامعه است، گفت: عمده مالکان این خودروها معیشتشان به همین خودروهای فرسوده وابسته است و زمانی می‌توان قاطعانه برای از رده خارج کردن آنها تصمیم گرفت که دولت هم امکان پرداخت تسهیلاتی در این زمینه داشته باشد.
١١ صنایع آلاینده از تهران رفته‌اند
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به «شهروند» درباره صنایع آلاینده‌ای که داخل و همچنین پیرامون شهر تهران فعالیت می‌کنند، گفت: با پیگیری‌هایی که انجام شده، در دو‌سال اخیر ١١ صنایع آلاینده از داخل شهر تهران خارج شده اند. سیاست دوم ما این بوده که صنایعی که پیرامون شهر تهران و خارج از شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند به داخل شهرک‌های صنعتی منتقل شوند و در همین راستا ٣٠٠ واحد را به داخل شهرک‌های صنعتی منتقل کردیم اما این تعداد با توجه به تعداد قابل توجهی از صنایع که داخل و بیرون تهران فعالیت می‎‌کنند کم است اما شرایط صنعت هم بسیار سخت است و هر صنعتی برای انتقال نیازمند اعتبار است اما الان دولت امکان حمایت از صنایع در این زمینه را ندارد و اولویت‌های دیگری در حمایت از صنایع مدنظر دولت است، از سوی دیگر بانک‌ها هم برای پشتیبانی در این زمینه‌ها توان مالی ندارند و در نتیجه نمی‌توان برای انتقال و جابه جایی صنایع به فوریت اقدام کرد.
به گفته حیدرزاده، سازمان حفاظت محیط‌زیست هم امیدوار است با برداشته شدن تحریم‌ها شرایط جدیدی برای صنایع و دولت فراهم شود و با تغییراتی در شرایط اقتصادی امکان الزام بیشتر صنایع به رعایت مصوبات زیست محیطی و نیز اجرای سیاست‌هایی چون انتقال و جابه جایی آنها ممکن شود. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست تهران همچنین درباره آخرین وضع کارخانه‌های تولید‌کننده شن و ماسه تهران گفت: متاسفانه کارخانه شن و ماسه در تهران بدون مجوز فعالیت می‌کند و در این زمینه انتظار این است که وزارت صنایع باید ورود کند و  بپرسد که چرا بدون پروانه فعالیت می‌کند.
به گفته حیدرزاده، کارخانه شن و ماسه تاثیرچندانی در آلودگی هوای تهران ندارد و مهم‌ترین مسأله آن مخاطراتی است که از نظر ایمنی محدوده‌های پیرامونی این کارخانه‌ها را تهدید می‌کند.

شهروند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
arman   1395/5/14 21:03:32

سبزی بخورید تا بیمار شوید!


قطعا تاکنون برایتان پیش آمده که با شنیدن برخی خبرها دل نگران شوید. اخباری که دائما از آن حرف می زنند و بلافاصله آن را تکذیب می کنند. معضل «آبیاری مزارع با فاضلاب» هم یکی از آنهاست؛ موضوعی که در این روزها به یک کابوس تبدیل شده است. از طرفی کارشناسان نسبت به آن هشدار می دهند و از طرف دیگر مسئولان محکم تر از پیش خط بطلان را روی آن می کشند، اما در این حین تنها مردم هستند که تقاضای محال ندارند، آنها فقط می خواهند شب ها با فراغ خاطر بخوابند نه آنکه روزی چند وعده احساس کنند که با خوردن سبزی های آلوده تا مرز مسمومیت پیش رفته اند؛ خواسته‌ای نه چندان بزرگ که جزو حقوق شهروندیشان است، اما مدت هاست که آنان را در این کابوس نگه داشته است.

«آبیاری مزارع با فاضلاب موجب آلوده شدن خاک و نیز آب‌های زیر زمینی می‌شود، این کار یک تخلف زیست محیطی جدی است و تمام مزارعی که با فاضلاب آبیاری می‌شوند، باید توسط سازمان جهاد کشاورزی مشخص شوند.» این خبر اوایل این ماه توسط رئیس اداره محیط زیست شهر تهران اعلام شد. موضوعی که این روزها دغدغه خاطر تهرانی ها، مسئولان و بحث داغ رسانه‌هاست، تا جایی که کميسيون کشاورزی، آب و منابع طبيعی مجلس عنوان کرده که تنها ۴۰ درصد فاضلاب تهران تصفيه می شود و متاسفانه ۶۰ درصد فاضلاب به حال خود رها شده و آب‌های زيرزمينی و اراضی کشاورزی جنوب پايتخت را آلوده می کند.

اما آنچه بیشتر این معضل را بغرنج می کند، تعلل برخی مسئولان است که با تکذیب می خواهند صورت مساله را پاک و با وجود پیامدها همچنان این فاجعه را کتمان کنند؛ معضلی که با وجود هشدار کارشناسان تنها چون توپ از این میدان به آن میدان پاس کاری می شود و مسئولان با شانه خالی کردن مسیر هدایت آن را مشخص می کنند. این وسط هم فقط دود بی مسئولیتی ها و ناکارآمدی ها به چشم مردمانی می رود که قرار است سبزی های آلوده را سر سفره‌های خود ببرند و غذای آلوده را نوش جان کنند، چرا که بسياری از محصولات كشاورزی جنوب تهران با آلودگی‌هایی كه در فاضلاب وجود دارد، آبياری می شوند و کاملا غیربهداشتی به دست مردم می‌رسند.

در نتيجه توده سرطان، بیمارهای کلیوی و معدوی به همین راحتی در میان آنها می چرخد، اما انگار ماجرای آلودگی مزارع با فاضلاب سر دراز دارد، چرا که پا را از تهران فراتر گذاشته و گذری به اصفهان، مشهد و همدان هم داشته است. آن‌چنان که کارشناس بهداشت محيط مرکز بهداشت خراسان رضوی می‌گوید: بر اساس استانداردهای جهانی پساب تصفيه شده بايد با آب رقيق‌ساز شده و بعد برای آبياری درختان استفاده شود. بنا بر استاندارهای ايران استفاده از پساب تصفيه شده برای درختان غير مثمر مجاز و برای آبياری سبزی و صيفی غيرمجاز محسوب می‌شود. همچنین شيب زمين در مناطقی از سطح شهر مشهد كه فاضلاب را به سطح زمين‌ رها می كنند به سمت كشف‌رود است. بنابراین فاضلاب‌ها و پساب‌های خانگی در هر منطقه‌ای كه رها شوند، در نهايت تشكيل حجم بزرگی از فاضلاب را می‌دهند كه وارد كشف‌رود می‌شود. به گفته سجادی با توجه به اينكه مشهد از نظر سالک مستعد است، رهاسازی فاضلاب در معابر عمومی اثرات مستقيم و غيرمستقيمی در افزايش شيوع انواع بيماری دارد.

با وجود این، انتظار می رود دولت نگاهی همه جانبه به وضعيت آب و فاضلاب کشور به ویژه شهر تهران داشته باشد و با طرح های حمایتی از بروز مشکلات جلوگیری کند، چرا که سهل انگاری و بی توجهی در این زمینه به اختلال در سلامتی مردم منجر می شود و به ناچار باید در قبال آن هزینه‌های سنگینی را پرداخت که جبران آن به مراتب سخت است.

آبیاری مزارع با فاضلاب غیرممکن است
با وجود آنکه امروزه در کشورهای پیشرفته نقش فاضلاب تصفیه شده برای استفاده در كشاورزی و حتی آب شرب پررنگ است، اما در كشور ما هنوز برنامه‌ مستدلی برای جمع‌آوری و هدایت اين فاضلاب وجود ندارد و از آنجا که روزانه هزار تن پسماند و فاضلاب به سمت جنوب تهران سرازیر می شود، هر روز شاهد آلودگی آب‌های زيرزمينی و بخشی از اراضی كشاورزی هستيم. سالانه حدود ۴۰۰ ميليون مترمکعب فاضلاب آلوده شهر تهران وارد چاه‌ های جذبی شده و آب‌های زيرزمينی و زمین های کشاورزی جنوب تهران را آلوده می‌کند. وزارت نیرو باید فاضلاب‌های خانگی را جمع آوری کرده و آنها را به سمت تصفیه خانه هدایت کند و در نهایت مسیر فاضلاب‌های آب خانگی را از کشاورزی جدا کند، اما هنوز اقداماتی در این زمینه صورت نگرفته است و شرایط زیست‌‌محیطی نامناسبی برای محصولات کشاورزی به وجود آمده است.

یک عضو کمیسیون بهداشت در مورد آبیاری مزارع با فاضلاب می گوید: من بعید می دانم که آبیاری زمین های کشاورزی از طریق فاضلاب صورت بگیرد، اما اگر فاضلاب بدون تصفیه شدن وارد مزارع شود فاجعه آفرین است. محمد حسین قربانی ادامه می دهد: امروزه تکنولوژی آن‌قدر پیشرفت کرده است که کشورهای پیشرفته در دنیا از سیستم مدیریت شده تصفیه فاضلاب بهره مند هستند، یعنی از فاصلاب ها در سیستم کشاورزی برای خروجی آب به صورت شایسته استفاده می کنند. او تصریح می کند: حالا اگر از طریق سیستم تصفیه فاضلاب آب مورد نیاز کشاورزی را تامین کنیم، با توجه به پیشرفت علم خلاف واقع و قانون نیست، اما بهتر است این کار را با بررسی همه جانبه و موشکافانه انجام دهیم. قربانی در مورد آب فاضلاب تصفیه شده می گوید: از نگاه من باید سیستم فاضلاب تصفیه شده کشور بر اساس مدیریت در اختیار کشاورزان قرار بگیرد، نه آنکه سطحی از این آب بگذریم. او خاطرنشان می کند: باید مراجع ذی صلاح این مساله را بررسی کنند. تصفیه فاضلاب باید براساس روال و منطق باشد، چون تصفیه و استفاده بهینه از فاضلاب مسبوق به سابقه است.

سازمان های متولی برای رفع معضل فاضلاب
در حالی که سال ها از هشدار کارشناسان نسبت به آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب می گذرد، اما تاکنون نه سازمان محیط زیست، نه وزارت جهاد کشاورزی و نه وزارت بهداشت به صورت اساسی به اين مساله وارد نشده است و این در حالی است که مدت ها از ساخت و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب توسط وزارت نیرو می گذرد، اما نبود بودجه آن را در حالت تعلیق نگه داشته است، تا جایی که هیچ نهادی عواقب بیماری مردم را جدی نگرفته و همه منتظرند تا کار به جای باریک کشیده شده و سپس وارد عمل شوند.

حتی با وجود انتشار این خبر و سر و صدا کردن رسانه ها هنوز برخی مسئولان خود را نسبت به آبیاری زمین های کشاورزی با فاضلاب بی خبر نشان داده و اظهار بی اطلاعی می کنند. آنچنان که پیگیری این معضل را به حل معضل دیگر پیوند می زنند و حل مسائل بی نتیجه باقی می ماند. بنابراین بهتر است مسئولان به جای فرافکنی به فکر پیدا کردن راه چاره باشند. این در حالی است که عضو کمیسیون بهداشت مجلس بیان می کند: ما در کشور با بحران کم آبی مواجهه هستیم و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. به گونه ای مسئولان بارها این موضوع را هشدار داده اند. امروزه همه برای رفع این مشکل باید به هم کمک کنیم، به ویژه وزارت نیرو که با رویکرد مدیرتی باید با تصفیه خانه های بسیار عظیم و علمی، آب فاضلاب خانگی تهران را مورد استفاده بهینه قرار دهد. قربانی با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت نیرو تامین آب کشاورزی است، ادامه می دهد: آب زیادی به شکل فاضلاب هدر می رود که باید تصفیه شود.

از یک طرف در اطراف تهران هم زمین های کشاورزی و مستعد آب زیاد داریم و از طرف دیگر با کمبود آب مواجه هستیم. بنابراین بهترین کار این است که از آب فاضلاب تصفیه شده استفاده کنیم. او می گوید: سه سازمان متولی پیگیری این موضوع هستند. اول وزارت نیرو است، چون باید فاضلاب را مدیریت کند. دوم وزارت جهاد کشاورزی که باید بحث کشاورزی و رساندن آب را تامین کند. سوم سازمان محیط زیست که می تواند در کنار این دو دستگاه نقش خود را ایفا کند. البته نقش وزارت بهداشت هم در زمینه محصولات بهداشتی کمرنگ نیست. بنابراین سازمان ها باید دست به دست هم بدهند تا این معضل را از بین ببرند.