محل تبلیغ شما
خانه مینائی،در آستانه تخریب!

تاریخ خبر: 1394/11/1

خانه مینائی،در آستانه تخریب!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 کشمکش بر سر تملک خانه‌های تاریخی تهران موضوع جدید نیست. بسیاری از خانه‌هایی که در محلات قدیمی تهران ارزش تاریخی داشته‌اند به دلیل بی‌توجهی مسوولان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری به دست بولدزرها سپرده شدند و جز خاطره‌ای گنگ چیزی از آنها باقی نمانده است.چند وقت پیش بود که «جهان‌صنعت» خبر از تخریب بی‌سر‌وصدای خانه ایلچی( سفارت سابق روسیه) داد و بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی را شوکه کرد.روزهایی که نمایشگاه مطبوعات در حال برگزاری بود، احمد مسجد جامعی از اعضای شورای شهر تهران با حضور در غرفه «جهان‌صنعت» و مشاهده گزارش تخریب خانه ایلچی قول رسیدگی داد و قرار شد باقی اعضای شورای شهر هم از این موضوع اطلاع پیدا کنند.حالا نام یکی دیگر از خانه‌های قدیمی تهران روی خبرگزاری‌ها رفته و مالک خانه از بی‌توجهی مسوولان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری گله کرده است.خانه مینایی که از خانه‌های خاندان فرمانفرماست و ارزش تاریخی دارد تا تخریب کامل چند صباحی فرصت دارد و کشمکش بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری این فاجعه را سرعت بخشیده است.خانه 480 متری مینایی بیش از 100 سال پیش توسط شانزدهمین پسر عباس‌میرزا ولیعهد، یعنی شاهزاده «عبدالمیرزا فرمانفرما» ساخته شد‌ و بعد از چندبار دست به دست گشتن، فرهاد مینایی آن را در سال 1345 از تقی‌رضا، یکی از قصاب‌های معروف تهران به قیمت 140 هزار تومان خرید.اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با ثبت خانه مینایی در فهرست آثار ملی در سال 1386، قول خرید و تملک آن را به خانواده مینایی می‌دهد اما بعد از گذشت هشت سال از ثبت آن، خانه مینایی تنها نام ثبت ملی را یدک می‌کشد و وضعیت خوبی ندارد.
حمیده مینایی به ایسنا می‌گوید: خانه ما پرونده قطوری در دیوان عدالت اداری دارد و ما دو بار برای خروج خانه مینایی از ثبت اقدام کرده‌ایم که یا خانه ما را بخرند و اگر نمی‌توانند آن را خریداری کنند، حداقل از ثبت خارجش کنند. او ادامه می‌دهد: در ریاست اسفندیار مشایی و حمید بقایی در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چندین‌بار به سازمان مراجعه کردیم که خانه ما را بخرند اما آنها گفتند بودجه نداریم. کارمندان سازمان می‌گفتند حقوق ما را هم نمی‌دهند چه برسد به اینکه خانه شما را بخرند و بعد از مدتی پرونده شکایت ما را مخدومه اعلام کردند.
یکی از وراث خانه مینایی بیان می‌کند: من و خواهر و برادرانم دلمان می‌خواهد این خانه را حفظ و نگهداری کنیم اما خودمان مشکل مسکن داریم. این روزها اگر کسی خانه نداشته باشد، معلوم نیست چه بر سرش می‌آید. خود من فرهنگی بازنشسته هستم که آپارتمان کوچکم را به خاطر همسایه بد اجاره دادم و اجاره‌نشینی می‌کنم. وارثان خانه تصمیم دارند با فروش خانه مینایی برای خودشان خانه بخرند، چون از لحاظ مسکن واقعا مشکل دارند.
مینایی اظهار می‌کند: برادرم با خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران هم درباره خرید خانه صحبت کرده است، اما او گفته است شهرداری خانه را از شما می‌خرد.
وی می‌افزاید: پدرم فرهاد مینایی این خانه را به عشق صدای اذان مسجد فخریه خرید و نمازش را هم در آن مسجد می‌خواند. پدرم وکیل دادگستری و مرد شریفی بود که برای ما موجب افتخار است.مینایی می‌گوید: زمانی که شهردار منطقه 11 همراه احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در برنامه تهرانگردی از این خانه دیدن کردند، قول خرید خانه را داد اما تا زمانی که این خانه را از ما نخرند باورمان نمی‌شود.

جهان صنعت

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid