محل تبلیغ شما
6سال است ممنوع الکارم

تاریخ خبر: 1394/11/1

6سال است ممنوع الکارم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به‌نظر می‌رسد برخی می‌خواهند با انتقادها به خانه موسیقی و مطرح کردن نام‌شان در رسانه‌ها، خودشان را بزرگ کنند که اتفاقا این اقدام کاملا به ضررشان است. هیچ‌کدام از ما در اینجا نفع شخصی نداریم، وقتی شش سال است ممنوع‌الکارم و چهار سال از آن را رییس شورای عالی بوده‌ام، مشخص است که نفعی ندارم.» این سخنان رییس شورای‌عالی خانه موسیقی، در واکنش به مشکلات، مصاحبه‌ها و استعفاهای اخیر است. شجریان با پاسخ به منتقدان می‌گوید اگر اشتباهی در خانه موسیقی رخ می‌داد، او قبل از همه از آنجا استعفا می‌داد. حواشی و مشکلات پیش‌آمده برای جامعه موسیقی در حالی است که دست‌اندر‌کاران موسیقی کشور زیرهجمه بسیاری از نهادهای گوناگون روزگار سختی را می‌گذرانند و اوضاعشان تعریفی ندارد. تعطیلی کنسرت‌ها، بی‌توجهی صدا‌و‌سیما به موسیقی و مخالفت‌هایی که گه گاه از تریبون‌های مختلف نسبت به ماهیت موسیقی صورت می‌گیرد.
رییس شورای عالی خانه موسیقی درباره استعفای حسین علیزاده که به‌تازگی از دبیری شورای عالی این خانه استعفا داده است، گفت: «شورای عالی از این اتفاق متاسف و متاثر است و اینکه چرا ایشان که نخستین مدیرعامل این خانه بوده و در این سال‌ها نیز به‌عنوان سخنگو و دبیر شورای عالی فعالیت می‌کرد به اینجا رسیده‌اند که از خانه‌ موسیقی استعفا دهند، تاسف‌برانگیز است
استاد آواز ایران با اشاره به اینکه اگر اشتباهی رخ می‌داد او قبل از دیگران استعفا می‌داد، ادامه داد: جلسات شورای عالی را باید خود دبیر برگزار می‌کرد. به هر حال، ایشان این تصمیم را گرفته‌اند و ما نیز به آن احترام می‌گذاریم اما چرا این مساله تا این زمان مسکوت گذاشته شده است؟ اگر خانه موسیقی اشتباهی انجام می‌داد، من قبل از هر کس دیگری آنجا را ترک می‌کردم. من درباره مسایل مختلف خانه، همواره از مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره سوال می‌کنم
شجریان همچنین درباره شبهه غیرقانونی بودن فعالیت هیات‌مدیره و شورای عالی گفت: در این مدت ایرادهایی به خانه‌ موسیقی وارد شده و می‌گویند شورای عالی و هیات‌مدیره غیرقانونی است که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. همه چیز قانونی است و حقوقدانان نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند که فعالیت هیات‌مدیره و شورای عالی تا اسفندماه سال 94 قانونی است و در این تاریخ باید دوباره انتخابات برگزار و شورای عالی و هیات‌مدیره‌ جدید انتخاب شود. من بیش از هر کس دیگری در این زمینه تحقیق کرده‌ام. به نظر می‌رسد گاهی در طرح این مسایل، برخی غرض‌ورزی‌های شخصی وجود دارد که باعث تاسف است.
شجریان همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا اعضای هیات‌مدیره و شورای عالی ماه‌ها پس از مطرح شدن این انتقادها، اکنون پاسخ منتقدان را می‌دهند، گفت: از همان ابتدا به این انتقادات پاسخ داده شده اما بسیاری از آنها شنیده نشده است. ضمن آنکه شما وقتی می‌خواهید مساله‌ای را نقد کنید باید آداب نقد را بجا آورید. اگر عضو خانه‌ موسیقی هستید و خودتان را جزو خانواده موسیقی می‌دانید چرا نقدهای‌تان را رسانه‌ای می‌کنید؟ کسی که انتقاداتش را بدون آنکه ابتدا در خود خانه مطرح کند، رسانه‌ای می‌کند، مصلح نیست.
شجریان با اشاره به اینکه بعضی‌ها تنها می‌خواهند نامشان در رسانه‌ها مطرح شود و بعضی دیگر یکجانبه قضاوت می‌کنند، افزود: در میان این انتقادها به‌نظر می‌رسد، برخی می‌خواهند با مطرح کردن نام‌شان در رسانه‌ها، خودشان را بزرگ کنند که اتفاقا این اقدام کاملا به ضررشان است. برخی‌ها یک جانبه قضاوت و بعد هم آن را رسانه‌ای می‌کنند. در حالی که حتی حاضر نیستند به دعوت خانه‌ موسیقی برای حضور در جلسه نقد پاسخ دهند. اگر مشکلی دارید، بیایید و همین‌جا پاسخ خود را بگیرید. به گزارش خبرآنلاین، استاد آواز ایران همچنین درباره برخی سوءتفاهم‌ها درباره مسایل مالی خانه موسیقی نیز بیان کرد: هیچ‌کدام از اعضایی که اکنون در این نهاد مشغول فعالیت هستنند،‌ به‌خاطر بودجه نیامده‌اند و بیان این مطالب می‌تواند از طرف خانه مورد پیگرد قانونی قرار گیرد. تمام این موارد جواب دارد و اگر خانه‌ موسیقی از طریق قانونی پیگیر باشد به‌راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد. ما حرمت هنرمندان را نگاه می‌داریم اما به‌شرط آنکه آبروی خودمان در خطر قرار نگیرد. تمام بودجه و کمک‌های مالی که به این خانه شده، کاملا شفاف است. خانه موسیقی چه پولی را از کجا دریافت کرده است؟ اصلا چرا باید این حرف‌ها زده شود؟
شجریان کار افرادی که مشکلات را مستقیما با رسانه‌ها مطرح می‌کنند اشتباه دانست و گفت: عملکرد ما کاملا شفاف است. برخی افراد سخنانی بی‌پایه و اساس را مطرح می‌کنند بدون آنکه مدرکی برای آن داشته باشند و بدتر اینکه آنها را رسانه‌ای می‌کنند که این اقدام به هیچ عنوان کار صحیحی نیست. خانه موسیقی برای این درست شده است که مشکلات را مرتفع و از موسیقی حمایت کند.
استاد آواز ایران از ممنوع‌الکاری شش ساله‌اش گفت و ادامه داد: اعضای این خانه و خود من به شخصه چندین سال است که عضو خانه‌ موسیقی بوده‌ایم و هیچ پولی از کسی نگرفته‌ایم. این خانه هیچ منفعت مالی برای ما نداشته است. من فقط براساس علایق شخصی‌ام در جلسات شرکت و در تمام موارد نظراتم را مطرح کرده‌ام که صورت‌جلسات آن هم موجود است. ما هیچ‌کدام در اینجا نفع شخصی نداریم، وقتی من شش سال است ممنوع‌الکارم و چهار سال از آن را رییس شورای عالی بوده‌ام، مشخص است که نفعی ندارم. حتی در هیچ‌کدام از جلسات خانه موسیقی این موضوع را مطرح نکرده‌ام. البته آقای نوربخش چندی قبل به رییس‌جمهور گفتند و آقای علیزاده نیز هفته گذشته این موضوع را مطرح کردند. بنابراین اگر من و استادان موسیقی در اینجا وقت می‌گذاریم برای مصلحت و اعتبار موسیقی است.
رییس شورای‌عالی خانه موسیقی همچنین درباره این انتقاد که اعضای هیات‌مدیره و شورای‌عالی خانه موسیقی در این سال‌ها ثابت بوده‌اند نیز گفت: هیچ کسی ثابت نیست. اگر کسی نامش در دو دوره شنیده می‌شود، به‌دلیل جایگاه آن هنرمند بین کسانی است که رای می‌دهند. ضمن اینکه باید از این اتفاق خوشحال بود چون تجربه او به حل مشکلات کمک می‌کند. تاکید می‌کنم کسی ثابت نیست و اعضای شورای‌عالی، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره همه انتخابی هستند. ضمن آنکه استادانی که در شورای عالی و هیات‌مدیره حضور دارند، اعتبار خانه‌ موسیقی‌اند. در و دیوارهای خانه‌ موسیقی اعتباری ندارد، این آدم‌ها هستند که به آن اعتبار می‌دهند.

جهان صنعت

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid