محل تبلیغ شما
لغو تحریمهای هسته ای؛نامه سرگشاده زیباکلام به رئیس جمهور

تاریخ خبر: 1394/10/30

لغو تحریمهای هسته ای؛نامه سرگشاده زیباکلام به رئیس جمهور

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نامه سرگشاده به رئیس جمهور درباره لغو تحریمهای هسته ای

جناب آقای دکتر حسن روحانی؛ ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیات، آغاز رسمی توافق هسته‌ای را به جنابعالی، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بالأخص آقایان دکتر محمدجواد ظریف، عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، علی‌اکبر صالحی و سایر مسئولین تبریک می‌گویم. حل‌وفصل پرونده‌ی هسته‌ای اگر نگفته باشیم بزرگ‌ترین وعده انتخاباتی جنابعالی که یقیناً یکی از بزرگ‌ترین‌های آن بود که به حول و قوه الهی و با تلاش خستگی‌ناپذیر به همراه کیاست تیم مذاکره‌کننده محقق گردید. اگرچه که بنده هنوز تردید دارم و در پرسش تاریخی که از آقای دکتر عراقچی نمودم مطمئن نیستم که اگر هزینه‌های انبوهی که ظرف دو دهه گذشته مستقیم و غیرمستقیم(در قالب تحریم‌ها) صرف هسته‌ای شده بود بر روی آب کشور سرمایه‌گذاری می‌شد، صرفه و صلاح بیشتری در بلندمدت برای ایران به بار می‌آورد. شاید هم بنده اشتباه می‌کنم و کار درست همان بود که صرف هسته‌ای می‌شد؛ اما غرضم از نگارش این نامه یادآوری واکنش و رویکرد مخالفین و منتقدین دولت یازدهم در قبال برجام می‌باشد.

 جناب آقای روحانی، مخالفین شما از امروز دو تاکتیک در قبال موفقیت دولت شما به کار خواهند گرفت؛ و هر دوی این تاکتیک‌ها را هم کم‌وبیش مدتی است اتخاذ کرده‌اند. اگرچه با بودن مشاورین و همکاران خبره دغدغه بنده حکایت «زیره به کرمان بردن است»، اما می‌خواستم خاطرنشان نمایم که اولاً آن دو تاکتیک کدامین می‌باشند، در ثانی دولت فخیمه‌تان چگونه در مقام خنثی کردن آن‌ها می‌بایستی برآید.

تاکتیک نخستشان (که عرض کردم کم‌وبیش هم آغاز کرده‌اند) اظهار افسوس، تألم و تأسف از اقداماتی است که حسب برجام ایران متعهد به انجام آن‌ها شده است. ازجمله خروج اورانیوم غنی‌شده از کشور، معدوم نمودن اورانیوم ۲۰درصد غنی‌شده، سیمان نمودن قلب راکتور آب‌سنگین اراک، برچیدن هزاران سانترفیوژ، توقف غنی‌سازی در فردو و استفاده از آن به‌عنوان یک «آزمایشگاه تحقیقاتی» و غیره. در خصوص برداشتن هریک از این گام‌ها مخالفین مقدار زیادی جنجال تبلیغاتی به راه خواهند انداخت و اظهار تأسف خواهند کرد. از یکسو انتقاداتی را متوجه دولت و تیم مذاکره‌کننده خواهند نمودل، از سوی دیگر غربی‌ها را متهم به دورویی و عمل نکردن به تعهداتشان خواهند کرد و دولت یازدهم را هم متهم می‌کنند که چرا سرمایه‌های ملی را که میلیاردها دلار صرف آن‌ها شده را دارند از کار می‌اندازند. به هنگام خارج نمودن اورانیوم‌های غنی‌شده از کشور شاهد تبلیغات آن‌ها بودیم. در جریان برچیدن سانترفیوژها سعی کردند در مجلس مانع شوند و در روزهای اخیر هم شاهد تبلیغات دلسوزانه آن‌ها در خصوص سیمان کردن قلب راکتور آب‌سنگین اراک و کشاندن آن حتی به نماز جمعه بودیم. مرکز ثقل تبلیغاتشان هم این است که تأسیسات و تجهیزاتی که میلیاردها دلار صرف آن‌ها شده، دارند اوراق و از حیض انتفاع دارند یکی پس از دیگری خارج می‌شوند. تاکتیک دومشان این است که از فردا شروع خواهند کرد به گفتن اینکه آقای روحانی برجام هم به‌سلامتی از ۲۶دی آغاز شد؛ تحریم‌ها هم که برداشته شدند؛ دارایی‌های بلوکه‌شده ایران هم آزاد شدند و ... پس چرا هیچ معجزه‌ای هنوز در اقتصاد ایران اتفاق نیفتاده؟

 در پاسخ به حملات و انتقادات که قلب رآکتور آب‌سنگین اراک سیمان شد؛ سانتریفیوژهایی که میلیاردها دلار هزینه‌شان شده، جمع‌آوری شدند تا ۱۰یا۱۵سال دیگر که اساساً معلوم نیست با پیشرفت تکنولوژی، این سانتریفیوژها در ۱۵سال دیگر چقدر کارایی داشته باشند؟ و یا اینکه سایت فردو که میلیاردها دلار صرف ساختن آن شده بود عملاً تعطیل می‌شود اگرچه رسماً گفته می‌شود که تبدیل به یک آزمایشگاه تحقیقاتی شده است و سایر انتقاداتی ازاین‌دست، رویکرد دولت شما چگونه می‌بایستی باشد؟

 جناب آقای روحانی، انتقادات هسته‌ای تندروها در اساس درست هستند و اصرار در انکار آن‌ها بی‌فایده؛ اما بایستی از منتقدین ازجمله جبهه پایداری و طرفداران دولت پیشین پرسید که به‌راستی مسئولیت این خسارت‌ها بر عهده کیست؟ آیا بر عهده دولت روحانی است یا بر عهده دولت‌هایی که از هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی نمودند در جهت آمریکاستیزی، استکبارستیزی و صدور انقلاب؟ آیا هزینه‌ی برچیدن و انبار سانتریفیوژهایی که میلیاردها دلار صرف ساخت آن‌ها شده بر عهده محمدجواد ظریف است یا بر عهده مجالس هشتم و نهم که حتی یک‌بار در فاصله ۹۲-۸۴ از دولت احمدی‌نژاد در خصوص برنامه‌های هسته‌ای کشور توضیح نخواستند؟ آیا مسئولیت سیمان شدن قلب راکتور آب‌سنگین اراک می‌بایستی متوجه دولت یازدهم شود و آقای روحانی می‌بایستی پاسخگو باشد یا نمایندگانی که در طول نزدیک به ۶سال مذاکرات آقای دکتر سعید جلیلی حتی یک‌بار هم از مشارالیه نخواستند سؤال کنند که شما با خانم کاترین اشتون راجع به چیزی سرگرم مذاکره هستید که روزبه‌روز تحریم‌ها و فشارها دارند بر ایران افزایش پیدا می‌کنند؟ دولت شما پاسخگوی هزینه‌های هسته‌ای که دیروز صورت گرفت و امروز دارند برچیده می‌شوند نمی‌باشد. بلکه کسانی که باعث شدند تا گره ای که با دست باز می‌شد با دندان هم امروز باز نشود، می‌بایستی امروز پاسخگو باشند.

 اما در خصوص انتقادات و حملاتی که از بابت وضعیت اقتصادی صورت خواهد گرفت مبنی بر اینکه برجام انجام شده، تحریم‌ها هم لغو شده و دارایی‌های بلوکه‌شده ایران آزاد شده پس چرا هنوز هیچ تغییر و تحول و هیچ معجزه‌ای در اقتصاد کشور به وقوع نپیوسته؟ در پاسخ می‌بایستی گفت که برجام بنا نبوده که عصای موسی کلیم‌الله باشد و در اقتصاد ایران معجزه نماید. تحریم‌ها همچون سنگی بودند که بر پای اقتصاد ایران بسته شده بودند. مادام که آن سنگ بر پای ما بسته بود، هیچ امیدی به حرکت و موفقیت نداشتیم. این بدان معنا نیست که اگر تحریم‌ها از پای اقتصاد ایران برداشته شوند، ما قهرمان خواهیم شد. اقتصاد ایران اساساً یک اقتصاد فاسد و ناکارآمد دولتی است. ظرف دو قرن و نیمی که از انقلاب صنعتی می‌گذرد، مدل‌های زیادی مدعی جانشینی اقتصاد آزاد آدام اسمیت شدند؛ اما یکی پس از دیگری سر از ناکجاآباد درآوردند. حتی یک اقتصاد دولتی تا به امروز نتوانسته حتی بالنسبه موفق شود که اقتصاد دولتی ایران دومین آن باشد.

جناب روحانی، در پاسخ کسانی که از فردا به شما حمله‌ور خواهند شد که برجام هم اتفاق افتاد ولی همچنان هفت میلیون بیکار در کشور هستند و سایه سنگین رکود بر سر اقتصاد ایران سنگینی می‌کند پاسخ دهید که کدام صنایع و تولیدات دولتی ما می‌توانند در بازارهای خارجی رقابت کنند؟ بفرمایید که دولت شما بیش از ۵۰۰هزار میلیارد تومان بدهی دارد و کم نیستند بخش‌های دولتی و نیمه‌دولتی که توان پرداخت حقوق و مزایای پرسنلشان را هم ندارند؛ بفرمایید که اکثر کارخانجات و واحدهای تولیدی کشور مملو از کالاهای تولیدشده است ولی به‌واسطه رکود از فروش خبری نیست؛ بفرمائید که بودجه عمرانی کشور در سال ۹۴ در حدود ۴۷هزار میلیارد تومان بوده لکن در شش‌ماهه اول امسال فقط کمتر از ۹۰۰۰میلیارد تومان آن هزینه شده؛ بفرمائید که ساختار اقتصاد دولتی ما به‌گونه‌ای است که درحالی‌که به‌زحمت ۲۰هزار میلیارد تومان برای کل بودجه عمرانی یک‌ساله کشور بیشتر ندارد در عوض و به‌واسطه همان انگیزه‌های سیاسی- پوپولیستی که میلیاردها دلار سرمایه کشور را در چاه ویل هسته‌ای سرازیر نمود، در طول یک سال نزدیک به ۵۰هزار میلیارد تومان را در چاه ویل دیگری بنام یارانه فله‌ای می‌ریزد؛ و همان‌طور که در خصوص هسته‌ای یک پاسخگویی ابتدایی در خصوص سؤال بنیادی هزینه-فایده توجیه اقتصادی آن وجود نداشت، برای پرداخت یارانه فله‌ای که بیش از کل بودجه عمرانی کشور را می‌بلعد هم هیچ‌گونه پاسخگویی وجود ندارد. به منتقدین اقتصادی‌تان پاسخ دهید که هنر اقتصاد دولتی ایران فقط در تولیدات بنجل، بی‌کیفیت، گران و غیرقابل‌رقابت با مشابه خارجی‌اش نیست. هنر دیگر آن فساد است؛ و هنر بعدی‌اش یک ساختار حجیم بوروکراسی دولتی با ۵ میلیون نفر حقوق‌بگیر(۵/۴میلیون نفر در بخش‌های مختلف دولتی و ۵میلیون نفر در شرکت‌های دولتی) که نزدیک به ۷۰درصد بودجه عمومی کشور را می‌بلعد.

 صدالبته که نمی‌خواهم دولت شما را مبرا از این مصیبت‌ها بدانم. یقیناً کمترین قصور شما آن است که چرا این واقعیت‌ها که چه عرض کنم، مصیبت‌ها را با مردم در میان نمی‌گذارید و فکر می‌کنید با لبخند، دادن وعده‌های دلگرم‌کننده و آرام‌بخش، نوید پدیدار شدن عن‌قریب نوری در انتهای تونل و دادن خبرهای خوش با «شیب ملایم»، مردم را دل‌خوش و امیدوار نگه می‌دارید. ولی جناب روحانی عزیز، جامعه خودمان هم به کنار، رژیم‌های پوپولیستی همواره در شرایط نامیدی اجتماعی این‌چنینی نقش ناجی را گرفته و ظهور کرده‌اند. به خاطر خدا خطر احتمال ظهور یک «احمدی‌نژاد» دیگر را در انتخابات خرداد۹۶ جدی بگیرید.

ایام به کام باد/صادق زیباکلام/بیست و هفتم دی‌ماه یک هزار و سیصد و نودوچهار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid