محل تبلیغ شما
اسلحه ،مشروبات الکلی و برنج آلوده توسط یقه‌سفیدها

تاریخ خبر: 1394/10/27

اسلحه ،مشروبات الکلی و برنج آلوده توسط یقه‌سفیدها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سخنگوی هیات رئیسه مجلس : ورود تانکرهای اسلحه ومشروبات الکلی توسط یقه‌سفیدها ادامه دارد

سخنگوی هیات رئیسه مجلس، با اشاره به جلوگیری از توزیع برنج های آلوده گفت: با نفوذ یقه سفیدها، ورود تانکرهای مواد سوختی که اقلامی مانند اسلحه و مشروبات الکلی به همراه دارند، همچنان ادامه دارد.

عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلوگیری از توزیع برنج‌های آلوده و تاریخ مصرف گذشته که وی در هفته های اخیر نسبت به آن در صحن مجلس تذکر داده بود، اظهار داشت: این برنج‌ها وارداتی بوده و از کشورهایی از قبیل اروگوئه و هندوستان و کشورهای مشابه بوده است.

وی تصریح کرد: این برنج‌ها به صورت رسمی وارد شده و در انبارها نگهداری شده است، اما توزیع نشده و تاریخ مصرف آن گذشته است، اما اینکه چرا به موقع توزیع نشده مشخص نیست، ولی در هر صورت جلوی توزیع این برنج‌های فاسد گرفته شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: بعد از این هم به طور کامل رصد می‌کنیم که این برنج‌ها توزیع نشود.

مصری درباره احتمال تکرار چنین تخلفات و مشکلاتی در آینده نیز اظهار داشت: تا زمانی که اقتصاد دست مردم نباشد، باز هم ممکن است چنین اتفاقاتی در کشور ما بیفتد؛ چرا که یک تاجر هیچ وقت کالای خودش را در انبار حبس نمی‌کند و آن را می‌فروشد و پول می‌گیرد.

وی با اشاره به آسیب‌های دخالت دولت در اقتصاد ادامه داد: ساختار اقتصادی ما باید به سمت بخش خصوصی برود و اگر دولت ناظر باشد، طبیعتا اجازه نمی‌دهد که یک کالا در انبار بماند تا تاریخ مصرف آن بگذرد و اگر هم گذشت، جلوی توزیع آن را می‌گیرد.

ورود تانکرهای سوختی حامل اسلحه و مشروبات الکلی ادامه دارد

عضو هیات رئیسه مجلس در عین حال تصریح کرد: با وجود جلوگیری از توزیع برنج‌های آلوده، ورود تانکرهای مواد سوختی که تجهیزات غیرمجاز به همراه دارند، همچنان ادامه دارد که خطر آنها از برنج‌های آلوده نیز بیشتر است.

مصری در توضیح این مسئله گفت: این مواد سوختی از عراق وارد می‌شوند و اصلا هم معلوم نیست که از کجا مجوز می‌گیرند؛ همراه این تانکرها، اسلحه، مشروبات الکلی و برخی دیگر از اقلام غیرمجاز وارد می‌شود و علاوه بر آن، تصادف‌های جاده‌ای را نیز برای ما رقم می‌زنند و هیچ نظارتی هم بر آنها نمی‌شود.

وی افزود: این در حالی است که هم‌اکنون این امکان وجود دارد که سوخت از آن طرف مرز در داخل مخازن تخلیه شود و با یک خط لوله کوتاه به ماشین‌های داخل کشور متصل شود و از هر نظر نیز تحت کنترل باشد، اما هر چه پیگیری کرده‌ایم و از بسیاری از وزرا سوال کرده‌ایم اصلا خبر ندارند که چه کسی مجوز ورود روزانه هزار کامیون حامل سوخت را می‌دهد!؟

معلوم نیست منافع این تانکرها به کدام یقه سفید می‌رسد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: معلوم نیست منافع واردات این مواد سوختی و حواشی آن به کدام آدم یقه سفید می‌رسد که حتی وزیر هم نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.

مصری تاکید کرد: هیچ کشوری به صورت بی‌در و پیکر اجازه ورود مواد سوختی یا سایر مواد را به کشور خود نمی‌دهد، آن هم از منطقه‌ای که در تصرف داعش است. از منظر امنیت ملی این مسئله امنیت ما را به خطر می‌اندازد.

وی با بیان اینکه این مسئله را از وزرای مربوطه و از گمرک سوال کرده‌ام اما هیچ کدام خبر ندارند، به تذکر گذشته خود در صحن علنی مجلس نسبت به این مسئله اشاره کرد و گفت: اگر خدای ناکرده اتفاقی در این رابطه در کشور بیفتد، آن وقت معلوم می‌شود چه کسانی مجوز واردات این اقلام را صادر کرده‌اند.

 

بی‌توجهی شرکت بازرگانی دولتی به ۷ نامه هشدارآمیز وزارت بهداشت و ارگان‌های وابسته به این وزارتخانه در نیمه نخست سال ۹۴ موجب تعلل در توقیف محموله ۳۰هزارتنی برنج آلوده هندی در انبارهای این شرکت و توزیع بخشی از این برنج‌ها در سطح عرضه شده است.

خبرگزاری تسنیم ۳۰ آذر ۹۴ شش سند مهم دولتی درباره توزیع و فروش چندین محموله برنج تاریخ مصرف گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری به‌ویژه در ایام محرم و صفر امسال منتشر کرد که بازتاب گسترده‌ای داشت و پرونده تخلف جدیدی در دولت یازدهم گشود.

بر اساس این اسناد، محموله‌های متعدد برنج وارداتی تاریخ مصرف گذشته که از انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران در برخی استان‌ها بارگیری شده بود، در سال جاری در برخی نقاط کشور توزیع شده و تعدادی از این محموله‌ها هم کشف شده است. مبدأ این برنج‌های وارداتی هند، تایلند، اوروگوئه، آرژانتین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده بود.

* اسناد جدید از توزیع برنج آلوده دولتی بین مردم

حال با گذشت حدود یک ماه از انتشار آن اسناد، خبرگزاری تسنیم به اسناد تازه‌ای از توزیع برنج آلوده و تاریخ مصرف گذشته دولتی دست یافته است که نشان می‌دهد، دولت بیش از ۳۰هزار تن برنج آلوده هندی با برند sanido از شرکت الوقار خریداری کرده و علی‌رغم ۷ بار نامه‌نگاری وزارت بهداشت و ارگان‌های تابعه این وزارتخانه با شرکت بازرگانی دولتی در نیمه نخست امسال، اقدام عاجل برای توقف این محموله در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی صورت نگرفته و بخشی از این محموله هم از انبارها خارج و وارد سطح عرضه شده است.

هدایت حسینی مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت در تاریخ ۱۱ اسفند ۹۳ طی نامه‌ای به‌شماره ۱۵۰۸۲۱/۶۷۵ به معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، در پاسخ به درخواست نمونه برداری از محموله‌های برنج شرکت بازرگانی دولتی ایران واقع در انبار شهید مدرس تهران اعلام می‌کند، “محموله برنج .SANIDO D.M.C.C  برنج ده‌کیلویی هندی با سری ساخت M1092803004  با تاریخ تولید ۲۰۱۳/۲ و تاریخ انقضای ۲۰۱۵/۲ که با توجه به جوابیه آزمایشگاه شماره ۶۸۵/۲۵۱۵۲/د مورخ ۹۳.۱۲.۶ از نظر میزان سرب غیر قابل مصرف می‌باشد، در اسرع وقت نسبت به توقیف محموله و نظارت بر عدم‌مصرف اقدام شود و چنانچه بخشی از آن استفاده شده است، نسبت به جمع‌آوری از سطح عرضه اقدام عاجل به عمل آید”.

علی‌رغم تأکید مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت بر آلودگی این برنج و ضرورت اقدام عاجل برای توقیف محموله در اسرع وقت و حتی جمع‌آوری محموله‌های توزیع شده، سرپرست اداره کل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران دو روز پس از ارسال نامه وزارت بهداشت، طی نامه‌ای به‌شماره ۷۸۴۱۳/۲۶۱ در تاریخ ۹۳.۱۲.۱۳ به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی مناطق ۱۴گانه ضمن اشاره به نامه وزارت بهداشت، بر تأیید کیفیت تمامی برنج‌های هندی ۱۱۲۱ موجود در انبار شهید امین‌زاده و شهید مدرس تهران از سوی اداره کل استاندارد استان تهران اشاره کرده و به‌رغم تصریح نامه وزارت بهداشت، از درخواست تست مجدد برنج .SANIDO D.M.C.C هندی با سری ساخت M1092803004 و اعلام نتایج آن در آینده خبر داده است.

پس از تعلل ۲ماهه شرکت بازرگانی دولتی ایران در توقیف و جمع‌آوری این محموله برنج آلوده هندی، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۹۴ طی نامه‌ای از خروج برنج آلوده از انبار شهید مدرس خبر داد و این موضوع به اطلاع معاون وزیر بهداشت هم رسید، در پی این نامه‌نگاری، مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران ۷۰ روز پس از هشدار وزارت بهداشت، طی نامه‌ای به‌شماره ۸۶۴۲/۲۶۱ در تاریخ ۱۳۹۴.۲.۲۱ به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی کل کشور اعلام می‌کند،”احتراماً پیرو نامه شماره ۷۸۴۱۳/۲۶۱ مورخ ۹۳.۱۲.۱۳ مقتضی است دستور فرمایید درصورت موجود بودن برنج هندی ۱۱۲۱ با برند SANIDO در انبارهای آن شرکت از فروش کالای موصوف تا اطلاع ثانوی جداً خودداری فرمایند”.

دو نکته در نامه دوم شرکت بازرگانی دولتی مورد توجه است، اول اینکه اشاره می‌کند “در صورت موجود بودن”، یعنی احتمال فروش رفتن برخی از این برنج‌های آلوده وجود دارد و شرکت بازرگانی دولتی از موجود بودن برنج آلوده در انبارها مطمئن نیست. دوم اینکه، در نامه شرکت بازرگانی دولتی تصریح شده “تا اطلاع ثانوی”، گویی مسئولان این شرکت هنوز به توزیع این برنج‌های آلوده امید دارند.

همچنین، در پی تعلل شرکت بازرگانی دولتی در توقف برنج آلوده و توزیع آن، رئیس سازمان غذا و دارو در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۹۴ طی نامه‌ای به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی مجدداً بر نامه ۱۱ اسفند ۹۳ وزارت بهداشت مبنی بر غیرقابل مصرف بودن محموله برنج .SANIDO D.M.C.C هندی با سری ساخت M1092803004 تأکید کرده و ضمن اعلام هشدار، خواستار رسیدگی به موضوع و جمع‌آوری عاجل کامل محموله از سطح عرضه شد.

اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی وزارت بهداشت که گویی هنوز از اقدام شرکت بازرگانی دولتی در جمع‌آوری برنج‌های آلوده از سطح عرضه مطمئن نشده باشد، در تاریخ ۶ خرداد ۹۴ در نامه‌ای به‌شماره ۲۸۲۷۵/۶۷۵ به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تأکید می‌کند: “احتراماً پیرو مکاتبات قبلی و با توجه به نامه شماره ۹۴/ص/۱۳۵/۱۲۸۸ مورخ ۹۴.۲.۱۴ معاونت محترم غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران لازم است وضعیت محموله برنج SANIDO D.M.C.C هندی با سری ساخت M1092803004  با تاریخ تولید ۲۰۱۳/۲ و تاریخ انقضاء ۲۰۱۵/۲  که از نظر میزان سرب غیرقابل مصرف اعلام گردیده بود، در اسرع وقت به این اداره کل اعلام گردد”.

ظاهراً علی‌رغم تمام این نامه‌نگاری‌ها، شرکت بازرگانی دولتی اقدام عاجلی برای توقف محموله برنج آلوده در انبارهایش و جمع‌آوری عاجل برنج‌های آلوده توزیع شده در کشور نکرده است، شاهد این گزاره هم نامه شماره ۷۱۹۱۶/۶۵۵ مورخ ۲۵ مرداد ۹۴ معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو به مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی است که در این نامه تصریح می‌کند: “احتراماً پیرو رونوشت نامه شماره ۱۵۰۸۲۱/۶۷۵ مورخ ۹۳.۱۲.۱۱، با توجه به اینکه محموله برنج SANIDO D.M.C.C  برنج ده‌کیلویی هندی با سری ساخت M1092803004  با تاریخ تولید ۲۰۱۳/۲ و تاریخ انقضاء ۲۰۱۵/۲ آن شرکت بر اساس جوابیه آزمایشگاه شماره ۶۸۵/۲۵۱۵۲/د مورخ ۹۳.۱۲.۶ از نظر میزان سرب غیر قابل مصرف اعلام گردیده بود، لازم است دستور فرمایید این محموله از سطح عرضه و همچنین انبارهای شرکت غله و خدمات بازرگانی در سراسر کشور جمع‌آوری و مقدار محموله و آدرس انبار محل جمع‌آوری جهت تعیین تکلیف نهایی اعلام گردد”.

به گزارش تسنیم، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در تیرماه و معاونت غذا و داروی استان کهکیلویه و بویراحمد در شهریورماه امسال در نامه‌های جداگانه بر آلوده بودن این برنج‌ها تأکید کرده بودند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid