محل تبلیغ شما
فیلم یحیی سکوت نکرد+ویدئو+تصاویر

تاریخ خبر: 1394/10/24

فیلم یحیی سکوت نکرد+ویدئو+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

گفت‌وگو با فاطمه معتمدآریا به مناسبت اکران «یحیی سکوت نکرد»:

عصر دشمنی‌ها گذشته‌، باید خوشبین باشیم

انرژی فاطمه معتمدآریا در سال‌های دوری‌اش از سینما، ذخیره شده و حالا دومین حضور این بازیگر بعد از دوره دوری در گروه «هنر و تجربه» بر پرده سینماها به نمایش درآمده؛ عجیب اینکه در تیزرهای تلویزیونی این فیلم، اجازه حضور او را نداده‌اند! او در فیلم «یحیی سکوت نکرد»، به کارگردانی کاوه ابراهیم‌پور، نقش زنی را بازی می‌کند که فضایی خشن و گاه حتی منفی را در نظر دیگران جلوه می‌دهد، هرچند خودش عقیده دارد، این تصویر با آنچه در ذهن این شخصیت وجود دارد، مطابق نیست. معتمدآریا البته چندی قبل هم در فیلم «قصه‌ها» حضور داشت و در نمایش «تونل» نیز بازی کرد. به بهانه اکران «یحیی سکوت نکرد»، سراغ او رفتیم تا از دنیای این‌روزهایش بپرسیم: 

 بازی در یک نقش نسبتا منفی در فیلم «یحیی سکوت نکرد» برای‌تان دشوار نبود؟ از این نظر که ممکن است تصویر مثبتی که تماشاگر از شما در ذهن داشته، خدشه‌دار شود؟
وقتی سناریو را خواندم، دیدم این شخصیت، زنی است که ابعاد مختلفی از وجودش باید دیده شود. این زن پشت ظاهر منفی‌اش، روحیه آسیب‌دیده و مهجوری دارد که من فکر کردم باید ابعاد مختلفش را نشان دهم و این چالش برایم جذاب بود. درواقع پیش از اینکه به نگاه مردم فکر کنم، به مسئولیت خودم در برابر این شخصیت فکر می‌کردم.
 چطور پذیرفتید با یک گروه جوان و تازه‌کار همکاری کنید؟
اول سناریو را خواندم و فکر کردم بازی در آن برایم جذاب خواهد بود. دیدم جزء معدود سناریوهایی است که به لحاظ ساختار دراماتیک غلط کمی دارد. هم بیان یک معضل اجتماعی بود و هم ابعاد عاطفی داشت. بعد هم که گفتند کاوه ابراهیم‌پور می‌خواهد این کار را کارگردانی کند، کارهای تبلیغاتی و فیلم‌های کوتاهی که ساخته بود را دیدم و از سلیقه‌اش خوشم آمد و نهایتا کار را پذیرفتم. بعد هم که گفتند خودش می‌خواهد بخشی از سرمایه‌گذاری کار را برعهده بگیرد، فکر کردم حالا که از این کار خوشم آمده و اتفاقاتش همه برایم جذاب هستند در برخی موارد کوتاه آمدم و در بسیاری از مسائل نیز همراه شدم.
 شما پیش‌تر هم تجربه هم‌بازی‌شدن با بچه‌ها را داشتید، مثلا در «مهر مادری». اینکه اینجا هم هم‌بازی‌تان یک پسربچه پرجنب‌وجوش بود، کار را سخت نکرد؟
برای من کارکردن با بچه‌ها اصلا سخت نیست چون بچه‌ها خیلی خیلی باهوشند و به این دلیل که هیچ ایده‌ای از قبل در ذهنشان نیست برای این که بخواهند به واسطه بازی در یک فیلم معروف شوند یا پولدار، خیلی فرهنگی و مشخص و باقدرت می‌توان با آنها برخورد کرد و اتفاقا بده‌بستان خیلی خوبی برقرار می‌شود. بچه‌ها حرف آدم را خیلی خوب متوجه می‌شوند و منظور را خیلی خوب دریافت می‌کنند.
 نکته جذاب کاراکتری که بازی کردید، برای خودتان چه بود؟
مهم‌ترین چیزی که در این شخصیت جذبم کرد این بود که یک ظاهر خشن دارد و این سبب شده همه یک قضاوتی از بیرون نسبت به او داشته باشند اما واقعیت خودش با این قضاوت هم‌خوانی ندارد. این برایم جالب‌تر از دیگر نکات بود. به این دلیل که تماشاگر را وامی‌دارد تا به لایه‌های پیچیده یک شخصیت توجه کند. این که این نقش، یک شخصیت دم‌دستی نیست برایم ارزشمند بود.
 اگر اشتباه نکنم، این فیلم اولین فیلم‌تان بعد از دوره دوری چند ساله بود؟
دومین فیلم. اول، فیلم «بهمن» بود و بعد از آن «یحیی سکوت نکرد».
 وقفه‌ای که ایجاد شده بود، بر میزان انرژی و اشتیاق شما در ایفای این نقش اثر نداشت؟
اتفاقا همیشه وقتی کار می‌کنم، انرژی بیشتری دارم برای بازی‌کردن و توان بیشتری دارم برای خلق شخصیت‌هایم. بی‌کاری، آدمی را منفعل و ذهن را منجمد می‌کند. البته من در آن سال‌ها، کار بازیگری نمی‌کردم ولی رابطه‌ام با سینما قطع نشده بود و اجازه ندادم انفعال به سراغم بیاید. آن انرژی ذخیره‌شده‌ام در آن مدت، بیشتر برای انجام کاری متفاوت و خوب‌ بود تا برای خلق یک شخصیت.
 در این فیلم ما با یک راوی کودک مواجهیم که در سنین پایین تجارب تلخی را از سر می‌گذراند، بنابراین فیلم دارای ابعاد روان‌کاوانه است. شما و دیگر عوامل فیلم حین ساخت چقدر به این نکته توجه داشتید؟
این تحلیل روان‌کاوانه‌ای که از این فیلم ارائه می‌شود، چیزی است که در عمق فیلم وجود دارد و وقتی فیلم روی پرده می‌آید آشکار می‌شود. وقتی یک سناریو را می‌خوانم، مسلما به ابعاد مختلف فیلم‌نامه، فکر می‌کنم و این ابعاد روان‌کاوانه هم مورد توجه است و این جزئی از کار ما برای رسیدن به شخصیت‌هاست.
 شما همیشه بر اهمیت دوران کودکی در تجربه زندگی افراد تأکید دارید. با این حساب فکر می‌کنید این دست فیلم‌ها که تجربه روانی یک فرد در دوره کودکی را به نمایش می‌گذارند، در جلب توجه عموم مردم به حساسیت دوران کودکی مؤثر خواهد بود؟ و نهایتا منجر به تغییر وضعیت اجتماعی خواهد شد؟
یقینا بی‌تأثیر نیست. سینما در مواردی می‌تواند در نگاه مخاطب تغییر ایجاد کند یا مردم و مسئولان را متوجه معضل و مشکل خاصی کند اما  این انتظار زیادی از سینماست که عامل تغییرات اجتماعی باشد.
 شما اخیرا بازی در نمایش «تونل» آقای احصایی را هم پشت‌سر گذاشتید. با همین تم روان‌شناختی که تأثیر تجارب گذشته را بر حال و آینده افراد به نمایش می‌گذارد، این تجربه چطور بود؟
تجربه غریبی بود از آسیب‌های جنگ بر روح و جسم جامعه. از شقاوت‌ها و تخریب‌های جنگ. «تونل» داستان آدم‌هایی است که همه وجودشان بر اثر جنگ تخریب شده و تلاش دارند برای ساختن دوباره خود.
 نسبت «تونل» با دیگر آثار ضدجنگی که بازی کرده بودید، چه بود؟
این نمایش یک نگاه بدون‌قضاوت به جنگ داشت. نشان می‌داد، وقتی دشمنت را می‌بخشی و به‌جای تخریب سازندگی می‌کنی و به‌جای انتقام‌جویی شروع می‌کنی به انتقال رؤیاهای انسانی‌ات به دشمن خودت، می‌توانی منتظر اتفاقات عجیب و حیرت‌انگیزی باشی. این اتفاق در «تونل» برایم نسبت به تجربه‌های پیشین قابل‌توجه بود.
 شما مدتی پیش هم «قصه‌ها»ی خانم بنی‌اعتماد را اکران داشتید و در این فیلم پس از سال‌ها، شخصیت نوبر کردانی فیلم «روسری آبی» را زنده کردید. مواجهه با کاراکتری که سال‌ها پیش، زندگی‌اش کرده بودید، چطور بود؟
برای من همه شخصیت‌هایی که بازی کرده‌ام، همیشه زنده هستند. وقتی می‌خواهم آنها را بازی کنم، برایشان یک گذشته و آینده‌ای دارم که این یک پرونده است پیش خودم. در نتیجه هروقت دلم بخواهد این پرونده را باز می‌کنم تا ببینم بر آنها چه گذشته. برای «نوبر کردانی» هم همین اتفاق افتاد. انگار یک امانتی پیش من بود و حالا آن را به خالق اثر برگرداندم.
 روزی که «نوبر کردانی» را در «روسری آبی» بازی کردید، چقدر آینده‌ای که برایش متصور بودید، به اتفاقی که در «قصه‌ها» افتاد، شباهت داشت؟
آینده‌ای که برای نوبر می‌دیدم این‌طور نبود. آنچه در «قصه‌ها» اتفاق افتاد، چیزی بود که خانم بنی‌اعتماد در آینده این شخصیت دیدند و من آنچه را بازی کردم، نتیجه‌ای بود که ایشان می‌خواستند.
 آینده نوبر را خودتان همان زمان چطور پیش‌بینی می‌کردید؟
برای خود من، نوبر کمی از چیزی که در «قصه‌ها» دیدید، خوشبخت‌تر بود و بی‌مسئله‌تر.
 و برای شما مواجهه با بغرنجی‌هایی که در سرنوشت نوبر همچنان ادامه داشت، سخت نبود؟
چرا. شاید اگر می‌خواستم به تنهایی به آینده او فکر کنم و آن را نشان بدهم، ماجرا برایم شکل دیگری داشت. چون فکر می‌کنم رنج‌های بشری بالاخره یک ‌جا پایان می‌پذیرند و من ترجیح می‌دادم بخشِ پایان‌یافته این رنج‌ها را در زندگی نوبر نشان دهم.
 وقتی بخش مربوط به خودتان را بازی می‌کردید، از ماجرای اپیزودهای دیگر هم باخبر بودید؟
فقط یک طرحی به من گفته شده بود و طرح‌های اصلی هر اپیزود را برایم فرستاده بودند. 
 برگردیم به «یحیی سکوت نکرد». چرا در تیزرهای تلویزیونی این فیلم، اسم و تصویر شما نیست؟
برای شروع تبلیغات فیلم، کارگردان، آقای ابراهیم‌پور، به من زنگ زد و گفت تیزری برای پخش به تلویزیون دادیم و به ما گفته‌اند اسم و تصویر و صدای شما اجازه پخش ندارد. علتش را من هم نمی‌دانم.
 چه عجیب. پس چطور فیلم‌ها و سریال‌هایی با بازی شما را در تلویزیون نشان می‌دهند؟
بله. فیلم‌ها و سریال‌هایم از تلویزیون پخش می‌شود، مثل «گل پامچال» یا «مهر مادری». البته اسمم را از تیتراژ «آرایشگاه زیبا» درآوردند.
ما امروز در دنیا با خیلی از کسانی که دشمن بودند هم گفت‌وگو می‌کنیم و به توافق می‌رسیم، اما برای تبلیغ یک کار فرهنگی هنوز این اتفاقات می‌افتد؟ با استناد به چه قانونی و کدام حکم قضائی این رفتارها صورت می‌گیرد؟ من بی‌خبرم. اگر من حق خودم را هم فراموش کنم، به تهیه‌کننده متعهد هستم. نمی‌دانم این چه ضرری است که تهیه‌کننده باید متحمل شود. البته من از طریق مراجع قانونی کشور دنبال رفع این رفتارها و دوگانگی‌ها هستم و امیدوارم به نتیجه برسد.
 تأثیر توافق صورت‌گرفته و لغو تحریم‌ها را بر سینما چطور ارزیابی می‌کنید؟
فکر می‌کنم لغو تحریم‌ها روی همه چیز تأثیر بگذارد، چه برسد به مناسبات فرهنگی. ولی غیر از تأثیرات اقتصادی که لغو تحریم‌ها می‌تواند روی سینما داشته باشد، مهم‌ترین اثر آن بازشدن دریچه‌های جدیدی از امید و شادی و صلح و دوستی در جامعه است؛ این چیزی است که جامعه امروز ما بیش از هر زمان به آن نیازمند است. امروزه دیگر عصر دشمنی‌ها گذشته!
 پس خوشبین هستید؟
بله، ‌بله خیلی‌زیاد. این تنها حسی‌ است که امکان ادامه زندگی را به آدم می‌دهد. باید خوشبین باشیم.
ضربه اصلی تحریم‌ها به سینما و بخش فرهنگ چه بود و چطور جبران خواهد شد؟
مهم‌ترین ضرر این تحریم‌ها، بسته‌شدن دریچه دید ما بود و محدودشدن نگاه و فعالیت‌های‌مان در یک چارچوب درونی. و اما این چه طور جبران خواهد شد؟ به گمانم جز با تلاش مضاعف و صبوری و خوشبینی این کاستی جبران نمی‌شود.

عسل عباسیان - شرق

----

 

سلام سینما- فیلم سینمایی «یحیی سکوت نکرد» اولین ساخته کاوه ابراهیم پور از 1 مرداد ماه در گروه هنر و تجربه اکران می شود. فاطمه معتمد آریا و ماهان نصیری ندا، بازیگران اصلی این فیلم هستند. پخش بین المللی فیلم «یحیی سکوت نکرد» بر عهده شرکت دریم لب(dreamlab) است. کاوه ابراهیم پور، پیش از این در ساخت فیلم های کوتاه و تیزرهای تبلیغاتی فعالیت داشته است. فاطمه معتمدآریا خطاب به مخاطبان فیلم «یحیی سکوت نکرد» گفت:

"سینما را دوست داشته باشید. مطمئنم با دیدن «یحیی سکوت نکرد» یک گام برای دیدن سینما به جلو برمی‌داریم. دیدن این فیلم به همه حال خوبی می‌دهد."

فیلم «یحیی سکوت نکرد» در بخش هنر و تجربه سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

 

نظر فاطمه معتمد آریا، تینا پاکروان و کاوه ابراهیم پور درباره فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

فاطمه معتمد آریا (بازیگر) : این فیلم درباره‌ی آدم‌هایی است که سرجای خود نیستند و و به همین دلیل دوستشان ندارند. سن و سال فرق نمی‌کند، چه کودک و چه بزرگسال هیچ کدام سرجای خود قرار ندارند. یک تنهایی و بی‌کسی در فیلم وجود دارد که ممکن است برای هر انسانی به وجود بیاید. فکر می‌کنم این فیلم برداشتی از نگاه نسل جدید است.

تینا پاکروان (تهیه کننده) : «یحیی سکوت نکرد» فیلمی است که روی پای خودش ایستاده، حرف خود را سرراست می زند و موضوعش مستقیم به جامعه بازمی گردد.

کاوه ابراهیم پور (کارگردان) : داستان این فیلم گذر زندگی یک کودک و رسیدن او به بلوغ ذهنی است؛ در واقع یحیی مانند جنینی است که تمام مدت با محیط بیرونی ارتباط برقرار می کند.

 

یادداشت کاوه ابراهیم پور، کارگردان فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

زنِ رنج کشیده‌ی قصه‌ی من ، به خاطر تجربه‌ی ناموفقِ مادر بودن ، دیگران را از مادر شدن منع می‌کند، غافل از این که ورود یک کودک به زندگی‌اش دوباره او را به مادر شدنی ناخواسته وا می‌دارد ،مادر شدنی که این بار فقط نتیجه دوست داشتن است و نه زایش. باور دارم که “عشق برای تغییرِ تلخ ترین های زندگی کافیست”. شاید تغییر گذشته ها ساده نباشد،آن هم وقتی که کنجکاوی کودک قصه از پس بلوغِ فکریِ زود هنگامش، در حال فوران است .سیمین معتمد آریای فیلمِ من ، به شخصیتِ باز دارنده از تولد چنان چهره ای انسانی می بخشد که نه تنها مانع از تولد نمی شود که ادامهی آن را با عشق نوید می‌دهد.عشق راه های عجیب و غریبی برای سرک کشیدن به زندگی ما بلد است ! ولی آیامی توانیم ماندگارش کنیم … نمی‌دانم !

 

خلاصه فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

كودكي به نام يحيي پس از مرگ مادر به عمه سپرده مي شود، عمه اي تلخ و نا آشنا كه زندگي پر راز و رمزي دارد و سابقه اي بحث برانگيز در محل زندگي. او با ورود به اين دنياي متفاوت در پي كشف مفاهيم جديد زندگي و شايد يافتن جايگزيني براي مادر در گذشته اش است و اين كنكاش هزينه سنگيني برايش به همراه مي آورد.

 

شعار فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

و کودکانی که از باغچه سبز می شوند، سکوت نخواهند کرد.

 

عوامل فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

کارگردان: کاوه ابراهیم پور/ تهیه کننده: تینا پاکروان/ نویسنده:  طلا معتضدی (براساس طرحی از مازیار حبیبی نیا)/ مدیر فیلمبرداری: حسین جلیلی/ تدوین: ژینوس پدرام/ موسیقی: حامد ثابت/ صدا گذاری و ترکیب صدا: علیرضا علویان/ صدابردار: امین میرشکاری/ طراح صحنه و لباس: علی عابدینی/ طراح چهره پردازی: ایمان امیدواری/ مدیر تولید: مهدی چراغی/ دستیار اول کارگردان، برنامه ریز: مانفرد اسماعیلی/ دستیاردوم کارگردان و منشی صحنه: الهام راد/ مجری طرح: موسسه فرهنگی آیینه آفتاب/ تصحیح نور و رنگ: مانا محمد طاهر/ مدیر اجرایی: هومان شیدرنگ/ جلوه های ویژه بصری، عنوان بندی: مجید خادمیان/ جلوه های ویژه میدانی: حمید رسولیان/ مسئول روابط عمومی: آیدا اورنگ/ عکاس: احمدرضا شجاعی/ تصویربردار پشت صحنه: حامد مقدسی

بازیگران: فاطمه معتمد آریا، ماهان نصیری ندا، ندا جبرئیلی، تورج منصوری، صالح میرزا آقایی، رابعه اسکوئی، مریم شیرازی، محمد کمال علوی، محمد مهدی احدی، حسین کمال علوی، امیر علی نیازی، امیرعلی ضرابی، علی گلزاده، حامد آزادی

 

عکس های فیلم و پشت صحنه «یحیی سکوت نکرد»:

 

ماهان نصیری ندا و فاطمه معتمدآریا در فیلم یحیی سکوت نکرد

 

فاطمه معتمد آریا در یحیی سکوت نکرد

 

نمایی از فیلم یحیی سکوت نکرد با بازی ماهان نصیری ندا

 

فاطمه معتمد آریا در فیلم یحیی سکوت نکرد

 

ندا جبرئیلی و ماهان نصیری ندا در فیلم یحیی سکوت نکرد

 

پشت صحنه فیلم سینمایی یحیی سکوت نکرد

 

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه تصاویر فیلم یحیی سکوت نکرد مراجعه کنید.

 

حواشی «یحیی سکوت نکرد»:

کاوه ابراهیم پور، دلیل اصلی تولید فیلم «یحیی سکوت نکرد» را پذیرفتن نقش توسط فاطمه معتمدآریا دانست.

تورج منصوری، فیلمبردار باسابقه سینمای ایران در فیلم «یحیی سکوت نکرد» بازی کرده است.

کاوه ابراهیم پور درارتباط با حضور فیلمش در بخش هنر و تجربه گفت:

"هنری بودن فیلم حاصل تجربه‌های نوی‌ست که در آن می‌شود و گرنه در قالب‌های مرسوم سینما قرار می‌گیرد که همانا سمت و سوی تجاری دارد. از این رو «یحیی سکوت نکرد» کاملا با رویکرد تجربی ساخته شده است. قرار گرفتن فیلم در بخشی به نام هنر و تجربه خوشحال کننده نیز هست و امید است که نام این بخش با رویکردش همخوانی داشته باشد."

ماهان نصیری ندا از میان 2۰۰ کودکی که برای نقش یحیی تست دادند، انتخاب شده است.

ژینوس پدرام، اولین تدوین خود را در فیلم سینمایی «یحیی سکوت نکرد» تجربه کرده است.

حسین جلیلی اولین حضور خود به عنوان مدیر فیلمبرداری را در فیلم «یحیی سکوت نکرد» تجربه کرده است.

کاوه ابراهیم پور درباره شکل گیری ایده فیلم «یحیی سکوت نکرد» گفت:

"چند سال پیش دوست و همکار خوبم مازیار حبیبی نیا که دانش آموخته سینما و سر دبیر مجله شبکه آفتاب است، ایده اولیه فیلم را مطرح کرد که برای من از لحاظ پیرنگ داستان، بسیار جالب و چالش برانگیز بود."

تینا پاکروان درارتباط با فیلم «یحیی سکوت نکرد» و ژانر سینمای کودک و نوجوان گفت:

" این فیلم سینمایی داستانی درباره یک کودک را بیان می کند اما برای مخاطب کودک و نوجوان نیست، به همین دلیل نمی توان آن را در ژانر کودک و نوجوان دانست."

فاطمه معتمدآریا درباره بازی اش در کنار بازیگر کودک فیلم، ماهان نصیری ندا گفت:

" سال ها است که تجربه کار با بچه ها را دارم و بازی در کنار آن ها همیشه برای من لذت بخش است، ماهان نیز یک بچه کاملا استثنایی است و در کاری که انجام می دهد، فوق العاده باهوش و با دقت است."

ماهان نصیری ندا درارتباط ورودش به سینما گفت:

"من از 3 سالگی در تیزر تبلیغاتی بازی می‌کردم و بازیگری را خیلی دوست دارم، حفظیاتم خیلی عالی بود، اینجور بود که بازیگری شدم."

 

پوستر فیلم «یحیی سکوت نکرد»: (طراح پوستر: پدرام حربی)

 

پوستر فیلم سینمایی یحیی سکوت نکرد ساخته کاوه ابراهیم پور

 

پوستر بین المللی فیلم «یحیی سکوت نکرد»:

 

پوستر بین المللی فیلم «یحیی سکوت نکرد» با بازی فاطمه معتمد آریا و ماهان نصیری ندا Yahya didn’t keep quiet Yahya sokout nakard fatemeh motamedarya mahannasirineda

 

 

ویدئوها:

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

 

0 0
کاوه ابراهیم‌پور   1394/11/10 07:00:21

قرار بود شب گذشته (یکشنبه ۴ بهمن ماه) فیلم "یحیی سکوت نکرد" در کاشان به نمایش درآید و بعد از نمایش فیلم؛ با حضور من و فاطمه معتمدآریا (بازیگر اصلی فیلم) نشست نقد و بررسی برگزار شود.

وی ادامه داد: هنگامی که می‌خواستیم وارد سالن شویم جمعیتی نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ نفر در جلوی در سینما تجمع کرده بودند و با عصبانیت تمام علیه فیلم و خانم معتمدآریا شعار می‌دادند و خواستار خروج ما از شهر بودند. به همین دلیل ما مجبور شدیم از درب پشتی سالن سینما وارد سینما شویم.

وی ادامه داد: زمانی که این گروه خودسر متوجه شدند ما قصد ورود به سالن را داریم؛ به ما حمله کردند و الفاظ به شدت زشت و نادرستی به ما گفتند. آنها به من و خانم معتمدآریا ناسزاهایی می‌گفتند که تاکنون نشنیده‌ بودم اما با کمک نیروی انتظامی سرانجام توانستیم وارد سالن شویم.

ابراهیم‌پور ادامه داد: بعد از نمایش فیلم؛ جلسه نقد و بررسی برگزار شد اما در زمان برگزاری باوجود آنکه جمعیت زیادی در داخل سالن مشتاقانه حضور پیدا کرده ‌بودند، گروه زیادی نیز در بیرون سالن با صدای بلند فحاشی می‌کردند و به شدت تلاش داشتند داخل سالن شده و نظم جلسه را به‌هم بریزند که با درایت نیروی انتظامی و مدیریت آن‌ها این امر رخ نداد.

کارگردان یحیی سکوت نکرد با اشاره به اینکه خطاب بیشتر سخنان معترضین معتمدآریا بود، گفت: فاطمه معتمدآریا پیشنهاد کرد بعد از پایان جلسه نقد و بررسی فیلم؛ سالن تخلیه شود و گروه معترض به داخل سالن بیایند و رودرو با هم گفت‌وگو کنند و وی پاسخ سوالات آن‌ها را بدهد. باوجود آنکه نیروی انتظامی این پیشنهاد را پذیرفت و اعلام کرد که آماده همکاری است؛ گروه معترض پیشنهاد را نپذیرفتند و به اعتراضات خود ادامه داد.

ابراهیم‌پور ادامه داد: بعد از پایان جلسه ما به سختی با همکاری نیروی انتظامی از سالن خارج شدیم و به سرعت به سمت ماشین‌های خود حرکت کردیم. در هنگامی که سوار اتومبیل شده بودیم بازهم دو نفر روی سقف ماشین آمده و قصد داشتند با شکستن شیشه‌ها وارد خودرو شوند که نیروی انتظامی مانع آن‌ها شد. همچنین زمانی که درحال حرکت بودیم تعدادی موتورسوار ما را تعقیب می‌کردند ولی نتوانستند به ما دسترسی پیدا کنند.

وی ادامه داد: صدای جیغ، فریاد و فحاشی معترضان در طول برگزاری نشست و همچنین بعد از آن کاملا به گوش می‌رسید.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان کاشان درباره اتفاق پیش آمده برای این گروه از هنرمندان سینما به ایلنا گفت: در سومین جلسه سینمای هنروتجربه کاشان برای نقد فیلم "یحیی سکوت نکرد" کارگران این فیلم مجوز حضور در نشست را داشت. ایشان به همراه خانم فاطمه معتمدآریا (بازیگر فیلم) در جلسه حاضر شده بود.

مصطفی جوادی‌مقدم ادامه داد: وقتی گروهی از معترضان به حضور فاطمه معتمدآریا در جلسه درخواست مناظره را مطرح کردند؛ مقرر شد پس از پایان نقد و بررسی فیلم؛ مناظره برگزار شود اما در پایان جلسه؛ معترضان حاضر به مناظره و گفتگو نشدند.

وی با اشاره به اینکه خانم معتمدآریا بدون هماهنگی مقامات شهری در این جلسه حضور یافته بود و تنها کارگران برای حضور در جلسه مجوز داشته است؛ گفت: نماینده ولی فقیه، امام جمعه کاشان، شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان و سایر ارگان‌ها با حضور خانم معتمدآریا در نشست مخالف بودند؛ با این وجود ایشان در جلسه حضور یافته بود.

رئیس‌ اداره ارشاد شهرستان کاشان درحالی این موضوع را مطرح می‌کند که کارشناسان و خبرگان سینما معتقدند نمایش و نقد و بررسی فیلم "یحیی سکوت نکرد" مجوزهای لازم را در شهر کاشان داشته و هیچ نیازی به دریافت مجوز برای تک تک افراد حاضر در این نشست نبوده است.

3 0
عسل عباسیان   1394/11/6 09:06:05

گفت‌وگو به‌جای دعوا
فاطمه معتمدآریا که روز یکشنبه چهارم بهمن، برای شرکت در جلسه پرسش‌وپاسخ فیلم «یحیی سکوت نکرد» در سینمای شهر کاشان، به این شهر سفر کرده بود، با رفتارها و الفاظ ناشایستی مواجه شد که خودش آن را دور از شأن هنر و سینما توصیف می‌کند. معتمدآریا که همواره رفتاری توأم با آرامش و صلح، در مواجهه با این دست اتفاقات ناخوشایند و غیرسازنده داشته، این‌بار نیز با صبر و مهربانی راهِ گفت‌وگو را به دعوا ترجیح داده که در ادامه روایت آن را از زبان خودش می‌خوانید.

‌در سفر شما به کاشان، چه اتفاقی افتاد؟
یکشنبه بعدازظهر برای جلسه پرسش‌وپاسخ فیلم «یحیی سکوت نکرد» به‌همراه کارگردان و عده‌ای از مسئولان سینما تجربه به کاشان رفتیم. در ورودی شهر گروهی از هنرمندان و هنردوستان، به استقبال ما آمدند، با هم گشتی در شهر زدیم و از آن‌همه زیبایی در معماری این شهر انرژی گرفتیم. سری هم به موزه عروسک‌ها زدیم. وقتی به سینما رسیدیم، به ما گفتند که از در پشتی وارد شویم، خوشبختانه سالن تقریبا پر بود. جلسه پرسش‌وپاسخ بسیار خوب برگزار شد و ساعتی دوست‌داشتنی را گذراندیم. در طول نشست سروصداهایی از بیرون شنیده می‌شد و مسئولان مرتب در رفت‌وآمد بودند. جلسه تمام شد و ما هم به تهران برگشتیم... .
‌فقط همین؟
این چیزی است که من دوست دارم از سفرم به کاشان در خاطرم بماند.
‌می‌شود در مورد اتفاقات ناخوشایندش بگویید؛ آنهایی که دوست دارید فراموش کنید!؟
(قدری مکث) بیانش سخت است... ، واقعیت این است که در آنجا عده‌ای که به هر دلیل مخالف من بودند، به حضورم در شهرشان اعتراض کردند و عده‌ای هم از حضورم بسیار خوشحال شدند و من خوشحال‌تر که بار دیگر به شهری قدم گذاشته‌ام که هنوز بوی تمدن و تفکر می‌دهد. این اتفاقی است که در کاشان افتاد.
‌ نمی‌خواهید جزئیات بیشتری را بگویید؟
خب، ترجیح می‌دهم از جزئیات خوب حرف بزنم، از جوانان بااستعدادی که با سؤالات دقیق و حساب‌شده در مورد فیلم ما را غافلگیر کردند و این دستاورد بزرگی برای سینمای هنروتجربه بود و دیگر از نظم و انضباط و درایت و همکاری مقامات و مسئولان سینمایی و همچنین از همراهی سینماگران کاشان باید بگویم که بسیار سپاسگزار آنها هستم. من از سفر به کاشان اینها را همیشه به‌ خاطر خواهم داشت... ،چیز دیگری هم لازم است؟...
‌گویا اتفاقات دیگری هم افتاده بود؟
ببینید من با اینکه کسی با کار من و حرفه‌ام و حتی خود من مخالف باشد مشکلی ندارم ولی رفتارهای تهاجمی، توهین، بی‌احترامی، دروغ، تهمت و بی‌قانونی را نمی‌پذیرم و این اتفاقی است که در آنجا افتاد و من علاقه‌ای هم به بیان و شرح جزئیات اتفاقات ناخوشایند ضدفرهنگی ندارم. فقط امیدوارم برگزاری این‌گونه جلسات هنروتجربه برای سینماگران پربارتر و مفیدتر تداوم داشته باشد. البته آرزو می‌کنم بعضی از تجربیات ناخوشایند هم دیگر تکرار نشود.

3 0
اصفهان امروز   1394/11/6 07:53:26

جایزه ویژه جشنواره فیلم داکا بنگلادش به فاطمه معتمد آریا رسید
فاطمه معتمدآریا بازیگر تلویزیون،تئاتروسینما توانست در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا بنگلادش» برای فیلم «نبات» به کارگردانی«الچین موسی‌اوغلو»،عنوان بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست بیاورد؛ با کسب این جایزه، معتمدآریا چهارمین افتخار بین‌المللی را برای این فیلم، به عنوان بازیگربه دست آورد.
پیش از این،این بازیگر در چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های شرق اروپا که در وین برگزار ‌شد، جایزه ویژه دریافت کرد،این درحالی است که هیأت داوران این جشنواره که در هر دوره بابت کارگردانی فیلم کوتاه مستند و بلند به برگزیدگان جایزه می‌دهد، امسال بعد از اتمام جوایز اعلام کرد که نتوانسته تأثیر فوق العاده بازی در سکوت «معتمدآریا» در فیلم «نبات» را نادیده بگیرد و به‌همین‌دلیل در این دوره تصمیم گرفته استثنائاً یک جایزه رسمی هم به «فاطمه معتمدآریا»، بازیگر فیلم «نبات»، بدهد.
همچنین «معتمدآریا »در جشنواره های«یوروسیا»ی کشور قزاقستان و«بسفر ترکیه»نیزجایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن را برای این فیلم محصول کشور آذربایجان،به دست آورد.
با توجه به کسب چهارجایزه بین‌المللی برای فیلم «نبات»و نیز دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن درنهمین دوره جوایز سالانه اسکرین«آسیاپاسیفیک» معروف به «اسکارآسیایی APSA» برای فیلم «بهمن» به کارگردانی مرتضی فرشباف،«فاطمه معتمد آریا» توانست با کسب پنج جایزه بین‌المللی در مدت دوماه،رکورد بیشترین جوایز بین‌المللی در ایران را از آن خود کند،این درحالی است که این بازیگر،رکورد بیشترین جایزه بازیگری در ایران را نیز تاکنون برای خود نگه داشته است.
وی تاکنون در ایران، جوایزی همچون تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشن خانه سینما برای فیلم«اینجا بدون من» و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «مسافران» و... را از آن خود کرده است.؛«نبات» که پیش‌تر در جشنواره ونیز ٢٠١٤ به نمایش درآمده و همچنین در اسکار٢٠١٥ نماینده کشور آذربایجان بوده، روایتگر داستان نبات (با بازی فاطمه معتمدآریا) است که در بحبوحه جنگ در یک روستای دوردست و کوچک زندگی کرده و فقط از طریق فروختن شیر که از تنها گاوش به دست آمده امرار معاش می‌کند.

1 1
کاشان نیوز   1394/11/5 07:13:01

با حضور نیروی انتظامی معترضان به حضور خانم معتمدآریا متفرق شدند
جلسه نقد فیلم «یحیی‌سکوت نکرد» بخوبی برگزار شد

حضور فاطمه معتمدآریا در تنها مجتمع سینمایی کاشان باعث تجمع معترضین به حضور این هنرپیشه صاحب نام سینمای ایران در کاشان شد که با الفاظ رکیک و خلاف شرع اعتراض خود را اعلام کردند.
جلسه نقد فیلم یحیی سکوت نکردحضور فاطمه معتمدآریا در تنها مجتمع سینمایی کاشان باعث تجمع اندک معترضین به حضور این هنرپیشه صاحب نام سینمای ایران در کاشان شد.

هفته گذشته رسانه‌ها از جلسه نقدو بررسی فیلم «یحیی‌سکوت نکرد» باحضور کارگردان‌ و بازیگر آن «فاطمه معتمدآریا» در ۴ بهمن ماه درمجتمع سینمایی کاشان خبر داده بودند اما شایعه عدم حضور خانم معتمدآریا نیز همزمان با این اخبار با توجه به مخالفت شورای فرهنگ عمومی کاشان به حضور این هنرپیشه مشهور سینمای ایران در کاشان قوت گرفته بود.معتمد آریا در سینمای کاشان

به گزارش خبرنگار کاشان نیوز، عصر امروز همزمان با اکران فیلم و حضور فاطمه معتمدآریا در سالن سینما بهمن کاشان عده‌ای که به حضور وی معترض بودند در جلوی سینما تجمع کردند و با الفاظ رکیک و خلاف شرع اعتراض خود را اعلام کردند، اما علیرغم این تجمع اکران فیلم بخوبی انجام و جلسه نقد نیز برگزار شد و خانم معتمد آریا نیز ضمن سخنانی در تمجید فرهنگ و هنر کاشان گفت از اینکه سینمای هنر و تجربه سیاسی نبوده و به دنبال پول نیست به آن علاقه دارد.

گفتنی است خانم معتمدآریا پس از جلسه نقد، قصد گفتگو در حضور معاون فرماندار و ریاست اداره فرهنگ و ارشاد کاشان با معترضین داشته که معترضین نپذیرفته‌اند. پس از خارج شدن معتمدآریا به دلیل حضور تعدادی از معترصان در مجاور سالن سینما سانس آخر سینما کاشان تعطیل شد.