محل تبلیغ شما
مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران

تاریخ خبر: 1394/10/24

مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دادگاه عالی آمریکا از دولت فدرال این کشور درباره مصادره حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانکی بلوکه شده ایران به منظور پرداخت خسارت به قربانیان حملات ضدآمریکایی نظر خواست.

به گزارش ایسنا، وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: این درخواست که به شکل یک حکم دادگاهی کوتاه انجام گرفت، اقدامات حقوقی کنونی برای واداشتن پرداخت این پول به بیش از 1300 آمریکایی قربانی حملات ضدآمریکایی یا اعضای خانواده آنها که طی چند سال گذشته حکم دادگاه را برای دریافت خسارت از محل پول‌های بلوکه شده ایران را بدست آورده اند، به تاخیر می‌اندازد. این دادگاه درخواست بانک مرکزی ایران درباره دارایی‌های بلوکه شده را مورد بررسی قرار داده است. این بانک حکم دادگاه‌های آمریکایی را که با پرداخت غرامت از محل این دارایی‌های بلوکه شده موافقت کرده‌اند به چالش کشیده است.

این حملات شامل بمب گذاری پادگان‌های نیروی دریایی آمریکا در بیروت لبنان در سال 1983 و بمب گذاری برجهای خبر عربستان سعودی در سال 1996 بودند.

به گزارش ایسنا، دادگاه‌های آمریکایی با این ادعای واهی که این حملات تروریستی با حمایت ایران انجام گرفته اند با پرداخت غرامت به قربانیان حملات از محل دارایی‌های بلوکه شده کشور موافقت کرده اند.

رویترز در گزارشی نوشت: این دادگاه از وزارت دادگستری آمریکا برای استماع درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران توسط 9 قاضی کسب تکلیف کرده است. اگر این قضات با رسیدگی به درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی مخالفت کنند در این صورت این پول به خانواده قربانیان پرداخت خواهد شد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، بانک مرکزی ایران در درخواست خود به دادگاه عالی استدلال کرده است اقدام کنگره آمریکا در تصویب قانونی در سال 2012 برای امکان پذیر کردن مصادره این پول و پرداخت آن به قربانیان نادرست بوده و قانونگذاران آمریکایی با به قانون درآوردن حکم یک دادگاه، از جدایی قوا در این کشور تخطی کرده اند.

قربانیان از دادگاه عالی خواسته اند درخواست بانک مرکزی ایران را رد کند و اظهار کرده اند احکام قبلی دادگاه عالی روشن کرده اند که کنگره می‌تواند قانونی را که برای یک پرونده قابل کاربرد است، تغییر دهد.

بانک مرکزی در درخواست تجدیدنظر خود به این نکته اشاره کرد که دارایی‌های مورد بحث، ذخایر ارزی خارجی این بانک هستند.

گفته می‌شود این پول در یک حساب سیتی بانک قرار دارد و طبق اسناد دادگاه، حساب سیتی بانک توسط یک واسطه مالی در لوکزامبورگ نگهداری می‌شود که با یک بانک ایتالیایی مبادلات دارد که به نوبه خود با بانک مرکزی ایران مبادله داشته است.

این پول در حال حاضر تحت نظارت یک متولی منصوب شده توسط دادگاه است.

 حدود دو ماه قبل هم دادگاه منطقه جنوبی نیویورک در پرونده پترسون علیه جمهوری اسلامی ایران، با رد درخواست شاکیانی که درصدد دسترسی به حدود 1.6 میلیارد از اموال متعلق به بانک مرکزی ایران بودند، اعلام کرده بود شاکیان نمی‌توانند دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی ایران را که در لوکزامبورگ هستند مصادره کنند زیرا قاضی از قدرت قضایی برای تصمیم گیری در مورد دارایی‌هایی که در لوکزامبورگ هستند، برخوردار نیست./انتخاب

 

دولت اوباما و کنگره آمریکا از دادگاه عالی این کشور خواستند اجازه دهد خانواده‌های قربانیان حملات ضدآمریکایی حدود دو میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران را به عنوان خسارت دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، دادگاه عالی آمریکا امروز چهارشنبه درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی به حکمی که در ژوییه سال 2014 از سوی دادگاهی در نیویورک برای مصادره دارایی‌های بلوکه شده ایران به منظور پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات ضدآمریکایی صادر شد را مورد استماع قرار می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، این پول در حال حاضر در حسابی نزد سیتی بانک که بخشی از گروه مالی سیتی است، نگهداری می‌شود.

موضوعی که دادگاه عالی مورد بررسی قرار خواهد داد این است که آیا قانونی که کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۲ برای امکان پذیر کردن مصادره این پول و پرداخت آن به قربانیان تصویب کرده، نادرست بوده است و قانونگذاران آمریکایی با به قانون درآوردن حکم یک دادگاه، از جدایی قوا در این کشور تخطی کرده اند یا خیر.

شاکیان این پرونده پیش از این از دادگاه عالی درخواست کرده بودند، درخواست فرجام خواهی بانک مرکزی ایران را رد کند و اظهار کرده بودند احکام قبلی دادگاه عالی روشن کرده اند که کنگره می‌تواند قانونی را که برای یک پرونده قابل کاربرد است، تغییر دهد با این همه این دادگاه سال گذشته با درخواست بانک مرکزی موافقت کرد.

رسیدگی دادگاه عالی آمریکا به این پرونده در شرایطی انجام می‌گیرد که انتظار می‌رود تحریمهای بین المللی علیه ایران به زودی برداشته شده و دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شوند.

در این پرونده دولت اوباما، سنا و گروه حقوقی نماینده رهبران جمهوریخواه کنگره با تنظیم اسناد دادگاه، از شاکیان آمریکایی حمایت کرده‌اند.

خانواده‌های قربانیان حملات ضدآمریکایی ایران را به حمایت از این حملات متهم کرده‌اند و با این ادعا که ایران در این حملات مذکور دست داشته است، در سال 2007 حکم دادگاه را برای دریافت 2.65 میلیارد دلار خسارت از ایران دریافت کردند و از آن زمان در تلاش هستند دارایی‌های ایران را که در حساب‌های مختلف نگهداری می‌شوند، مصادره کنند.

این حملات شامل بمب گذاری پادگان‌های نیروی دریایی آمریکا در بیروت لبنان در سال ۱۹۸۳ و بمب گذاری برجهای خبر عربستان سعودی در سال ۱۹۹۶ بودند.

این شکایت در سال 2010 پس از اینکه وزارت خزانه داری امریکا به دارایی‌های بلوکه شده ایران در سینی بانک اشاره کرد، تنظیم شد./ ایسنا

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
حسین   1395/3/26 20:25:36

درسی که از دزدی ۲ میلیارد دلاری پول ایران توسط آمریکا می‌گیریم
گرچه مسئولان فعلی بانک مرکزی در ماجرای برداشت ۲ میلیارد دلار از حساب ایران توسط آمریکا خود را مقصر نمی‌دانند اما با توجه به دشمنی آمریکا با ایران هر لحظه ممکن است این دزدی تکرار شود بنابراین باید منابع ارزی کشور را با انتقال به داخل مصون کرد.

ماه قبل دیوان عالی آمریکا رأی برداشت حدود 2 میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت به خانواده‌های آمریکاییان کشته شده در حملات سال 1983 به پایگاه نیروهای تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت را تأیید کرد.

ماجرای این 2 میلیارد دلار از آنجا شروع شد که در سال 2007 میلادی (1386 شمسی) تعداد زیادی از خانواده‌های آمریکایی که از جمله قربانیان حملات سال 1983 به پایگاه نیروهای تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت بودند شکایتی را به دستگاه قضایی آمریکا ارائه کردند و خواستار برداشت 2 میلیارد دلار از اموال و دارایی های ایران به عنوان خسارت به خانواده قربانیان آن رویداد شدند. دادگاه فدرال آمریکا حکم به توقیف اموال ایران می‌دهد و در پی آن دارایی‌های بانک مرکزی ایران در سی تی بانک نیویورک در سال 2008 توقیف می‌شود. این دارایی‌های بانک مرکزی از مدتها قبل در آمریکا سرمایه‌گذاری شده بود.

اعتراض بانک مرکزی ایران به رأی دادگاه فدرال آمریکا موجب می‌شود این پرونده وارد روند فرجام خواهی و رسیدگی مجدد شود و از آن زمان تاکنون اموال ایران مسدود بماند. دیوان عالی آمریکا در رأی ماه گذشته خود، استیناف بانک مرکزی ایران را رد کرده و پرداخت خسارت به قربانیان از اموال مسدود شده ایران را بلامانع اعلام کرده است.

نکته جالب توجه آنکه طرف شکایت خانواده‌های آمریکایی، دولت ایران بوده اما منابع یاد شده از حساب بانک مرکزی ایران مسدود گردیده که از نظر حقوقی مستقل از یکدیگر هستند. گذشته از این طبق قانون مصونیت دولت‌های خارجی، دولت آمریکا این حق را ندارد که در دادگاه‌های داخلی خود دولت کشورهای دیگر را محکوم کند و با استناد به آن اموال آن‌ها را مصادره نماید. اما آمریکا از سال 1996 با تصویب قانونی جدید، کشورهایی که به ادعای دولت آمریکا حامی عملیات تروریستی دردنیا هستند را از قانون مصونیت دولت‌های خارجی مستثنی کرده‌است. لیست کشورهایی که به زعم آمریکا حامی تروریست هستند، هرساله توسط وزارت خارجه این کشور منتشر می‌شود و نام ایران نیز در این لیست قراردارد.

در ماه‌های اخیر کنگره آمریکا قصد داشت با تصویب قانونی کشور عربستان را نیز از قانون مصونیت دولت‌های خارجی مستثنی کند که با سخنان تهدید آمیز دولت عربستان مبنی بر خارج کردن دارایی‌های خود از آمریکا و در پی آن اعلام مخالفت دولت آمریکا، تصویب این قانون به طور موقت مسکوت مانده است.

این تنها باری نیست که دولت آمریکا در دادگاه‌های داخلی خود و به طور یکطرفه ایران را به پرداخت غرامت‌های سنگین محکوم می‌نماید. اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که یک قاضی امریکایی حکم داد ایران باید به خانواده قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر و شرکت‌های بیمه بیش از 10.5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.

چنانچه ایران دارایی‌های خود را در حساب‌های دلاری یا یورویی و نزد بانک‌های آمریکایی و یا اروپایی نگهداری کند، در واقع این دارایی‌ها در خارج از کشور هستند و دولت‌های این کشورها هرزمان که بخواهند می‌توانند دارایی‌های خارجی ایران را بلوکه نمایند. علاوه براین در عمل برای استفاده از این دارایی‌ها به کسب اجازه‌ی بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا نیاز است.

اما چنانچه ایران منابع ارزی خود را از حساب‌های خارجی خارج کند و به روش‌های دیگر مانند خرید طلا و دیگر فلزات گرانبها و یا خریداری ارزهای معتبر بین‌المللی به شکل اسکناس و ذخیره‌ی آن‌ها در داخل کشور، از آن نگهداری کند، و یا آن‌ها را در پروژه‌های بزرگ مخازن مشترک نفتی و گازی مانند پارس جنوبی و یا برای احداث پتروپالایشگاه‌های نفت خام در داخل کشور سرمایه‌گذاری کند، امکان بلوکه کردن آن‌ها از بین می‌رود و به طور کامل در اختیار ایران قرار خواهندگرفت.

گرچه مسئولین فعلی بانک مرکزی در ماجرای برداشت 2 میلیارد دلار از حساب ایران خود را مقصر نمی‌دانند و عنوان می‌کنند که مصادره‌ی این اموال در زمان دولت قبل بوده‌است. اما باید در نظر داشت دشمنی و خصومت آمریکا و متحدان اروپایی آن با ایران بارها و بارها تکرار شده و هر زمان دیگری ممکن است ماجرای برداشت از حساب‌های خارجی ایران به بهانه‌های مختلف تکرار شود. بنابراین لازم است مسئولین ایران خصوصا مسئولین بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به تبدیل منابع ارزی ایران به منابع قابل انتقال به داخل کشور و انتقال آن‌ها به داخل کشور اقدام نمایند.