محل تبلیغ شما
٣هزار سد سفارشی در کشور بیابانی!!!

تاریخ خبر: 1394/10/13

٣هزار سد سفارشی در کشور بیابانی!!!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رتبه مدیریت منابع آب ایران؛ ١٣٢ در بین ١٣٣ کشور

تبخیر آب از پشت سدها به اندازه نیمی از آب مورد استفاده در کشاورزی است

درکشور خشکسال ایران حدود ٣‌هزار سد با بودجه سالانه ٣ تا ٥‌هزار‌میلیارد تومان ساخته شده است که حالا نه‌تنها این اقدام غیرکارشناسی یکی از مهم‌ترین عوامل تشدید بحران خشکسالی در ایران به شمار می‌آید که بدهی‌های کلانی برای دولت ایجاد کرده است. اقدام نسنجیده سدسازی بی‌رویه حالا موجب شده که تقریبا به اندازه نیمی از آب مورد استفاده در کشاورزی به صورت مستقیم از پشت سدها تبخیر شود. این مسائل موجب شده که براساس تازه‌ترین شاخص‌های جهانی منتشر شده، ایران در زمینه مدیریت منابع آب رتبه ١٣٢ را در بین ١٣٣ کشور جهان به خود اختصاص دهد. رتبه ایران در زمینه مدیریت منابع آب بهانه‌ای برای تشکیل میزگرد کارشناسی آبخیزداری و نقش آن در مدیریت بحران آب شد که در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران تنی چند از مدیران حوزه آب کشور را به چالش کشید. در این میزگرد فرود شریفی عضو ستاد توسعه آب معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با انتقاد از سدسازی بی‌رویه درکشور اعلام کرد: جو سدسازی در ٢٠، ٣٠‌سال گذشته آن‌قدر بالا گرفته بود که عمده منابع کشور را به خود اختصاص داد. حتی در وزارت نیرو بخش‌هایی که به آب زیرزمینی برمی‌‌گردد‌، درصد بسیار کمی از اعتبارات را به خود اختصاص می‌دهد اما برای سدسازی همه چانه‌زنی می‌کردند از نمایندگان مجلس گرفته تا مسئولان استانی که به دنبال این بودند تا یک نماد قابل رویت در شهر داشته باشند. وی ادامه داد: سدسازی یک حرکت قشنگ و پرپرستیژ به نظر می‌آمد و با این اقدام نسنجیده سالی ٣ تا ٥‌هزار‌میلیارد تومان به این کار تخصیص داده شد. الان هم که می‌گویند ٢٠٠‌هزارمیلیارد تومان بدهکاریم. الان میزان آبی که از سدها به کشاورزی داده می‌شود، تنها بین ٩ تا ١٥‌میلیارد مترمکعب است و به این ترتیب شاید کمتر از یک‌درصد این همه سرمایه‌گذاری به دست کشاورزان رسیده باشد. درحال حاضر کل اعتباری که به آبخیزداری اختصاص داده شده، در طول این ٣٠‌سال شاید به اندازه اعتبار سد کرج نبوده است. مثلا ٣٠٠‌میلیارد کمتر بوده است./شهروند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
شهروز   1395/4/5 02:32:49

١٠٠ میلیون هکتار عرصه کشور در معرض بیابان زایی است خسارت ٤٠‌هزار‌ میلیارد تومانی تخریب عرصه‌های طبیعی ٢ تا ١٢ ماه حبس برای کسانی که باعث آتش‌سوزی در جنگل‌ها می شوند میزان نزولات در کشور یک‌سوم میانگین جهانی، اما تبخیر حدود سه‌برابر میانگین جهانی است
شهروند| ایران در شرایطی روز جهانی بیابان‌زدایی را پشت سر گذاشت که این روزها با بحران آب و خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند، اما این دلیل نمی‌شود که ذره‌ای از اهمیت بیابان‌زدایی تحت‌الشعاع بحران آب قرار گیرد. در اهمیت حفظ منابع طبیعی و ضررهایی که به این منابع می‌رسد، همین بس که بگوییم و بدانیم که سالانه ٤٠‌هزارمیلیارد تومان از منابع طبیعی کشور تخریب می‌شود. البته به غیر از این خسارت‌ها آتش‌سوزی هم سالانه خسارتی معادل ٤٥٠‌میلیارد تومان به جنگل‌ها و منابع طبیعی وارد می‌کند. با توجه به این‌که در دنیا نیز روند تخریب منابع طبیعی و کاهش تولید محصولات غذایی سرعت گرفته، به نظر می‌رسد که ایران در این بحران و کاهش تولید پیشتاز باشد. اعداد و ارقامی که نماینده سازمان خواربار جهانی و کشاورزی ملل متحد به همراه وزیر جهاد کشاورزی و معاونانش از وضع بیابان‌زایی و تخریب منابع طبیعی در ایران و دنیا روز گذشته در مراسم بزرگداشت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی ارایه دادند، به قدری ترسناک و هول‌انگیز است که پیامدهای این پدیده را در نزد عموم مردم روشن می‌کند. این‌که سالانه ١٥ تا ١٦‌هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار حریق می‌شود و ١٠٠‌میلیون هکتار نیز درمعرض فرسایش قرار دارند. در هرحال به نظر می‌رسد حال زمین و منابع طبیعی ایران چندان خوب نیست و بیابان‌زدایی ٤٠‌هزار هکتاری‌ سال قبل هم کفایت نمی‌کند و باید با سرعت بیشتری این روند را متوقف کرد. سرج ناکوزی نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران گفت: چنانچه تخریب سرزمین طی ۲۵‌سال آینده با روند کنونی ادامه یابد، به میزان ۱۲‌درصد از تولیدات محصولات غذایی در جهان کاسته می‌شود.نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت بزرگداشت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی گفت: امسال شعار این روز جهانی «حفاظت از زمین، احیای اراضی، مشارکت مردم» انتخاب شده است که به برجسته‌سازی اهمیت چارچوب استراتژی جامع و همچنین مشارکت همه‌جانبه و همکاری برای دستیابی و هدف خنثی‌سازی فرآیند تخریب سرزمین می‌پردازد.
ناکوزی تصریح کرد: با کاهش ١٢‌درصدی تولید محصولات در عمل به میزان ٣٠‌درصد و عظمت این محصولات نیز در ابعادی بین‌المللی افزوده خواهد شد. ازسوی دیگر تا‌ سال ٢٠٣٠ روندهای جهانی همچون پویایی جمعیت، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی، غذا و آب فشار قابل ملاحظه‌ای را بر اراضی تحمیل می‌کند. به دنبال این شرایط انتظار می‌رود که تقاضا برای غذا ٥٠درصد، انرژی ٤٥‌درصد و آب ٣٠‌درصد افزایش یابد.
جانشین هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران بیان داشت: بنابراین با این حجم تقاضا تا ‌سال ٢٠٣٠ باید سطح اراضی کشاورزی به میزان ١٧٥ تا ٢٢٠‌میلیون هکتار افزایش یابد که چنین درخواستی برآورده نمی‌شود، مگر آن‌که از بهره‌وری اراضی به شیوه‌ای صحیح حفاظت کنیم.وی افزود: برای غلبه بر گرسنگی و ناامنی غذایی درجهان تا ‌سال ٢٠٥٠ باید بر تولیدات کشاورزی به میزان ٦٠‌درصد افزوده شود که این امر افزایش ١٠٠‌درصدی محصولات کشاورزی درکشورهای درحال توسعه را نیز شامل می‌شود.ناکوزی با بیان این‌که در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان همچون ایران چالش‌ها و فشار بر منابع طبیعی بیشتر قابل مشاهده است، گفت: این فشارها درآینده نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.وی افزود: در ٥٠‌سال گذشته سازمان ملل متحد رابطه نزدیکی با دولت ایران در مورد مدیریت منابع طبیعی داشته و با حمایت از این کشور درغالب پروژه‌ها و طرح‌های گوناگون دوشادوش ایرانیان تلاش کرده تا زمینه مدیریت پایدار این منابع طبیعی را بیش ازپیش فراهم سازد.
طرح ١٠ساله آبخیزداری
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در این نشست با اشاره به طرح ۱۰ساله آبخیزداری در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: این طرح ۱۱‌میلیون هکتاری در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسیده و مراحل خود را برای اجرا طی کرده است.وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از اقدامات مربوط به حفظ منابع طبیعی و مبارزه با بیابان‌زایی به مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها برمی‌گردد. بخشی از این اقدامات هم توسط دولت انجام می‌شود که در این راستا به صورت غیرمستقیم کارهایی انجام می‌دهد.وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: سوخت‌رسانی و توزیع کپسول گاز در بین عشایر ازجمله اقداماتی است که دولت درجهت کاهش و فشار به منابع طبیعی و همچنین ایجاد تعادل بین دام و مرتع و حذف دام مازاد از مراتع انجام می‌دهد.حجتی به طرح ١٠ساله آبخیزداری در سطح ١١‌میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های محوری و اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسیده و مراحل مختلف خود را طی کرده است.وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که‌ سال گذشته نزدیک ٥٠٠‌هزار هکتار از این طرح به اجرا درآمد، بیان داشت: امیدوار هستیم سالانه نزدیک یک‌میلیون هکتار از طرح انجام شود و در مدت ١٠‌سال این طرح به پایان برسد.
۱۰۰‌میلیون هکتار متاثر از پدیده‌ بیابان‌زایی
خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها با بیان این‌که ۱۰۰‌میلیون هکتار از عرصه‌های کشور تحت‌تأثیر بیابان‌زایی قرار دارد، گفت: امسال در سطح ۹۰‌هزار هکتار اراضی کشور، عملیات بیابان‌زدایی انجام می‌شود. سرانه جنگل درکشور ١٧٠٠ مترمربع و درجهان ٦‌هزار مترمربع است.وی افزود: سرانه مرتع در ایران ١,١ هکتار و درجهان ٧.٦ هکتار و سرانه بیابان در ایران ٤٣٠٠ مترمربع و سرانه بیابان درجهان ٢‌هزار مترمربع است. سالانه حدود ٤٠‌هزار‌میلیارد تومان عرصه‌های مختلف منابع طبیعی دچار تخریب می‌شوند.‌.وی با بیان این‌که تاکنون درکشور ٨‌میلیون هکتار عملیات بیابان‌زدایی انجام شده است، گفت: در نتیجه آن ٢.٣‌میلیون هکتار جنگل‌های بیابانی ایجاد شده و ٢٥٠‌هزار هکتار هم مالچ‌پاشی انجام شده است.جلالی تصریح کرد: همچنین ٥.١‌میلیون هکتار عملیات دیگر از قبیل بذرکاری، بادشکن و قرق و حفاظت از منابع طبیعی در راستای عملیات بیابان‌زدایی انجام شده است. درکشور ‌سال گذشته ٤٠‌هزار عملیات بیابان‌زدایی انجام شد که ٧‌هزارو٥٠٠ هکتار آن در اطراف دریاچه ارومیه برای جلوگیری از گردوغبار نمکی که بسیار هم خطرناک است، انجام شد.جلالی با بیان این‌که مقابله با پدیده بیابان‌زایی یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور است، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این طرح را به تصویب رسانده است و طی آن مقرر شده تا در‌ سال‌جاری ٩٠‌هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی انجام شود.وی تصریح کرد: از حدود ٧.٥‌میلیون هکتار کانون بحرانی بیابان‌زا ٣‌میلیون هکتار آن کانون بحرانی درجه یک است که باید مهار شود و حدود ٣٢.٥‌میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی کشور عرصه بیابانی است، وی اظهار داشت: ایران جزو کشورهای پیش‌رو در امر مقابله با پدیده بیابان‌زدایی است.وی افزود: میزان درجه حرارت هوا به صورت میانگین درجهان ١٤.٦ درجه سانتیگراد ولی درکشور ما ١٨.٥ درجه سانتیگراد و میزان نزولات درکشور ما یک‌سوم میانگین جهانی است اما تبخیر حدود سه برابر میانگین جهانی است که با این ویژگی‌ها اقلیم ما یک اقلیم کاملا شکننده است.وی با بیان این‌که در آتش‌سوزی استان فارس طی سه روز ٩٦٨ هکتار از اراضی جنگلی خسارت دید اظهار داشت: سالانه بین ١٥ تا ١٦‌هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی دچار آتش‌سوزی می‌شوند. وی با بیان اینکه درجهان سالانه یک‌درصد از سطح جنگل‌ها و مراتع تحت پدیده آتش‌سوزی قرار می‌گیرد، گفت: البته درکشور ما از هر ٧٠٠ هکتار یک هکتار دچار این پدیده می‌شود. برای مقابله با ‌آن نیازمند واکنش سریع و تجهیز ناوگان اطفای حریق هستیم که درحال حاضر سازمان جنگل‌ها فاقد بالگرد اطفای حریق است.معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:. به‌طور معمول هر هکتار آتش‌سوزی در جنگل ٣٠‌میلیون تومان خسارت به بار می‌آورد.جلالی تصریح کرد: براساس قانون مقررشده افرادی که باعث آتش‌سوزی در جنگل می‌شوند، دوماه تا ١٢ماه حبس می‌شوند و علاوه بر آن خسارت وارده را نیز جبران
می کنند.وی تصریح کرد: در هر استان حداقل یک فروند و درمجموع ٣٢ فروند بالگرد اطفای حریق مورد نیاز است تا زمان تأمین این بالگردها از امکانات نیروهای مسلح و هلال‌احمر استفاده می‌شود.