محل تبلیغ شما
سالهاست سازمان میراث فرهنگی سیاسی عمل می‌کند

تاریخ خبر: 1394/10/6

سالهاست سازمان میراث فرهنگی سیاسی عمل می‌کند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نایب رییس کمیسیون فرهنگی سیاسی‌کاری را نقطه ضعف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برشمرد و با اشاره به طرح نمایندگان به منظور الحاق این سازمان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پیش از این هم این سازمان به همین صورت اداره می‌شد و عملکرد حوزه گردشگری مطلوب‌تر بود.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، درباره عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال‌های اخیر به عنوان یک سازمان سیاسی مطرح شد و سیاسی شدن این سازمان چه در زمان مدیریت آقای مرعشی، یا آقایان مشایی یا بقایی، باعث وارد آمدن لطمات جدی به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی شد.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به جمع‌آوری امضای نمایندگان برای الحاق سازمان میراث فرهنگی به وزارت ارشاد توضیح داد: طرحی که از سوی جمعی از نمایندگان مجلس در حال تهیه و تدوین است، ناظر بر ادغام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اکنون که رویکرد برنامه پنجم و عزم دولت مبنی بر ادغام وزارتخانه‌ها، تجمیع سازمان‌های دارای ماموریت مشابه و کوچک کردن بخش‌های دولتی است، به نظر می‌رسد دولت هم از این طرح استقبال کند.

وی افزود: در گذشته نیز نحوه اداره سازمان فرهنگی دقیقا به همین صورتی بود که در این طرح نمایندگان پیشنهاد داده‌اند؛ یعنی وزارت ارشاد تجمیعی از سازمان‌های فرهنگی مختلف بود و سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک معاونت در وزارت ارشاد ایجاد شده بود و دقیقا همان کاری را انجام می‌داد که اکنون در قالب سازمان انجام می‌دهد. بهتر است صرفا امور حاکمیتی مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری زیر نظر دولت باشد و امور تصدی‌گری آن به بخش غیردولتی و تعاونی‌ها واگذار شود.

 

سازمان میراث فرهنگی در قالب معاونت وزیر پاسخگوی مجلس می‌شود

آرین‌منش اظهار کرد: اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاونتی یا سازمانی زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کند، اهداف برنامه محقق می‌شود، تصدی‌گری دولتی در بخش‌های گردشگری کاهش پیدا می‌کند و رئیس سازمان میراث فرهنگی در قالب معاونت وزیر پاسخگوی مجلس نیز خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر این سازمان‌ها در قالب معاونت وزارت یا وزارتخانه نباشد، قابل نظارت نخواهد بود؟ توضیح داد: کار نظارت نشدنی نیست اما با توجه به مشغله‌هایی که رئیس جمهور دارد، وی نمی‌تواند مانند یک وزیر در کمیسیون حاضر شود، به سوال نمایندگان پاسخ دهد، در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی حضور پیدا کند و در پیگیری امور جاری که مربوط به حوزه‌های انتخابیه است، عملکرد مورد نظر نمایندگان را داشته باشد.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه در حال حاضر نمایندگان برای مشکلات حوزه انتخابی خود به وزرا مراجعه و مسائل خود را بیان می‌کنند و پیگیری می‌شود، افزود: طبیعی است رئیس جمهور با توجه به مشغله فراوان امکان پاسخگویی ندارد و چابکی لازم در سازمان‌های وابسته به رئیس جمهور وجود ندارد. بنابراین اولی است که سازمان‌هایی مانند محیط زیست، تربیت بدنی، میراث فرهنگی و گردشگری، انرژی اتمی و تمام سازمان‌هایی که در قالب معاونت رئیس جمهور اداره می‌شوند، به وزارتخانه تبدیل شوند تا رئیس جمهور نیز فارغ‌البال بتواند کار نظارت و مدیریت عالی خود را انجام دهد؛ لذا ما فکر می‌کنیم که تجمیع آنها در یک وزارتخانه برای این حوزه بهتر است.

 

اهداف پیش‌بینی شده برای سازمان میراث فرهنگی هرگز محقق نشد

آرین‌منش درخصوص عملکرد این سازمان که پیش از این در قالب وزارتخانه فعالیت داشت، گفت: به نظر من در آن شرایط عملکرد بهتری داشت زیرا اصلا هدف تبدیل شدن آن از معاونت ارشاد به سازمان این بود که بتواند به عنوان یک سازمان فرادستی، بخش‌های دیگر از قبیل وزارت راه، حمل و نقل، مسائل مرتبط با منابع طبیعی و دیگر دستگاه‌های مرتبط را که مرتبط با حوزه گردشگری است، در قالب معاونت رئیس جمهور هماهنگ کند و باعث شود گردشگری از توسعه چشمگیری برخوردار شود و یکی از مهم‌ترین منابع درآمد کشور و ارزآور باشد. اما این اهداف هرگز تاکنون محقق نشده است.

 

با مدیریت جدید، بیم تداوم سیاسی کاری سازمان میراث فرهنگی وجود دارد

نایب رییس کمیسیون فرهنگی ادامه داد: نه تنها اهدافی که در ابتدا برای ایجاد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته شده بود، محقق نشد و این سازمان به یک سازمان قدرتمند و توانمند و هماهنگ تبدیل نشد، بلکه عملا به یک سازمان دست و پاگیر و فاقد متولی و نظارت‌ناپذیر تبدیل شد که هیچ‌گاه نتوانست به ماموریت‌های خود که جذب گردشگران خارجی و رونق اقتصاد گردشگری بود، جامه عمل بپوشاند. زیرا یکی از اهداف سازمان میراث فرهنگی این بود که آمار گردشگران به صورت جهشی توسعه پیدا کند، اما سیاسی شدن این سازمان درست با جذب گردشگر منافات دارد.

وی در خصوص انتخاب مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: من شناختی از آقای احمدزاده ندارم اما می‌دانم که از نیروهای نزدیک به آقای مشایی و بقایی است و بنابراین بیم سیاسی شدن دوباره این سازمان و تداوم سیاسی‌بازی آن همچنان وجود دارد زیرا نامه‌ای که از استانداران برای حمایت از خانه‌نشینی رییس جمهور فرستاده شد، توسط ایشان تهیه شده بود.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid