محل تبلیغ شما
دارابگرد، ترک برداشت

تاریخ خبر: 1394/10/6

دارابگرد، ترک برداشت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

بزرگترین دیوار گلی جهان ترک برداشت

فرونشست زمین به دیوار شهر باستانی دارابگرد رسید و قسمتی از بستر خندق اطراف و دیواره آن را تخریب کرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه فارس، فرونشست زمین موجب ایجاد شکافی به طول بیش از 50 متر در بستر خندق اطراف بزرگترین دیوار گلی جهان شده است.

دارابگرد

براساس مشاهدات خبرنگار ایسنا، این شکاف در بخش مرکزی خندق عمقی نزدیک به یک متر طول دارد. این فرونشست در ضلع شمالی و روبروی دروازه شمالی شهر باستانی دارابگرد بوجود آمده و در جهت‌های مختلف ادامه پیدا کرده که بیشترین عمق

آن مربوط به کف خندق است.

دارابگرد

شکاف بوجود آمده به‌صورت ترک خوردگی تا دیواره این اثر باستانی پیش رفته و احتمال گسترش آن با طول و عمق بیشتر دور از ذهن نیست.

 

دارابگرد نام یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم بوده که به نام " دارابجرد" نیز معروف است. این شهر در فاصله 6 کیلومتری شهر داراب فعلی قرار گرفته و نخستین پایتخت سلسله ساسانیان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای باستانی ایران و جزو پنج شهر تاریخی استان فارس است.

 

قدمت این شهر به دوره هخامنشیان می‌رسد و نخستین شهر مدور فلات ایران محسوب می‌شود. پیرامون این شهر، دیوار مخروطی عظیمی از گل رس و سنگ و ملاط آهک ساخته شده که ارتفاع آن به بیش از ۱۰ متر می‌رسد. با توجه به اهمیت این میراث گرانبهای تاریخی که قطعا یکی از بی نظیرترین آثار بجا مانده از دوران باستانی ایران به‌شمار می‌رود، توجه و تلاش در جهت حفظ آن یک ضرورت محسوب می‌شود.

کراپ‌شده - فارس

 

فرونشست زمین از پدیده‌های نوظه

ور است که به عقیده برخی محققین در اثر برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی ایجاد می‌شود. این پدیده در نقاط مختلف کشور و استان فارس، به‌خصوص شهرستان داراب و روستای کوه سفید حادث شده و مهمترین روش کاهش اثرات مخرب آن، اصلاح روش‌های آبیاری و جلوگیری از برداشت بی رویه و پایان دادن به برداشت آب از منابع زیرزمینی است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid