محل تبلیغ شما
قطر دنبال تصاحب خاك ايران

تاریخ خبر: 1394/10/6

قطر دنبال تصاحب خاك ايران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيرداري با بيان اينكه كشورهاي حوزه خليج فارس به دنبال خاك ايران هستند، به تلاش مقامات قطري براي تامين خاك مورد نيازشان براي بازي‌هاي جام جهاني ۲۰۲۲ اشاره كرد وگفت: با هرگونه درخواستي در اين زمينه مخالفت كرديم. خداكرم جلالي به مهم‌ترين مسائل حوزه منابع طبيعي، حفاظت از جنگل‌ها و جلوگيري از هرگونه جنگل خواري اشاره كرد وگفت: واقعيت آن است كه اكثر زمين خواري‌ها و تصرفات در سطح جنگل‌ها و منابع طبيعي جزو مستثنيات مردم است، اما سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور با متخلفان تخريب منابع طبيعي قوي ومحكم برخورد مي‌كند. رئيس سازمان جنگل‌ها درباره انتقادات وارده به عملكرد سازمان جنگل‌ها مبني بر برخورد با بوميان به جاي برخورد با متخلفان غير بومي در جنگل‌ها و منابع طبيعي، گفت: واقعيت آن است كه درجنگل خواري‌ها برخورد با متخلفان غيربومي براي مسئولان سازمان بسيار ساده‌تر است، در اين زمينه بايد گفت‌ به طور معمول ممكن است در مواردي به بومي‌هاي مناطق نزديك به جنگل‌ها تخفيف‌هايي داده شود اما براي ساير موارد برخوردها قوي‌تر است، بنابراين هيچ خط قرمزي در برخورد با متخلفان جنگل خواري وجود ندارد. جلالي با بيان اينكه همه پرونده‌هاي تخلف در بخش زمين‌خواري و جنگل خواري موجود است، تصريح كرد: پس از پيگيري‌هاي صورت گرفته 3 هزار و 200 هكتار اراضي منابع طبيعي تصرف شده در 3 دهه در چهارمحال و بختياري به بيت المال بازگردانده شد و سازمان جنگل‌ها سالانه نزديك به 30 هزار هكتار خلع يد دارد.

قاچاق 2700 مترمكعب چوب

رئيس سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور درباره اقدامات اين سازمان در جهت جلوگيري از قاچاق چوب، گفت: براساس اقدامات و عملكرد يگان حفاظت سازمان تاكنون تا به ميزان قابل توجهي از قاچاق چوب جلوگيري شده اگرچه در6 ماه نخست امسال 2700 مترمكعب قاچاق چوب انجام شده كه به طور حتم بايد اقدمات كنترلي براي جلوگيري از اين مشكل به درستي انجام شود. جلالي با بيان اينكه براساس آخرين آمارها حدود 8 ميليون مترمكعب چوب درختان جنگل‌ها براي سوخت هيزمي از سوي جنگل‌نشينان استفاده شده است، تصريح كرد: اگر وزارت نفت به اولويت گازرساني به مناطق و روستاهاي دورافتاده توجه كند به طور حتم مي‌توان از قطع درختان براي استفاده از آنها به عنوان سوخت‌هاي هيزمي جلوگيري كرد. رئيس سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور با انتقاد از اينكه مجازات‌هاي حال حاضر درحوزه منابع طبيعي بازدارنده نيست، تصريح كرد: در‌لايحه جديد دولت جرايم تخريب منابع طبيعي حدودا 10 برابر شده است.

خاك‌ها از منابع پايه كشورند

جلالي افزود: براي هرهكتار توسعه جنگل بدون مشاركت مردمي بايد حداقل 5 ميليون تومان هزينه كرد كه با مشاركت مردم هزينه‌ها كاهش پيدا مي‌كند. او گفت: خاك جنگل‌هاي ايران از سرمايه‌هاي اصلي و جزو منابع پايه كشوراست، بنابراين ‌اكثر كشورهاي حوزه خليج فارس به دليل نداشتن خاك مناسب خواهان استفاده از خاك ايران هستند اما از آنجا كه صادرات انواع خاك به ساير كشورها ممنوع است بايد در مبادي ورودي و خروجي حفاظت‌ها به درستي صورت گيرد. او با تاكيد بر بهره‌مند بودن ايران از انواع خاك مرغوب مرتعي، جنگلي، زراعي ادامه داد: خاك‌ها از سرمايه‌هاي اصلي و منابع پايه كشورهستند و اجازه صادرات و خروج هيچ نو ع خاكي از كشور وجود ندارد. رئيس سازمان جنگل‌ها با بيان اينكه كشورهاي حوزه خليح فارس به دليل قرار گرفتن در منطقه‌اي خاص خاك زراعي ندارند، افزود: اگر اجازه صادرات خاك ايران به اين كشورها داده شود خسارات غيرقابل جبراني به كشور وارد خواهد شد به همين دليل بر اساس قوانين كشور صادرات هر نوع خاكي از كشور ممنوع است، البته امكان دارد دربرخي شرايط قاچاقي در سطح محدود صورت گيرد اما از مبادي رسمي امكان‌پذير نيست بلكه گاهي به وسيله لنجي مقداري خاك از سواحل جنوبي كشور قاچاق مي‌شود كه با آن هم برخورد صورت مي‌گيرد. به گزارش خانه ملت، جلالي با تاكيد بر اينكه براي جلوگيري از قاچاق خاك بايد مبادي ورودي و خروجي به‌شدت كنترل شود، تصريح كرد: گاهي در خبرها شنيده مي‌شود كه محموله‌هايي از خاك به مقصد قطر يا ساير كشورها از ايران خارج شده؛ البته در پي برگزاري مسابقات جام جهاني فوتبال كه قرار است در قطر برگزار شود گفته مي‌شود مقامات اين كشور براي ايجاد فضاي سبز به دنبال خاك ايران، عراق و ساير كشورها هستند.

آرمان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid