محل تبلیغ شما
پرداخت غرامت به گروگانهای امریکایی

تاریخ خبر: 1394/10/4

پرداخت غرامت به گروگانهای امریکایی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دولت آمریکا بعد از گذشته بیش از سه دهه به ۳۸ گروگان بازمانده این کشور در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، غرامت می دهد.
در لایحه بودجه که هفته گذشته در کنگره آمریکا به تصویب رسید ، چهار میلیون و چهارصد هزار دلار برای هر یک از این گروگان ها اختصاص داده شد.

بر این اساس، به ازای هر روز اسارت این افراد، 10 هزار دلار و به هر فردی که نامزد یا فرزند یکی از این گروگان ها بوده است ششصد هزار دلار پرداخت می شود.

ترایب استار نوشت: بیش از 60 دیپلمات ، کارمند سفارت و شهروند آمریکایی در چهارم نوامبر 1979 در سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته شدند.

برخی از آنها کمی بعد آزاد شدند اما پنجاه و دو نفر از این افراد به مدت 444 روز گروگان بودند.

منبع: واحد مرکزی خبر

 

بودجه سال 2016 آمریکا که هفته گذشته به تصویب رسید خواستار پرداخت غرامت به هر یک از گروگان‌های لانه جاسوسی آمریکا از محل جرایم دریافت شده از نقض تحریم‌های ایران شده است. 

پیش از در اردیبهشت‌ماه سال جاری گزارش شده بود سناتور «جانی ایساکسون»، نماینده ایالت جورجیا با ارائه طرحی خواستار پرداخت غرامت به این نفرات از محل این جرائم شده بود.

 گروهی از دانشجویان ایرانی در آبان‌ماه سال 1358 سفارت امریکا در تهران را که به «لانه جاسوسی» معروف بود تسخیر کردند.

این دانشجویان عقیده داشتند سفارت آمریکا به مرکزی برای جاسوسی با هدف سرنگونی دولت ایران مبدل شده است. اسنادی که بعدها در محل سفارت آمریکا پیدا شد ادعاهای این دانشجوها مبنی بر استفاده واشنگتن از سفارت خود برای توطئه علیه دولت جمهوری اسلامی و سرنگونی آن را تایید کرد.

مطابق مفاد لایجه بودجه آمریکا، هر یک از 38 گروگان لانه جاسوسی که اکنون زنده هستند، به ازای هر یک روز «اسارت»، مبلغ 10 هزار دلار غرامت دریافت خواهند کرد. علاوه بر این به افرادی که در طول دوران 444 روز حضور در ایران همسر یا فرزند آنها بوده‌اند نیز 60000 دلار پرداخت می‌شود. 

به گزارش «واشنگتن‌هرالد»، آقای «ایساکسون» گفته بخشی از جریمه وضع شده علیه بانک فرانسوی «بی‌ان‌پی پاریبا» به اتهام نقض تحریم‌های ایران، سودان و کوبا به این امر اختصاص خواهد یافت. 

دولت آمریکا این بانک فرانسوی را سال گذشته با رقم بی‌سابقه نزدیک به 9 میلیارد دلار جریمه کرده بود. 

لایجه بودجه آمریکا برای کسانی که به طور کل «قربانیان حملات تروریستی» خوانده شده‌اند، 1 میلیارد دلار در نظر گرفته است. یک نماینده کنگره گفته از این رقم، 300 میلیون دلار به گروگان‌های لانه جاسوسی تعلق خواهد گرفت.

 نقل از وب سایت "تریب استار،" پس از گذشت سه دهه از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران، کنگره این کشور هفته گذشته با تصویب لایحه ای، دولت را به پرداخت غرامت به 38 نفر از گروگان های لانه جاسوسی ملزم کرد.
 
قرار است دولت آمریکا به هر یک از گروگان های لانه جاسوسی، 4 میلیون و چهارصد هزار دلار غرامت پرداخت کند. این افراد به ازای هر یک روز حضور در ایران، 10 هزار دلار غرامت دریافت می کنند. علاوه بر این، حدود 600 هزار دلار نیز به خانواده های آنها تعلق می گیرد. 
 
سفارت آمریکا در ایران، 4 نوامبر 1979 (13آبان 1358) به وسیله دانشجویان پیرو خط امام تسخیر شد. از آن زمان، سفارت آمریکا با نام لانه جاسوسی خوانده می شود. هم اکنون سفارت سوئیس در تهران، مسئولیت حفاظت از منافع آمریکا را در ایران به عهده دارد.
 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid