محل تبلیغ شما
افزایش مراجعه به اورژانس به دلیل آلودگی هوا

تاریخ خبر: 1394/10/3

افزایش مراجعه به اورژانس به دلیل آلودگی هوا

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

محمدرضا مدرسی اظهار داشت: با توجه به آلودگی هوا بیماری‌های تنفسی همه افراد جامعه به ویژه کودکان را تهدید می‌کند که در این میان بیمارانی که مبتلا به مشکلات زمینه‌ای همچون آسم، آلرژی و بیماری‌های مزمن ریوی هستند بیشتر دچار علایم خطر شده و باید از تردد در فضا باز به شدت پرهیز کنند. 
 
وی با اعلام اینکه با توجه به آلودگی هوا وسعت بیماری‌های ریوی در پایتخت افزایش یافته است، افزود: میزان مراجعات به اورژانس بیمارستان‌ها نیز به دلیل آلودگی با روند افزایشی همراه بوده و باید تمهیدات لازم توسط خانواده‌‌ها برای کاهش تردد در فضاهای آلوده اندیشیده شود. 
 
رئیس بخش ریه اطفال مرکز طبی کودکان در رابطه با علایم مشکلات تنفسی به دلیل آلودگی اظهار داشت: تنگی نفس و افزایش تعداد نفس زدن نسبت به زمان عادی، گشاد شدن مرتب سوراخ بینی و زنش پره‌ آن از نشانه‌های بیماری‌های تنفسی محسوب می‌شود که افراد در صورت مواجهه با این مشکلات در کودکانشان حتماً باید به پزشک و مراکز اورژانس مراجعه کنند. 
 
به گفته وی، سیاه شدن لب‌ها و انگشتان دست و پا از دیگر نشانه‌های مشکلات تنفسی به شمار رفته و به خانواده‌ها توصیه می‌شود به طور جدی از مصرف خودسرانه دارو در صورت ابتلای فرزندانشان به بیماری‌های تنفسی خودداری کنند. 
 
وی تصریح کرد: مصرف دیفن‌هیدرامین، آنتی‌هیستامین و سایر داروهایی که برای از بین بردن حساسیت یا آلرژی به کار می‌رود در کودکان زیر دو سال ممنوع بوده و در مواردی حتی سبب مرگ کودکان می‌شود. 
 
مدرسی خاطرنشان کرد: میزان و نوع دارو برای کاهش مشکلات تنفسی بستگی به سن بیمار همچنین بیماری‌های زمینه‌ای وی دارد. 
 
رئیس بخش ریه اطفال مرکز طبی کودکان در پایان از افزایش بیش از اندازه مراجعات به اورژانس مرکز طبی اطفال بیمارستان امام خبر داد و اعلام کرد: به دلیل آلودگی میزان مراجعات نسبت به زمان‌های بعدی 30 تا 50 درصد افزایش یافته است که اکثر مراجعات دارای مشکلات تنفسی هستند.

 

صبح روز شنبه 28 آذر بود که با توجه به افزایش آلاینده‌های هوای تهران، کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تشکیل جلسه داد؛ یکی از مصوبات این جلسه، موضوع تعطیلی مدارس شهر تهران بود و در آنجا پیشنهاد شد که در صورت موافقت آموزش و پرورش تهران، مدارس پایتخت در روزهای یک‌شنبه 29 آذر و دوشنبه 30 آذر تعطیل شود.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «دست‌نامه شهاب» در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره وضعیت مدارس در هنگام آلودگی هوا، اعلام کرد: «به دلیل آلودگی شدید هوا، مدارس تهران در همه مقاطع، فردا 29 و پس فردا 30 آذرماه تعطیل است» اما ساعتی بعد استانداری تهران اعلام کرد که مدارس تهران تنها 29 آذر تعطیل خواهد شد.

دانش‌آموزان که برای ساعاتی خوشحال از تعطیلی دو روزه مدارس بودند، به تعطیلی یک‌روزه بسنده کردند و البته گفت‌وگوی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در روز شنبه مبنی تعطیلی دو روزه مدارس، عصر روز یک‌شنبه تأیید شد و کمیته اضطرار آلودگی هوا تهران، مدارس را در روز دوشنبه تعطیل اعلام کرد.

در روز دوشنبه به رغم آنکه برخی منابع عنوان می‌کردند که هوای تهران به نسبت روزهای قبلی از نظر آلایندگی بهتر شده است اما کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، روز سه‌شنبه را هم تعطیل اعلام کرد.

شاید اگر اعلام سه روز تعطیلی مدارس به یکباره اعلام می‌شد، در کاهش آلاینده‌ها می‌توانست موثر باشد چرا که خانواده‌ها می‌توانستند برای تعطیلات فرزندانشان خارج از تهران برنامه‌ریزی کنند اما اعلام تعطیلی فردای هر روز در عصر روز گذشته، نه تنها امکان برنامه‌ریزی خانواده‌ها را برای دور کردن فرزندانشان از فضای آلوده فراهم نمی‌کرد بلکه موجب می‌شد که برخی دانش‌آموزان در غیاب نبود پدر و مادر شاغل در خانه، از تفریح در پارک‌ها و کوچه و خیابان بهره‌مند شوند و به نوعی در فضای آلوده باشند.

از سویی تعطیلی مدارس تنها در ساعات پیک ترافیکی تأثیرگذار است چرا که خودروهایی که به عنوان سرویس مدارس استفاده می‌شوند جدا از ساعات مدارس، به فعالیت‌های کاری خود در سطح خیابان‌های شهر مشغول هستند.

اما درست زمانی که مردم تصور می‌کردند حداقل چهارشنبه تعطیل اعلام شود تا بتوانند در فرصت تعطیلات آخر هفته، از تهران خارج شوند و هوای تمیز را تنفس کنند، خبرهایی مبنی بر دایر بودن مدارس در روز چهارشنبه منتشر شود؛ این موضوع در حالی است که شاخص کنترل کیفیت هوای شهر تهران امروز 136 است و این شاخص روز گذشته 125 بوده است و نکته مهم اینکه حد استاندارد شاخص 100 است.

به نظر می‌آید امروز دانش آموزان بیشتر از گذشته هوای آلوده را تنفس می‌کنند و شاید کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران به این نتیجه رسیده باشد که تعطیلی مدارس در کم شدن هوای آلوده تأثیری نداشته است؛ در این میان تنها چند روز تعطیلی فقط موجب شد دانش‌آموزان از درس و مشق عقب بمانند.

در متن بیانیه آمده است: اعضای شورای اسلامی شهر تهران با ابراز همدردی با همه مردم تهران و رنجهای فراوانی که آلودگی هوا متحمل می شوند، از عدم اهتمام دولت و به ویژه سازمان حفاظت از محیط زیست و دستگاه های مرتبط گلایه جدی دارند.

ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران از رئیس جمهور محترم، تقاضا داریم به حقوق اولیه مردم که از اهم آنها حفظ جان آنان است در اقصی نقاط کشور و شهروندان محترم شهر تهران توجه کنند، چرا که حل معضل، فقط به امید باد و باران نیست و نیاز به اقدام مؤثر و جدی دارد. تبلیغات و سیاسی کاری دوای درد خوزستان و سیستان و تهران و امثالهم نیست. جای تعجب و تأسف است که سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، دل به باد و باران خوش کند و جان هموطنان ما بازیچه انفعال این دستگاه باشد.

عدم انتقال فرودگاه مهرآباد که آلودگی ناشی از هر پرواز در آن، به اندازه حدود سه هزار خودرو است به بهانه درگیر بودن چند مجموعه یا کمبود بودجه و پاک کردن صورت سؤال، قابل پذیرش نیست.

6 هزار اتوبوس بایستی به تهران تحویل و 6 هزار اتوبوس باید در تهران تعویض شود. 6 سال است دولت به تهران هیچ اتوبوسی نداده، در حالی که باید نیمی از هزینه حمل و نقل عمومی را می پرداخت. شهرداری امسال 1000 میلیارد تومان برای مترو هزینه کرده است اما دولت فقط 47 میلیارد تومان پرداخت نموده است، یعنی پول ساخت 300 متر تونل مترو و اگر دولت به هوای پاک اهمیت می دهد باید سهم خود را در این باره بپردازد.

وضعیت فعلی آلودگی هوا محصول این دولت و آن دولت نیست. در دولت قبل، به تعهدات در قبال مدیریت شهری عمل نشد و در این دولت نیز که داعیه تعامل و اعتدال و ... دارد نیز مطالبات شهرداری روز به روز بیشتر می گردد.

لذا ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران ضمن اعلام آمادگی در راستای همکاری و مشاوره های تخصصی، درخواست می کنیم نسبت به انجام موارد زیر مبادرت ورزیده شود:

واکنش متناسب با اهمیت بحران موجود، به مدیریت متکی بر "باد و باران" سازمان حفاظت از محیط زیست
تسویه بدهی چندهزارمیلیاردی دولت به شهرداری در جهت توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از قبیل مترو، اتوبوس و ...
برگزاری جلسات مشترک، هم افزایی فنی و کارشناسی و منجر به نتیجه به جای مانورهای سیاسی و تبلیغاتی و برگزاری همایش های نمایشی و کم ثمر
برنامه ریزی برای پرداخت تسهیلات مناسب جهت نوسازی اتومبیل های فرسوده و ناوگان حمل و نقل عمومی
نظارت دقیق بر بنزین های تولیدی و وارداتی
ارائه گزارش اقدامات عملیاتی در جهت رفع یا کاهش آلودگی هوا به مردم

فارس

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid