محل تبلیغ شما
حضوردرسوریه قانونی ومشروع است

تاریخ خبر: 1394/10/1

حضوردرسوریه قانونی ومشروع است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: اگر چیزی موجب به وجود آمدن داعش شده باشد‌، حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق بوده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی “نیویورکر”، دکتر محمد جواد ظریف در گفتگو با خبرنگار این مجله در باره نتیجه محسوس و پایدارروند صلح سوریه‌،گفت: هدف ما در اینجا تسریع روند اتحاد ملی و آشتی میان سوری‌هایی است که علاقه‌مند به یافتن راه حل صلح آمیز هستند نه کسانی که مصمم به نابودی سوریه با عقیده منحرف هستند. این دستور کار است.

ظریف در باره نقش ایران برای اسد در دوره دولت انتقالی در ۶ ماه‌،گفت: تصمیم درباره این که نقش هر کسی در این روند چه خواهد بود بر عهده ما نیست و نباید درباره نقش هیچ کس دیگری هم تصمیم گرفته شود.

وی افزود: برای همه مهم است اطمینان یابند که این روند صلح ادامه خواهد یافت و آتش بس حاصل خواهد شد. البته هیچ آتش بسی با داعش‌، جبهه النصره و القاعده صورت نخواهد گرفت. بنابراین دو مسیر جداگانه وجود دارد. یک مسیر این است که دولت سوریه و مخالفانی که علاقه‌مند به آینده توام با صلح برای سوریه هستند برای اتحاد ملی و روند سیاسی کنار هم گرد آیند. همزمان لازم است همه حمایت از گروه‌های افراطی را متوقف کنند و جلو دستیابی آنها به سلاح و کمک‌های مالی را بگیرند و در کنار یکدیگر با آنها بجنگند.

وی در باره این که آیا ایران آماده است اطمینان دهد که اسد و نیروهایش آتش بس کامل را رعایت خواهند کرد و افکندن بمب‌های بشکه ای و کارزار علیه گروه‌های شورشی را متوقف می‌کنند،گفت: به مردم اطلاعات غلط داده شده است. حقیقت این است که این جنگ که در سوریه جریان دارد با القاعده‌،جبهه النصره و داعش است. گروه‌های کوچکی هم در کنار این گروه‌های مختلف افراطی هستند. زمانی که این‌ها جنگ را متوقف کنند،دولت سوریه کاری جز حمله به این سازمان‌های تروریستی ندارد.

وزیر امور خارجه در باره تغییر لحن یا موضع واشنگتن درباره نقش اسد، اظهار داشت :من مطمئنا فکر می‌کنم لحن واقعگرایانه تر را از اروپا و به طور کلی غرب و گاهی اوقات از آمریکا شاهد هستیم.

البته اظهار نظراتی که از واشنگتن بیرون می‌آید با نوساناتی همراه بوده است. آخرین اظهارنظرها امیدوار کننده است. البته ما معتقدیم هرگز وظیفه ایران‌، آمریکا، روسیه یا هر کس دیگری نیست تا درباره نقش اسد تصمیم‌گیری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در باره این که آیا اسد آماده کناره گیری برای تسریع صلح است، گفت: این حدس و گمان درباره نتیجه مذاکرات است. من فکر می‌کنم اسد آماده خواهد بود نتیجه گفتگوهای داخل سوریه و تصمیم مردم را هرچه که باشد بپذیرد، اما افرادی هستند که تلاش می‌کنند درباره نتیجه مذاکرات حتی قبل از توافق برای شروع مذاکرات تصمیم بگیرند و نتیجه را تعیین کنند.

ظریف در باره وفاداری ایران به اسد، گفت: تهران معتقد است وظیفه ما یا هر کس دیگری نیست درباره آینده شخصیت‌ها در کشورهای دیگر تصمیم بگیرند.

وی در باره احتمال دیدگاه مشترک مسکو و تهران درباره تمامی‌مسائل مربوط به سوریه،گفت: هیچ کس درباره سوریه مشابه فکر نمی‌کند‌،اما ما در این دیدگاه روسیه شریک هستیم که آینده شخصیت‌ها در سوریه را مردم سوریه تعیین خواهند کرد و این کار مردم خارج از سوریه نیست.

وزیر امور خارجه در باره شهادت ۸ سردار در یک سال و نیم گذشته در سوریه‌، تصریح کرد‌: این نشان می‌دهد که ما درباره مبارزه با داعش جدی هستیم. ما داعش و افراطی گری را تهدیدی برای همه در منطقه می‌دانیم.

موضع ما این است که به دولت‌های مشروع در منطقه که نمایندگی در سازمان ملل متحد دارند، کمک می‌کنیم. ما به درخواست دولت عراق از طریق مشاوران خود کمک می‌کنیم، ما به درخواست دولت سوریه با مشاوران خود برای جنگ با افراطی‌گری کمک می‌کنیم و این کار هم قانونی و هم مشروع است.

ظریف با اشاره به این که دولت سوریه در حال جنگ با داعش است و این که گفته می‌شود مجموعه‌ای از گروه‌های شورشی در حال این کار هستند، یک شوخی است، افزود‌: آمریکا می‌خواست گروه‌های شورشی تحت آموزش خود را به سوریه بفرستد تا با داعش بجنگند.

از ۲۵۰۰ شورشی که آنها آموزش داده بودند، فقط ۷۰ نفرپذیرفتند به سوریه بروند و با داعش بجنگند. بقیه آنها خواستند به سوریه بروند تا با دولت بجنگند، بنابراین شما باید بیدار شوید و واقعیت را ببینید. گروه‌های شورشی حتی یک گلوله علیه داعش شلیک نکرده‌اند.

وی در باره هماهنگی تهران و مسکو درباره اتفاقاتی که در حال وقوع در سوریه است یا تلاش برای مذاکره درباره صلح‌، گفت : تلاش می‌کنیم درباره آنچه که در منطقه در حال وقوع است به صورت منظم با روسیه و همچنین دیگران به جز آمریکا هماهنگی انجام دهیم و آماده هستیم با هرکسی درباره اوضاع سوریه مذاکره کنیم، زیرا معتقدیم این تهدیدی مشترک است.

وزیر امور خارجه در باره این که توافق هسته‌ای ایران در چه مرحله ای قرار داردوجدول زمانی ایران برای تکمیل گام‌های وعده داده شده برای برچیدن بخشی از برنامه‌،گفت: ما در حال برچیدن چیزی نیستیم.

ما در حال برداشتن برخی سانتریفوژها و بازسازی راکتور اراک و نوسازی آن هستیم. فعالیت‌های باقیمانده ای که نیاز است برداریم،کمتر ازدو هفته زمان می‌برد.

وی افزود :هنوز نیاز است برخی از مسائل سیاسی را حل کنیم. طرف مقابل الزاماتی دارد که ما قبل از این که مرحله نهایی برای اجرا را شروع کنیم باید مطمئن شویم این الزامات اجرا شده است. زمانی که این کار نهایی شود،اقدامات عملی که ما نیاز است از طرف خود اجرا کنیم، شروع خواهد شد. بنابراین من نمی‌گویم از امروز تا دو هفته دیگر بلکه می‌گویم دو هفته از زمانی که تمامی‌مشکلات حل شوند.

ظریف در باره چاش‌های باقی مانده‌، گفت: من فکر می‌کنم مهمترین چالش که باقی مانده است، این ذهنیت در واشنگتن است که تحریم‌ها یک سرمایه هستند و برخی حتی می‌خواهند بهانه ای برای حفظ آنها بیابند یا بهانه ای برای به کارگیری مجدد آن پیدا کنند. من نمی‌دانم که آیا این افراد به سابقه این تحریم‌ها که نتیجه آن دقیقا برخلاف آن چه که می‌خواستند شد،نگاه می‌کنند.ظریف در باره این که بیش از۳۶سناتور آمریکا در نامه ای به رئیس جمهوری این کشور از وی خواستند تحریم‌ها را لغو نکند،گفت: آنها از رئیس جمهوری نخواستند که برنامه جامع اقدام مشترک را بپذیرد. بیش از ۳۶ نماینده در پارلمان(مجلس ایران) از ما نمی‌خواهند که برنامه جامع مشترک را اجرا کنیم؛ بنابراین فکر می‌کنم برای ما هم چنین است.

وی در باره این که چرا برای ایران این قدر مهم است که آزمایش موشکی انجام دهد، اظهار داشت :این دفاع مشروع ما ست. این‌ها موشک‌هایی نیستند که برای قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده باشند و بنابراین این حق ما برای دفاع از خود است.

وی در باره این که پس احتمال توافق درباره موشک‌ها وجود نخواهد داشت،تصریح کرد‌: اصلا نه. چرا باید چنین باشد؟ متحدان شما در حال هزینه ده‌ها میلیارد دلاری برای خرید تسلیحاتی هستند که در این منطقه نیازی به آن ندارند. جنگ افزار نظامی‌ایران به اندازه بخشی از هریک از کشورها در منطقه است.

ظریف درباره برنامه چشم پوشی از روادید که کنگره آن را تصویب کرده است،گفت: این چشم پوشی از روادید پوچ است. آیا هیچ کس در غرب هدف حمله هیچ تبعه ایرانی‌، ایرانی الاصل یا هر کسی که در حال سفر به ایران است،قرار گرفته است؟ از آنجا که بسیاری از افراد هدف حمله اتباع متحدان شما‌،افراد در حال سفر به متحدان شما و افراد در حال گذر از متحدان شما قرار گرفته‌اند، شما به دنبال آدرس اشتباه می‌گردید. شما می‌دانید افرادی که مردم را در” سن برناردینو” کشتند، اهل کجا بودند؟ شما می‌دانید افرادی که حملات یازدهم سپتامبر را انجام دادند، اهل کجا بودند؟ شما می‌دانید افرادی که حملات پاریس را انجام دادند، اهل کجا بودند و از کجا گذر کردند و کجا رفتند؟ هیچ کدام از این‌ها حتی در ایران پا هم نگذاشتند، بنابراین شما چرا در حال مجازات افرادی هستید که در حال سفر به ایران هستند ؟ ما قصد نداریم این افراد را تندرو کنیم. ما هرگز این کار را انجام نداده ایم.

‌متحدان شما افرادی را که سفر کردند،تندرو کرده‌اند.

وزیر امور خارجه در باره بازداشت برخی اتباع ایرانی -آمریکایی در ایران‌،گفت: من به عنوان مساله انسانی بیشترین تلاش خود را برای حل این موضوع به کار بسته ام و همچنان بیشترین تلاش خود را در این زمینه به کار خواهم بست.

ظریف در باره موفقیت دیپلماسی دولت روحانی و لغو تحریم‌ها و آثار لغو تحریم‌ها بر آن‌،گفت: مطمئنا بر این روند سیاسی در ایران تاثیر می‌گذارد اما ما نامزد انتخابات نیستیم. دو سال تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است.

ظریف در باره اظهارات اخیر” ترامپ”‌، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا‌، گفت: این نخستین اظهارات جالبی نیست که وی مطرح کرده است و شاید آخرین هم نباشد، اما من گفتم اظهارات جالب و اظهارات موهن به کار نبردم.

ظریف با رد اظهارات ” کریس کریستی” فرماندار نیوجرسی مبنی بر این که ایران و داعش به صورت جدایی ناپذیر با یکدیگر در ارتباط هستند و یکی موجب به وجود آمدن دیگری شده است،گفت: اگر چیزی موجب به وجود آمدن داعش شده باشد‌،حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق بود.

وی همچنین در باره ادعای “تد کروز ” که گفته است رژیمی‌که ما باید آن را تغییر دهیم ایران است، زیرا ایران علیه ما اعلان جنگ کرده است،

گفت: ما هرگز علیه هیچ کسی اعلام جنگ نکرده ایم. ما از خود در برابر جنگ‌هایی که بر ما تحمیل شده است،دفاع کردیم. ما هیچ تمایلی برای رویارویی با هیچ کسی نداریم.

ظریف در پیامی‌به نامزدهای انتخاباتی آمریکا‌،گفت: بیدار شوید و جهان واقعی را ببینید. ببینید چه چیزی در منطقه در حال وقوع است. ببینید مردم در حال رفتن به کجا هستند. مردم چگونه به تحقیر و به حاشیه راندن پاسخ می‌دهند.من فکر نمی‌کنم به دست آوردن چند رای ارزش این تهدید را داشته باشد. تهدیدی که تمامی‌ما با آن مواجه هستیم پیچیده تر است. مردم باید بیدار شوند و به تهدید پاسخ دهند نه این که آن را سیاسی کنند.

گفتگوی وزرای خارجه ایران و آمریکا

دکترظریف وزیر امور خارجه با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نیویورک دیدار کرد.

در این دیدار که بدون حضور خبرنگاران انجام شد، محور اصلی مذاکرات این دو دیپلمات ایرانی و آمریکایی اجرای برجام بود.

اقدام وزیر خارجه اردن در درج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ایران در فهرست گروه‌های ترویستی در نشست گروه‌های حامی‌سوریه درنیویورک‌، با اعتراض شدید دکترظریف روبرو شد.

موضوع بخش نخست نشست ‌،توافق بر سر فهرست گروه‌های معارض و تروریست در معرکه پنجساله سوریه بود که پیش از این اردن برای تهیه آن تعیین شده بود.

در فهرستی که وزیر امور خارجه اردن به این نشست ارائه کرد، نام ۱۵۷ گروه فعال در عرصه سوریه و از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ایران آورده شده بود. محمد جواد ظریف به محض اطلاع از این اقدام اردن، در واکنشی شدید به همتای اردنی خود، از این اقدام آنها ابراز شگفتی و تعجب کرد.

وزیر خارجه اردن هم که به گفته دیپلمات‌ها با فشار برخی کشورها مانند عربستان، نام سپاه را در این فهرست گنجانده بود، در واکنشی انفعالی به اعتراض ظریف، گفت: ما از تمامی‌طرف‌های دخیل در موضوع سوریه خواسته‌ایم که اسامی‌گروه‌هایی که گمان می‌کنند در عرصه سوریه دست به اقدام تروریستی می‌زنند، اعلام کنند و نام سپاه را هم نه اردن بلکه یکی از کشورها ارائه کرده است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid