محل تبلیغ شما
اینانلو دروغ گفته است!+اسناد

تاریخ خبر: 1394/9/25

اینانلو دروغ گفته است!+اسناد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حالا راحت‌تر می‌توان چسبیده‌های محیط زیست را شناخت؛ سقوط آزاد «محمدعلی اینانلو» با دروغ شاخدار در برنامه نود! +اسناد

شاید ایراد از فردوسی پور هم باشد؛ مجری توانمندی که ‌می‌کوشد از ریزترین مسائل پیرامون فوتبال آگاهی یافته و به بهانه فوتبال، گاه سوژه‌های اجتماعی، محرومیت‌ها، معضلات و... را هم به نوعی ظریف پیگیری ‌کند تا به حق یکی از موفق‌ترین چهره‌های تلویزیونی کشور در سال‌های گذشته لقب بگیرد؛ اما گویا درج تصویر یوز برایش جذابیت نداشته که فرصتی به مطالعه پیرامون آن اختصاص نداده تا دست کم بتواند دروغ آشکار مهمان تلفن برنامه‌اش را آشکار کند.

به گزارش «تابناک»، قرار است برای نخستین بار در دنیای فوتبال، یک تیم با پیراهنی منقش به تصویر یک گونه در خطر انقراض در جام جهانی به میدان برود؛ این اتفاق مهم موجب شد که 
برنامه پر بیننده نود به سراغ حیات وحش رفته و گفت‌وگویی تلفنی داشته باشد با «محمدعلی اینانلو»؛ همان مجری نام آشنای صداوسیما و شبکه شیک جام جم که برای فارسی زبانان ایران و جهان از محیط زیست ایران می‌گوید، ولی به تازگی آشکار شده که چندان دوستدار محیط زیست نیست!

 

سقوط آزاد «محمدعلی اینانلو» با دروغ شاخدار در برنامه نود! +اسناد
 

شکارچی کهنه‌کار که پس از دستگیری برادرش در ماه گذشته به جرم شکار غیرقانونی، همه عالم و آدم را مقصر خوانده بود الا برادرش، به عنوان «کارشناس محیط زیست» روی خط برنامه زنده آمد و در بی اطلاعی مجری و عوامل برنامه نود، ادعایی مطرح کرد که همه را انگشت به دهن گذاشت؛ «ایده اولیه این ماجرا به من اختصاص داشت، ولی طرحی که سرانجام روی پیراهن تیم ملی رفت، با آنچه انتظار داشتیم متفاوت است‌»؛ دروغی آشکار و شاخدار که به آسانی قابل اثبات است.

اگر خبرنگاران و اصحاب رسانه به کمک مقاله محمد درویش، فعال نام آشنای محیط زیست از این پیشنهاد آگاه شده (اصل مقاله را 
اینجا بخوانید) و همه به نیکی می‌دانند که درویش در همان مقاله صاحب این ایده را «آرش نورآقایی»، از پیشکسوتان و فعالان حوزه‌ میراث فرهنگی و بوم‌گردی کشور معرفی کرده است، حالا که این ایده اجرایی شده و جای خوشحالی دارد، بینندگان نود به واسطه سخنان دروغ اینانلو، فرض متفاوتی در ذهنشان شکل گرفت. 

ماجرا هنگامی جالب‌تر می‌شود که بدانیم نورآقایی، ایده پرداز اصلی ماجرا نزدیک شش ماه پیش در سایت شخصی خود، ضمن توضیح ایده‌اش برای ویرایش و بهره‌برداری، از دو تن به عنوان افرادی که ایده را با ایشان در میان نهاده نام برده است؛ دکتر ناصر کرمی و محمد درویش نه اینانلویی که همه را محکوم به بی اخلاقی می‌کند اما از فرصت به دست آورده در برنامه نود برای زدودن زشتی های منتسب به خود بهره گرفته و در این راه از دروغگویی نیز ابایی ندارد.

 

 
 
 
 

نظریات مدرج شده ذیل پست «امیدوارم اجرایی باشد» هم جالب توجه است؛ دوستداران محیط زیست هر یک راهی برای حمایت از این ایده معرفی کرده‌ و آنچنان یکپارچه نشان داده‌اند که می‌تواند چرایی وقوع این اتفاق مبارک در بلبشوی مدیریتی کشورمان را دریافت اما جالب اینجاست که یکی تهیه تصاویر را عهده‌دار شده، دیگری ماجرا را به دیگر فعالان محیط زیستی و به ویژه خبرنگاران این حوزه اطلاع داده و خلاصه از هر دری سخن گفته شده و از بسیاری یاد شده جز اینانلو!

البته این گونه هم نبوده که اینانلو بی اطلاع از ماجرا باشد، بلکه ایده‌پرداز اصلی ماجرا در پست بعدی خود از کسانی که ایده‌اش را پیگیری کرده‌اند، صمیمانه قدر‌دانی کرده و از اینانلو هم نام برده است؛ بی اطلاع از اینکه شاید روزی همین فرد نام همه را زیر سبیلی رد کرده و خودش را عامل دستیابی به موفقیت بزرگ حاصل شده بنامد!

چگونه‌اش را نمی‌دانیم ولی اینانلو از ماجرا آگاهی یافت و به عنوان چهره‌ای رسانه‌ای و احتمالا صاحب نفوذ در سازمان عریض و طویل صداوسیما، چندین هفته بعد و زمانی که حتی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال درباره این ایده اظهار نظر کرده بود، در یک برنامه رادیویی (
اینجا بشنوید و از اینجا دانلود کنید) از ایده مطرح شده استقبال کرد تا نامش به این طرح سنجاق شود.

خوب که به گفت‌وگوی رادیویی آن روز دقیق شویم، درخواهیم یافت از همان زمان نیت اینانلو از ورود به ماجرا قابل حدس بود و احتمالا به همین دلیل سخنان خود را با «از این پیشنهاد استقبال می‌کنم...» شروع کرد تا به «ما اگر پیشنهاد بدهیم که در جام جهانی، یوزپلنگ به عنوان نماد ایران باشد، بجاست» رسیده و امروز مدعی شود همه کاره خودش بوده!

 

سقوط آزاد «محمدعلی اینانلو» با دروغ شاخدار در برنامه نود! +اسناد


همه ابهامات مجابمان کرد تا با نور‌آقایی هم کلام شده و از او بپرسیم نظرش راجع به ادعای اینانلو چیست؟ اما انتظار نداشتیم که این پاسخ را از ایده‌پرداز درج تصویر یوز روی پیراهن ملی پوشان بشنویم: «تمایل ندارم در این باره صحبت کنم. برای من اصل موضوع مهم است که خوشبختانه موفقیت آمیز بود و سنت فیفا را شکست؛ اینکه بعد چه شد و چه کسی بهره برد و چه کسی نه، مهم نیست. تا همین لحظه موفقیت‌های بزرگی به دست آمده که  بهتر است به آنها بپردازیم‌».

با این تفاسیر به نظر راحت‌تر از پیش می‌توان قضاوت کرد که چه کسی چسبیده محیط زیست و یوز ایرانی است و می‌خواهد با پز محیط زیست دوستی، حتی از نمد ورود یوز به زمین فوتبال برای خود کلاه بسازد! 

------------------

ناصر کرمی هم تایید کرد اینانلو دروغ گفته است!

دکتر ناصر کرمی، فعال محیط زیست که پیشتر در ماجرای دروغ شاخدار اینانلو در برنامه نود از او یاد کرده بودیم، در مطلبی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده، ضمن انتقاد به بسیاری از مسائل روزهای اخیر، از سخنان اینانلو در برنامه نود شگفت شده شده و به نوعی بر دروغگویی وی مهر تایید زده است؛ هرچند به نظر می‌رسد که گلایه هایی بسیار جدی تر از این ماجرا ذهن وی را به خود مشغول کرده است:

1- اینجا در حوالی قطب شمال، از در و دیوار، شبکه های اجتماعی و غیر اجتماعی، تلفن و فکس و تلگرام و تلفنگرام، فیسبوک و ویچت و واتساپ و جیمیل و ربتال و هزار کوفت و زهرمار دیگر ملت ریخته اند سر من که چرا در باره این ماجرای یوز و نود و نورآقایی و اینانلو چیزی نمی گویی؟ واقعا چرا من حتما باید در این باره حرفی بزنم؟

2- آرش نورآقایی و محمدعلی اینانلو هر دو از دوستان و رفقای قدیمی و بسیار عزیز من هستند. آرش کسی بوده که اولا خیلی به گردشگری این مملکت خدمت کرده، شغل راهنمایی تور را به جایگاه مناسبش رسانده و کمتر کسی می داند که او نویسنده خوبی هم هست و محقق سختکوشی در حوزه میراث معنوی و چندین کتاب خواندنی در این حوزه دارد. اینانلو هم که از کفر ابلیس مشهورتر است. اغلب مردم ایران محیط زیست و طرفداری از محیط زیست را با او آموخته اند. من هم دیشب برنامه نود را دیدم. و واقعا از حرف اینانلو تعجب کردم. لابد باید از او پرسید بر چه مبنایی چنین گفت. به هر حال شکی نیست که اصل ایده از آرش بود و در برنشاندن آن محمد درویش و هومن جوکار بیش از بقیه نقش داشتند.

3- دوستی دارم اهل لطف و عبادت، می شناسیدش اما زبان سرخ و لحن خشمناکش احتمالا خیلی از شما را هم رنجانده است. بارها به من گفته اینقدر به این طرفداران محیط زیست دل نبند، فضایشان بیشتر از اینکه جدی و اثرگذار باشد خاله زنک است و سطحی. البته من با این دوست رابطه ام را محدود کرده ام چون همه طرفداران محیط زیست را صمیمانه دوست دارم.

4- در این ماجرا فهمیدم چقدر نویسنده زیست محیطی زیاد داریم. چند ماه است هشدار میدهم هیولای خشکسالی به زودی ما را خواهد بلعید کسی یک سطر مطلب ننوشته، اما در بیست و چهار ساعت گذشته هشتاد هزار نفر علیه اینانلو یادداشت نوشته اند. آفرین، مرحبا، خسته نباشید.

5- عکس یوز رفت روی پیراهن تیم ملی. بعدش چی؟ این یک تبلیغ دولتی است یا مردمی؟ آنجا توی برزیل این را القا خواهد کرد که مسئله یوز برای دولت ایران خیلی جدی است یا برعکس آن؟ در این ماجرا آیا کسانی اشتباها کولی مفت نداده اند؟ جنین تبلیغ مفتی برای دولتی که در سی سال نود درصد حیات وحش یک کشور را به باد فنا داده اسمش جیست؟ خیلی خودم را کنترل می کنم که در این باره بیشتر حرف نزنم.

6- این بود مطلب من در باره نورآقایی و اینانلو. دست از سر من بر می دارید حالا؟

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid