محل تبلیغ شما
درخواست توقف پروژه انتقال تونلی آب از سد کرج

تاریخ خبر: 1394/9/12

درخواست توقف پروژه انتقال تونلی آب از سد کرج

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رئیس شورای اسلامی شهر کرج خواستار شد؛توقف پروژه انتقال تونلی آب از سد کرج به تهران با دستور ویژه رئیس جمهور

رئیس شورای اسلامی شهر کرج خواستار توقف پروژه احداث تونل انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران شد و از آن به عنوان ضرورتی برای حفظ سلامت محیط زیست و جلوگیری از تهدید حیات جاده زیبای چالوس یاد کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه البرز، محمود دادگو گفت: متاسفانه با وجود بارها تذکر و تقاضا از مسئولان برای واکنش به احداث تونل انتقال آب اما متولیان امر سکوت کرده‌اند و شاهد رقم خوردن پروژه‌ای هستیم که به بهای سیراب کردن تعدادی از انسان‌ها، اما مرگ محیط زیست و تخریب اکوسیستم را رقم می‌زند.

وی افزود: جای بسی سوال و انتقاد است که چرا پیوست‌های فرهنگی و زیست محیطی برای این پروژه میلیاردها تومانی تهیه نشده و وزارت نیرو برای سیراب کردن شهروندان تهرانی کمر به اجرای طرحی بسته است که موجب خشکیدگی حداقل 30 کیلومتر از بستر رودخانه قدیمی کرج می‌شود؟

وی با بیان این‌که به دنبال عملیاتی شدن این پروژه، حیات هزاران اصله درخت و انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض نابودی و خطر قرار می‌گیرد، ادامه داد: در راس این آسیب‌ها، خشکیدگی چاه‌ها و قنات‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی است که از رودخانه کرج تغذیه می‌کنند و باید بگوییم که تهران سیراب‌تر و کرج تشنه‌تر خواهد شد.

این مسئول با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان البرز، بازگویی مشکلات و آسیب‌های ناشی از اجرای پروژه انتقال تونلی آب از سد امیرکبیر به تهران از سوی مسئولان امر را خواستار شد و گفت: انتظار می‌رود که این طرح با صدور دستور ویژه از سوی دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی یا وزیر نیرو متوقف گردد تا با بررسی مجدد تبعات و زیان‌های مادی و معنوی آن، بتوانیم تصمیم مناسب‌تری برای تامین آب مورد نیاز تهرانی‌ها بگیریم.

وی با تاکید بر این‌که دست از پیگیری برنخواهم داشت و در برابر این فاجعه زیست محیطی سکوت اختیار نمی‌کنم، اظهارکرد: از تشکل‌های مردم نهاد و فعالان محیط زیست انتظار می‌رود از پتانسیل‌ها و ظرفیت خویش برای انعکاس فریاد مظلومیت جاده چالوس به مقامات کشوری بهره جسته و بستر مناسب برای جلوگیری از تداوم اجرای آن را فراهم کنند.

دادگو در پایان گفت: اجرای این طرح در شرایطی پیش می‌رود که کرج هر روز تشنه‌تر از دیروز است و کیفیت آب شرب مصرفی مناطقی همچون فردیس، ده حسن آباد، کلاک و... از کیفیت لازم برخوردار نیست و در چنین شرایطی، آب زُلال رودخانه کرج برای تهرانی‌ها به سوغات برده می‌شود.