محل تبلیغ شما
اجرای طرح نذر خون

تاریخ خبر: 1394/8/3

اجرای طرح نذر خون

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

نذری برای نجات یک انسان

ایام محرم که مي‌رسد صدای ظروف نذری و دیگ‌های مسی از انباری به گوش مي‌رسد که مي‌خواهند برای عزاداران حسینی غذای نذری بپزند اما در این میان با توجه به وفور غذای نذری مي‌توان نذرهایی هم برای نجات جان و یا روح انسانها داشت. امسال برخی‌ها در این مسیر حرکت کرده و خبرهای رسیده نشان مي‌دهد عده ای کتاب نذری پخش کردند اما شاید نذری که مي‌تواند جان انسانی را از مرگ نجات دهد در اولویت باشد، امسال برخی‌ها نذر خون داشتند. 
نذری که مي‌تواند در ایامي‌که اغلب مردم در حال عزاداری سید الشهدا هستند مرهمی باشد بر زخم عده ای که در بیمارستانها بستری هستند و مجبورند هر روز خون تزریق کنند تا حیاتشان به خطر نیفتد. امسال عده ای خونشان را نذر سیدالشهدا کردند. 

فلسفه اهدای خون 
اهدای خون شاید فقط یک ساعت از وقت افراد را بگیرد اما مي‌تواند جان یک انسان را نجات دهد. این امر خدا پسندانه نه تنها برای کسی که سلولهای خونی را دریافت مي‌کند بلکه برای سلامت اهدا کننده نیز فواید بسیار دارد. 
با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و همچنین ایجاد رسم حسنه نذر خون، روزهای عاشورا و تاسوعا تا اربعین حسینی فرصت مناسبی برای اهدای خون به نیازمندان به شمار مي‌رود. گرچه آشکارترین فایده اهدای خون، احساس فوق‌العاده ناشی از بخشیدن چیزی به کسی که به شدت به آن نیاز دارد است اما فواید آن بر سلامتی اهداکننده فراتر از اینهاست. گفتنی است، با در نظر گرفتن فوایدی که اهدای خون بر سلامتی دارد درکنار فواید معنوی آن، کافی است هر دو ماه یکبار یک ساعت را روی یک صندلی اهدای خون قرار گرفته تا از کلیه فواید جسمی و معنوی آن بهره مند شده چرا که شاید یک نفر نیازمند این بخشش سخاوتمندانه باشد. 

خون را آگاهانه نذر کنید 
اما در همین راستا رئیس سازمان انتقال خون کشور با اشاره به عمر کوتاه ۳۵ روزه خون گفت: به اهداکنندگان خون توصیه می‌شود برای کفایت و سلامت خون در طرح نذر خون و ثبت نام اینترنتی خون شرکت کنند همچنین در سال‌های اخیر هیچ مورد HIV مثبت برای اهدا کنندگان خون مستمر نداشتیم. 
علی اکبر پورفتح‌اله رئیس سازمان انتقال خون کشور در برنامه طرح نذر خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به تسنیم اظهار کرد: سازمان انتقال خون دو وظیفه ذاتی دارد که یکی از آن تامین خون سالم و دیگری تامین خون کافی است تا در سراسر کشور مراقبت‌های لازم صورت پذیرد تا خون کافی در دسترس بیماران قرار گیرد و هیچ بیماری نیز از دیر رسیدن خون جانش به خطر نیفتند. 
وی ادامه داد: سلامت خون نیز از دیگر مولفه‌ها و وظایف سازمان انتقال خون است تا هیچ بیماری با دریافت خون دچار عارضه و گرفتاری نشود و این رسالت‌ها بسیارسنگین است زیرا خون به دلیل بیماریهای نوظهور دارای پیچیدگی‌های بسیاری است. 
پورفتح‌اله تصریح کرد: براین اساس از سال گذشته طرح نذر خون را آغاز کردیم تا فرهنگ‌سازی برای اهدای خون صورت پذیرد تا بتوانیم کفایت و سلامت خون را تامین کنیم. براین اساس در مناسبت‌های مختلف از جمعه تاسوعا و عاشورا و اربعین طرح نذر خون را اجرا می‌کنیم. 
رئیس سازمان انتقال خون در تشریح نذر خون نیز گفت: افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز اهدای خون و همچنین ثبت‌نام اینترنتی در تهران برای نذر خون اقدام کنند. بنابراین الزام بر این نیست که فقط در یک روز برای اهدای خون مراجعه کنند زیرا طول عمر خون ۳۵ روز است و افراد می‌توانند در روزهای متعدد برای اهدای خون مراجعه کنند. 
وی با اشاره به عمر پلاکت خون که بین ۳ تا ۵ روز است عنوان کرد: وقتی مردم در روزهای خاصی مراجعه بسیار برای اهدای خون می‌کنند از آن طرف ۳ ماه آینده ما دچار کمبود بحران خون می‌شویم بنابراین با توجه به گزارشات بین‌المللی که در جامعه فقط ۵ درصد مردم‌شان خون اهدا می‌کنند باید زمان اهدای خون به درستی ساماندهی شود تا در ماه‌های آینده دچار بحران کمبود خون نشویم. 
پورفتح‌اله تصریح کرد: بنابراین با توجه به اینکه سالم‌ترین خون برای اهداکننده خون مستمر است تمام تلاشمان این است تا از اهدای خون احساسی خودداری شود و بیشترین تمرکز سازمان بر روی اهداکنندگان خون مستمر صورت گیرد زیرا خون این افراد نیز بسیار سالمتر است. 
رئیس سازمان انتقال خون ادامه داد: براساس گزارشی که طی دو، سه سال گذشته در استانها و در کل کشور برآورد کردیم هیچ موردی از یک نوع ویروس سرطان خون و همچنین HIV و در نهایت هپاتیت C در بین اهدا کنندگان خون مستمر گزارش نشده است و در این سه مورد هر موردی هم که گزارش شده است مربوط به اهدا کنندگان خون بار اول بوده است. براین اساس اهداکنندگان خون مستمر نقش مفیدی در سلامت خون ایفا می‌کنند. 
پورفتح‌اله عنوان کرد: براین اساس در نظر داریم همانطور که ثبت‌نام اینترنتی خون در تهران شروع شده است با راه‌اندازی نرم‌افزاری در سراسر کشور روند اهدای خون را منظم‌تر کرده تا بتوانیم برای کفایت و سلامت خون قدم‌های موثرترین برداریم. از آن طرف نیز پس از ساماندهی این نرم‌افزار هر سه تا چهار ماه به اهداء کنندگان خون پیام‌هایی ارسال می‌شود تا برای اهدای خون اقدام کنند. 

ادای «نذر خون» ۱۸۴۰ تهرانی در تاسوعای حسینی 
با همین فلسفه اما مراکز اهدای خون تهران در تاسوعای حسینی بیش از دو هزار مراجعه کننده داشت که از این تعداد یک‌هزار و ۸۴۰ نفر موفق شدند «نذرخون» خود را ادا کنند. 
حسین دزفولی مدیر روابط عمومی انتقال خون استان تهران درباره ادای نذر خون تهرانی‌ها در تاسوعای حسینی روز جمعه یکم آبان ماه ۱۳۹۴ اظهار کرد: مصادف با تاسوعای حسینی دو هزار و هشتاد نفر به مراکز فعال اهدای خون در تهران مراجعه کردند و یک هزار و ۸۴۰ نفر خون اهدا کردند. 
مدیر روابط عمومی انتقال خون استان تهران افزود: میزان مراجعه داوطلبان اهدای خون سال گذشته در همین روز یک هزار و ۹۵۷ نفر بود و یک هزار و ۶۵۷ نفر موفق به اهدای خون شده بودند. براین اساس در تاسوعا و عاشورای امسال علاوه بر ۷ مرکز ثابت اهدای خون وصال، نارمک، چیذر، پیروزی، آزادی، شهریار و ورامین، سه تیم سیار نیز در ضلع غربی حرم عبدالعظیم حسنی و شهرک دولت آباد شهر ری و همچنین حسینیه سوهانک تهران مستقر هستند. 

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتاء درباره تعویق ادای نذر محرم 
تعدد نذورات در عاشورا گاهی موجب اسراف یا عدم تحقق هدف اطعام و نذر می‌شود، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پاسخ به استفتائي در این خصوص اعلام کردند که اگر صیغه نذر قرائت نشده باشد می‌توان زمان ادای نذر را تغییر داد. 
به گزارش ایکنا بخش قابل توجهی از نذورات و خیرات مردم مربوط به ایام محرم است و بعضاً به دلیل کثرت نذور در برخی مناطق شاهد اسراف‌هایی هستیم بر همین اساس از دفتر مقام معظم رهبری در خصوص اینکه آیا مي‌توان نذر مربوط به روز عاشورا را در صورت مشاهده اسراف یا عدم تحقق هدف نذر که شامل اطعام گرسنگان است را در روز دیگری ادا کرد، استفتاء به عمل آمد. 
در استفتاء آمده است: در صورتی که فردی نذر احسان برای امام حسین(ع) طی ماه محرم داشته باشد ولی مشاهده شود که میزان خیرات در آن محل یا منطقه زیاد است و یا احتمال اسراف به دلیل زیاد بودن نذورات مردم در ماه محرم وجود داشته باشد، آیا می‌توان نذر مربوط به امام حسین(ع) را به نام ایشان در تاریخی به غیر از محرم ادا کرد؟ 
دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای
(مد ظله العالی) بخش استفتائات شرعی در پاسخ به این استفتاء اعلام کرد: «به هر حال اگر صیغه مخصوص نذر را ـ که در رساله‌های عملیه ذکر شده است ـ نخوانده عمل به آن لازم نیست و مي‌تواند تغییر دهد ولی چنانچه صیغه نذر را خوانده باشد باید بر طبق آن عمل کند.» 
براساس این استفتاء رهبر معظم انقلاب مي‌توان نذر را تغییر داد و یا در روزهای دیگر ادا کرد. حال با درنظر گرفتن اطلاعاتی که رئيس سازمان انتقال خون از مدت زمان نگهداری خونها داد و استفتاء شرعی مي‌توان زمان مناسبی را برای اهدای زندگی تعیین کرد.انشا الله نذر همه مقبول افتد.

سیاست روز

تگ ها