محل تبلیغ شما
مواظب سقوط هواپیماروی سرتان باشید

تاریخ خبر: 1394/7/25

مواظب سقوط هواپیماروی سرتان باشید

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

قطعه‌اي از موتور هواپيماي بويينگ هنگام پرواز در اسلامشهر سقوط كرد

مواظب سقوط موتور هواپيما روي سرتان باشيد

«از اين به بعد هر وقت هواپيمايي از بالاي سرتان عبور كرد، منتظر باشيد تا موتوري، گيربوكسي يا فرماني از آن كنده شود و راست توي فرق سرتان بخورد.» اين جمله واكنش يكي از كاربران شبكه اجتماعي توييتر به فرود اضطراري يكي از هواپيماهاي مسافربري ماهان در فرودگاه مهرآباد به دليل سقوط قطعه‌اي از موتورش از ارتفاع ٢٨٠٠‌متري است.

اكنون پس از چندين ساعت از وقوع حادثه لحظه‌اي خود را جاي مسافران اين هواپيما بگذاريد كه تنها چند دقيقه پس از پرواز، در ارتفاع ٢٨٠٠ متري ناگهان با تكانه‌هاي شديدي روبه‌رو شدند. آنها در ابتدا نمي‌دانستند چه اتفاقي افتاده و سراسيمه به هم نگاه مي‌كردند اما لحظاتي بعد متوجه شدند كه يكي از موتورهاي هواپيما از جا كنده شده و سقوط كرده است. تمام چمدان‌ها روي سرشان مي‌ريخت و ماسك‌هاي اكسيژن از محفظه‌ها بيرون مي‌آمد. آنها خطر سقوط و مرگ را در يك قدمي خود احساس مي‌كردند. خدمه سعي مي‌كردند آرام‌شان كنند اما فايده چنداني نداشت. هنوز معلوم نبود خلبان بتواند هواپيما را سالم به باند برگرداند. چند نفر از مسافران از حال رفته بودند اما عده‌اي ديگر فقط سكوت كرده و محكم سرجاي‌شان نشستند. به يكباره سرعت هواپيما تغيير كرد و به سمت فرودگاه مهرآباد تغيير مسير داد. هواپيما چرخشي سخت به خود گرفت اما وقتي با برخوردي شديد به زمين نشست، مسافران فهميدند كه از مرگ حتمي نجات يافته‌اند. يكي از مسافران اين هواپيما، سعيد بيابانكي، از شاعران ايران است. او در صفحه اينستاگرام خود از «هيجان» اين حادثه سخن گفته و نوشته است: «در دو قدمي مرگ؛ امروز (پنجشنبه) صبح با پرواز ماهان عازم بندرعباس بودم. بويينگ ٧٤٧ دو طبقه. در آسمان تهران موتور هواپيما دچار نقص فني شد و خلبان ما را با سلام و صلوات بر زمين فرودگاه مهرآباد كوباند به گونه‌اي كه تمام وسايل ملت از محفظه‌هاي بالايي روي سرمان ريخت. در حال حاضر (لحظاتي پس از فرود هواپيما) در هواپيماييم. عده‌اي از حال رفته‌اند و من هم عين خيالم نيست. ولي انصافا خيلي هيجان داشت...‌! ما هم به افتخار خلبان زبل يك كف مرتب زديم.»

هشت صبح پنجشنبه موتور شماره ٣ يك فروند هواپيماي مسافربري تهران – بندرعباس شركت هواپيمايي ماهان در آسمان اسلامشهر از جا كنده شد و در زمين‌هاي باير چهاردانگه سقوط كرد. پس از اين اتفاق كه تنها چند دقيقه پس از پرواز اتفاق افتاد، خلبان موفق شد هواپيما را در باند فرودگاه مهرآباد فرود آورد و هر ٤٢٦ سرنشين را سالم به زمين برگرداند. شاهدان عيني حادثه شيء‌سقوط كرده را «پرحرارت»، «شعله ور» و «بسيار سنگين» توصيف كرده و گفته‌اند كه تكه‌هايي از آن را نيز ديده‌اند كه در فاصله‌هايي نزديك به هم سقوط كرده است.

جلال ملكي، سخنگوي سازمان آتش‌نشاني تهران درباره اين حادثه به ايسنا گفت: «پس از وقوع حادثه، آتش‌نشانان به محل اعزام و متوجه شدند كه شيئي شبيه به موتور هواپيما در حوالي چهاردانگه سقوط كرده و زبانه‌هاي آتش از آن شعله‌ور است. آتش‌نشانان به سرعت حريق را خاموش كردند و محل را براي تحقيقات بيشتر به نيروهاي انتظامي تحويل دادند. »

به گفته ملكي قطعه چند تني سقوط كرده از ارتفاع ٢٨٠٠‌متري در منطقه‌اي خالي از سكنه سقوط كرده كه به همين دليل به كسي آسيبي وارد نشده است. درست مثل مسافران هواپيما كه خبرها حكايت از سالم بودن همه آنها دارد. يكي از مسوولان سازمان هواپيمايي كشوري با تاييد اين خبر به تسنيم گفت: «هواپيماي بويينگ ٧٤٧ ماهان به مقصد بندرعباس، ساعت ٧:١٥ صبح ديروز از باند فرودگاه مهرآباد به پرواز درآمد اما چند دقيقه بعد با نقص فني در موتور شماره سه خود و كنده شدن بخشي از آن روبه‌رو و مجبور به فرود اضطراري در فرودگاه مهرآباد شد. به گفته اين مقام مسوول در اين حادثه هيچ آسيبي به مسافران وارد نشد و همه آنها با تاخير با دو پرواز ديگر به بندرعباس منتقل شدند.»

او سقوط موتور هواپيما را رد كرد و ادامه داد: «خبرهايي كه در رابطه با سقوط موتور اين هواپيما منتشر شده صحت ندارد بلكه تنها يكي از قطعات موتور هواپيما هنگام پرواز سقوط كرده است.»

علت وقوع اين حادثه در دست بررسي اعلام شده است. فرامرز سروي، معاون تعميرات و مهندسي هواپيمايي ماهان نيز با تاكيد بر اينكه موتور هواپيماي سانحه‌ديده ٧٤٧ سقوط نكرده و تنها قطعه‌اي از توربين موتور كنده شده است، گفت: «در حال جمع‌آوري اطلاعات مربوط به اين نقص فني هستيم. به سرعت نمي‌توان دليل بروز نقص فني براي هواپيماي ماهان را پيدا كرد و بايد پس از بررسي دقيق كارشناسان دلايل احتمالي را اعلام كرد.» سروي از وقوع حوادثي از اين دست در دنيا اشاره كرد و ادامه داد: «از اين قبيل اتفاقات در دنيا روي مي‌دهد كه قطعه‌اي از توربين موتور جدا شود. در اين حادثه هم قطعه جدا شده پس از برخورد با ساير قطعات هواپيما در اطراف اسلامشهر سقوط كرد.»

همزمان محمد شهبازي، مديركل دفتر ايمني و مهندسي سوانح سازمان هواپيمايي كشوري نيز از تشكيل كميته بررسي علل نقص فني در پرواز تهران به بندرعباس خبر داد و گفت: «با توجه به اينكه بويينگ ٧٤٧ يكي از هواپيماهاي پيشرفته در دنيا محسوب مي‌شود اين يك اتفاق غيرقابل پيش‌بيني بود. همچنين پيش از پرواز بررسي‌هاي لازم روي اين هواپيما انجام شده بود اما در حين پرواز متاسفانه موتور شماره ٣ هواپيما، پس از دو دقيقه از بلند شدن هواپيما از باند، دچار نقص فني و بخشي از قطعات آن نيز از هواپيما جدا شد.»

تلاش مسوولان هواپيمايي كشور براي اثبات سقوط «تنها قطعه‌اي از موتور شماره ٣ هواپيما» در حالي است كه با كنده شدن همين يك قطعه كوچك، عملا موتور شماره سه از كار افتاده و مسافران در خطر سقوط قرار گرفته بودند.

صبح روز پنجشنبه یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 هواپیمایی ماهان که از تهران عازم بندرعباس بود به دلیل نقص فنی در موتور شماره 3 مجبور به بازگشت به فرودگاه مبدا و فرود اضطراری در مهرآباد شد. در این حادثه به دلیل جدا شدن توربین موتور شماره 3 هواپیمای بوئینگ 747 هواپیمایی ماهان و برخورد آن با سایر قسمت‌های هواپیما، خلبان پرواز مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد و خوشبختانه هیچ گونه خسارت جانی نداشت.در این خصوص خبرهایی مبنی بر اینکه موتور این هواپیما سقوط کرده، منتشر شد که یکی از مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری این موضوع را رد و گفت : فقط قطعه‌ای از موتور هواپیمای 747 ماهان در هنگام پرواز سقوط کرده است ،این هواپیما پس از حدود 40 دقیقه پرواز به‌دلیل نقص فنی در فرودگاه مهرآباد فرود اضطراری داشت و مسافران آن با تاخیر توسط دو پرواز به بندعبارس منتقل شدند.
درحال جمع‌آوری اطلاعات نقص فنی هستیم
معاون تعمیرات و مهندسی هواپیمایی ماهان نیز گفت: در حال جمع‌آوری اطلاعات مربوط به نقص فنی هستیم. فرامرز سروی اظهار کرد: به‌سرعت نمی‌توان دلیل بروز نقص فنی برای هواپیمای ماهان را پیدا کرد و باید پس از بررسی دقیق کارشناسان، دلایل احتمالی را اعلام کرد.وی با ابرازاینکه «این قطعه توربین متعلق به موتور شماره 3 هواپیما بوده است» بیان کرد: از این قبیل اتفاقات در دنیا روی می‌دهد که قطعه‌ای از توربین موتور جدا شود. سروی با اظهار اینکه سال ساخت این هواپیما به حدود 1990 برمی‌گردد، گفت: بوئینگ 747 از هواپیماهای خوب و مدرن است که در اختیار ناوگان هوایی کشور قرار دارد.
سانحه بوئینگ 747 قابل پیش‌بینی نبود
در همین حال مدیرکل دفتر ایمنی و مهندسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری از تشکیل کمیته بررسی علل نقص فنی در پرواز تهران ــ بندرعباس خبر داد .محمد شهبازی با اشاره به نقص فنی در موتور هواپیمای بوئینگ 747 ماهان گفت: با توجه به اینکه بوئینگ 747 یکی از هواپیماهای پیشرفته در دنیا محسوب می‌شود این یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بود.وی از تشکیل کمیته‌ای در سازمان هواپیمایی کشوری برای بررسی دقیق علت این نقص فنی خبر داد و افزود: پیش از پرواز بررسی‌های لازم روی این هواپیما انجام شده بود اما در حین پرواز متاسفانه موتور شماره 3 هواپیما دچار نقص فنی و بخشی از قطعات آن نیز از هواپیما جدا شد.مدیرکل دفتر ایمنی و مهندسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری افزود: موتور این هواپیما حدود دو دقیقه بعد از بلند شدن از فرودگاه مهرآباد دچار نقص فنی شد که با درایت خلبان خوشبختانه بدون آسیب به مسافران مجدداً به مهرآباد بازگشت.
روایت نماینده مجلس 
همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص این حادثه گفت: سازمان هواپیمایی و مجموعه پرواز مهرآباد علت حادثه را به کمیسیون عمران ارائه کنند. احمد جباری با اشاره به اینکه خود نیز دراین هواپیما بوده است، گفت: علیرغم اینکه موتورهواپیما دچار نقص شد اما کاپیتان با مهارت بسیار توانست در فرودگاه مهرآباد مجددا فرود بیاید. وی افزود: به دلیل نقص فنی و فرود اضطراری هواپیما تعدادی از مسافران به دلیل استرس و فرود ناگهانی مصدوم شدند که توسط اورژانس به سرعت اقدامات لازم صورت گرفت.جباری با اشاره به بازدیدش از هواپیما پس از فرود گفت: هر دو موتور هواپیما مشکل پیدا کرده بود به طوری که از هواپیما جدا شده و حتی به بدنه هواپیما هم آسیب زده بود. نماینده بندرلنگه گفت: با رئیس سازمان هواپیمایی کشور نیز صحبت کرده ایم اما هنوز علت وقوع این حادثه مشخص نشده است که آیا هواپیما پیش از پرواز دچار نقص بوده است و یا اینکه پس از پرواز دچار نقص شده است؟ عضوکمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: سازمان هواپیمایی و مجموعه پروازی مهرآباد علت وقوع حادثه و اطلاعات مربوط به پرواز را به کمیسیون عمران مجلس ارائه خواهند کرد.

اعتماد/آفتاب یزد

تگ ها