محل تبلیغ شما
شیوع بیماری طاعون در البرز

تاریخ خبر: 1394/7/19

شیوع بیماری طاعون در البرز

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

حسین محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با آخرین وضعیت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان البرز گفت: آخرین آماری که شب گذشته به دست آمده، نشان می‌دهد؛ تلفات به ۱۷۵ راس کل و بز وحشی رسیده است که عمدتا هم جوان و زیر هفت هشت سال بوده‌اند.

وی با بیان اینکه شیوع این بیماری در منطقه شکار ممنوع طالقان رخ داده است، افزود: متاسفانه این منطقه تحت مدیریت محیط زیست نیست به همین علت هم کنترل دام‌ها برای ما دشوار است، زیرا قوانین به ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

محمدی در مورد علت شیوع این بیماری توضیح داد: تعداد زیادی دام از اقصی نقاط کشور به این منطقه می‌آیند و احتمال دارد که برخی از این دام‌ها آلوده بودند و این ویروس را منتقل کرده‌اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البزر ادامه داد: پس اعلام اولین گزارش، واکسیناسیون دام‌های اهلی آغاز و در طی حدود چهار الی پنج روز نزدیک به هشتاد هزار راس دام واکسینه شدند.

محمدی با بیان اینکه این ویروس اکنون در میان حیات وحش کشور در حال جا به جایی است، اظهار کرد: خوشبختانه ما تنها در یک محدوده از استان البرز این مشکل را داریم و تمام تلاش ما این است که بیماری به مناطق پیرامونی که جمعیت خوبی از کل و بز دارند، سرایت نکند.

وی در مورد اقدامات صورت گرفته برای کنترل بیماری اظهار کرد: سعی شده که دام‌های اهلی از منطقه خارج شوند، گروهایی از محیط‌بانان، همیاران محیط زیست و کوهنوردان نیز در منطقه مستقر هستند و مشغول پایش، جمع‌آوری لاشه‌ها و دفن بهداشتی آن‌ها هستند.

محمدی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما ضدعفونی کردن آبشخور‌هاست که به دلیل تعداد زیاد آبراهه‌ها در تمام دره‌ها و... امکانپذیر نیست. همچنین مناطق درگیر بسیار صعب العبور هستند و به همین دلیل پیداکردن لاشه‌ها برای ما دشوار است.

مدیرکل حفاطت محیط زیست استان البرز در پایان افزود: متاسفانه در این یک ماهی که این بیماری ظهور پیدا کرده است، در مقطعی شاهد افول آن بودیم، اما این بیماری به دلیل نامعلومی دوباره طغیان کرده است، به طوری که در ده روز گذشته تعداد تلفات به دوبرابر افزایش یافته است.

تگ ها