محل تبلیغ شما
احتمال انتقال «کرونا» از عربستان به ایران

تاریخ خبر: 1394/7/5

احتمال انتقال «کرونا» از عربستان به ایران

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

وزیر بهداشت هشدار داد/احتمال انتقال «کرونا» از عربستان به ایران

انجام مانور کرونا در ١٩ فرودگاه کشور از امروز آغاز می‌شود

شهروند| بیش از ٧٢ ساعت از فاجعه منا می‌گذرد، حالا با انتقال تدریجی اجساد ١٣١ زائر کشته شده خانه خدا از عربستان به ایران و بستری شدن بیش از ١٥٠ زائر دیگر در بیمارستان‌های عربستان، وزارت بهداشت از انتقال ویروس کشنده کرونا به کشور نگران است. وزیر بهداشت این احتمال را می‌دهد که ویروس کرونا، پس از این اتفاق و بستری شدن جمعی از مجروحان ایرانی در بیمارستان‌های سعودی، ایرانیان مصدوم را مبتلا کرده و سپس همین مصدومان پس از بازگشت، ویروس را وارد کشور کنند. همین هم شد تا وزارت بهداشت، برنامه‌ای برای غربالگری حجاج در فرودگاه‌ها داشته باشد، حالا از همین امروز هم قرار است مانور کرونا در ١٩ فرودگاه کشور انجام شود. حسن ‌هاشمی که در حاشیه مراسم آغاز ‌سال تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران صحبت می‌کرد، به شیوع کرونا در عربستان اشاره کرد: «احتمال انتقال کرونا به کشور وجود دارد. به همین دلیل در هر پرواز یک نفر از همکاران ما امکانات و آموزش‌های لازم را ارایه می‌دهد. برای مثال اگر فردی مشاهده شود که تب یا بیماری تنفسی دارد از سایر افراد جدا شده و مورد ارزیابی‌های لازم قرار می‌گیرد.»
او به خاطر سختگیری‌هایی که در مبادی ورودی می‌شود، از حجاج عذرخواهی کرد و گفت: «این اقدام برای تامین سلامتی حجاج و اطرافیانشان انجام می‌شود و ضروری است.» به گفته ‌هاشمی، اگر فردی تب داشته باشد، در مبادی ورودی شناسایی، قرنطینه و غربالگری می‌شود: «برای این کار از تب‌سنج استفاده نمی‌کنیم، چرا که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست و احتمال خطای آن زیاد است.»
این تمام هشدارهای وزیر بهداشت نیست. او تاکید کرد که در مورد بیماران بستری شده در عربستان سعودی، سختگیری‌ها بیشتر است: «آمارها نشان می‌دهد که چه افرادی در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند و طبیعی است که این افراد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، زیرا احتمال انتقال بیماری در بیمارستان‌های عربستان بیشتر وجود دارد.»‌ هاشمی در ادامه، سفرش به منا را منتفی اعلام کرد با این توضیح که: «قرار است رئیس جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و وزیر ارشاد به منا بروند.»
او در پاسخ به سوال دیگری درباره شیوع وبا در عراق و خطر ورود آن به کشور، تاکید کرد: «در ارتباط با همین موضوع ستادی در کشور تشکیل شده بود که حادثه منا باعث شد این ستاد علاوه بر دو وظیفه مهمی که باید در وزارت بهداشت در مورد بیماری کرونا و وبا تعقیب می‌کرد، در مورد بحث انتقال مجروحان، کمک به بیمارستان‌های منا، مکه مکرمه و مدینه نیز فعالیت کند.» ‌هاشمی به انتقال سریع‌تر جان‌باختگان و مجروحان حادثه منا به کشور، اشاره کرد: «این ستاد هر روز جلسه‌هایی را برگزار می‌کند و وظایف خود را انجام می‌دهد. علاوه بر این دانشگاه‌های علوم پزشکی که در نقاط مرزی با کشور عراق قرار دارند، در مورد فلج اطفال و وبا در حالت آماده‌باش هستند.»
بیمارستان‌های ویژه برای مبتلایان به ویروس کرونا
ورود ویروس کرونا به کشور، تنها نگرانی وزیر بهداشت نیست. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت که پیش از این بارها نسبت به پیشگیری از ابتلا به کرونا به حجاج و خانواده‌هایشان هشدار داده بود، حالا با جدی شدن احتمال ورود این بیماری به کشور، تاکید کرد: «تاکنون موردی از بیماری کرونا در بین حجاج ایرانی گزارش نشده اما نگرانی ما از حادثه رمی جمرات بود که تعداد زیادی از مجروحان به بیمارستان‌های عربستان منتقل شدند.» محمدمهدی گویا که در نشست خبری با همین موضوع صحبت می‌کرد، به تمهیدات وزارت بهداشت برای مقابله با این بیماری، اشاره کرد: «پیش از اعزام بیماران اقدامات آموزشی برای زائران اجرا شد که با این حادثه و انتقال مجروحان به بیمارستان‌های عربستان، اقدامات تشدید شده است. وزارت بهداشت برای مجروحان حادثه منا برنامه ویژه‌ای دارد و این افراد تحت مراقبت مخصوص قرار می‌گیرند.» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه زائران از لحظه بازگشت تا ۱۴ روز پس از آن باید مراقبت‌های بهداشتی لازم را خود و خانواده‌هایشان اعمال کنند، گفت: «تب بالای ۳۸ درجه، تنگی نفس و اسهال از علایمی است که اگر در این افراد دیده شد، باید گزارش دهند. حجاج در صورتی که در داخل هواپیما علایمی از ویروس کرونا داشته باشند از سایر مسافران جدا شده و اقدامات مراقبتی لازم در مورد آنها
صورت می‌گیرد.»
به گفته گویا، بیمارستان‌های ویژه در کشور برای مبتلایان به کرونا در نظر گرفته شده است: «تشخیص این بیماری در کمتر از ۲۴ ساعت امکان‌پذیر است و وزارت بهداشت تلاش می‌کند تمام راه‌های ورود و انتقال کرونا ویروس به کشور را ببندد، همچنین برای پرسنل بیمارستان‌ها تمهیدات لازم پیش‌بینی شده است.» این مسئول در وزارت بهداشت تاکید کرد: «هیأت پزشکی حج در تلاش است مجروحان حادثه منا را به بیمارستان‌های هلال‌احمر منتقل کند.»
او با بیان اینکه کرونا ویروس در فصل سرما شیوع پیدا می‌کند، گفت: «امسال در فصل گرما و تابستان نیز این ویروس رشد داشته و شهر ریاض در عربستان به صورت جدی درگیر این بیماری است. این بیماری از ‌سال ۲۰۱۲ ابتدا در عربستان و چند کشور خاورمیانه گزارش شد و با چندین موج همراه بود.» گویا از انتقال بیمارستانی این ویروس در جده و مدینه خبر داد: «این موضوع گزارش شده و تعدادی از کارکنان بیمارستان‌ها نیز مبتلا شده‌اند.» به گفته او، موضوع مهم این است که دیگر نمی‌توان گفت انتقال بیماری کرونا ویروس تنها از طریق تماس با حیوان یا محصولات لبنی آن بوده زیرا آمار ابتلا از انسان به انسان نیز روند رو به رشدی را نشان می‌دهد و هفته‌ای نیست که موردی از ابتلا به کرونا ویروس در عربستان گزارش نشود به‌گونه‌ای که ٢ بیمارستان نظامی در شهر ریاض درگیر این بیماری شده است.
انجام مانور «کرونا»
 از امروز در ۱۹ فرودگاه کشور
به گزارش مهر، در این نشست خبری، علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم حضور داشت. او از انجام مانور پیشگیری از انتقال «کرونا ویروس» در سطح ۱۹ فرودگاه کشور از امروز خبر داد و با اشاره به حادثه منا، به ٦ مورد ابتلا به این بیماری در‌ سال گذشته اشاره کرد: «‌سال گذشته ۶ مورد بیماری مِرس (کرونا) در کرمان گزارش شد که دو مورد مرگ را داشتیم، اما توانستیم آن را کنترل کنیم.
 این درحالی است که در کشوری مانند کره یک فرد از عربستان وارد این کشور شد و منجر به ابتلای ۱۸۳ نفر به کرونا ویروس و فوت ۳۶ مبتلا در این کشور شد. همچنین ٢ بیمارستان کشور کره تعطیل شد و ۷۷ بیمارستان آسیب جدی دید و بیش از ۱۰۰‌هزار پرواز توریستی آنها تعطیل شد تا بعد از چند ماه توانستند این بیماری را کنترل کنند.» معاون بهداشت وزارت بهداشت از تشکیل ستاد ویژه پیشگیری و کنترل بیماری وبا و کرونا ویروس در وزارتخانه خبر داد و گفت: «درحال حاضر عربستان را رصد می‌کنیم تا تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در این کشور را زیر نظر داشته باشیم.» به گفته او، قرار است در هر هواپیما برای بازگشت حجاج، یک نفر از مرکز بهداشتی و درمانی حضور داشته باشد و در فرم‌های خوداظهاری، علامت تب، سرفه و تنگی نفس که از علایم اصلی کرونا ویروس هستند، نوشته شود.
 با این روش افراد مبتلا شناسایی شده و پس از فرود هواپیما، با یک آمبولانس مخصوص به بیمارستان منتقل می‌شوند. به گفته سیاری، بیشترین موارد ابتلا به این ویروس یعنی بیش از ۸۵‌درصد آن در عربستان بوده است. منبع این ویروس در خفاش و شتر است و راه انتقالش هم بر اثر تماس با حیوان و فرآورده‌های دامی شتر است و هم از طریق تماس انسانی و از طریق دست و ترشحات تنفسی منتقل می‌شود.
معاون وزیر بهداشت، میزان کشندگی کرونا را بالا اعلام کرد: «هنوز واکسن و دارویی برای کرونا ویروس ساخته نشده، این درحالی است که میزان کشندگی این ویروس بالاست به طوری‌که ۳۰‌درصد افراد مبتلا به کرونا ویروس فوت می‌کنند و خطر این بیماری در افراد سالمند، افراد مبتلا به مشکلات مزمن تنفسی و کارکنان بیمارستان‌ها بیشتر است.»
معرفی مقصران مرگ مادر باردار جاسکی به دستگاه قضائی
معاون بهداشت وزیر بهداشت در مراسم هفتمین جشنواره علمی بهداشت محیط ایران هم حاضر شد و به مرگ سالانه کمتر از ٢٠٠ کودک زیر ٥‌سال به علت اسهال اشاره کرد: «براساس تحقیقی که‌ سال ٦٤ انجام گرفت سالانه ٣٤‌هزار نفر به دلیل بیماری اسهال در کشور فوت می‌شدند اما این عدد درحال حاضر در کشور به کمتر از ٢٠٠ مورد در کودکان زیر ٥‌سال رسیده است که بخش زیادی از این موفقیت به دلیل فعالیت مناسب بهداشت محیط است.»
 او در حاشیه این جشنواره در پاسخ به سوالی، جزییات پرونده مرگ مادر باردار جاسکی را توضیح داد: «ما برای هر مورد مرگ مادر پرونده تشکیل می‌دهیم و تمام علت‌های مرگ را بررسی می‌کنیم. در مورد این پرونده معاون درمان و رئیس شبکه بهداشت این استان مقصر شناخته شده و مقصران هم به دستگاه قضا معرفی شدند.» او تاکید کرد: «بیمار باید سزارین می‌شد. متخصص بیهوشی قبل از این‌که نفر جایگزین بیاید، رفته بود و پزشک زنان جدید نیز با پزشک قبلی هماهنگی نداشته است.» او به شیوع بیماری وبا هم اشاره کرد و گفت: «این بیماری در ٤ استان عراق شیوع پیدا کرده و ١٢٠ نفر را هم مبتلا کرده است. در ایران هم، امسال تابستان اپیدمی وبا در خوزستان ایجاد شد که بیماری کنترل شد.»
محسن فرهادی، معاون اداره بهداشت محیط و سلامت کار وزارت بهداشت هم در این مراسم از تغییر سامانه (١٤٩٠) به سامانه بهداشت (١٩٠) برای شکایات مردمی خبر داد. فرهادی به مشکلات بهداشت محیط اشاره کرد و افزود: «در موضوع کنترل آلودگی هوا و ریزگردها فاقد امکانات آزمایشگاهی و سنجشی هستیم که تلاش کرده‌ایم این مشکلات را رفع کنیم و امیدواریم تهیه زیرساخت‌ها تا ٦ ماه آینده انجام شود.»

شهروند

تگ ها