محل تبلیغ شما
یک‌میلیون فرد بی‌هویت حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه

تاریخ خبر: 1394/7/5

یک‌میلیون فرد بی‌هویت حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

یک‌میلیون نفر حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بی‌شناسنامه‌اند. این خبری است که دیروز «عباس قائدی رحمت»، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، آن هم بعد از گذشت یک هفته از تصویب دو فوریت قانون تابعیت به فرزندان مادرانی که همسر خارجی دارند، اعلام کرده است.
حالا قائدی رحمت دیروز گفته است که احتمال می‌دهیم یک‌میلیون فرزند، حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع بیگانه در کشور زندگی می‌کنند که هویت آنها مشخص نیست:  «طبق آمارهايي که در‌سال ۸۵ تخمین زده شده‌اند، ۲۰۰‌هزار فرزند دارای  مادران ایرانی و پدران غیرایرانی در ایران زندگی می‌کنند که تابعیت آنها مشخص نیست. اما این رقم رو به رشد است و تخمین می‌زنیم تعداد این افراد به یک‌میلیون نفر رسیده باشد و اگر این تعداد اکنون به رقم یک‌میلیون رسیده باشد، درحال حاضر این افراد اسناد هویتی، شناسنامه و کارت ملی ندارند و می‌توانند برای کشور مشکل ایجاد کنند. آنها هم به لحاظ شناسایی دارای مشکل هستند و هم به لحاظ بهداشتی، اجتماعی، درمانی و آموزشی نمی‌توانیم به آنها خدمات‌رسانی کنیم.»  قائدی رحمت به «مهر» گفته است:  «در‌سال ۸۵ قانونی با همین عنوان وضع شد که براساس این قانون، قرار بود وضع این عده ساماندهی شود اما سختگیری‌هایی که در قانون وجود داشت، باعث شد طبق آمار از بین ۲۰۰‌هزار نفر، تنها ٢هزار نفر بتوانند تعیین تکلیف شوند. براساس قانون، افرادی که ۱۸‌سال خود را تمام می‌کنند، باید تکلیف هویت‌شان مشخص شده باشد.» به گفته این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: «اکنون بعد از این قانون این نتیجه‌گیری حاصل شده که باید طرحی داشته باشیم که این افراد شناسایی شوند، چراکه موانعی وجود دارد و به همین دلیل نیز دو فوریت این طرح تصویب شد و قرار است در جلسه آینده کلیات طرح مطرح شود. براساس این طرح، کسانی که ۱۸ ساله می‌شوند و ۵‌سال به صورت متناوب در ایران اقامت داشته‌اند، در سن ۱۸سالگی می‌توانند تقاضای تبعه ایران را بدهند و دستگاه‌ها موظفند که ظرف مدت مشخصی به‌طور مثال فرمانداری در مدت سه ماه گزارش خود را در مورد وضع این افراد ارایه دهد. نیروی انتظامی، شوراهای شهر و روستا باید نظرشان را اعلام کنند و دادگاه‌های حل اختلاف پیش‌بینی شده که این موارد رسیدگی شود.»  او ادامه داده است: «ازدواج پدر و مادر باید تابع قانون مدنی باشد و هر مرد غیرایرانی که با زن ایرانی ازدواج می‌کند، باید این اقدام حتما با هماهنگی دولت صورت گیرد. براساس این طرح، برای افرادی که از الان به بعد متولد می‌شوند نیز باید در آینده همین جریان پیش‌بینی شود و تعیین تکلیف شوند. قبل از ۱۸ سالگی نیز به این کودکان مدارک موقت مانند شناسنامه موقت داده می‌شود و می‌توانند از خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و سایر تمهیدات دولت که برای افراد جامعه پیش‌بینی شده، استفاده کنند.»
به گفته قائدی رحمت، «البته عده‌ای از نمایندگان نیز به طرح ایراد دارند. به‌طور مثال این طرح با اصل ۷۵ قانون اساسی منافات دارد، چراکه طرح، لایحه‌ای از سوی دولت نیست و برای دولت هزینه به همراه خواهد داشت و باید این موضوع حل‌وفصل شود تا مورد ایراد شورای نگهبان قرار نگیرد. در این طرح جانبازان و شهدا نیز پیش‌بینی شده‌اند، افرادی که به ایران آمدند و با بانوان ایرانی ازدواج کرده و از ازدواج آنها فرزندانی متولد شده‌اند که پدرانشان جانباز و شهید شده‌اند. قانون برای تعیین تکلیف این افراد و ساماندهی آنها نیز پیش‌بینی کرده است. همه افرادی که هم اکنون چنین مشکلی دارند، شامل این قانون می‌شوند. »
هفته گذشته بود که مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود به دوفوریت طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی و فرزندان شهدای غیرایرانی رأی داد. در این طرح دو فوریتی آمده است ، «زمانی که این افراد ۱۸ ساله می‌شوند و تا یک‌سال بعد نیز در ایران اقامت داشته باشند و تبعیت غیرایرانی پدر آنها محرز شود، اسناد هویتی برایشان صادر می‌شود که دراین‌باره چند دستگاه ازجمله نیروی انتظامی، استانداری،
ثبت‌ احوال و ... درگیر می‌شوند.»  این نخستین‌بار نیست که نمایندگان مجلس خواستار تغییر این قانون شده‌اند. پیش از این در‌سال ٩١ بود که نمایندگان طرح
 یک‌فوریتی اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را نوشتند و سرانجام این طرح به صحن علنی رسید و با ١٢٤ رأی موافق تصویب شد. در این طرح آمده بود که فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی علاوه بر حق اقامت دایم در ایران، مانند همه شهروندان ایرانی از حق بهداشت و درمان رایگان، کار، تامین اجتماعی و یارانه برخوردار شوند و تا ١٩ سالگی از پرداخت تعرفه اقامت معاف باشند اما شورای نگهبان این طرح را به دلیل آنچه مطابقت نداشتن این طرح با اصل ٧٥ قانون اساسی اعلام شد، رد كرد؛ اصلی که می‌گوید طرح‏های قانونی، پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان مطرح می‌کنند و به کاهش درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن راه جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید هم معلوم شده باشد.
حالا سال‌هاست که با ورود گسترده مهاجران افغان و عراقی، به‌ویژه افغان‌ها، موضوع ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع، جدی شده است. این موضوع وقتی جدی‌تر شد که این زنان از این ازدواج‌ها دارای فرزندانی شدند و وقت مراجعه برای گرفتن اوراق هویتی ایرانی برای آنها، به سد بزرگی برخوردند؛ فرزندانی که حالا گفته می‌شوند تعدادشان به یک‌میلیون نفر می‌رسد.
در این سال‌ها بعضی مواد قانون مدنی، سد اصلی جلوی شناسنامه‌دار شدن فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مهاجران است. مثلا ماده ٩٧٦ قانون مدنی درباره این‌که چه کسانی ایرانی هستند یا می‌توانند تابعیت ایرانی را کسب کنند، تعیین تکلیف کرده و
 ٧ گروه را در زمره ایرانی‌ها قرار داده است. براساس این ماده، اول، همه ساکنان ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آنها مسلم  است، دوم کسانی که پدر آنها ایرانی است (اعم از این‌که در ایران متولد شده باشند یا در خارج کشور)، سوم کسانی که در ایران متولد شده‌اند و پدر و مادر نامعلوم دارند، چهارم، کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی (که یکی از آنها در ایران متولد شده‌اند) به وجود آمده‌اند، پنجم، کسانی که در ایران از پدری خارجی متولد شده‌اند و بلافاصله پس از رسیدن به ١٨‌سال تمام دست‌کم یک‌سال دیگر هم در ایران اقامت داشته‌اند، ششم، هر زن خارجی که شوهر ایرانی اختیار کرده و هفتم، هر تبعه خارجی که تابعیت ایران را کسب کرده است، جزو اتباع ایرانی شناخته می‌شوند. در این ماده قانونی، درباره فرزندانی که مادر ایرانی و پدر غیرایرانی دارند، حکمی مقرر نکرده است و در شرایطی که در کشورهایی مانند ژاپن، مالزی، فرانسه و کشورهای حوزه اسکاندیناوی تابعیت از مادر به فرزند منتقل می‌شود، در ایران تنها داشتن پدر ایرانی تبار ملاک کسب تابعیت ایرانی است. این ماده، فرزندی که از مادر و پدر خارجی متولد می‌شود، به شرطی که یکی از پدر و مادر در ایران به دنیا آمده باشد و همچنین فرزندان متولد از پدر خارجی که در ایران متولد شده‌اند، به شرطی که حداقل یک‌سال پس از ١٨ سالگی در ایران اقامت داشته باشند را واجد دریافت   تابعیت   اصلی   ایرانی  دانسته  است.

شهروند

تگ ها