محل تبلیغ شما
سيستان و بلوچستان بهشتی برای سرمايه‌گذاران

تاریخ خبر: 1394/6/30

سيستان و بلوچستان بهشتی برای سرمايه‌گذاران

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

سیستان و بلوچستان، سرزمین اسطوره‌ای ایران که نام آن در کتاب اوستا، به‌عنوان یازدهمین سرزمینی یاد می‌شود که اهورامزدا آفریده، در شاهنامه و بسیاری از متون کهن آمده  که به آن «ماکا» می‌گفتند و در کتیبه بیستون نیز با همین نام از آن یاد شده است، در نوشته‌های هرودت تاریخ‌نگار یونانی از آن به نام «گدروزیا» معرفی شده است. امروزه بلوچستان به محل سکونت قوم بلوچ اطلاق می‌شود. پس از اسلام این سرزمین به «مکران» معروف شد. 
  سيستان و بلوچستان استاني كه بارها بايد به آن سفر كرد
استاني كه بايد هفته‌ها براي ديدن صدها جاذبه‌ طبيعي و تاريخي آن وقت گذاشت، به‌گفته اغلب گردشگراني كه به اين استان سفر كرده‌اند بارها و بارها به آنجا بازگشته‌اند چراكه در‌ آنجا زيبايي‌هایي را ديده‌اند كه بي‌نظير بوده است. مردمان اين استان بسيار سختكوش، پرتلاش، صميمي و مهمان‌نواز هستند. اين استان شامل ۱۸ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زابل، زابلی، زاهدان، زهک، سراوان، سرباز، سیب‌سوران، قصرقند، کنارک، هیرمند، نیک‌شهر، میرجاوه، نیمروز و‌هامون است که هر کدام به لحاظ تاریخ و موقعیت جغرافیایی دارای مناطق گردشگری و باستانی بسیاری هستند. 
  وسعت سيستان و بلوچستان فاصله استان قزوين تا مشهد است
علي اوسط‌هاشمي استاندار سيستان و بلوچستان در گفت‌وگو با «قانون» مي‌گويد: سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، پهناورترین استان ایران به‌شمار می‌آید كه بيش از 11 درصد از مساحت كشور را تشكيل مي‌دهد. وسعت اين استان به‌اندازه فاصله استان قزوين تا مشهد است.   به‌دليل گستردگي اين استان از تنوع اقليمي بالایي از شمال تا جنوب برخوردار است. سيستان دروازه ورود ايران به اقيانوس و آب‌هاي آزاد بهترين فرصت براي دولت و بخش‌خصوصي است. 
  سيستان و بلوچستان يك پتانسيل ملي
هاشمي ادامه مي‌دهد: اين استان با همه پتاسيل‌هايش به‌اعتقاده بنده بزرگ‌ترين مزيتش همين ورود به آب‌هاي آزاد است كه از تمامي نگاه‌ها پنهان مانده چراكه تاكنون توجه‌ها بر بنادر خليج‌فارس و ديگر بنادر كشور متمركز بوده. اين حالي است كه احداث بنادر در مسير آب‌هاي آزاد مي‌تواند رابطه عالي اي مابين كشورهاي در مسير آب‌هاي آزاد، آسياي ميانه و اروپا ايجاد كند. باتوجه به موقعيت استراتژيك اين استان مي‌توانيم يك ظرفيت ملي ايجاد کرده و باعث شكوفايي تجارت و رونق اقتصادي كشور شويم. 
  سرمايه‌گذاري در بازار چند ميليوني افغانستان و پاكستان 
او با اشاره به اينكه بايد رويكردمان را به منابع ثروت‌ساز كشور تغيير دهيم، عنوان مي‌كند: برآوردي از تمامي ظرفيت‌هاي ملي و اينكه چگونه مي‌توانيم از آنها  در راستاي توسعه و پيشرفت كشور استفاده كنيم، داشته باشيم. اين استان به‌دليل همسايگي با دو كشور افغانستان و پاكستان كه در مسير توسعه و پيشرفت هستند داراي يك ظرفيت بالاي تجاري است.  پيشرفت‌هاي علمي، توان خدماتي، فني و زير ساخت‌هاي كشور ما مي‌تواند فرصت مناسب براي سرمايه‌گذاران ايراني، افغاني و پاكستاني با هدف توسعه سه‌جانبه باشد. در اين ميان داشتن مناطق آزاد، سبقه فرهنگي و زبان مشترك به اين مسير توسعه كمك صد چنداني مي‌كند. درحال حاضر سرمايه‌گذاري در بازار چند ميليوني افغانستان و پاكستان يك فرصت استثنايي براي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در كشور است، در تمامي بخش‌ها مي‌توانند ورود پيدا كنند. 
  استان رنگين‌كمان معادن ايران
استاندار سيستان و بلوچستان درباره سرمايه‌گذاري در بخش معدن مي‌گويد: از اين استان به‌عنوان رنگين‌كمان معادن ايران ياد مي‌شود.  از طلا، سنگ، مس، روي، كروميت، تيتانيوم، سنگ فولاد و... گوشه كوچكي از معادن استان است. طبق برنامه‌ريزي دولت 200 هزار هكتار از مساحت كشور در دست اكتشاف قرار گرفته؛ اين درحالي است كه خوشبختانه از اين ميزان 86 هزار هكتار سهم سيستان و بلوچستان است. به‌دليل وجود اين ظرفيت خدادادي در استان امروز شاهد افتتاح نمايندگي برندهاي مطرح كشور و دنيا كه در بخش معادن و فرآوري آن فعالند، هستيم.  همچنين براي اولين بار شاهد افتتاح كارخانه آنتي‌مودان در كشور در استان سيستان و بلوچستان هستيم. ظرفيت اين سنگ در كل دنيا بسيار محدود است و برآورد شده كه 10 درصد از ظرفيت جهان در استان ما قرار دارد. 
  با بنادر سيستان و بلوچستان 300 مايل به آب‌هاي آزاد نزديك‌تر شويد
هاشمي درباره ضرورت توسعه بنادر در اين استان مي‌گويد: دولت توجه جدي به زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل، شبكه ريلي، راه‌ها و گاز دارد. به‌سرعت در حال توسعه بنادر استان هستيم. براي اولين بار در سال‌جاري كشتي 90 هزار تني در بندر پهلو گرفته، بنادر استان سيستان و بلوچستان در حدود 300 مايل فاصله‌ كمتري نسبت به بنادر هرمزگان با آب‌هاي آزاد دارد.
  مشاركت بخش‌خصوصي با سرمايه‌ گذاري 400 ميليون يورو
او مي‌گويد: تاكنون چابهار فاقد گاز بوده اما پروژه گاز‌رساني آن به‌سرعت  در حال اجرا است و اين اتفاق موجب صنعتي شدن اين منطقه مي‌شود. همچنين اولين واحد پتروشيمي با مشاركت بخش‌خصوصي با سرمايه‌ 400 ميليون يورو در حال اجراست كه اين مشاركت با اين حجم عظيم سرمايه‌گذاري در نوع خود بي‌نظير و نشان‌دهنده پتانسيل‌هاي استان است. از سوي ديگر مشاركت با بخش‌خصوصي و منطقه آزاد واحد فولاد را نيز در دست اقدام خواهيم داشت. 
  دو منطقه آزاد در شمال و جنوب استان ايجاد مي‌شود
هاشمي تصريح مي‌كند:خبر خوشي را كه مي‌توانم به مردم استان و سرمايه‌گذاران كشور بدهم اين است كه به‌زودي دو منطقه آزاد در شمال و جنوب سيستان مصوب و اعلام مي‌شود، مجوزهاي آن در مراحل پاياني است. اين مناطق آزاد مي‌تواند بازار بسيار عالي براي افغانستان و پاكستان باشد. 
  سرمايه‌گذاري سودآور در صنايع‌تبديلي و بسته‌بندي
استاندار سيستان و بلوچستان درباره ظرفيت‌هاي بخش كشاورزي و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در اين بخش مي‌گويد: در بخش كشاورزي به‌دليل شرايط اقليمي مناسب جنوب استان و شمال آن كشاورزي رونق بسيار دارد. بسياري از ميوه‌هاي گرمسيري كشور در حدود 40 روز زودتر از مابقي نقاط كشور در استان برداشت مي‌شود.
 اين يك ظرفيت مناسب براي سرمايه‌گذاران اين بخش است كه مي‌توانند ميوه‌هاي نوبرانه را در قالب بسته‌بندي‌هاي شكيل وارد بازار كشور و كشورهاي همسايه‌كنند. از سوي ديگر 46 هزار هكتار از اراضي كشاورزي تحت آبياري نوين قرار گرفته كه اين فرصت را ایجاد می‌کند كه به سمت يكنواخت كردن اراضي براي كشت‌هاي بزرگ و احداث شركت‌هاي كشت و صنعت‌برویم و كاهش چشمگير مصرف آب در بخش كشاورزي را خواهيم داشت. در بخش خرما، بالغ بر 70 نوع خرما در استان داريم كه بخشي از آن براي مردم ناشناخته است چراكه توليد آن انبوه نيست؛ اگر كشت آن را توسعه دهيم مي‌توانيم به قطب صادرات خرما در منطقه تبديل شويم. احداث كارخانه‌هاي صنايع تبديلي  و سردخانه‌هاي نگهداري ميوه‌ها فرصت خوبي براي سرمايه‌گذاري است.
  توليد 70درصد از تن ماهي كشور در استان
 يكي ديگر از ظرفيت‌هاي استان در بخش آبزيان و كارخانه‌هاي تن ماهي است . درحال حاضر بيش از 70 درصد از تن ماهي كشور توسط استان توليد مي‌شود. فعالان اين بخش مي‌توانند سرمايه‌گذاري پربازدهي در اين استان داشته باشند باتوجه به‌اينكه محدوديتي براي صيد ماهي در آب‌هاي آزاد وجود ندارد.
  گردشگري در سرزمين اساطيري با ساحلي بكر و كم‌نظير
او يادآور مي‌شود: يكي از ظرفيت‌هاي
 مغفول مانده استان گردشگري است. سواحل مكران در سيستان و بلوچستان  يكي از چشم‌نواز‌ترين، سواحل در دنيا است. قرارگيري کوه‌های مینیاتوری در كنار ساحل جلوه بي‌نظيري به ساحل بخشيده. يكي ديگر از ویژگي‌هاي اين ساحل سفيد و نرم امكان قدم زدن تا فاصله هزار متري در داخل دريا آن هم با آب و هواي بسيار مطبوع و بدون رطوبت است. سرمايه‌گذاري در ساحل بكر و طولاني مكران در بخش هتل، اقامتگاه‌ها و مجتمع‌هاي گردشگري علي‌الخصوص در بخش ورزش‌هاي آبي سود آوری زیادی دارد. 
 همچنين يكي از ويژگي‌هاي خاص استان وجود گل ا فشان پیرگل در نزديكي خاش حصار کوه‌های تفتان نمونه‌ای بی‌بدیل از آفرینش را در این منطقه به نمایش گذاشته.گل افشان‌ها پدیده جالب و مهیجی هستند که با جزر و مد دریا از دل زمین گل به بیرون پرتاب می‌کنند. این جاذبه طبیعی در دنیا نظیر ندارد و برای تماشای این پدیده می‌توان از هر جایی از دنیا گردشگر جذب کرد. همچنین بزرگ‌ترین رود بلوچستان، بمپور، از شگفت‌انگیزترین رودهای جهان به‌لحاظ گذر از زیرزمین و در دل ریگزار، گوشه‌ای دیگر از جذابیت‌های گردشگری این استان است. 
 دامنه کوه تفتان، تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران که پیوسته دود و بخار از آن متصاعد می‌شود، از دیگر شاهکارهای طبیعت این استان به‌شمار می‌رود. مناطق باستانی این سواحل بخش دیگری از جاذبه‌های توریستی بزرگ‌ترین استان ایران به‌شمار می‌آید. در سال گذشته شهر سوخته با قدمت 5‌هزارساله ثبت جهاني شد، اين كار  در شناسنامه‌دار شدن جهاني اين استان تاثير بسياري دارد. 

قانون/نجمه جمشیدی

تگ ها