محل تبلیغ شما
به آمار مصباح اعتماد کنیم یا موسسه‌های معتبر جهانی؟! مرد سکوت هشت ساله‌ها!

تاریخ خبر: 1394/6/29

به آمار مصباح اعتماد کنیم یا موسسه‌های معتبر جهانی؟! مرد سکوت هشت ساله‌ها!

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 

مصباح در ایام دولت احمدی نژاد، هیچ گاه نسبت به تشدید نجومی قیمت‌ها و تورم سخنی به میان نیاورده بود

«امروز جنس و کالایی می‌خریم به عنوان مثال 3 هزار تومان اما این جنس در هفته بعد 8 هزار تومان می‌شود، پس چگونه گفته می‌شود که تورم کاسته و تحریم‌ها برداشته شده است؟!» این جمله نه از زبان یک اقتصاددان شنیده شده و نه یک شهروندکه آن را در مقابل دوربین‌های صدا و سیما بیان داشته است. این اظهارات تنها گوشه‌ای از اظهارات اخیر آیت الله مصباح یزدی، مرد سکوت هشت ساله‌هاست!

شاید عقل ما نمی‌رسد!

آیت الله مصباح یزدی در موسسه خود و در جمع دانشجویان خاطرنشان کرد: امروز جنس و کالایی می‌خریم به عنوان مثال 3 هزار تومان اما این جنس در هفته بعد 8 هزار تومان می‌شود، پس چگونه گفته می‌شود که تورم کاسته و تحریم‌ها برداشته شده است؛ ان شاء الله که سخن این افراد درست است و عقل ما نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه در هیچ یک از وصیت نامه‌های شهدا نیامده که برای ارزان شدن نان یا کاهش تورم شهید شده باشند، اظهار داشت: در وصیت نامه همه شهدا صحبت از حضرت امام، اسلام، انقلاب، تبعیت از رهبر و حفظ ارزش‌ها و دستاوردها است.

به نقل از انتخاب، مصباح با بیان اینکه تنها تأمین آب و نان مردم هنر نیست، اظهار داشت: آب و نان جنبه حیوانی انسان است، آنچه انسان را سعادتمند می‌کند وجهه ارزشی او به شمار می‌رود؛ نخبگان می‌توانند سرنوشت یک کشور را تغییر دهند.

شاید معیار عقلانیت متفاوت است!

آیت الله مصباح یزدی که جدی ترین حامی محمود احمدی نژاد از نخستین روزهای تلاش او برای تصدی مسئولیت ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴ بود، از مهمترین عوامل جلب حمایت اصولگرایان رادیکال و طیف‌های جوان اصولگرایان از احمدی نژاد محسوب می‌شد. او در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد به طور مرتب به حمایت از او می‌پرداخت و حتی یک بار در مورد گرانی‌ها و تورم که در طول دوران هشت ساله دولت قبل همواره سیر صعودی داشت به دولت وقت تذکر نداد. مصباح در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ گفته بود احمدی‌نژاد ذخیره خداوند برای امروز ماست. مصباح پس از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات هم این رای آوردن را نتیجه توسل به حضرت ولی‌عصر دانست و حتی در برابر انتقادهای برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری از نحوه تامین هزینه تبلیغات انتخاباتی احمدی‌نژاد گفت که «برخی پول‌هایی قرض کردند تا بتوانند خرج ستادهای احمدی‌نژاد را بدهند».

 اقتصاد در دولت محمود احمدی نژاد از جمله شاخص‌های مورد انتقاد در دوران ریاست‌جمهوری وی محسوب می‌شود. در ابتدا برنامه‌های اقتصادی احمدی‌نژاد بر اساس اقتصاد اسلامی و اقتصاد عدالت محور پایه‌ریزی شد و شعار اصلی دوره ریاست جمهوری وی را می‌توان آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم دانست.

افزایش نرخ تورم در 8 سال دولت احمدی نژاد اما بیشترین انتقادهای عمومی را روانه دولت ساخته است. آمارهای نرخ تورم و روند صعودی آن قطعا یکی از اصلی ترین مشکلات دولت کنونی محسوب می‌شود. نرخ تورم در سال 1376 که آیت الله هاشمی دولت را به دولت بعدی تحویل داد، 16.6 درصد بود. این شاخص در سال 1384 که رئیس جمهور وقت، قوه مجریه را به محمود احمدی نژاد تحویل داد، 10.4 درصد برآورد شده است. اما نرخ تورم در پایان سال 91 به 32 درصد رسید و در آخر بانک مرکزی نرخ 34 درصدی را برای این شاخص در اردیبهشت ماه اعلام کرد تا محمود احمدی نژاد این شاخص را در این شرایط به حسن روحانی تحویل دهد.

همان‌طور که آمارهای جدید مرکز آمار و بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت یازدهم در رسیدن به هدف کاهش تورم تاکنون موفق عمل کرده و نرخ تورم را از 35 درصد به 19.1 درصد در مهرماه رسانده است و این کاهش شیب تورمی در نمودار نقطه به نقطه شاخص بهای کالا و خدمات نیز به‌وضوح نمایان است.

همچنین صندوق بین المللی پول، یکی از اصلی ترین نهادهای مالی بین المللی با ارزیابی اقتصاد ایران اعلام کرده که عملکرد دولت "روحانی" باعث ایجاد "ثبات" در اقتصاد شده است. صندوق بین المللی پول هم چنین خاطر نشان کرده که نرخ تورم در طول یک سال گذشته کاهش یافته است. صندوق بین المللی پول در گزارش خود خاطر نشان کرده که در طول دوره یک ساله زمامداری دولت روحانی نرخ تورم اقتصاد ایران در ماه گذشته به میزانی در حدود 15 درصد کاهش یافته است. این میزان کاهش نرخ تورم در حالی بوده که سال گذشته نرخ تورم در حد 45 درصد بود.

شاید هم عقل «ما» نمی‌رسد!

آیت الله مصباح یزدی در ایام دولت احمدی نژاد، هیچ گاه نسبت به وضعیت معیشتی مردم و همچنین تشدید نجومی قیمت‌ها و تورم سخنی به میان نیاورده بود، اما معلوم نیست چه دلیلی سبب شده که در دولت جدید ضمن ابراز دلواپسی در این مورد و نگرانی برای شرایط مردم، برای نخستین بار این سخنان را ایراد نماید! ان شاء الله که سخن ایشان بدون کوچکترین تناقض و استاندارد دوگانه است و عقل ما نمی‌رسد./روزان

تگ ها