محل تبلیغ شما
100 میلیارد دلار هزینه در8 سال گذشته به کشور تحمیل شد

تاریخ خبر: 1394/6/25

100 میلیارد دلار هزینه در8 سال گذشته به کشور تحمیل شد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 


100 میلیارد دلار هزینه در8 سال گذشته به کشور تحمیل شد

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در کمیسیون برجام مجلس از اشتیاق آمریکا برای مذاکره دوجانبه با ایران خبر داد و گفت: تیم مذاکره‌کننده ما اجازه نداشت در خصوص مسائل غیر هسته‌ای با آمریکا وارد مذاکره شود.
محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با حضور در نشست کمیسیون ویژه بررسی برجام گزارشی برای باز شدن ابعاد اقتصادی برجام و قطعنامه ارائه کرد. نهاوندیان عنوان کرد: از حضور فعال نمایندگان برای بررسی برجام استقبال می‌کنیم چرا که اگر همین احتمال و توجه در دوره گذشته در هنگام صدور قطعنامه‌های تحریم‌آمیز صورت می‌گرفت و ابعاد محدودیت‌های اقتصادی آن بارز می‌شد، می‌توانستیم موضوع را بهتر مدیریت کنیم با این حال الان فرصتی است که مجلس برجام را با هدف عزت ایران مورد بررسی قرار دهد.
سیاست کلی مذاکرات رفع تحریم‌ها نبود
وی در ادامه با اشاره به اینکه کمیته اقتصادی دولت همزمان با آغاز مذاکرات سیاسی و فنی هسته‌ای کار خود را آغاز کرد، گفت: تمام محدودیت‌ها و تبعات آثار تحریم‌ها را با استفاده از نظرات وزارتخانه‌ها و بخش خصوصی دریافت کردیم و این کار با هدف رفع آثار تحریم‌ها و پیامدهای آن حاصل شد. نهاوندیان یادآوری کرد: نتایج گزارش اقتصادی براساس فعالیت میدانی و حقوقی به دست آمد شاید در بخش اقتصادی آنچه که ما به دنبال آن بودیم رفع تحریم‌ها بود اما سیاست ما در مذاکرات طرح این موضوع نبود. رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آثار تحریم‌ها ایجاد فساد و افزایش هزینه‌ها بود، بیان کرد: در طول مذاکره مذاکره‌کنندگان ما نسبت به فشار‌های تحریمی خم به ابرو نیاوردند و موضوع را طوری بیان نکردند که باعث به زانو درآمدن اقتصاد ایران شوند. نهاوندیان افزود: اکنون وقت آن رسیده است که آثار تحریم‌ها مورد بررسی قرار گیرد و این کار را برای جبران خسارت انجام می‌دهیم و همچنین تاکید می‌کنم که در خصوص رفع تحریم‌ها از 37 بند برجام 16 بند آن در خصوص تحریم‌ها آورده شده است و حتی یک زمینه به طور مفصل نحوه برداشته شدن تحریم‌ها و تعهدات متقابل تهیه شده است.
تحریم‌ها در دو بخش سلبی و ایجابی بر طرف می‌شوند
نهاوندیان عنوان کرد: در دور آخر مذاکرات یکی از موفقیت‌های تیم مذاکره‌کننده کشور محقق شد و تیم ما توانست طرف مقابل را در خصوص رفع تمام تحریم‌ها متقاعد کند. تاکید می‌کنم، تحریم‌های اقتصادی مربوط به هسته‌ای برطرف شد در بند 18 برجام تمام تحریم‌هایی که در توان طرف مقابل بود آورده شده و براین اساس تمام تحریم‌های اروپا و شورای امنیت لغو می‌شود و بخشی از تحریم‌ها آمریکا که در اختیار رئیس‌جمهور است، متوقف می‌شود. وی با بیان اینکه لغو تحریم‌ها در برجام در دو بخش آمده است، افزود: در یک بخش تحریم‌ها به صورت سلبی برطرف شد، در بخش دیگر با احصاء برخی موارد تحریم‌ها ایجابی برطرف می‌شود به این معنا که آثار و تبعات تحریم‌ها به صورت ایجابی رفع می‌شود به عبارتی نه تنها تحریم‌ها برداشته می‌شود بلکه به لحاظ حقوقی طوری در برجام آثار و تبعات آن رفع می‌شود که شرکت‌های غربی برای ارتباط با ایران در بخش حقوقی مشکلی نداشته باشند.
وی ادامه داد: در 8 بند به طور تفصیلی رفع تحریم‌ها، چه تحریم‌های اروپایی و چه تحریم‌های آمریکایی برطرف خواهد شد از جمله امور مالی، نفتی، پتروشیمی، کشتی سازی، طلا، فلزات، سکه، اسکناس و اشاعه هسته‌ای و نرم افزاری به تفصیل توضیح داه شده است. نهاوندیان تاکید کرد: افراد حقیقی و حقوقی که تحریم‌های اقتصادی هسته‌ای داشته‌اند از لیست تحریم‌ها خارج شدند. این در حالی است که در ابتدا طرف مقابل زیر بار این نمی‌رفت که این لیست تهیه شود اما مذاکره‌کنندگان ما با پافشاری خواستار آن شدند تا تمام تحریم‌های اقتصادی و هسته‌ای لغو شود. دستاورد در این خصوص خارج شدن 800 شخص حقیقی و حقوقی از تحریم‌های اقتصادی و هسته‌ای است. مواردی دیگر در خصوص تحریم‌های غیر هسته‌ای است.
اقتصاد ایران با رفع تحریم‌ها از گروگان بودن خارج شد
وی در ادامه در خصوص تحریم‌های اشاعه هسته‌ای بیان کرد: برای تامین کالا و خدمات مرتبط هسته‌ای، مشارکت استخراج معدن، تولید و حمل اورانیوم ایران در همان شرایط می‌تواند در بازار اقتصادی هسته‌ای حضور داشته باشد و تحصیل دانشجویان در رشته‌های هسته‌ای امکان‌پذیر خواهد بود. رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: با رفع تحریم‌ها نه تنها اقتصاد ایران به گروگان گرفته نمی‌شود بلکه در چنین شرایطی اقتصاد ما از گروگان بودن خارج شده است و در مسئله هسته‌ای به رسمیت شناخته شده‌ایم. نهاوندیان با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده ما اجازه نداشت در خصوص مسائل غیر‌هسته‌ای با آمریکا وارد مذاکره شود، افزود: اما دستاورد درخشانی در رفع برخی از تحریم‌‌های غیر‌هسته‌ای به دست آمده است. این موضوع در سه مورد کسب شد، اولی رفع تحریم‌های هواپیمایی، مسافری و تجاری و قطعات آن، اجازه دادن به اشخاص غیر‌آمریکایی با مالکیت آمریکایی برای تبادلات تجاری با ایران و سومی صادرات ایران در حوزه های غذایی و فرش. وی عنوان کرد: دستاورد دیگر برجام دسترسی‌های تجاری، فناوری، مالی و انرژی است و در بندهای مختلف تصریح شده است که طرف مقابل به طور خاص در بحث اعتبار صادراتی و همکاری فنی گامی بلندتر از رفع تحریم‌ها بردارد که این به معنای آغاز همکاری‌ها است.
یکی از محورهای برجام همکاری در زمینه هسته‌ای است
نهاوندیان یکی از محورهای برجام را همکاری در زمینه هسته‌ای دانست و گفت: در برجام و قطعنامه طرف مقابل اجتناب شده است از اینکه به بهانه‌های دیگر تحریم‌های گذشته را مجدد اعمال کند. بنابراین نه تنها تحریم‌ها متوقف و یا لغو می‌شود بلکه اعمال مجدد آنها نیز امکان پذیر نیست. رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه رفع فوری تحریم‌های اقتصادی هسته‌ای به قوت و صراحت حاصل شده است و در مورد تحریم‌های اشاعه‌ای و تسلیحاتی نیز پذیرفته است که پس از گذشت زمانی تحریم آنها را لغو کند، عنوان کرد: برخی از تحریم‌ها براساس مسائل دو جانبه بین ایران و آمریکا از سال 58 مقرر شد و اگر می‌خواستیم در این باره مذاکره کنیم باید مذاکرات سیاسی و دوجانبه بین ایران و آمریکا صورت می‌گرفت. نهاوندیان افزود: طرف مقابل اشتیاق آن را داشت که با ایران وارد مذاکره دو جانبه شود اما ایران بود که مایل نبود در این برهه وارد چنین مذاکره‌ای شود.
هرگز اجازه ندادیم اقتصاد کشور متوقف شود
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور بیان کرد: اهمیت دستاوردهای برجام را وقتی درک می‌کنیم که وضعیت اقتصادی گذشته را بررسی کنیم چراکه در گذشته نمی‌توانستیم در خصوص آثار تحریم صحبت کنیم اما اکنون آزادتر می‌توانیم در خصوص خسارات ناشی از تحریم مطالبی عنوان کنیم. تاکید داشتم که اقتصاد ایران به گروگان گرفته شده بود اما بعد از آزادی می‌توانیم ستم‌های وارد شده را بازگو کنیم. وی با تاکید بر آثار تحریم‌ها گفت: اولین اثری که تحریم‌ها داشت، بالا بردن هزینه‌های مبادلات بود البته با هوشمندی مردم و ابتکار فعالان اقتصادی توانستیم تا حدودی تحریم‌ها را دور بزنیم. هرگز اجازه ندادیم اقتصاد کشور متوقف شود اما این عدم توقف باعث شد، هزینه‌های اضافه‌ای بر کشور تحمیل شود. نهاوندیان تصریح کرد: به جرات می‌توان گفت تحریم‌ها شرایطی ایجاد کرد که با ابتکارات فضا مثبت شود، به طوری که در این شرایط بعضی از تولیدات و صنایع کشور توانستند، قدرت بیشتری بگیرند این حاکی از استفاده هوشمندانه ما از تحریم‌ها بود اما هرگز نباید اجازه دهیم که مصیبت وارده بر کشور در چشم دشمن موضوعی مثبت تلقی شود و باید لطمات آن به خوبی برآورد شود.
تحریم‌ها سالانه 15 میلیارد دلار هزینه اضافه مبادلاتی بر کشور تحمیل کرد
نهاوندیان با بیان اینکه با یک حساب سرانگشتی حداقل هزینه وارد شده بر تولید و صادرات 15 درصد است، گفت: از آنجائیکه ما نمی‌توانستیم به طور مستقیم کالاها را وارد کنیم، متحمل هزینه‌های مضاعف شدیم. پیشنهاد می‌کنم از زنگنه سوال کنید چرا که ما مجبور شدیم برای وارد کردن برخی کالاهای حساس سه بار آن را خریداری کنیم چرا که دو بار آن گیر افتاد و این یعنی افزایش هزینه مبادلات. وی عنوان کرد: 100 میلیارد دلار در 8 سال گذشته هزینه اضافه مبادلاتی بر کشور تحمیل شد و سالانه 15 میلیارد دلار و روزانه 130 میلیارد دلار هزینه مبادلاتی برای کشور رقم خورد این در حالی است که افزایش هزینه تمام شده یک کالا را تک تک خانواده‌های ایرانی پرداخت می‌کنند.
75 میلیون دلار در روز به کشور خسارت وارد شد
نهاوندیان افزود: سهم ایران از فروش نفت در جهان 2.5 میلیون بشکه نفت بود که اخیرا به 1.5 میلیون بشکه رسیده بود و این به این معناست که اگر قیمت ارز را 50 دلار در نظر بگیریم 75 میلیون دلار در روز به کشور خسارت وارد شد و از درآمدهایمان کاسته شده است. این در حالی است که زمانی ایران با در دسترس داشتن حلقه نفتی بازار جهانی را در دست داشت. وی تاکید کرد: اکنون روند بازار جهانی نفت معکوس شده است و باید این موضوع معکوس شود چرا که کاهش سهم ایران در بازار جهانی نفت باعث شده است دشمن ما با تحریم‌ها اطمینان حاصل کند که می‌تواند جای ایران را پر کند. کاهش سهم ایران از بازار نفت جهانی عاملی شده است که قدرت چانه‌زنی و اقتصاد ما در بازار انرژی جهانی کاهش پیدا کند. نهاوندیان همچنین با بیان اینکه اثرگذاری و مبادلات ایران در بازار جهانی نفت و گاز باید روند معکوسی پیدا کند، گفت: نباید اجازه دهیم که مرتب سهم ایران کاهش پیدا کند چرا که این کاهش باعث می‌شود که به عزت ما لطمه وارد شود.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور عنوان کرد: تاخیر در بهره‌برداری از پروژه‌های عظیم از دیگر آثار تحریم‌هاست، به طوری که به دلیل تحریم‌ها بهره‌برداری از پروژه‌های عظیم ریلی و پتروشیمی به تاخیر افتاد، نمونه واضح آن پارس جنوبی است. البته تعهدات دیگر ما در بخش‌های دیگر نیز به این دلیل با تاخیر رو‌به‌رو شد. وی در پایان گفت: از دانشمندان ما سوال کنید که آیا حاضر نبودند آزمایشات خود را با دستگاه‌های سوپر مدرن انجام دهند، علیرغم استقامت و همت محققان آن‌ها اذعان دارند که اگر امکانات بیشتری در اختیار داشتند، حتما می‌توانستند تحقیقات بهتری ارائه کنند. ما اعتقاد داریم که باید بهتر از کشورهای دیگر در فضاهای علمی عمل کنیم. محدود شدن دانشجویان ما در رشته‌های حساس از مهم‌ترین خسارت‌های وارد شده است.

تگ ها