محل تبلیغ شما
پنه لوپه و خواهرانش در هفته گردشگری به ایران می‌آیند

تاریخ خبر: 1394/6/25

پنه لوپه و خواهرانش در هفته گردشگری به ایران می‌آیند

به گزارش مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: پس از جلسات هم اندیشی و هماهنگی درباره چگونگی نمایش مجسمه پنه لوپه، قرار شد این اثر تاریخی به همراه ۳ خواهر دیگر در نخستین روز از هفته گردشگری در موزه ایران باستان به نمایش گذاشته شود. 

وی افزود: نمایش مجسمه‌های پنه لوپه، یک اتفاق خاص است چراکه مجسمه‌های ۳ خواهر، نخستین آثار تاریخی غیر ایرانی است که به ایران امانت داده می شود تا در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شود. 

رییس موزه ملی ایران ادامه داد: مجسمه های پنه لوپه قرار است از ایتالیا وارد ایران شوند و موزه ملی ایران با نظارت کارشناسان فنی ایتالیا تمامی تمهیدات لازم را برای نمایش این اثر تاریخی در نظر گرفته است.

در حال حاضر ۴ مجسمه پنه لوپه در موزه‌های ایتالیا و ایران وجود دارند. آنطور که در مستندات تاریخی آمده، یونان یکی از ۴ مجسمه پنه لوپه را در دوره هخامنشیان به ایران اهداء کرده است. این شی تاریخی که تا به امروز در موزه ایران باستان نگهداری می‌شد، در حدود ۶ ماه پیش برای نمایش در موزه به کشور ایتالیا امانت داده شد و اکنون قرار است به همراه ۳ خواهر دیگر در نخستین روز از هفته گردشگری در ایران به نمایش گذاشته شود. 

پنه لوپه


penelope12

تگ ها

0 0
دنیا   1394/10/23 06:06:41

خداحافظی خواهران پنه‌لوپه از یکدیگر.مراسم پایانی نمایشگاه پیکرهایی برای صلح «تندیس‌های پنه‌لوپه از تخت جمشید تا رم»، عصر 20 دی ماه، طی مراسمی با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سفیران ایتالیا و واتیکان در موزه ملی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در مراسم اختتامیه این نمایشگاه که به مدت 4 ماه در ایران به نمایش گذاشته شد، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور از آمادگی ایران برای همکاری‌های فرهنگی مستمر با ایتالیا خبر داد. سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، با بیان این مطلب گفت: «بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در مناسبات و تعاملات فرهنگی خود با کشورهای غربی شاهد فراز و نشیب‌ها و نوساناتی بود، به طوری که این نوسانات گاه بسیار شدید بوده است.» وی افزود: «اما زمانی که به مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که روابط بین دو کشور خیلی متاثر از این نوسانات نبوده است.»

در ادامه، مائورو کنچاتوری، سفیر ایتالیا در ایران نیز، هدف از برگزاری نمایشگاه مجسمه‌های پنه‌لوپه که استعاره از صلح هستند را پایان تنش‌های منطقه خواند و گفت: «در برگزاری نمایشگاه تندیس‌های پنه‌لوپه، قدم اول را خواهر بزرگ پنه‌لوپه‌ها که در ایران است، برداشت.» وی همچنین اظهار کرد: «میراث فرهنگی ایران، میراثی بسیار ارزشمند است که حتما باید به مخاطبان ایتالیایی و مردم اروپا شناسانده شود؛ از این‌رو امید می‌رود که مراسم اختتامیه تندیس‌های پنه‌لوپه، آغازی برای مراسم افتتاح دیگر رویدادهای فرهنگی میان ایران و ایتالیا باشد.» سفیر واتیکان در تهران نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از نخستین حضور واتیکان درموزه ملی، به بیان نقش و اهمیت هنر به‌ویژه در پیوندملت‌ها پرداخت.

1934/10/24