محل تبلیغ شما
آبياري مزارع البرز با فاضلاب

تاریخ خبر: 1394/6/25

آبياري مزارع البرز با فاضلاب

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

سبزي‌هايي كه طعم سرطان دارند

بارها مسئولان محيط زيست استان البرز از مشروب شدن برخي مزارع اين استان با پساب صنعتي و انساني خبر داده‌اند اما تاكنون اقدامي براي حل اين معضل از سوي دستگاه‌هاي مربوطه انجام نشده است. به‌گفته يكي از مسئولان سابق اين استان باوجود پیگیری‌های متعدد و تشکیل کارگروه‌های تخصصی جهت معدوم كردن زمین‌های زیرکشت فاضلاب، تاكنون هیچ اقدام جدی‌اي نشده و فاضلاب انسانی شهر جدید هشتگرد و پساب‌های صنعتی ساوجبلاغ  همچنان وارد مزرعه‌هاي سبزي و صيفي مي‌شوند. اين درحالي است كه كارشناسان بهداشت افزايش آمار ابتلا به سرطان، بيش‌فعالي كودكان و صدها بيماري ديگر را يكي از پيامدهاي آبياري مزارع با فاضلاب مي‌دانند.
اين روزها درحالي‌كه پزشكان، مردم را به استفاده از سبزي‌ و صیفی‌جات در کنار وعده‌های اصلی غذایی دعوت مي‌كنند، شاهد آبياري اين محصولات در برخي نقاط كشور با فاضلاب‌هاي انساني و پساب‌هاي صنعتي هستيم. به‌علت خام خورده شدن سبزی‌ها، آلودگی‌های موجود در ساختار سبزی‌ها مستقیم و بدون هیچ سدی وارد بدن افراد می‌شود كه باعث بيماري‌هاي عفوني و حتي سرطاني مي‌شود.
در ماده 688 قانون مجازات اسلامي‌برای مبارزه با اين مشكلات، قوانین سختگیرانه‌ای همانند تخریب زمین‌های زیرکشت سبزی و صیفی تعریف شده است كه در بسياري از موارد شاهد عدم اجراي اين قانون هستيم. البرز یکی از استان‌هایی است که معضلات بسیار جدی‌اي‌ را در زمینه عدم رسیدگی به وضعیت سلامت، با خود به یدک می‌کشد.
  آبياري مزارع البرز با پساب صنعتي
در البرز شهرستان‌های نظرآباد و ساوجبلاغ به‌دلیل اقلیم خاص جغرافیایی و زیست‌محیطی از شرایط ویژه‌ای در مبحث صنعت کشاورزی برخوردار هستند.
اما باوجود تمام این پتانسیل‌های خدادادی اخبار ناگواری از سلامت محصولات کشاورزی از سوی مدیران این استان به‌گوش مي‌رسد. مدیر کل محیط‌زیست استان البرز خبر از مشروب شدن زمین‌های زیر کشت سبزي و صیفی‌ از پساب‌های صنعتی داد و اعلام كرد: باوجود تذکرات متعدد از سوی این اداره تاكنون، هیچ‌گونه اقدامي‌از سوی ادارات مربوطه صورت نپذیرفته است.
  جهاد كشاورزي مسئول است
يكي از كارشناسان محيط زيست البرز نيز در اين‌باره به «قانون» مي‌گويد: مسئولیت برخورد با متخلفان در عرصه کشاورزی برعهده جهاد كشاورزي است.
حميدرضا لشگری ادامه مي‌دهد: کنترل و نظارت جهاد کشاورزی بر اراضي زیرکشت موثرترین راه براي حل اين معضل است چراکه سالانه کشاورزان از خدمات متعدد این ارگان بهره‌مند می‌شوند. این اداره می‌تواند با قطع یا شرطی كردن امکانات به کشاورزان مشروط به‌رعایت استانداردهای مورد نیاز، مانع گسترش زمین‌های آلوده شود.
  نبود شعبه مجزاي جرايم زيست محيطي در البرز
او با اشاره به اينكه یکی از عمده‌ترين مشکلات در محیط زیست، نبود شعبه‌ای مجزا در سیستم قضایی استان است، مي‌گويد: زمان در پرونده‌های زیست‌محیطی از اهميت ویژه‌ای برخوردار است چراكه بسیاری از پرونده‌های کنونی دستخوش وقت‌کشی و ناآگاهی برخی قضات از جرايم تخصصی زیست محیطی شده است. این امر باعث شده که متخلفان بدون داشتن کوچک‌ترین دغدغه‌ای به تخلف خود ادامه دهند و روند کنونی موجب نابسامانی‌های متعدد در کنترل و نظارت محیط‌‌‌ زیست شده است.
لشگري تصريح مي‌كند: محیط زیست متقاضی ایجاد یک شعبه ویژه برای رسیدگی به جرايم زیست‌محیطی در استان است. ما آمادگی داریم تا تخصصی‌ترین جرايم زیست‌محیطی را به قضات شعبه ویژه، از روش‌هاي مختلف اطلاع‌رسانی کنیم و حتی در قالب تورهای ماهانه و حضور در محل، قضات را از پرونده‌ها مطلع سازیم.
  پساب شهرك صنعتي سپهر در مزارع ساوجبلاغ
فرماندار ساوجبلاغ نيز در گفت‌وگو با «قانون» آبياري مزارع سبزي و صيفي از پساب‌های صنعتی را تايید کرد و مي‌گويد: متاسفانه پساب‌های شهرک‌های صنعتی همچون شهرک صنعتی سپهر مستقیما وارد زمین‌های زیر کشت شده است.
  هیچ اقدام جدی‌اي از سوی مدیران صورت نگرفته
همچنين فرماندار سابق نظرآباد درباره آبياري مزارع سبزي و صيفي اين شهرستان با فضلاب انساني و صنعتي به «قانون» مي‌گويد: متاسفانه با وجود پیگیری‌های متعدد و تشکیل کارگروه‌های تخصصی جهت معدوم كردن زمین‌های زیرکشت فاضلاب، هیچ اقدام جدی‌اي از سوی مدیران مربوطه تاکنون صورت نپدیرفته است. شهريار آقايي مي‌افزايد: نظرآباد از لحاظ جغرافیایی در شیب ساوجبلاغ قرار گرفته که این امر موجب شده تا سرریز آب‌های فاضلاب انسانی شهر جدید هشتگرد و پساب‌های صنعتی ساوجبلاغ وارد زمین‌های زیرکشت نظرآباد شود.
يكي از كارشناسان در گفت‌وگو با «قانون» مي‌گويد: فلزات سنگين در آب آشاميدني مي‌تواند اثرات مخربي روي سلامتي انسان داشته باشد. از جمله اين اثرات كاهش رشد اندام‌ها، سرطان، اختلال در سيستم عصبي بدن، اختلال در سيستم دفاعي بدن است و در موارد حاد مي‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد.
برخي فلزات نظير جيوه و سرب، احتمال ابتلا به سندرم «خود ایمنی» را افزايش مي‌دهند كه در اثر آن سيستم دفاعي ، برخی سلول‌ها و مولکول‌های بدن را بیگانه تلقی کرده و به آنها حمله می‌کند و عوارضي همچون رماتيسم قلبی، امراض كليوي، ناراحتي‌هاي عصبي و اختلال در سيستم گردش خون را باعث می‌شود.
بيشترين و خطرناك‌ترين آثار مسموميت به‌وسيله فلزات سنگين، در مراحل رشد و نمو انسان رخ مي‌دهد. رشد سريع سيستم‌هاي بدن در جنين و نوزاد انسان و كودكان خردسال، در اين اثرپذيري بسيار حائز اهميت است. وجود فلزات سنگين در آب آشامیدنی نوزادان شیرخوار و خردسالان مي‌تواند باعث كندذهني و اختلال در يادگيري،‌ اختلال در حافظه، آسيب ديدن سيستم عصبي و اختلالات حركتي نظير تشنج يا بیش فعالی آنها شود. در موارد وخيم‌تر فلزات سنگين صدمات جبران ناپذير مغزي را باعث مي‌شود. كودكان نسبت به بزرگسالان بيشتر در معرض خطرات ناشي از فلزات سنگين در آب و غذا هستند زيرا نسبت به وزن بدن‌شان آب و غذاي بيشتري مصرف مي‌كنند. منشا ورود فلزات سمي به آب مي‌تواند فاضلاب‌هاي شهري و پساب‌ها و زباله‌هاي صنعتي باشد. وي يادآور مي‌شود: فاضلاب‌های انسانی از عوامل موثر در آلودگی منابع آب و خاک بوده و در بردارنده عوامل بیماری‌زای بسیاری است که مهم‌ترین آنها وباست.
متاسفانه سبزیجات و صیفی‌ها جذب کنندگی بالایی از سموم فاضلاب‌های انسانی و فلزات دارند که در واقع این سموم جذب بافت آنها شده و با شست‌وشو قابل رفع نیست.
نظارت در مسائلی كه با سلامت مردم در ارتباط است، اهمیت ویژه‌ای دارد اما متأسفانه مسئولان هنوز این موضوع را جدی نگرفته‌اند.اين مسئله تاجايي پيش رفته است كه امروز شاهد سبزي‌هاي سرطاني بر سر سفره‌هاي مردم هستيم.

قانون

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid