محل تبلیغ شما
سدسازی عامل ریزگرد

تاریخ خبر: 1394/6/23

سدسازی عامل ریزگرد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

نماینده مردم اندیمشک در مجلس:سدسازی های گسترده، منابع آبی کرخه و تالاب شادگان را کاهش داده است

صید عیسی دارایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک، اظهار داشت: رفع مشکل ریز گرد‌ها با روند کنونی امکان پذیر نیست و نیازمند کار و اقدامات جهادی است.

وی گفت: طرح توسعه درخت کاری مناطق هندیجان، ماهشهر، هفتگل قبل از انقلاب آغاز شد ولی مدت‌ها است اجرای این طرح به حال خود‌‌ رها شده است.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مشکل ریزگرد‌ها از کانون داخلی حد فاصل فکه تا چذابه با مساحت 50 کیلومتر و محور اهواز تا چاذبه است.

وی افزود: منطقه کوت بین استان ایلام و کشور عراق از جمله منابع و کانون‌های ریزگرد‌ها هستند که فقدان بستر آبی مناسب و خشکسالی در افزایش ریز‌گرد‌ها در این مناطق موثر است.

دارایی عنوان کرد: سد سازی‌های گسترده منبع آبی کرخه و تالاب شادگان را کاهش و خشک کرده و خشکسالی از جمله علت‌های مهم بروز گرد و خاک در آسمان استان خوزستان است. باید‌‌ رها ساری آب در این منابع در کمترین زمان ممکن انجام شود.

وی گفت:‌‌ رها سازی آب، توسعه کاشت درخت و مالچ پاشی در مراکز بحران در استان خوزستان از جمله اقداماتی است که باید در جهت رفع این معضل به صورت ویژه پیگیری شود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کانون گرد و خاک‌های کنونی خوزستان در منطقه جنوب و غرب استان است و با اقدامات عملی و برنامه‌های مناسب امکان رفع معضل گرد و خاک به وجود می‌آید.