محل تبلیغ شما
تخریب تدریجی قلعه هزاره میناب در سکوت معنادار مسئولان

تاریخ خبر: 1394/6/21

تخریب تدریجی قلعه هزاره میناب در سکوت معنادار مسئولان

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

میناب یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی شرق هرمزگان با قدمت ۲۵۰۰ سال به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان و فقدان متولی میراث فرهنگی در شرق هرمزگان در گذر زمان دستخوش تخریب شده است.

به گزارش  تسنیم از میناب، قلعه هزاره میناب واقع در 90 کیلومتری مرکز استان هرمزگان نشانگر تاریخی کهن و تمدنی به قدمت 2500 سال اقتدار و حکومت در این سرزمین است که این روزها متاثر از غفلت و بی‌توجهی مسئولان و بی‌مهری مردم در معرض تخریب قرار گرفته است.

بی شک بر همه واضح و روشن است که فرهنگ و تمدن هر نقطه از این کره خاکی با آثار به جامانده از پیشینیان ،سنجیده می‌شود و توجه به تحقیق و اکتشاف و بالاتر از آن حفظ و بازسازی این آثار نشان از احترام به مردم آن دیار دارد و غفلت از آن به معنای توهین محسوب می‌شود.

جلگه میناب نامی که در تاریخ توسط تاریخ نگاران به زمان سلسله ساسانیان باز می‌گردد و نقل در سفرنامه نئارخوس سردار مقدونی نیز به بیان زیبائی‌ها، رونق و تمدن این دیار آورده شده است.

اما متاسفانه در سال‌های اخیر آثار به یادگار مانده از تمدن این روزهای پر رونق و اقتدار در این سرزمین به دست فراموشی سپرده شده است و در پس سکوت معنادار مدیران شهرستان و استان به تدریج در حال تخریب است.

راویان به نقل از پیشینیان و تاریخ‌نگاران صاحبان و سازندگان این قلعه عظیم را که در بخشی از شهر گسترده شده و امروز تنها قسمت های از برج آن باقی مانده را به دوخواهر به نام‌های بی‌بی مینو و بی‌بی نازنین مرتبط می‌دانند.

قلعه هزاره بی‌بی مینو در سال 1382 هجری شمسی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و به همین جهت ارزش معنوی آن برای مردم میناب و استان بیش از پیش ضرورت یافته است.

قلعه هزاره منتصب به بی بی مینو واقع در بخش مرکزی میناب  یکی از جاذبه‌های زیبای گردشگری و نماد میناب است که عرصه آن توسط شهرداری در اواخر دهه 80 برای احداث مرکز تجاری فروخته شد و با آغاز عملیات خاک‌برداری، بخشی از دالان‌های ورودی و مخفی این اثر تاریخی تخریب و مسدود شد.

البته اعتراضات و مخالفت‌ها با اقدام نادرست شهرداری وقت، توسط اصحاب رسانه و دوستداران تاریخ و فرهنگ در میناب و استان مفید واقع شد و شهرداری را مکلف به اصلاح و ترمیم و استحکام بخشی دیواره مشرف به بلوار کرد اما با گذشت زمان بی‌تفاوتی‌ها به این اثر ملی تداوم داشته و شمارش معکوس برای تخریب کامل نماد میناب آغاز شده است.

تداوم حفاری‌های غیر قانونی در عرصه قلعه هزاره

سودجویان به دنبال کشف اشیاء عتیقه در اطراف این اثر ملی بارها اقدام به حفاری کرده‌اند و همچنان این حفاری‌ها که جدا از تاراج اشیاء مکشوفه ،آسیبی جدی برای تخریب این اثر است را در پی داشته است.

علی‌رغم انعکاس اخبار و گزارشات در پی این معضل، مدیران مرتبط این مسئله را چنان دارای ارزش و اهمیت ندانسته‌اند که تاکنون اقدامی برای مقابله با آن صورت نگرفته  است.

وعده‌های بی‌تاثیر مدیران برای حفاظت و ترمیم آثار تاریخی میناب

ده‌ها اثر تاریخی در شهرستان میناب وجود دارد که نشان دهنده قدمت و تاریخ و فرهنگ مردم در این منطقه است.

با تخریب این آثار، تمدن و فرهنگ مردم این منطقه نیز متاثر از آن تضعیف شده و تداوم بی‌توجهی‌ها از سوی مسئولان مربوطه به نابودی فرهنگ و تمدن این منطقه منجر می‌شود.

مسئولان شهرستان و استان سال‌ها است که پس از بازدید از آثار تاریخی میناب وعده‌های متعددی را برای حفظ و ترمیم آن برزبان آورده‌اند اما عملیاتی شدن آن هم‌چنان در پرده‌ای از ابهام باقی مانده است.

تداوم بی‌توجهی به آثار تاریخی شرق هرمزگان

دژ اشکانی کشف شده در سنوات اخیر واقع در روستای نخل ابراهیمی شهرستان میناب یکی از آثار تاریخی و محوطه‌های باستانی است که در شهرستان میناب در پی گزارشات مردمی پس از حفاری‌های متعدد افرادی ناشناس و سرقت ظروف و اشیاء به دست آمده توسط میراث فرهنگی استان مورد بازدید و ثبت شد که متاسفانه اقدام قابل توجهی در این مکان جهت حفاظت صورت نگرفت.

این دژ دارای دو بخش استقراری و گورستان است که بخش گورستانی آن در دهه اخیر توسط سود جویان به غارت رفته و به دنبال حفاری‌ها بخشی از دیواره های دژ نیز تخریب شده است.

قلعه سیریک

کلات سیریک یا همان کلات میرحاجی در بخش سیریک قرار دارد که توسط امیرنشینان در قرن هشتم تا دهم هجری به عنوان سکونت‌گاه مورد استفاده قرار گرفته می‌شد.

قلعه کردر

قلعه کردر که در 13 کیلومتری جنوب میناب و در نخلستان‌های روستای کردر قرار دارد دارای چندین برج بوده است که در بدنه هر برج سوراخ هایی که برای دیده بانی  و حفاظت از برج وجود دارد.

قلعه گوربند

قلعه گوربند واقع در روستای گوربند و در 30 کیلومتری شهر میناب قرار دارد که داری 4 برج دیدبانی است اما اکنون برج‌ها و دیوارهای قلعه در پی بی‌توجهی‌ها رو به نابودی است.

قلعه گرازو

این قلعه در روستای گرازوئیه قرار دارد که اکنون فقط آثار تخریب شده از این قلعه بر جای مانده است و حسرت هر رهگذری را درپی دارد که شاید اگر کوچک توجهی به این آثار در طول سال‌های گذشته می‌شد چه بسا چرخ اقتصاد و معیشت مردم محروم این مناطق با توسعه صنعت گردشگری به گردش در می‌آمد.

قلعه شاداب

قلعه شاداب بر فراز صخره های روستای کنار جو  قرار دارد، در این قلعه سفال‌های رنگارنگی متعلق به قرون متاخر اسلامی به دست آمده است.

معبد عشاق روستای گروگ

در مورد ساخت این معبد که به صورت افسانه نقل شده است از سرنوشت 2 جوان در حدود چهار صد سال پیش که به هم دل بسته و با مخالفتی شدید مواجه می‌شوند و در آخر این فراق به مرگ آنان منجر شده است یاد شده و هم اکنون دست خوش تخریب به سبب تداوم بی‌توجهی‌ها است.

ریشه‌کنی مشاغل کاذب با استفاده از ظرفیت‌های غنی گردشگری

نگاه ویژه مسئولان به حفظ و توسعه صنعت گردشگری با توجه به قدمت و ظرفیت موجود در شرق هرمزگان به ویژه شهرستان میناب ، می‌تواند گره‌گشای مشکلات اقتصادی و ریشه کن کردن معضلات به خصوص مشاغل کاذب باشد.

شهرستان میناب و در امتداد آن سواحل مکران علاوه بر آثار تاریخی، با داشتن ظرفیت‌هایی از قبیل بازار تاریخی و قدیمی پنجشنبه بازار، جنگل‌های حرا در میناب و سیریک و سواحل بکر، همانند الماسی ارزشمند برای توسعه گردشگری با همت مدیران استان و البته جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیازمند توجه است.

همه این مطالب بیانگر ضرورت استقرار وفعالیت قدرتمندانه اداره مراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در شهرستان میناب به عنوان محوریت توسعه شرق هرمزگان است.

البته همزمان با هفته دولت در سال گذشته ، اداره میراث فرهنگی به صورت سوری در ساختمان تعاونی صنایع دستی شهرستان میناب  افتتاح شد، اما در عمل اقدامی در خور نام این اداره  و شهرستان میناب در حوزه وظایف تعریف شده آن  را شاهد نبوده‌ایم.

 

تگ ها