محل تبلیغ شما
استان مخالف حیوان‌آزاری، همزمان میزبان 2 سیرک شد!

تاریخ خبر: 1394/6/21

استان مخالف حیوان‌آزاری، همزمان میزبان 2 سیرک شد!

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

با وجود اینکه کرمانشاه از استان‌هایی بود که در جنبش سال گذشته برپایی سیرک را ممنوع کرد، اکنون شاهد برگزاری دو سیرک مختلف و آن هم به طور همزمان در کرمانشاه هستیم و خبرهایی از برپایی یک سیرک دیگر هم به گوش می‌رسد!

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، آذر ماه سال گذشته بود که دوستداران محیط زیست و حیوانات در کشور خبرهای خوبی از ممنوع شدن سیرک شنیدند و دلیل آن هم آزار و اذیت حیوانات سیرک بود.

 

کرمانشاه نیز از استان‌هایی بود که به این حرکت پیوست و مدیرکل وقت محیط زیست استان برپایی سیرک را در کرمانشاه ممنوع اعلام کرد.

 

تورج همتی طی نامه‌ای به مدیرعامل سازمان مردم نهاد "دیده بان حقوق حیوانات" ممنوعیت برپایی سیرک حیوانات در کرمانشاه را اعلام کرد و یادآور شد: که طی دوسال گذشته نیز از صدور هرگونه مجوز نمایش با حیوانات درقالب سیرک خودداری شده ‌است.

 

وی با بیان اینکه در سیرک از حیوانات سوء استفاده و حق آنها ضایع می‌شود، ادامه داد: در سیرک حیوانات به غیرانسانی ترین روش ها مجبور به انجام حرکت های خاص و غیر غریزی می شوندکه این حرکات آزار فراوانی را متوجه حیوانات می کند.

 

همتی خاطرنشان کرد: تمرینات سخت وطاقت فرسا، تحمل گرسنگی و تشنگی، تنبیه و تحریکات دردآور و شرطی کردن آنها از جمله موارد آزار و اذیت حیوانات سیرک است.

 

....حالا چند روزی است که در سطح شهر بنرهایی نصب شده که برای دو سیرک تبلیغ می کند، دو سیرکی که تقریبا همزمان، اما در دو نقطه مختلف شهر برپا می‌شود.

 

در همه تبلیغات این سیرک‌ها نیز برای جلب توجه بیشتر عکس مار و شیر و ببر نمایان است.

 

مدیرکل محیط زیست کرمانشاه در پاسخ به این تناقض آشکار که ایجاد شده، گفت: این سیرک مجوز خود را از سازمان محیط زیست گرفته و ما نیز تابع سازمان هستیم و قصد برخورد با آنها را نداریم، اما به کار آنها نظارت داریم.

 

غلامحسین کاظمی در گفت و گو با ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه اداره کل محیط زیست کرمانشاه به این سیرک‌ها مجوز نداده و با برپایی آنها موافق نیست، تاکید کرد: به هر حال ما تابع سازمان محیط زیست هستیم و وقتی سازمان به سیرک‌ها مجوز داده قصد برخورد با آنها را نداریم.

 

وی ادامه داد: حتما این سیرک‌ها قرار است تعهداتی داشته باشند که سازمان محیط زیست به آنها مجوز داده است.

 

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته ما بر کار این سیرک‌ها نظارت خواهیم داشت.

 

حال سئوال اینجاست که اگر ادارات کل محیط زیست استان‌ها تابع سازمان هستند، پس چرا خودسرانه سیرک را ممنوع اعلام می‌کنند تا مجبور شوند در مدت کوتاهی کار خود را نقض کنند.

 

از سوی دیگر دلیل ممنوعیت سیرک برخورد نادرست با حیوانات است و این در حالیست که هر دو سیرکی که در کرمانشاه برگزار می‌شود انواع حیوانات را دارند و آنها را به کارهای سخت وا می‌دارند.