محل تبلیغ شما
دولت و غیرمجازها مقصرند

تاریخ خبر: 1394/6/21

دولت و غیرمجازها مقصرند

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

رییس کل بانک مرکزی از ارایه گزارش این نهاد درباره وضع نقدینگی کشور به شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت که‌ اگر موسسات مالی غیرمجاز ساماندهی شود، سریع‌تر به سمت منطقی کردن نرخ سود بانکی حرکت می‌کنیم.
به گزارش گروه تسنیم، ولی‌الله سیف با اشاره به تلاش بانک‌ها برای رعایت نرخ سود و انضباط مالی افزود: بانک مرکزی اقدامات جدی را برای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی آغاز کرده است تا عناصر غیرمجاز در این بازار را به انضباط بکشاند.
وی گفت: در ساماندهی موسسه‌های مالی غیرمجاز پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و امیدواریم با حمایت‌ها از بانک مرکزی در ادامه این مسیر بتوانیم بازار پولی را منضبط کنیم.
رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در این شرایط بانک‌ها راحت‌تر و با اطمینان خاطر بیشتر می‌توانند در جهت رعایت نرخ‌های سود مجاز حرکت کنند.
سیف افزود: واقعیت اقتصاد ما کاهش نرخ تورم است و نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم تعدیل شود و بانک مرکزی به تدریج بازار پولی را به این سمت هدایت می‌کند اما زمان می‌برد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به ساماندهی نرخ سود بازار بین بانکی گفت: کاهش نرخ سود بین بانکی نیز علامت مثبتی است و امیدواریم نرخ سود در نظام بانکی هم در آینده منطقی شود. رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به اینکه نرخ کفایت سرمایه در نظام بانکی کشور چهار درصد و زیر نرخ بانکداری بین‌المللی است، گفت: عموما وقتی انتظارات بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری از نظام بانکی مطرح می‌شود، امکانات موجود در سیستم بانکی کشور در نظر گرفته نمی‌شود و این مجال مناسبی برای بیان مشکلات و انتظارات سایر بانک‌ها از بانک مرکزی است تا تصمیم‌های مقتضی گرفته شود که تحرک جدیدی در اصلاحات بانکی شکل بگیرد تا بتوان نقش بانک‌ها در رشد اقتصادی و حمایت از فعالیت‌های مثبت اقتصادی را موثرتر کرد.سیف بحث تنگنای مالی و علل آن را یکی از موارد مورد بررسی در این نشست برشمرد و افزود: حجم انباشته مطالبات معوق در 10 سال گذشته ناشی از شرایط تسهیلات تک‌نرخی، تسهیلات تحمیل‌شده دولت‌های قبل به بانک‌ها، شرایط خاص اقتصادی مانند افزایش ناگهانی نرخ ارز و وجود بدهکاران و طلبکاران نظام بانکی است.
مشکل دیگر نظام بانکی، مطالبات بانک‌ها از دولت است
وی با بیان اینکه مشکل دیگر نظام بانکی، مطالبات بانک‌ها از دولت است که از گذشته انباشته شده است، گفت: شاید حدود 34 یا 35 درصد از منابعی که بانک‌ها از سپرده‌های مردمی تجهیز می‌کنند در حال حاضر در دو سرفصل طلب از دولت و مطالبات غیرجاری متمرکز شده است که البته هیچ بازدهی هم برای ترازنامه بانک‌ها ندارد و بانک‌ها باید سود سپرده‌گذار را از محل سود تسهیلاتی پرداخت کنند.
وی در بیان دیگر مشکلات نظام بانکی کشور به لزوم افزایش سرمایه بانک‌ها اشاره کرد و افزود: نرخ کفایت سرمایه در نظام بانکداری بین‌المللی حداقل هشت درصد و متوسط نظام بانکی ما چهار درصد است که میزان نیازمندی ما به افزایش سرمایه در نظام بانکی را نشان می‌دهد.سیف ادامه داد: دولت باید بانک‌های دولتی را از منابعی همچون مطالبات موجود در حساب ذخیره ارزی بانک‌ها، حمایت کند و حمایت از بانک‌های خصوصی هم برعهده بانک مرکزی است تا با زمانبندی مشخص و مدون، مشکل افزایش سرمایه بانک‌ها حل شود. جهان صنعت

تگ ها