محل تبلیغ شما
از‌کوه‌خواری به رود‌خواری رسیده‌ایم

تاریخ خبر: 1394/6/19

از‌کوه‌خواری به رود‌خواری رسیده‌ایم

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

ویروس زمین‌خواری که یک ویروس طبیعی است درست مانند ویروس‌هایی که در دنیای مجازی آپ­دیت می‌شوند خود را به‌روزرسانی می‌کند. نسخه‌های جدید این ورژن با عناوین مختلفی چون رودخواری، کوه‌خواری و دریاخواری وارد بازار فساد شده است. این در حالی است که هنوز آنتی‌ویروس مناسبی برای نسخه‌های قبلی این ویروس ترتیب داده نشده است. 
 آنتی ویروس‌ها ضعیفند؟
وقتی رایانه شخصی شما ویروسی می‌شود شما ابتدا سعی می‌کنید با آنتی‌ویروسی که بر روی یارانه خود دارید سیستمتان را کنترل کنید. اگر نشد وارد بازار می‌شوید تا بتوانید آنتی ویروس مناسب‌تری برای رایانه خود پیدا کنید. اگر هم ویروس آنقدر پیشرفته و قوی باشد که نتوانید جلوی آن را بگیرید به این نتیجه می‌رسید که باید هارد خود را فرمت کنید. ظاهرا در اینجا هم می‌توان این تعبیر را برای زمین‌خواری به کار برد. رئیس کمیسیون عمران مجلس می‌گوید: به نظر می‌رسد که نهادهای نظارتی به موقع نتوانسته‌اند مانع گسترش این پدیده‌ شوند. در این رابطه می‌توان به مواردی چون قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و غیره اشاره کرد. سیدمهدی هاشمی درباره عوامل کنترل نشدن ویروس زمین‌خواری نیز تصریح می‌کند: اول از همه فقدان سیاست‌های منسجم و پیشگیرانه از وقوع پدیده زمین خواری است. ثانیا عدم اجرای به موقع، موثر و قاطعانه قانون وابسته، نبود یک هماهنگی جامع برای مبارزه، ناکافی بودن ضمانت‌های اجرایی قوانین، جرم‌انگاری خیلی پایین پدیده و حتی بروز مواردی اززمین خواری قانونی که مورد حساسیت واقع نشده است.
 برای یک ویروس نباید هارد را فرمت کرد
همانطور که در بالا اشاره کردیم شما با یک ویروس، سیستم خود را فرمت نمی‌کنید. از گفته‌های رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز چنین برمی‌آيد که او هم چنین اعتقادی دارد چرا که در خصوص زمین خواری می‌گوید: افزایش کیفرها تنها راه حل نیست بلکه بخشی از راه حل است. باید زمینه زمین‌خواری کاهش یابد در این راستا باید موضوع آسیب‌شناسی شده و با دلایل آن برخورد شود و اقدامات جدی صورت گیرد. وقتی شفاف سازی نداریم و بعضی افراد به اطلاعات دسترسی دارند و می‌دانند اگر فلان زمین را بخرند چند وقت بعد افزایش قیمت پیدا می‌کند زمین‌خواری به وجود می‌آید. وقتی برای ویلاسازی واماکن تفریحی وتفرجگاهی برنامه نداریم، وقتی از زمین‌های تفریحی فراوان اعم از دریایی، کوهستانی، کویری، سردسیری، گرمسیری و...استفاده مناسب و بابرنامه نکنیم تقاضا برای ویلاسازی بی‌هدف شده و به زمین‌خواری وحیف ومیل منابع طبیعی منجر می‌شود لذا باید اهرم‌های تشویقی و هدایتی هم به کار گرفته شود.
 استراتژی برنامه‌نویسان
وقتی برنامه نویس‌ها چندان به پیشروی ویروس‌های رایانه‌ای اهمیتی نشان نمی‌دهند ویروس‌بازان سعی می‌کنند کامپیوترهای بیشتری را به ویروس آلوده کنند. در رابطه با ویروس‌های ارضی، هاشمی می‌گوید: «پدیده‌هایی چون کوه‌خواری، رودخواری، دریاخواری هم درحال بروز است، که رهبر معظم انقلاب نسبت به پدیده کوه‌خواری و ضرورت کنترل آن تذکر جدی داده‌اند.» از گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس چنین برمی‌آید که کار از کار گذشته و باید برنامه‌نویسان دست به دست هم دهند و با یک استراتژی نرم‌افزاری به مقابله با این ویروس بپردازند. در بحث زمین‌خواری هم وی معتقد است: «در گام اول باید قانون به طور دقیق پیگیری شود.‌ در مرحله دوم باید قانون را اجرا کرد و نظارت آن تشدید شود. در مرحله سوم اگر مسئولی تخلف کرد باید با جدیت پیگیری و برخورد شود که این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. در گام چهارم هم این موضوع تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود که اقدام غیرقانونی یک مسئول فارغ از جرم بودن آن هیچ‌گاه حق ایجاد نمی‌کند، به‌خصوص در مواردی که فرد مخاطب و ذی‌نفع از شبهه‌دار بودن اقدام مسئول اطلاع داشته باشد. مثلا اعضای یک تعاونی دولتی باید بدانند اگر مثلا وزیری یا معاونی یا رئیس دستگاهی زمین باکاربری کشاورزی به تعاونی داده هیچگاه برای آنها حق ایجاد نمی کند.»
 اهمیت ویروس به‌روز شده
دریاخواری در حالی اتفاق می‌افتد که به رغم قانون ممنوعیت ساخت‌وساز و توسعه سواحل دریاها، نه تنها ساخت و سازها و اماکن ساخته‌شده در حریم دریا برابر قانون تخریب نمی‌شوند، بلکه زمین‌خواران این بار به سراغ دریاها رفته و با خیال آسوده و بدون وجود هیچ‌گونه مزاحمی، سواحل دریاها را به اشغال خود درآورده و اقدام به ساخت ویلاهای اختصاصی و... می‌کنند. پیروز حناچی، عضو مجمع نمایندگان استان گلستان طی روزهای گذشته خبر داده است که پدیده شاندیز در کیش، کمربندی رامسر، درگهان قشم و بازار ماهی بندرعباس از مهم‌ترین پرونده‌های دریاخواری هستند که پرونده شکایت از آنها در دادگاه‌ در دست بررسی است. محمدجواد نظری‌مهر، نماینده مردم کردکوی، بندرگز و بندر ترکمن نیز درباره اهمیت این ویروس آپ­دیت شده تصریح می‌کند: «دیگر دریایی باقی نمانده که دریاخواری انجام گیرد، متاسفانه ساخت‌وساز در سواحل و حریم دریا تا جایی گسترش پیدا کرده که باید برای دیدن سواحل از بالگرد استفاده کرد.» 
 منابع‌خواری در دست تعقیب جدی است 
آنچه مسلم است اینکه اهمیت ویروس زمین خواری تازه کشف شده است. وزیر دادگستری معتقد است تا کنون در زمینه این ویروس توجه چندانی صورت نگرفته است. مصطفی پورمحمدی می‌افزاید: دو سالی است که در این مورد پیگیری‌های جدی می‌شود و حتی بازپس‌گیری هایی وجود داشته است. وی درخصوص علت بی‌توجهی به این ویروس ارضی را ارزش‌افزوده فوق‌العاده زیاد در نتیجه تغییر کاربری، تصرف و تجاوز به اراضی ایجاد شده می‌داند که افراد طمع می‌کردند زمین‌ها را تغییر کاربری دهند. پورمحمدی در خصوص نسخه به‌روزشده ویروس یادشده (دریاخواری) نیز تاکید می‌کند: حجم دریاخواری و تعدی به حریم سواحل در جنوب کشور بیش از شمال بوده که با پیگیری‌های جدی مانع آن خواهیم شد. به نظر می‌رسد اگر برنامه‌نویسان نسخه‌های جدید ویروس کذایی را جدی نگیرند نسخه کامل شده‌تر این ویروس به زودی با نام‌های بیابان‌خواری، صحراخواری و قله خواری وارد شوند. پس از همه مسئولان خواهش می‌کنیم که دست بجنبانند.
آرمان