محل تبلیغ شما
گردوغبار نفس «عروس زاگرس» را گرفت«مهران» تعطیل شد

تاریخ خبر: 1394/6/18

گردوغبار نفس «عروس زاگرس» را گرفت«مهران» تعطیل شد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

گردوغبار بازهم زندگی مردم استان ایلام را مختل کرد، این بار شدت گردوغبار باعث اختلال در تمام فعالیت‌های مردم شده و دراین‌بین شهرستان مهران نیز به‌طور کامل تعطیل‌شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: نفس‌های مردم استان ایلام بازهم به شماره افتاد، این تنها جمله‌ای است که می‌توان راجع به گردوغباری گفت که ۱۰ سال است زندگی را برای عروس زاگرس سخت کرده است.

استانی که تا دیروز با جاذبه‌های گردشگری و طبیعی در کشور به خوش آب و هوایی و چهارفصل بودن مشهور بود، امروز به یک استان خاکی و غبارآلود تبدیل‌شده است.

طبق گفته بسیاری از مسئولان کشوری و استانی، در بین همه استان‌های کشور، استان ایلام بیشترین آسیب را از گردوغبار دیده است که دلیل آن‌ هم ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق است.

روز سه‌شنبه گرد و غبار دوباره به سراغ استان ایلام آمد، این بار هم‌ شدت غلظت آن بیش‌ از حد استاندارد بود، طوری که هم‌اکنون وضعیت هوا در همه شهرستان‌های استان در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

در این‌ بین شهرستان‌های مهران و دهلران در گرد و غبار حبس شده‌اند و وضعیت هوا در این شهرستان‌ها بحرانی است به‌طوری‌که ستاد بحران استان ایلام اعلام کرده روز چهارشنبه شهرستان مهران تعطیل است.

تعطیلی شهرستان مهران و تأخیر ۲ ساعته در شروع به کار دستگاه‌های ایلام

احمدی کرمی مدیرکل بحران استانداری ایلام در گفتگو با خبرنگار می‌گوید: به دلیل شدت گردوغبار در شهرستان مهران، این شهرستان چهارشنبه در تعطیلی کامل است.

وی می‌افزاید: بر اساس تصمیمات ستاد بحران در استان ایلام، فعالیت همه دستگاه‌های اجرایی چهارشنبه با دو ساعت تأخیر در استان شروع می‌شود.

کرمی ادامه می‌دهد: میزان ذرات معلق هوای ایلام به ۹ برابر حد مجاز رسیده و میزان ذرات معلق شهر ایلام ۱۳۴۷ pm و روند گردوغبار در هوای استان نیز به شکل افزایشی است.

گردوغبار از استان طی امروز و فردا خارج می‌شود

یوسف شیخ الملوکی مدیرکل هواشناسی استان ایلام نیز دراین‌ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: گردوغبار طی دو روز در استان وجود دارد و از چهارشنبه به‌تدریج از استان خارج می‌شود.

وی می‌افزاید: منشا این گردوغبار خارجی بوده که وضعیت در شهرستان‌های مهران و دهلران بدتر است و علاوه بر این پاره‌ای اوقات شاهد وزش بادهای شدید در این شهرستان‌ها هستیم.

مردم عادی هم بیرون نیایند

گردوغبار این بار به حدی زیاد شده که طبق گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی حتی افراد عادی هم نباید برای کارهای غیرضروری از منزل خارج شوند چراکه غلظت ذرات معلق در هوای استان در حد بسیار خطرناک است.

ایلام

خروج افراد بیمار به خصوص بیماران قلبی در این هوای غبارآلود بسیار خطرناک بوده و فعالیتهای ورزشی نیز ممنوع شده است.

فعالیتهای اقتصادی مردم استان کاملا مختل شده است

علی احمدی از شهروندان شهر ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: مدتی بود از گرد و غبار خبری نبود ولی طی روزهای اخیر گرد و غبار به طور شدیدتری وارد فضای استان شده است.

وی می افزاید: مردم در خانه ها حبس هستند و کسی جرات بیرون آمدن ندارد چراکه این هوای غبارآلود چیزی جز مریضی برای مردم به همراه ندارد.

احمدی ادامه می دهد: کاسب هستم ولی به دلیل گرد و غبار باید خانه بمانم چراکه در این هوا کاسبی نیست.

خبری از شیر رایگان بین مردم استان نیست

وی می گوید: تا کی باید مردم استان ایلام شاهد این گرد و غبارهای شدید باشد، مردم محرومی که فقر باعث شده حتی پول برای خرید شیر هم نداشته باشند.

وی می افزاید: در این هوا که پزشکان توصیه می کنند مردم شیر بخورند، به عنوان یک فرد کم درآمد از کجا باید پول شیر تامین کنم.

در حالی که گرد و غبارهای چند وقت اخیر در کشور باعث شد مسئولان به ارائه خدماتی نظیر شیر رایگان ملزم شوند اما این گونه خدمات در استان محرومی مثل ایلام جایی ندارد.

۴۲ روز گرد و غبار در ایلام بیش از حد مجاز بوده است

مازیار سلیمان نژاد مدیر کل محیط زیست استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه بازهم گرد و غبار وارد فضای استان شده و این بار شدیدتر از قبل بوده است.

وی می افزاید: گرد و غبار در اکثر شهرستانهای استان ایلام در وضعیت هشدار قرار دارد، یعنی میزان ذرات معلق بیش از ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است.

ایلام

وی ادامه می دهد: میزان گرد و غبار در شهرستان مهران در وضعیت بحران قرار دارد و به مردم توصیه می کنیم در این وضعیت آب و هوایی از منزل خارج نشوند.

وی می افزاید: غلظت گرد و غبار در شهرستانهای مختلف استان باعث کاهش دید افقی شده است.

وی در پایان اظهار داشت: در سال جاری ۴۲ روز گرد و غبار در هوای استان بیش از حد مجاز بوده است که بیشتر گرد و غبار در استان هم منشا خارجی داشته و از طرف عراق و سوریه بوده است.

درختان و طبیعت استان هم نابود شدند

علاوه بر تاثیرات منفی گرد و غبار بر زندگی، سلامت و اقتصاد مردم استان ایلام، متاسفانه این معضل ضربات جبران ناپذیری بر ۸۷ درصد مساحت طبیعی استان ایلام بر جای گذاشته است.

هم اکنون ۶۴۰ هزار هکتار جنگل در استان ایلام وجود دارد که طی سالهای اخیر بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از این درختان به دلایل مختلف از جمله همین گرد و غبار خشک شده اند.

گرد و غبار علاوه بر خشک شدن درختان، باعث تلف شدن گونه های جانوری در استان شده و حیات طبیعی و جانوری استان را به خطر مواجه کرده است.

قضیه گرد و غبار وقتی بشتر بحرانی می شود که استان ایلام جزو استانهایی است که خشکسالی در این استان رخ داده و کمبود شدید آب باعث مشکلات بیشماری در استان شده خصوصا اینکه در استان شغل اکثر مردم دامداری و کشاورزی است.

وعده های مسئولان دولتی ۱۰ سال است که خاک می خورد

گرد و غبار طی ۱۰ سال اخیر به طور منظم در استان ایلام حضور داشته است و طی این سالها مسئولان دولتی وعده های فراوانی برای حل این معضل دادند که نه تنها حل نشد بلکه حداقل خدمات نظیر توزیع شیر رایگان، ویزیت و داروی رایگان و...در استان ارائه نمی شود.

ایلام

با استمرار این روند شاید آینده خوبی برای استان قابل پیش بینی نباشد چراکه روز به روز از جمعیت استان ایلام به دلیل بدی آب و هوا کاسته می شود، مردم فرار را قرار ترجیح می دهند، حتی در این بین بسیاری از پزشکان غیر بومی استان نیز به استانهای دیگر مهاجرت کرده اند.

استان محروم ایلام که این روزها باید شاهد انجام کارهای زیربنایی برای توسعه باشد، به دلیل گرد و غبار سالانه متحمل خسارتهای جبران ناپذیری در بخشهای زیرساختی خود است که هزینه های توسعه استان را دوچندان می کند.

گردو غبار طی سالهای اخیر باعث قطعی برق چند روز، تعطیلی شهرها، لغو پروازها و... شده که اینها همه نشان از ضعف های زیرساختهای استان در برابر این معضل بسیار بزرگ دارد.

تگ ها