محل تبلیغ شما
نامه میراث به سپاه(کلاه فرنگی)

تاریخ خبر: 1394/6/18

نامه میراث به سپاه(کلاه فرنگی)

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

نامه مدیرکل میراث فرهنگی تهران به معاون حقوقی سپاه پاسداران

به گزارش ایلنا، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در ارتباط با ساخت و سازهای منتسب به سپاه پاسداران در حریم عمارت ثبت شده عشرت آباد نامه‌ای را به شرح زیر ارسال کرد، پیش از این معاونت حقوقی سپاه پاسداران اعلام کرده بود که تنها دستگاه قضا این صلاحیت را دارد که دستور به توقف این ساخت و ساز ها بدهد.

سردار پاسدار جناب آقای یزدی

معاون محترم حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

با سلام و تحیات الهی ؛

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادت شما در ماه مبارک رمضان احتراما" پیرو اخبار منتشر شده به نقل از  آن معاونت محترم در رسانه های عمومی مبنی بر ساخت و ساز صورت گرفته در مجاورت عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد به استحضار می رساند

»رسالت هر دو نهاد، حراست از ارزش‌های والای ایران اسلامی است، یقیناً همانگونه که امنیت، اقتدار و آرامش ایران مرهون خون پاک شهدا و رشادت‌های دلیرمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرزندان این مرز و بوم در نیروهای مسلح است، صیانت از میراث فرهنگی نیز به عنوان ریشه‌های هویتی و تاریخی که ضرورتی لاینفک برای حفظ غرور، روحیه خودباوری و انسجام ملی برای مردمان این سرزمین کهن و به ویژه کلان‌شهر تهران محسوب می‌شود، وام‌دار تلاش میراث بانان و فرهنگ دوستانی است که با افتخار به ایران اسلامی خدمت می‌کنند

-«عمارت کلاه فرنگی «عشرت‌آباد» در سال 1364 به شماره 648 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. در پرونده ثبتی این بنا حریم آن از شمال تا خیابان مجاور ساختمان بهداری لشگر، از شرق تا خیابان پارک موتوری، از جنوب تا خیابان اصلی جنگل و از غرب خط فرضی امتداد خیابانی که در جنوب شرقی باشگاه افراد قرار دارد، اعلام شده است و پس از اعلام مسئولان آن نهاد مبنی بر روزآمد کردن این حریم روی نقشه‌ها و دقیق کردن آن در پنجم خرداد امسال در ابلاغیه شماره «7466/942500» (پیوست 1) به نهادهای مربوط برای آگاهی و اقدام ابلاغ شد.

این عمارت در سال 1355 توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی به طور کامل و شامل کاشی‌کاری، ارسی‌ها، استحکام بخشی سقف‌ها و ... مرمت شد. پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 67 فرماندهی نیروی هوایی سیاه پاسداران انقلاب اسلامی علیرغم اعتراض سازمان میراث فرهنگی اقدام به احداث ساختمان فرماندهی سپاه در مجاورت این بنای ثبت ملی کرد.

سازمان میراث فرهنگی در سال 76 تا 77 تصمیم به مرمت مجدد بنای عمارت کلاه فرنگی گرفت که به دلیل همکاری نکردن نهاد بهره‌بردار تعمیرات نیمه‌کاره رها شد. همچنین در سال 86 طرح مرمت کلاه‌فرنگی «عشرت‌آباد» توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران ارائه که زمینه اجرای آن در تفاهم‌نامه‌ای فراهم شد، اما متأسفانه با این ساخت‌و‌ساز متوقف شد.

پیرو بازدید 13 دی‌ماه 1392 آقای احمد مسجدجامعی (رئیس وقت شورای اسلامی شهر تهران) از عمارت مذکور، تفاهم‌نامه‌ای بین شورای اسلامی شهر تهران، معاونت هماهنگ‌کننده سپاه محمد رسول‌الله (ص)، شهرداری منطقه 7 و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در زمینه همکاری نهادهای مذکور با هدف انجام پروژه نجات‌بخشی عمارت کلاه فرنگی، ارائه طرح مرمت و احیا با کاربری موزه‌ای و همچنین ایجاد مسیر دسترسی بازدید عموم با توجه به قوانین و مقررات سپاه محمد رسول‌الله (ص) از اتوبان شهید صیاد شیرازی منعقد شد.پیوست (2)

پیرو این تفاهم‌نامه، جلسه‌ای در 27 فروردین سال گذشته با حضور مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، نمایندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شورای اسلامی شهر تهران و سازمان زیباسازی تشکیل و برای نجات‌بخشی و مرمت عمارت کلاه فرنگی مبلغ پیش نیاز به میزان 30.000.000.000 ریال (30 میلیارد ریال) تعیین و قرار شد(پیوست3) هر یک از ارگان‌های مرتبط سهم خود را از مبلغ پیش‌نیاز و همچنین محدودیت‌ها، الزامات و پیشنهادات تعیین و اعلام کنند و شهرداری تهران و این سازمان پیش‌بینی لازم را در بودجه سال 93 به عمل آوردند.

ساخت و ساز در حریم و فضای مورد تأیید تفاهم‌نامه برای ایجاد در ورودی مسیر دسترسی عمارت کلاه فرنگی «عشرت‌آباد» حاکی از هماهنگی نکردن و اطلاع بخش مهندسی آن نهاد از تعهدات سپاه محمد رسول‌الله (ص) است؛ بنابراین امیدواریم با حساسیت عمومی ایجاد شده در حفظ عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباد، دستور دهید برای رعایت قوانین و مقررات مربوط به خصوص رعایت حریم مصوب اقدام مقتضی به عمل آید.»

رجبعلی خسروآبادی

مشاور رئیس سازمان و مدیر کل میراث فرهنگی تهران

تگ ها