محل تبلیغ شما
صادرات

تاریخ خبر: 1396/7/21

صادرات "قمه و شمشیر" آسان شد؛با برداشتن اخذ مجوز از وزارت دفاع

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مدیرکل دفترصادرات معاونت صنایع دستی کشور از تسهیل روند صادرات قمه و شمشیرهای زینتی خبر داد و گفت: با رفع ستاره دار بودن صادرات قمه و شمشیرهای زینتی روند صادرات این اقلام صنایع دستی تسهیل شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پویا محمودیان اظهار داشت: خوشبختانه در جلسه کمیته فنی کمیسیون اقتصاد با حضور علی نصیری اقدم دبیر کمیسیون اقتصاد دفتر هیئت دولت،  نماینده معاونت صنایع دستی پیشنهادات و دفاعیات خود را در جهت رفع ستاره دار بودن صادرات قمه و شمشیر تزیینی ارایه نمود و خوشبختانه با موافقت اعضای کمیسیون به تصویب اولیه رسید.

وی افزود: با توجه به اینکه کشور عراق بازار مناسب و مطلوبی برای یکی از محصولات تولید شده در استان زنجان (قمه و شمشیر تزیینی) است، در حال حاضر صادرات اقلام مذکور به‌دلیل کد تعرفه ستاره دار نیازمند اخذ مجوز از وزارت دفاع است و این موضوع در مقررات صادرات و واردات، بسیاری از صادرکنندگان این محصولات را با مشکل مواجه کرده بود.

وی با اشاره بر پیگیری های مکرر معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشوردر این خصوص گفت: با توجه به اهمیت فعالیت هنرمندان و صنعتگران این حوزه و لزوم ادامه یافتن تولید و فروش این اقلام از صنایع دستی استان زنجان، با پیگیری های مکرر، این معاونت  موفق شد، نظر موافق ککیسیون یاد شده را برای برگزاری جلسه کمیته جلب کند که خوشبختانه نتیجه حاصله نیز به نفع صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و هنرمندان و صنعتگران شریف زنجانی رقم خورد.

گفتنی است، در گمرکات کشور اقلام دارای کد ستاره دار اقلامی هستند که از محدودیت های صادرات در زمینه‌های مختلف اعم از مجوزصادرات یا موارد دیگر برخوردار هستند که با تصویب طرح مذکور شمشیرهای زینتی و قمه زنجان از کد ستاره دار خارج و از ممنوعیت صادرات مستثنی شدند.

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid