محل تبلیغ شما
باقر موسوی  محیط بان خوزستانی منتقد مالچ پاشی اخراج شد!

تاریخ خبر: 1399/6/24

باقر موسوی محیط بان خوزستانی منتقد مالچ پاشی اخراج شد!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اخراج محیط‌بان خوزستانی منتقد مالچ پاشی

 

 اخراج محیط بان خوزستانی منتقد مالچ پاشی از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، واکنش‌های بسیاری را در میان فعالان محیط زیست به دنبال داشته است.

 

سیدباقر موسوی محیط بان مشهور شهرستان دشت آزادگان و کنشگر محیط زیست، در صفحه اینستاگرام خود نامه اخراجش را منتشر کرده است.

 

موسوی که بیش از ۷۰ هزار دنبال کننده در اینستاگرام دارد، اولین کسی است که وجود گونه شاخص آهوی میشداغ را با تصویربرداری اثبات کرد.

 

این محیط‌بان برای نخستین بار نسبت به مالچ پاشی نفتی در منطقه حفاظت شده میشداغ (به زبان محلی مشداخ) و زیستگاه‌های دشت آزادگان اعتراض کرده بود.

 

زمین خواری در منطقه حفاظت شده میشداغ، آبگیری تالاب هورالعظیم و عکاسی از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری از جمله فعالیت‌های شاخص وی بوده است.

 

فعالان محیط زیست خوزستان اخراج این محیط بان را به دلیل انتقادهای وی در فضای مجازی به ویژه اعتراض مستمر به مالچ پاشی می‌دانند که در اواخر سال گذشته در زیستگاه دشت آزادگان انجام شده بود.
خوزتاب

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

1 0
تسنیم   undefined 1399/6/25 00:32:06

ادامه مالچ‌پاشی، سمی علیه انسان و محیط‌زیست در خوزستان
سال‌های متمادی است که کانون‌های گرد و غبار در کشورمان و کشورهای همسایه به علت تخریب محیط‌زیست و فرسایش خاک به‌وجود آمده‌ و گرد و غبار ناشی از آنها بر سلامت و اقتصاد تأثیر مخرب بر جای گذاشته و هر از چند گاهی بخش عمده‌ای از آسمان را تیره و تار می‌کند.سالیان درازی است برای مقابله با فرسایش خاک و جلوگیری از حرکت ماسه‌های روان نسخه‌ای به نام مالچ (Mulch) پاشی آن هم "مالچ نفتی" تجویز شده که اگر به صورت صحیح هم این کار انجام شود، باز عوارض و ضایعات گسترده متعدد زیست‌محیطی به همراه دارد.براساس این گزارش، طی سال‌های اخیر شرکت‌‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند با تولید مالچ‌های بیولوژیک که آسیبی نیز به محیط زیست وارد نمی‌کنند، در این عرصه ورود و محصولات باکیفیتی نیز تولید کنند که به نظر می‌رسد اقدام منطقی و عُقلایی این باشد که برای تولید ریزگردها که سالانه جان و سلامت هزاران نفر از ساکنان شهرها و مناطق جنوبی کشور را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد، از طرح‌‌های زیست‌فناورانه، برای کاهش آلام مردم و مقابله جدی با پدیده ریزگردها، در این حوزه بهره‌گیری شود اما عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم، درباره موضع این سازمان نسبت به "مالچ‌پاشی نفتی" اظهار کرده است که "ما مالچ‌پاشی را در شرایط عادی قبول نداریم."وی در این زمینه توضیح داد: سازمان جنگل‌ها و مراتع موظف به کنترل شن‌های روان است؛ ما از حدود ۳ سال پیش آگهی دادیم و طرفداران محیط زیست، مالچ‌های غیرنفتی (بالغ بر ۷۷ مورد) آوردند اما هیچکدام تأیید نشده و دو مورد نیز در حال بررسی است.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: انتخاب سازمان جنگل‌‌ها و مراتع برای بخشی از مالچ‌پاشی در خوزستان، انتخاب بین بد و بدتر بود؛ ما صدها هزار مالچ‌پاشی نفتی را در سال‌های گذشته داشتیم، چند روستا تحت پوشش شن‌های روان می‌رفتند که مجوز دادیم فقط به آن چند روستایی که مالچ‌ جایگزین هم نداشتیم، مالچ‌پاشی انجام شود تا روستاها نجات پیدا کنند!کلانتری در پایان در پاسخ به این سؤال که چرا از طرح‌های زیست‌فناورانه در حوزه مالچ‌پاشی از سوی سازمان محیط زیست استفاده نکرده‌اید؟ گفت: نتوانستند از این طرح‌ها استفاده کنند!به گزارش تسنیم؛ به نظر می‌رسد که رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان متولی مقابله با هرگونه عارضه زیست‌محیطی که پدیده ریزگردها نیز یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های زیست‌محیطی محسوب می‌شود، باید حمایت از شرکت‌‌های دانش‌بنیان و زیست‌فناورانه در این حوزه باشد.

1 0
ایرانبانان   undefined 1399/6/24 22:40:54

حبس جانوران منطقه حفاظت شده خوزستان در مالچ نفتی
سال‌ها پس از اعتراض مردم خوزستان به آلودگی هوای این استان، حالا مسئولان برای حل این بحران به راه کاری روی آورده اند که خود این راه حل انتقادهای بسیار گسترده ای را به همراه داشته است.
پاشیدن مالچ نفتی در شن زارهای منطقه «فکه» تا «بستان»، انتقاد بسیاری از فعالان محیط زیست را به همراه داشته است. از نظر این منتقدان، مالچ پاشی، نه تنها به حل معظل ریزگردها کمکی نمی کند که به نابودی پوشش خاکی، گیاهی و جانوری این منطقه هم منجر خواهد شد.

1 0
ایرانبانان   undefined 1399/6/24 22:41:19

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌هااز مالچ پاشی غیر کارشناسانه ۸۰۰ هکتار از دشت‌های حاصل‌خیز این استان خبر داد.

محسن موسوی‌زاده گفت که «مالچ پاشی اقدامی پرهزینه است که در صورت اجرای غیر اصولی موجب نابودی و تخریب محیط‌زیست می‌شود.»

موسوی‌زاده افزود که «استفاده از مواد نفتی برای مالچ پاشی ضمن بهم ریختن زندگی صدها خانواده روستایی باعث تلف شدن حیوانات بومی منطقه نیز شده است.»

وی ادامه داده «با هر بار‌ مالچ پاشی بیش از پنج سال از رشد و رویش هرگونه‌ گیاهی در این‌ ماسه‌زارها جلوگیری‌ کرده و حیات موجودات زنده را به‌ مخاطره انداخته است.»

موسوی‌زاده گفته «محیط زیست استان به بهانه مهار ریزگردها در حال نابودی دشت‌ها و گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه است.»

1 0
ایران وایر   undefined 1399/6/24 22:40:15

پاشیدن مالچ نفتی در شن زارهای منطقه «فکه» تا «بستان»، انتقاد بسیاری از فعالان محیط زیست را به همراه داشته است. از نظر این منتقدان، مالچ پاشی، نه تنها به حل معظل ریزگردها کمکی نمی کند که به نابودی پوشش خاکی، گیاهی و جانوری این منطقه هم منجر خواهد شد.
در تصاویری که یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده «میش داغ» استان خوزستان در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، گونه‌های مختلف جانوری از جمله مارمولک، آهو، قوچ و میش و پرندگانی نظیر کبک، تیهو، کبوتر، باقرقره و بسیاری دیگر در دام مالچ های ریخته شده گرفتار شده و برخی حتی کشته شده اند.