محل تبلیغ شما
چه کسانی و با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند؟عافیت‌ طلبی روحانی!

تاریخ خبر: 1398/12/22

چه کسانی و با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند؟عافیت‌ طلبی روحانی!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

چه کسانی و با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند؟

بسياري آغاز کرونا را از قم مي‌دانند و معتقدند اگر اين شهر قرنطينه مي‌شد کرونا به مردم شهرهاي ديگر سرايت نمي‌کرد. قرنطينه نکردن قم تنها موضوع داخلي نيست و چند روز قبل وزير بهداشت ترکيه اظهار داشت: «من به وزير بهداشت ايران گفتم چين شهر ووهان را قرنطينه کرده و شما هم بهتر است شهر قم را قرنطينه کنيد و اگر چنين کاري کنيد ترکيه ضرورتي براي بستن مرزهاي خود با ايران نمي‌بيند. اما وزير بهداشت ايران گفت نمي‌توانيم قم را قرنطينه کنيم. ما هم مجبور به بستن مرزها شديم.» توجيه مسئولان قم درباره چرايي قرنطينه نشدن قم هم قابل تامل است. بهرام سرمست، استاندار قم 5اسفند درباره لزوم قرنطينه شدن قم گفته است: «تجربه کشور چين در مورد قرنطينه موفق نبوده و در ابتداي انتشار خبر شيوع کرونا در قم هم موضوع قرنطينه مطرح شد و نظرها هم متفاوت بود.» اما همين استاندار در 19 اسفند با بيان اينکه قرنطينه الزاماتي دارد گفت: «با قرنطينه مخالفتي ندارم اما الزامات آن در استان وجود ندارد.»
چه کسي مانع قرنطينه قم شد؟
بسياري از مسئولان کشور از عدم قرنطينه قم ناراضي هستند مانند مسعود پزشکيان نايب رئيس مجلس که 13 اسفند درباره قرنطينه شدن قم گفت: «من اگر جاي وزارتخانه بودم روز اول قم را قرنطينه مي‌کردم و اجازه نمي‌دادم بيرون بروند؛ اگر هم قبول نمي‌کردند الان که اين مشکلات پيش آمده مي‌گفتم ما تکليف‌مان اين بود که به شما بگوييم، شما قبول نکرديد و حالا تاوانش را هم بدهيد.»
حتماً بايد پيگرد قضائي شود
اکنون سوال اين است با توجه به اخطارها و توصيه‌ها براي قرنطينه کردن قم، چه افراد و جريان‌هايي مانع قرنطينه قم شدند که ديروز علي مطهري نماينده مجلس اين سوال را مطرح کرد. روز گذشته علي مطهري درباره ضرورت قرنطينه کردن کانون‌هاي آلوده به ويروس کرونا گفت: طبق نظر متخصصان و تجربه‌اي که در چين رقم خورد، قرنطينه شهر‌ها و کانون‌هاي آلوده در حال حاضر هم مي‌تواند مفيد باشد، ولي کار درست اين بود که همان زمان که ويروس کرونا در قم پيدا شد، قرنطينه اين استان را شروع مي‌کردند تا آلودگي به ساير نقاط کشور سرايت نکند. نماينده تهران در خانه ملت با تاکيد بر اين مساله که بايد بررسي شود که چه عاملي مانع از قرنطينه قم در همان روز اول آلودگي شده است، گفت: بايد مشخص شود چه کساني با چه انگيزه‌اي مانع قرنطينه اوليه قم شدند. آيا وزارت بهداشت در اين باره کوتاهي کرده يا مقاومت‌هايي براساس عقايد عوام‌فريبانه و خرافي در شهر قم وجود داشته است؟ مطهري ادامه داد: در صورت وجود مقاومت‌هايي براي قرنطينه قم، بايد معلوم شود عوامل مخالف چه کساني بوده‌اند؛ مثلا آيا توليت آستان حضرت معصومه در اين قضيه دخيل بوده است يا نه. اين موارد بايد بررسي شوند و اگر کوتاهي صورت گرفته است، مسئوليت جان مردم با آنهاست و حتما بايد پيگرد قضائي انجام شود که چرا عده‌اي در يک کار تخصصي پزشکي دخالت کرده‌اند. عضو فراکسيون اميد مجلس تاکيد کرد: اين سوالات همواره مطرح است که چرا قم همان روز قرنطينه نشد؛ آيا وزارت بهداشت هم همين نظر را داشته است يا آن‌ها خواستار قرنطينه بودند و گروهي مقاومت کردند و اين کار حياتي انجام نشد.
ورود ويروس چند روز قبل از 30 بهمن
نماينده تهران در مجلس در پاسخ به اين سوال که گفته مي‌شود خبر ورود کرونا به کشور با تاخير و همزمان با خبر فوت 2 نفر مبتلا به کرونا در قم اعلام شده است، توضيح داد: 30 بهمن خبر ورود کرونا به قم و فوت 2 نفر اعلام شد. قطعاً ورود ويروس چندين روز قبل بوده است. درباره تاخير يا عدم تاخير در اعلام خبر اطلاعات کافي ندارم. مطهري با تاکيد دوباره درباره ضرورت قرنطينه شهر‌هاي آلوده به ويروس کرونا، گفت: جلوي ضرر را از هر کجا بگيريم منفعت است. الان هم قرنطينه شهر‌هاي آلوده لازم است. البته همکاري مردم در اولويت است. عضو کميسيون فرهنگي مجلس دهم گفت: درباره قرنطينه شهر‌ها متخصصان و پزشکان بايد نظر بدهند. براساس نظر آنها، معتقدم کاري که قبلاً مي‌توانستند با قرنطينه قم انجام دهند و انجام ندادند، وضعيت را به اينجا رسانده است؛ بنابراين براي مهار آن بايد هزينه بيشتر و تلاش چندبرابري صرف شود و خوشبختانه پزشکان و پرستاران ما از جان‌شان مايه گذاشته‌اند و به فضل خدا از اين بلا عبور خواهيم کرد.
محاکمه شوند
تنها علي مطهري نيست که از عدم قرنطينه قم ابراز نارضايتي مي‌کند پيش از او يک عضو فراکسيون اميد با اشاره به نامه دادستان کل کشور به وزير بهداشت که در آن آمده است: «اخلال در نظام سلامت مردم در حد افساد في‌الارض است» گفت: کسي که در قم مانع ايجاد محدوديت‌ها شد و نگذاشت کرونا در نطفه خفه شود، حکمش چه مي‌شود؟ غلامرضا حيدري ادامه داد: گروهي فکر مي‌کردند در هيچ حالي نبايد تخفيفي قائل شد. اما سلامت مردم مهم است و با خيالات نمي‌توان سلامت مردم را به بازي گرفت. در هر حال علما قبول کردند که برخي از نماز جماعت‌ها و نماز جمعه تعطيل شود اما برخي نه. اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس تاکيد کرد: شيوع کرونا از قم شروع شد و بايد از قوه قضائيه مطالبه شود که حکم کسي که مقاومت کرد و نگذاشت پيشگيري‌ها و محدوديت‌ها براي اماکن عمومي زودتر شروع شود چيست؟ نمي‌خواهند حداقل از کساني‌ که ابتدا مانع ايجاد محدوديت‌ها شدند سوال و جواب کنند؟ آن هم در شرايطي که تنها راه جلوگيري از شيوع کرونا ايجاد محدوديت براي حضور در اماکن عمومي است.
شهر مذهبي را نمي‌توان قرنطينه کرد!
اما برخي ديگر از نمايندگان نظر ديگري دارند مانند يک عضو کميسيون بهداشت در پاسخ به اين انتقاد عمومي که اگر مسئولان به‌محض تشخيص بيماري در استان‌هاي قم و تهران طرح قرنطينه را اجرا مي‌کردند، امروز همه استان‌ها با آن درگير نبودند، مي‌گويد: هرچند قرنطينه در مواردي از اين دست خوب است، اما ممکن است برخي افراد مبتلا به آن ظواهر و علائم آن را نداشته باشند. به هرحال قم يک مرکز مذهبي بوده که رفت و آمد در آنجا زياد است. يا تهران به‌عنوان پايتخت، افراد زيادي از ساير نقاط کشور در آن حضور دارند. از اين جهت، به نظر مي‌رسد قرنطينه در آن زمان سخت بود. اصغر سليمي تأکيد مي‌کند: اما امروز با توجه به افزايش حساسيت و پذيرش عمومي، مي‌توان کرونا را مهار کرد و به سمت کاهشي پيش برد. شايد در گذشته مي‌توانستيم بهتر عمل کنيم، اما امروز هم دير نيست و اگر مردم طرح قرنطينه خانگي را رعايت نکنند، نمي‌توانيم اين بحران را حل کنيم
آرمان
مقابله با کرونا به سبک روحانی/عافیت‌ طلبی

کرونا همین‌طور پیش می‌رود و قربانی می‌گیرد اما رییس‌جمهور و دیگر مسوولان باورشان نیست. جناب روحانی بالاخره رو نمایانده و در حالی که از انتقادها به غیبت چندروزه‌اش در شرایط بحرانی دلخور بود، توصیه‌های کرونایی خود را مطرح کرد. آقای رییس‌جمهور آب پاکی را روی دست درخواست‌کنندگان قرنطینه ریخت. همین‌طور معلوم شد که خبری از بستن‌ راه‌ها و تلاش برای محدود کردن سفرها نیست چون ایشان به وزیر مربوطه سپردند که مشکل اپلیکیشن‌ها در ارائه بلیت قطار و اتوبوس را رفع کنند!
روحانی در حالی که بازار خوابیده و بسیاری از مردم به خصوص قشر آسیب‌پذیر صدمات اقتصادی بسیاری متحمل شده و انتظار می‌رود که دولت برای اینها فکری کند، خیالمان را راحت کرد که مشکل آب و برق در کار نخواهد بود!
آقای رییس‌جمهور انگار از اینکه کرونا شنبه برود، ناامید شده بود اما بدون اینکه به روی خود آورد به کاسبان وعده داد که خریدهای مردم به ایام بعد از کرونا موکول شده و خلاصه اینکه مشکلی نیست.
شخص اول اجرایی کشور همچنین پیشنهاد پذیرش ریاست ستاد مبارزه با کرونا را رد کرد و گفت که هفته‌ای یک بار در جلسات این ستاد حضور دارد و معاون اولش را هم به مابقی جلسات می‌فرستد!
روحانی در حالی که دیگر کشورهای درگیر کرونا یکی پس از دیگری به قرنطینه روی می‌آورند گفت که در جلسه دولت این موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند شاید برخی از مشکلات را حل کند اما حتما مشکلاتی را خواهد افزود!
وی در ادامه نیز توصیه‌هایی داشت. مثل اینکه رفت‌و‌آمدهای نوروزی را محدود کرده و از راه دور زیارت کنید و… .
اهم اظهارات رییس‌جمهور به شرح زیر است:
مساله را جدی بگیریم و به سادگی به این ویروس نگاه نکنیم و برای سلامت خود و خانواده‌مان خطرناک در نظر بگیریم، گرچه از لحاظ علمی و پزشکی می‌گویند این ویروس خیلی خطرناک‌تر از ویروس‌هایی شبیه آنفلوآنزا نیست، اما به دلیل مساله واگیری سریع و شیوع، این بیماری جایگاه خاص خود را پیدا کرده و به همین دلیل هم بر همه کشورهای دنیا تاثیرگذاشته است.
اینکه در برابر این بیماری باید چه کنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریبا یک نسخه واحدی است که حدودا در همه دنیا به آن رسیده‌اند و بر آن تاکید می‌کنند؛ یکی اینکه این زنجیره را باید قطع کنیم. چگونه زنجیره را قطع کنیم؟ اولین آن مساله ضدعفونی است. ممکن است این زنجیره آمده تا بدن و دست من اصابت کرده و اگر دست‌ها را خوب بشویم و ضدعفونی کنم- حتی با صابون و آب همان‌طوری که توصیه شده- این زنجیره اینجا قطع می‌شود و دیگر از دست من به فرد دوم تجاوز نمی‌کند. همه مقرراتی که راجع به لباس و ماسک و همه اینهایی که گفتند، برای اینکه این زنجیره قطع شود تاثیرگذار است.
در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم و به طور طبیعی ایام نوروز طبق تقویم رسمی آغاز سال، تعطیلات نوروزی و آغاز بهار است و بعضی‌ها به من پیشنهاد کردند که دولت تعطیلات نوروزی را امسال حذف کند آن را در فصل و زمان دیگر که کرونا نیست، ببرد که به اعتقاد من این کار عملی و شدنی نیست.
مردم در ایام عید اعتقادات و نکاتی دارند و البته باید مراسم را امسال به صورت خوبی مدیریت کنند که در اجتماعات و اماکن متبرک که مردم اعتقاد دارند و بحق هم اعتقاد دارند، نروند. ما می‌توانیم زیارت هر امامی را از راه دور انجام دهیم و اگر آن خلوص و توجه باشد آن امام بزرگوار هم قبول می‌کند و همان ثواب و اجر را دارد و شاید در این شرایط مخصوص قبول و جایگزین شود و کلامی که با امام صحبت می‌کنیم فاصله زمان و مکان تاثیری ندارد چراکه آنها کلام ما را می‌شنوند و به کلام ما جواب می‌دهند. بنابراین همه باید در ایام نوروزی مراعات کنیم.
نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر نگذاریم. این برای ما یک اصل باشد. نوروز را برای پیروزی در برابر این ویروس قرار دهیم.
از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که آنهایی که در این راه و کادر درمانی ما اگر صدمه می‌بینند، جان عزیز خودشان را فدا می‌کنند به عنوان شهید خدمت محسوب شوند.
دیروز بعضی از استانداران که با آنها تماس داشتم می‌گفتند یک نگرانی دارند؛ مصرف آب بالا رفته و ممکن است در هفته‌های آینده دچار مشکل شویم. دیروز از وزیر نیرو رسما سوال کردم و ایشان هم تا غروب پاسخ کتبی دادند. خوشبختانه مردم هیچگونه نگرانی‌ برای آب و برق در این ایام نباید داشته باشند. هیچ نگرانی‌ برای انرژی و سوخت از جمله گاز، گازوئیل، بنزین و سایر نیازمندی‌ها نباید داشته باشند. همه اینها در تلاش هستند و این کار دارد انجام می‌گیرد.
بخش آموزشی، گرچه در این ایام تعطیل است و در آینده نزدیک اعلام خواهند کرد که از چه زمانی کلاس‌هایشان شروع به کار خواهد کرد، ولی در همین ایامی که تعطیل است همه توان خودشان را به کار بردند تا مردم بتوانند استفاده کرده و از طریق فضای مجازی و صدا‌و‌سیما این کار را انجام دهند.
اخیرا بعضی از دوستان نامه نوشتند، بعضی از نمایندگان محترم مجلس و دیگران که من ستاد را به عهده داشته باشم، دوستان بدانند حداقل هفته‌ای یک جلسه ستاد با ریاست و مدیریت خود من تشکیل می‌شود؛ در هفته‌ای که الان رو به پایان است، از شنبه جلسه گذاشته بودیم و هفته آینده هم جلسه داریم. در ایام تعطیلات عید هم باز جلسه خواهیم داشت. خود من جلسات را هفته‌ای یک‌بار می‌گذارم. اگر مشکلی داشتم معاون اول می‌گذارد و خود ستاد ملی به ریاست خود آقای دکتر نمکی به طور منظم در هفته هر چند بار لازم باشد جلساتش گذاشته می‌شود.
وزیر راه مسوولیت سنگینی بر دوش دارد. برای تردد جاده‌ای مخصوصا تردد بین ایران و کشورهای همسایه، تردد در پروازها، قطار و همه اینها که باز هم به ایشان تاکید می‌کنم که اپلیکیشن‌هایی که در این زمینه بوده، فعال نیست، یکبار هم تلفنی به ایشان گفتم، یعنی قطار ما خالی است ولی در فضای مجازی راه نمی‌دهد، نمی‌دانم اشکال در کجاست. این اشکال را رفع کنند چون تا دیروز هم این اشکال بوده. قطار جا دارد، ولی شما در برنامه می‌روید می‌بینید به شما راه نمی‌دهد. هواپیما جا دارد ولی در برنامه می‌روید در فضای مجازی راه نمی‌دهد. ببینید اشکال در کجاست، اشکال را رفع کنید تا مردم ترددهایی که می‌خواهند، انجام دهند، البته آنهایی که ضروری و لازم است. خواهش ما این است ترددهایی که لازم نیست، انجام نگیرد.
مطلع هستیم برخی از اقشار جامعه در فشار اقتصادی قرار گرفتند؛ مشاغلی بوده که بیشتر مشاغل شب عیدی است. خیلی از فروشنده‌ها، بخش پوشاک، بخش‌های دیگر، نیازمندی‌های منزل، معمولا مردم در شب عید در حد امکان‌شان نونوار می‌کردند و امسال مشکلاتی است و البته بعد جبران می‌شود؛ یعنی همینی که اول سال نخریده، ان‌شاء‌الله وقتی این کرونا رخت بربست و این مهمان ناخوانده بسیار بد خداحافظی کرد و رفت، آن وقت مردم می‌روند، ولی در این مدت اینها دچار مشکل هستند. اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام گرفته است. بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه‌و‌بودجه، معاونت اقتصادی که مسوولیت این جلسات را برعهده دارد همه تلاش کردند؛ مصوبات را دیدم و این مصوبات را روز یکشنبه آینده با حضور مسوولان اتاق‌ها و اصناف مرور می‌کنیم و هر امکانی در اختیار دولت باشد در این زمینه تلاش خواهد کرد. بحث اقساط، مالیات و دیگر است. برخی حل شده و برخی دیگر باید حل شود و این را دنبال خواهیم کرد و ان‌شاء‌الله ادامه می‌دهیم.
نکته دیگری که باید در این زمینه تاکید کنم اینکه این روزها به شایعات در این زمینه نباید توجه کنیم. این شایعات گاهی وقت‌ها در فضای مجازی است و به رسانه‌های داخلی و روزنامه هم سرایت می‌کند و گاهی وقت‌ها به صدا‌و‌سیما. نمی‌دانم چگونه شده و یک دیوار حفاظتی و ماسک و چیزی باید بگذارند، به آنها اصابت می‌کند و یک گوینده خبری مثلا دلش تنگ می‌شود برای رییس‌جمهور و می‌گوید من دو روز است رییس‌جمهور را ندیدم. این خوب است و من تشکر می‌کنم از اینکه لطف و محبت دارند. اما همه سر کار خودشان هستند و بدون استثناء در حال تلاشند.
نگذاریم شایعات روح مقاومت مردم را دچار مشکل کند. این کار را نکنیم؛ یکبار دیگر گفتم، از کرونا خطرناک‌تر، ترس و وحشت و اضطراب است.
متاسفانه گاهی برخی از افراد که با نام و نشان هستند و گاهی ممکن است با غرض نباشد، مثلا یک دفعه می‌گویند که فلان استان نابود شد و وقتی با استاندار همان استانی که می‌گویند وضع‌ آن بد است، صحبت می‌کنم و می‌گویم چقدر دیروز فوتی داشتید، می‌گوید ۱۲ نفر فوتی داشتیم که در یک شرایطی ممکن است روزی ۱۰ تا ۱۵ نفر و از آن طرف اگر ۱۲ فوتی داریم، ۱۲۰ نفر از بیمارستان ترخیص و به سلامت از بیمارستان خارج می‌شوند.
نمی‌خواهم بگویم این ویروس را کوچک بپنداریم ولی بیش از آنی که واقعیت است، بزرگ هم نکنیم و با آن زندگی کنیم و این دوران را بگذرانیم.
این نکته را هم بگویم که چون امروز در دولت بحث بسیار مفصلی کرده‌ایم و بعضی‌ها پیشنهاد می‌کنند که راه این شهر را ببندیم، آن یکی می‌گوید راه آن شهر را ببندیم، یکی دیگر می‌گوید بین یک شهر بزرگ شمال و جنوب را ببندیم و دیگری می‌گوید شهر بزرگ بین شرق و غرب را ببندیم که امروز به طور کامل از صبح تا دقایق پیش در دولت بحث کردیم، همه دوستان اظهارنظر کردند و تقریبا می‌توانم بگویم که اتفاق نظر همه این است که برخی از چیزهایی که گفته می‌شود در اجرا مشکلات بیشتری را می‌آفریند و ممکن است یک جایی را حل کند ولی چهار جای دیگر مشکل درست می‌کند

جهان صنعت
کاهش تردد را می‌خواهند اما قرنطینه را نه!

حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، دیروز در اظهاراتی بار دیگر مخالفت خود را با قرنطینه شهرها اعلام کرده و گفته است که قرنطینه شهرها، «در اجرا مشکلات بیشتری را می‌آفریند و ممکن است یک جایی را حل کند ولی چهار جای دیگر مشکل درست ‌می‌کند». روحانی در اظهارات دیگری گفته است که حتی ترددهای درون‌شهری، «مضر» است و تردد باید به «حداقل ممکن»، تقلیل پیدا کند! آیا این دو بخش از اظهارات رئیس‌جمهور، یکدیگر را نقض نمی‌کنند؟ آیا به‌منظور کاهش تجمع، به حداقل رساندن تردد و درهم‌شکستن زنجیره شیوع ویروس کرونا، بهترین راه، قرنطینه مراکز اصلی شیوع این ویروس نیست؟ تجربه نسبتاً موفقیت‌آمیز چین به ما چه چیزی در این‌باره می‌گوید؟
به گزارش مردم سالاری آنلاین، ظاهراً با وجود گسترش شیوع کرونا و ورود این ویروس مرموز به تمام استان‌های کشور، هنوز مسئولان نسبت به لزوم قرنطینه کانون‌های اصلی این ویروس، قانع نشده‌اند. امروز نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان گفته است که شورای امنیت ملی با قرنطینه کامل استان گیلان مخالفت کرده است. او گفته است: «طبق درخواست‌های مکرر افراد از بنده جهت قرنطینه کامل استان گیلان، صحبت‌های مختلفی با مسئولان کشوری داشتم اما صحبت‌ها و دلایل شورای امنیت ملی ما را قانع کرد که از این خواسته منصرف شویم».
حسن روحانی، رئیس جمهور کشور نیز گفته است که قرنطینه شهرها، ممکن است در ا جرا، «مشکلات بیشتری» ایجاد کند و از این منظر به مخالفت با قرنطینه پرداخته است. او توضیح نداده است که این «مشکلات بیشتر» از چه نوعی هستند و چگونه ممکن است این مشکلات، بزرگ‌تر از شیوع گسترده ویروس کرونا باشند!
حسن روحانی در حالی مخالف قرنطینه شهرها است که خود او در سخنانش گفته است که «عدم جابجایی و تردد»، یکی از راه‌های قطع کردن زنجیره شیوع ویروس کرونا است! او حتی گفته است که عدم تردد، به معنای عدم تردد درون‌شهری در شهرهای بزرگ نیز است و «تردد باید حداقل ممکن تقلیل پیدا کند».
 کرونا جز قرنطینه علاجی دارد؟
چگونه می‌شود ادارات و شرکت‌ها را تعطیل نکرد و انتظار داشت که تردد در شهرهای بزرگ به حداقل ممکن تقلیل یابد؟ روحانی امروز گفته است: «به ذهن بعضی‌ها می‌آید که یعنی وقتی از تهران به یک شهر دیگر رفتیم معنایش تردد است، اما اگر از شمال تهران به جنوب تهران از جنوب به شرق و از شرق به غرب رفتیم، این عیبی ندارد و داخل تهران هستیم؛ وقتی می‌گوییم تردد مضر است و سفر مضر است، سفر درون‌شهری هم همان اثر را دارد و فرق نمی‌کند».
هر حکمی، زمینه‌ها و پیش‌نیازهایی دارد و اگر آن حکم، ضرورت داشته باشد، تمام زمینه‌ها و پیش‌نیازهایش نیز ضرورت خواهند داشت. احکام رئیس‌جمهور در مورد مضر تلقی کردن تردد، زمانی می‌توان عملیاتی شود که ادارات و شرکت‌ها، تا جایی که به نیازهای ضروری و اولیه مردم لطمه نمی‌زند، تعطیل شود و مراکز اصلی شیوع کرونا نیز قرنطینه شود. از حیث گستردگی جغرافیایی، کرونا به تمام استان‌های کشور نفوذ پیدا کرده است. اگر در همان روزهای نخست، به جای تبلیغ این‌که «همه چیز در قم عادی است و مردم همه در این شهر مشغول زندگی همیشگی خود هستند»، این شهر قرنطینه می‌شد، ویروس کرونا تا این میزان در کشور، جولان نمی‌داد.
در وضعیت فعلی نیز قرنطینه کانون‌های اصلی شیوع کرونا ضرورت دارد. گذشت زمان باعث شده تا شیوع کرونا، وضعیت برخی استان‌ها را بحرانی کند. اگر دیر بجنبیم، شاید به تعداد این استان‌ها افزوده شود و استان‌های دیگری نیز به وضعیت امروزی استان گیلان دچار شوند.عده زیادی هنوز گمان می‌کنند، در تصاویر چینِ کرونازده، اغراق وجود دارد و حفاظتی از جنس چیزهایی که در سه عکس زیر می‌بینیم، ضروری نیست. اما چنین با همین حفاظت‌ها و مهم‌تر از آن، قرنطینه کانون اصلی شیوع کرونا، توانست بر این بحران غلبه کند.
دولت چین با اقدامات سختگیرانه خود نشان داد که قرنطینه موثرترین راه مهار ویروس کرونا است. شهر ووهان که در استان هوبئی چین قرار دارد، کانون شیوع ویروس کرونا است. دولت چین، که در ابتدا حتی این بیماری را انکار کرده بود، در اواخر ماه ژانویه ۵۶ میلیون نفر را در استان هوبئی قرنطینه کرد. در نتیجه این قرنطینه، تعداد مبتلایان جدیدی که هر روز شناسایی می‌شوند، در استان هوبئی کاهش چشمگیری یافت. در چین در اواسط فوریه، روزانه بیش از ۲ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی می‌شد، اما تعداد مبتلایان جدید در این کشور در روز ۲۰ اسفند به ۳۴ نفر رسید. این یک موفقیت بزرگ در مهار کرونا است. تعداد مبتلایان جدید در چین در حال حاضر از بسیاری از کشورها کمتر است و این کشور نگران آن است که کرونا از کشورهایی نظیر ایتالیا، کره جنوبی، ایران و ... مجدداً به چین راه یابد!
درست که کرونا به کسب‌وکارها ضربه می‌زند و حتی ممکن است بحران اقتصادی ایجاد کند اما هرچه بحرانی بودن وضعیت شیوع این ویروس انکار شود و شیوع آن، گستردگی جغرافیایی و شدت بیشتری یابد، مهار آن دشوارتر و حتی غیرممکن می‌شود و در نتیجه خسارت‌های اقتصادی این ویروس نیز بیشتر خواهد شد. قرنطینه، تلخ و زجرآور است و اجرای آن نیز دشوار است؛ با این حال، خطرناک‌تر از خود این ویروس نیست و شاید راه بهتری نیز برای مقابله با کرونا وجود نداشته باشد

مردم سالاری

از چین درس نگرفتیم از ایتالیا بیاموزیم

چین کشوری که کرونا ویروس از آنجا نشات گرفت و از زمان رسانه‌ای کردن آن توسط مقامات این کشور با سیر صعودی مبتلایان روبه رو شد به طوری که مجبور شد طی ده روز بیمارستانی را مخصوص بیماران کرونایی بسازد، حالا با اقدامات پیشگیرانه‌ای از جمله قرنطینه شهر ووهان و صد البته رعایت نکات بهداشتی توسط شهروندان این کشور، توانسته این بیماری را کنترل کند و تعداد مبتلایان را به پایین‌ترین سطح خود برساند حتی در این راستا یکی از بیمارستان‌هایی را که به بیماران کرونایی اختصاص داده بودند نیز تعطیل کردند. در واقع اپیدمی کرونا ویروس در چین به پایان رسیده است. اکنون این مسئله از دید کاربران شبکه‌های اجتماعی دور نمانده و واکنش‌هایی آن را در پی داشته است.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:«بیماری از چین شروع شد و سریع نیز به پایان رسید اما اقداماتی که در ایران پیش گرفتند و جدی نگرفتن این بیماری توسط برخی از شهروندان به نظرم حالا حالاها کرونا در کشورما هست»
یکی دیگر از کاربران نوشته است:«آفرین به کشوری مثل چین که تونست سریع کرونا را کنترل کنه قطعا نقش مسئولانش و مردم در این کنترل خیلی موثر بوده»
دیگری نوشت:« ایران در مقابله با کرونا از روش چین درس نگرفت اگر از ایتالیا هم درس نگیرد اونوقت شکست کرونا به سختی صورت می‌گیرد»
کاربر دیگری اینطور می‌نویسد:«کشور یک میلیارد و سیصد میلیون نفری چین بعد از سه ماه مبارزه همه جانبه با حدود 81هزار نفر مبتلا و3200 نفر فوتی عملا این بیماری را کنترل کرد کشور ما هم با 80میلیون نفر بعد از سه هفته درگیری با کرونا 9هزار نفر مبتلا را دارد تازه از هفته‌های دیگه قراره به پیک شیوع برسه!»
کاربران دیگر نوشته اند:«چین کرونا را کنترل کرد امیدوارم به زودی واسه کشورمون هم رخ بده البته با این سبک مدیریت بعید است»، «کادر درمانی چین بعد از اعمال حدود دو ماه قرنطینه کامل و رعایت تمامی جزئیات و اصول مهار اپیدمی امروز ماسک از روی صورت بر میدارد در حالی که در کشور ما کادر درمانی به دلیل کمبود تجهیزات دچار مشکل شده اند»، «دولت چین با قرنطینه کردن نتیجه مثبت گرفته است، چرا راه تست شده چین را در پیش نمی‌گیرید؟!»، «وقتی اولین بار ویدیو قرنطینه چینیها تو خونشونو دیدم که از تراس خونه هاشون به هم امید میدادن هیچوقت فکرشو نمیکردم اینقدر زود ما هم به وضعیتشون دچار شیم.یعنی میشه یه روز هم یه همچین روزیو تو ایران ببینیم که کرونا ویروس از بین رفته»، «چین از مبدا بیماری کشنده به قهرمان قدرتمند در مدیریت بحران و حفظ امنیتی میلیاردها نفر تبدیل میشه در حالیکه ما هنوز داریم روند صعودی این بیماری را طی میکنیم»، «به امید تجربه این حس در ایران و همه کشورهای درگیر کرونا»، « دو ماه پیش هرگز دوست نداشتیم جای چین باشیم اما الان دوست داریم جای چین می‌بودیم. رسم عجیبی داره این دنیا»، «مردم رعایت کردن و در خونه هاشون موندن حالا کرونا در این شهر روند نزولی داره تو خونه موندن، بهترین کمک به خود و دیگران است»، «اگر مثل کشورچین ما هم بعضی از شهرها را قرنطینه کرده بودیم الان شاید ما هم داشتیم جشن نزولی شدن این بیماری را میگرفتیم»

آفتاب یزد
 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است