محل تبلیغ شما
ادعاي كريمي‌قدوسي و رسايي

تاریخ خبر: 1395/6/4

ادعاي كريمي‌قدوسي و رسايي

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

وزارت خارجه ادعاي كريمي‌قدوسي و رسايي را تكذيب مي‌كند
جدال سخنگو با مدعي
 

 روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه سخنان منتشرشده به نقل از کریمی‌قدوسی مبنی‌بر دستگیري يكي از اعضای هیأت همراه وزیر امور خارجه در سفر اخیر به کشور ترکیه را «ادعای بی‌پایه و اساس، بی‌ربط، کذب محض و قولی غلط» عنوان کرد. 


به گزارش «ایرنا»، بهرام قاسمی گفت: «چگونه ممکن است آقای قدوسی که نمایندگی مردم محترم و صادق مشهد مقدس را در مجلس محترم شورای اسلامی برعهده دارند، در عصر ارتباطات گسترده که دسترسی به اطلاعات صحیح پیرامون یک سفر سیاسی بسیار سهل و آسان است به خود اجازه می‌دهد مطالبی غلط را عجولانه و بدون هیچ‌گونه بررسی اولیه بیان کند». قاسمی تصریح کرد:

«بی‌شک علل و انگیزه‌های آشکار و نهان اظهار چنین سخنان بی‌اصل‌واساسی کاملا واضح و روشن است. وزارت امور خارجه با مدنظر قراردادن مصالح و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قصد ورود به این‌گونه دروغ‌پردازی‌های واهی و بازی‌های سیاسی ناصواب را ندارد و تأکید می‌کند که عده‌ای معدود نباید منافع و امنیت ملی را قربانی اهداف و اغراض زودگذر جناحی و شخصی خود کنند»، اما این تمام ماجرا نیست.


تلاش اینستاگرامی رسایی برای افشاگری
سه‌شنبه، ٢٦ مرداد بود که دادستان تهران از دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دوتابعیتی در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس خبر داد و گفت متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است. کشمکش بر سر این خبر و ادعاهای مختلف درباره آن تا به امروز ادامه دارد.

روز دوشنبه یک کانال تلگرامی با عنوان «قرارگاه سایبری عمار» ادعا کرد فردی که دادستان، خبر از بازداشت او داده، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده است. این کانال تلگرامی همچنین ادعا کرد فرد بازداشتی، تحت مدیریت عباس عراقچی فعالیت می‌کرده است. عصر همان روز یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه، خبر بازداشت یکی از اعضای ستاد برجام به اتهام جاسوسی را رد کرد.

پس از تکذیب خبر از سوی وزارت خارجه، یاسر جبرائیلی، معاون پژوهشی خبرگزاری «فارس»، در کانال تلگرامی خود، نام فرد بازداشت‌شده را عبدالرسول دری‌اصفهانی، مسئول بانکی تیم مذاکره‌کننده و تبعه انگلیس عنوان کرد که به نوشته او، به اتهام جاسوسی در بازداشت است. صبح سه‌شنبه هم، حمید رسایی در صفحه اینستاگرام خود ضمن انتشار تصویری، مدعی شد از فرد بازداشت‌شده رونمایی کرده ‌است.

نماینده سابق مجلس در اینستاگرام خود نوشت: «راه‌حل، راحت است. وزارت خارجه به‌جای اینکه تکذیب کند، به این فرد که تصویر آن را در ذیل این پست قرار داده‌ام، تریبون بدهد تا با خبرنگاران مصاحبه کند. وی عضو تیم مذاکره‌کننده بوده و اطلاعات دقیقی در این‌باره دارد که این تصویر سلفی را هم به‌عنوان سند از حاشیه حضور خود در مذاکرات هسته‌ای منتشر کرده است.

توضیحات وی می‌تواند آبی بر این آتش باشد». نماینده سابق مجلس كه نزدیک به جبهه پایداری است، در ادامه این فرد را معرفی کرد: «این شخص دری‌اصفهانی است؛ فردی غيربانکی با سابقه حسابداري در نهادهای انگليسی و کانادايی! وی فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد حسابداری از دانشگاه نفت است. دری، البته سابقه عضویت در جامعه و انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبره انگلستان و ولز (ICAEW) و عضویت در انجمن حسابداران خبره اُنتاریو در کانادا (CICA) را در رزومه دارد و اکنون مدتی است که عضو هیأت‌مديره بانک سامان است! وی در دوره تحريم‌های بانک سامان، در حوزه پرداخت‌های کالاهای اساسی و دارو نقش اساسی پيدا کرد. اين البته به لطف ارتباطات ويژه خارجی هیأت‌مديره بانک سامان است. دری‌اصفهاني دارای پاسپورت کاناداست و درحال‌حاضر مدير شرکت دارويی UNIVERSAL HEALTH AND PHARMA PRIVATE LIMITED در تورنتو است».


ادعاهای جواد کریمی‌قدوسی درباره همراهی فرد بازداشتی با ظریف
عصر روز سه‌شنبه، یکی دیگر از مخالفان سرسخت برجام هم به صف افشاگران پیوست. جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد در مجلس، در گفت‌وگو با ماهنامه «رمز عبور» درباره جزئیات دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره‌کننده مدعی شد: «این جاسوس ١٠ روز پیش در سفر محمدجواد ظریف به ترکیه جزء تیم سفر بوده، اما از همان داخل هواپیما دستور بازداشت او صادر می‌شود و او از داخل هواپیما در ترکیه پیاده نمی‌شود و به ایران بازگردانده می‌شود». در ادامه ادعاهای قدوسی آمده بود: «او در جریان مذاکرات و برجام، در تیم مذاکرات نفوذ کرده و به‌عنوان زیرمجموعه تیم بعیدی‌نژاد، رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی، فعالیت می‌کرده است.

این جاسوس علاوه بر بانک مرکزی، از بانک سامان هم حقوق می‌گرفت؛ چون به‌عنوان عضو هیأت‌مدیره این بانک هم بود. آمریکا به این جاسوس به دلیل فعالیت در کمیته برجام، ماهانه هفت هزارو ٥٠٠ پوند حقوق می‌داد. این جاسوس علاوه بر دریافت حقوق از جاهای مختلف ایران، از آمریکا و انگلیس هم حقوق می‌گرفت».


دری‌‌اصفهانی: بازداشت نشده‌ام، آزادم
پس از این کش‌وقوس‌ها اما پایگاه خبری «بانک مردم» گفت‌وگویی از دری‌اصفهانی که ادعای بازداشتش مطرح شده بود، روی خروجی خود قرار داد. او در این گفت‌وگو تمامی اخبار مبنی‌بر بازداشت خود را تکذیب کرد و ادامه داد: «من که دارم با شما صحبت می‌کنم، در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشده‌ام. من تمام وجودم را برای اعتلای ایران تقدیم کرده‌ام. تمام تلاش من در طول عمر، خدمت به ایران و اعتلای کشورم بوده و خواهد بود! تمام این مطالبی که در سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده، کذب محض است و نمی‌دانم این خبررسانی‌ها چرا و با چه هدفی انجام می‌شود». نکته عجیب‌تر از اصل این گفت‌وگو و سخنان این بود که ساعاتی پس از این سخنان، متن گفت‌وگوی دری‌اصفهانی از خروجی سایت «بانک مردم» حذف شد. البته تا لحظه تنظیم این خبر، گفت‌وگوی دری‌اصفهانی در برخی رسانه‌ها وجود دارد.


بازداشت شده بود، با قرار آزاد است
سخنان منتشرشده از دری‌اصفهانی باعث شد تا کریمی‌قدوسی مجددا در این خصوص صحبت کند. او به «دانا» گفت: «خبر دستگیری عبدالرسول دری‌اصفهانی، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، موثق است». نماینده مشهد افزود: «این موضوع را چند وقت پیش کارشناسان امنیتی در کمیسیون اقتصادی که حدود ٦٠ نفر از نمایندگان هم در آن حضور داشتند مطرح کردند. ممکن است که این فرد با قید وثیقه آزاد شده باشد». کریمی‌قدوسی همچنین به بسیج‌نیوز گفت: «دونفر از نزدیکان آقای ظریف مرتبط با جیسون رضاییان بودند و آقای ظریف قبل از اینکه به هر مذاکره‎ای برود، اخبار جمع‌بندی این مذاکره از سوی این دو جاسوس در کنار آقای ظریف در اختیار آمریکایی‎ها قرار می‎گرفت و قبل از اینکه آقای ظریف به پشت میز مذاکره برود، آمریکایی‎ها می‎دانستند مواضع او در مذاکرات چیست، احتمالا یکی از آنها همین دری‌اصفهانی بوده است». وی ادامه داد: «بعد از آن اتفاقی که رخ داده، الان بخشی از اطلاعات دیگر در اختیار نمایندگان در کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که مسئولان اطلاعات سپاه به مجلس آمده و دو پرونده را باز کردند که یکی پرونده بانک ملت بود که برخی از سیاسیون در این فساد نقش داشتند و یک مورد هم پرونده دری‌اصفهانی؛ فرد نفوذی در تیم مذاکره‌کننده هسته‎ای بوده است». او درخصوص نحوه دستگیری دری‌اصفهانی نیز بیان کرد: «طبق اخبار موثق ما، این فرد در پرواز ترکیه آقای ظریف بوده که زمانی که به ترکیه می‎رسند، مسئولان اطلاعاتی در هواپیما او را دستگیر می‎کنند».


فرد بازداشتی عضویتی در ستاد برجام ندارد 
عصر روز گذشته خبرگزاری «ایسنا» نوشت که در پیگیری‌هایش درباره موضوع بازداشت این فرد به نتایجی دست یافته است. این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «فرد مورداشاره عضویتی در ستاد برجام و وزارت خارجه نداشته و فقط در مقاطعی از طرف یکی از بخش‌های اقتصادی کشور برحسب نیاز در تیم مذاکره‌کننده و مسائل مربوط به برجام حضور داشته است». این منابع مطلع با اشاره به اینکه چندی پیش مطرح شده بود که فرد بازداشت‌شده از ستاد برجام است، اعلام کرد:‌ «دبیر ستاد برجام و اعضای آن کاملا مشخص هستند و او هیچ عضویتی در این ستاد ندارد. با توجه به اینکه این موضوع، یک پرونده امنیتی و قضائی است، احتمالا مسئولان مربوطه در زمان مقرر و در صورت لزوم در این ارتباط اطلاع‌رسانی بیشتری خواهند کرد».شرق

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid