محل تبلیغ شما
یوزپلنگ محکوم به نابودی و تالاب‌های مرده

تاریخ خبر: 1396/7/24

یوزپلنگ محکوم به نابودی و تالاب‌های مرده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ورشکستگی آبی

شهروند|  «بدون شک از سه دهه قبل بسیاری می‌دانستند که سیاست‌های آبی کشور نادرست است ولی اعتراضی نکردند و سکوت پیشه کردند. سکوت صاحب‌نظران در خصوص اعمال سیاست‌های نادرست آبی باعث شده است امروز کشور به ورشکستگی در بخش آب برسد.» رئیس سازمان محیط‌زیست کشور با این سخنان بار دیگر نسبت به سیاست‌های آبی گذشته اعتراض کرد.
عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهوری که پیش از این هم مهمترین مشکل این سرزمین را بی‌آبی دانسته بود، کسی است که بسیاری منتقدان سیاست‌های خود او را در دولت‌های سازندگی و اصلاحات یکی از دلایل شرایط کنونی آب کشور می‌دانند. زمانی تلاش برای رسیدن به خودکفایی در محصولات کشاورزی از بزرگترین افتخارات کلانتری بود و حالا او یکی از منتقدان این سیاست شده و از ورشکستگی آبی و سکوت انجمن‌های کشور می‌گوید. در حالی ‌که به اعتقاد تعداد زیادی از فعالان محیط‌زیست، پیش از این نبود نگاه علمی در برنامه‌ریزی‌ها ازجمله در سدسازی‌های بی‌رویه، بخش عمده‌ای از منابع آبی کشور را از بین برده، رئیس سازمان محیط‌زیست مدتی است به خطاهایی اعتراف می‌کند که در دهه‌های گذشته شرایط امروز را به ارمغان آورده است: خشکیدن تالاب‌ها، از بین‌رفتن رودخانه‌ها، فرونشست دشت‌ها، افزایش گرد و غبار و....
دیروز در همایش بررسی ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست ایران
عیسی کلانتری بار دیگر حرف خطاهای گذشته را به میان کشید: «متاسفانه در چند دهه گذشته انجمن‌های علمی در خصوص منابع طبیعی و محیط‌زیست به‌ درستی عمل نکرده‌اند. انجمن‌های علمی از چند دهه قبل وضع امروز منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور را پیش‌بینی می‌کردند ولی سکوت کردند و امروز دچار مشکلات عدیده در این حوزه هستیم.» به گفته او در حالی ‌که سالانه ۸۸‌میلیارد متر مکعب در کشور آب تولید می‌شود، مصرف سالانه آن ۹۷‌میلیارد متر مکعب است.
معاون رئیس‌جمهوری ماه پیش هم دربرنامه‌ای تلویزیونی گفته بود: «به بهای خودکفایی و افزایش تولید و کاهش وابستگی به خارج محیط‌زیست را از دست داده‌ایم. خاک فرسوده‌شده، پوشش گیاهی از بین رفته است و مواد ژنتیکی گیاهی و جانوری از بین رفته که همه اینها به دلیل استفاده نادرست از محیط‌زیست بوده است.» او مدت‌ها پیش هم در سخنانی جنجالی گفته بود: «در ۲۰‌ سال آینده نیازی به حمله آمریکا و اسراییل نخواهد بود و ایران با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم خود به خود نابود خواهد شد. پس اگر دیر بجنبیم آینده بسیار غم‌انگیزی خواهیم داشت.» حالا او بار دیگر بی‌آبی را بزرگترین تهدید کشور معرفی کرده است. اینها همه در حالی است که در سال‌های گذشته درباره عملکرد کلانتری در زمان وزارتش، این انتقاد مطرح بوده است که توسعه کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه به کاهش حق‌آبه این دریاچه و خشکیدن تدریجی آن انجامید.

کلانتری که اکنون با حفظ سمت، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز هست، در همایش دیروز با گلایه از اقدامات نادرست مردم و مسئولان در زمینه محیط‌زیست گفت: «در طول این سال‌ها اگر هر دشمنی در این سرزمین حاکم می‌شد این رفتار را با منابع طبیعی و محیط‌زیست انجام نمی‌داد.»
او از سکوت صاحب‌نظران در برابر اجرای سیاست‌های غلط آبی گله داشت: «بدون ‌شک از سه دهه قبل بسیاری می‌دانستند که سیاست‌های آبی کشور نادرست است ولی اعتراضی نکردند و سکوت پیشه کردند. سکوت صاحب‌نظران در خصوص اعمال سیاست‌های نادرست آبی باعث شده است امروز کشور به ورشکستگی در بخش آب برسد. بسیاری از این صاحب‌نظران به علت این‌که اعمال سیاست‌های نادرست آبی باعث افزایش درآمدشان می‌شد نه‌ تنها جلوی اجرای آنها را نگرفتند بلکه خودشان پیشقدم اجرای آنها شدند.»
معاون رئیس‌جمهوری با توضیح وضع استحصال منابع آبی کشور گفت: «امروز وضع استحصال از منابع آبی تجدیدپذیر کشور به ۱۱۰‌درصد رسیده و این وضع اسفبار است.»
 به ‌گفته او انجمن‌های کشور در دهه‌های گذشته با نیت خیر، راه تخریب منابع طبیعی و محیط‌زیست را پیش گرفته‌اند: «در دهه‌های گذشته با هدف افزایش محصول، خودکفایی، کاهش وابستگی به خارج و واردات، ضربات محکمی به محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور وارد شده است. متاسفانه مسئولان بهای خودکفایی به دست آمده در بخش کشاورزی را درست محاسبه نکردند وگرنه امروز وضع منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور این‌قدر غم‌انگیز نبود. بهای بخشی از این خودکفایی این بوده که ایران امروز جزو کشورهای اول جهان در زمینه فرسایش خاک، استحصال منابع آبی، گسترش بیابان و... است.» در حالی که در نخستین نشست خبری کلانتری، او برای توضیح اهمیت مسأله آب، روند رو به انقراض یوزپلنگ‌ها را جزیی خوانده بود، این‌بار با اشاره به وضع یوزپلنگ ایرانی گفت: «باید بپذیریم یوزپلنگ ایرانی نیز مثل بسیاری از گونه‌های ایرانی از بین رفته محکوم به نابودی است. تعداد یوزپلنگ‌های ایران از ۱۱۲ قلاده به ۴۷ قلاده رسیده است، چون این حیوانات گرسنه هستند و پوشش گیاهی مناسبی وجود ندارد تا امکان رشد حیواناتی که یوزپلنگ‌های موجود از آنها تغذیه می‌کنند، فراهم شود.»
او همچنین به وضع تالاب‌های کشور اشاره کرد: «امروز یک تالاب و دریاچه زنده در کشور نداریم و از این متعجب هستیم که چرا حجم ریزگردهای کشور افزایش یافته است.»
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفته‌های خود را ادامه داد: «ما خودخواه‌ترین نسلی هستیم که در طول هفت‌هزار‌ سال پیش در این سرزمین زیسته است، چون هر بلایی بر سر حوزه محیط‌زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. پیش از این مدت، بسیاری از شاخص‌های محیط زیستی کشور مثل آب در جایگاه مناسبی قرار داشت. امروز دیگر زمان آن نیست که علت مشکلات و کم‌کاری‌های صورت گرفته را گردن دیگران بیندازیم بلکه باید تلاش کنیم وضع موجود را اگر بهتر نمی‌کنیم لااقل بدتر نکنیم.»
کلانتری در پایان گفت: «بدون شک این رسم کشورداری نیست و آیندگان ما را قضاوت می‌کنند چون منابع طبیعی و محیط‌زیست ارث پدر ما نیست و باید به آیندگان منتقل شود. نباید فکر کنیم چون تکنولوژی داریم باید به هر طریق که می‌توانیم شیره منابع طبیعی و محیط‌زیست را بدون توجه به نیاز آیندگان بکشیم.»
گردوغبار شدیدتر می‌شود
طوفان 70ساله شن، به طوفان گردوغبار تبدیل شده و به گفته مسئولان محیط‌زیست کشور، رو به ازدیاد است. ضیاء‌الدین شعاعی، مدیر ملی ستاد مقابله با پدیده گردوغبار هم دیروز در همایش بررسی ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست ایران دراین‌باره صحبت کرد. او با اشاره به این‌که شدت گردوغبار در کشور رو به ازدیاد است، گفت: «پدیده طوفان شن در کشور ما ۷۰‌سال سابقه دارد و جزو اکوسیستم سرزمین ما محسوب می‌شود و سالیان ‌سال است که مردم ما با این پدیده دست‌وپنجه نرم می‌کنند اما طی سال‌های گذشته این پدیده به طوفان گردوغبار تبدیل شده است.»
او که در نشست علمی مخاطرات طبیعی، چالش‌های زیست‌محیطی و بحران آب و خشکسالی در ایران به مناسبت روز جهانی سوانح در دانشکده معدن دانشگاه تهران سخن می‌گفت، ادامه داد: «باید دنبال تحولاتی باشیم که باعث ایجاد پدیده طوفان گردوغبار شده است، گفت: «فرسایش بادی و طوفان‌های گردوغبار تابعی از سرعت باد، اندازه ذرات، رطوبت خاک، نوع خاک و پوشش گیاهی است.»
شعاعی با اشاره به این‌که پدیده گردوغبار و مفاهیم مربوط به آن جدید هستند، گفت: «در خصوصیات طوفان گردوغبار با توجه به اطلاعات بین‌المللی و بازنگری آنها از طریق داده‌های داخل کشور متوجه می‌شویم که اندازه ذرات باید ۱۰۰میکروگرم و غلظت ذرات تا حد ۱۰‌هزار میکروگرم باشد تا طوفان گردوغبار محسوب شود. همچنین زمان ماندگاری این طوفان در هوا چهار تا هفت روز و ارتفاع صعود از سطح زمین تا ۶هزار متر و جابه‌جایی افقی ذرات تا ۸هزار کیلومتر محاسبه
 شده است.»
او با تأکید بر این‌که طوفان شن با طوفان گردوغبار متفاوت است، گفت: «برای وقوع طوفان گردوغبار شرایط زمینی و شرایط آب و هوایی خاصی باید وجود داشته باشد. قابلیت پراکنش خاک و سرعت باد موضوعات مهمی در وقوع طوفان
 گردوغبار است.»  

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری از ورشکستگی آبی، یوزپلنگ محکوم به نابودی و تالاب‌های مرده گفت

فاتحه خوانی برای محیط زیست
گروه ایرانشهر: منابع آبی رو به پایان است، یوزپلنگ‌های آسیایی همانند بسیاری از گونه‌های دیگر در معرض خطر انقراض قرار دارند، تالاب‌ها و دریاچه ایران یکی یکی از روی نقشه ناپدید می‌شوند، رودها به مقصد نرسیده خشک می‌شوند و ریزگردها بر هوا جولان می‌دهند. چه کسی هست که نداند نفس محیط زیست ایران تنگ است و جانش به شماره افتاده؟ از زمانی که دولت تدبیر و امید با شعار محیط زیستی بر سر کار آمد پرداختن به محیط زیست و مسائلش در اولویت امور قرار گرفت. معصومه ابتکار در 4 سال ریاست خود در سازمان حفاظت محیط زیست گرچه درباره پیامدهای نابودی محیط زیست ایران هشدار می‌داد اما همیشه امیدوار به بازگشت طبیعت بود. در دوره 4 سال دوم دولت تدبیر و امید اما عیسی کلانتری موضع جدیدتری را نسبت به مسائل زیست محیطی در پیش گرفته است. او به صراحت از محیط زیست ناامید کننده ایران سخن می‌گوید. از اینکه «امروزه یک تالاب و دریاچه زنده در کشور وجود ندارد، همواره از پدیده ریزگردها می‌نالیم، تنها یک رود در کشور (رود کارون) به مقصد می‌رسد، ایران به ورشکستگی آبی رسیده و یوزها محکوم به نابودی هستند.» 
عیسی کلانتری در همایش ملی بررسی ساختار تشکیلاتی مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست ایران که در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج برگزار شد، اظهار کرد: اگر انجمن‌های علمی کشور دچار رخوت نبودند بسیاری از مشکلات وجود نداشت. کلانتری با اشاره به اینکه اگر دستگاهی دچار اشتباهی می‌شود انجمن‌ها می‌توانند نسبت به اصلاح آن برآیند، افزود: امروز گرفتار مشکلاتی هستیم که به دلایلی انجمن‌های علمی کشور ساکت مانده‌اند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاون رئیس جمهور با اشاره به سیاست‌های اشتباهی که گریبان کشور را گرفته است، تصریح کرد: امروز کشور به ورشکستگی آبی رسیده است. کلانتری با اشاره به اینکه میزان منابع تجدید پذیر آب در حالی ۸۸ میلیارد مترمکعب است که میزان بهره‌برداری از این بخش ۹۷ میلیارد مترمکعب است، افزود: ۱۱۰ درصد استحصال از منابع آبی کشور صورت می‌گیرد درحالی‌که سقف این مهم باید ۴۰ درصد باشد. وی افزود: در کشور با نیت خیر راه تخریب را پیش‌گرفته‌ایم؛ افزایش محصول، خودکفایی، کاهش وابستگی؛ استقلال کشور به شکل کوتاه‌مدت پایان‌یافته است.
ایران در بحث فرسایش ژنتیکی گیاهی و جانوری اول است
رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور با اعلام اینکه یکی از مقصرین این مهم متخصصانی بودند که علی‌رغم اطلاع کافی برای استحصال آب پیش‌قدم شدند چراکه درآمد خود را در این مهم می‌دیدند، ادامه داد: هیچ فردی از خودکفایی و کاهش وابستگی بدش نمی‌آید اما بها و هزینه‌های این مهم درست برآورد نشده است. کلانتری با تاکید بر اینکه همیشه اول بودن در جهان خوب نیست، گفت: کشور اول در بخش فرسایش خاک به میزان ۱۶ تن در هکتار بوده و جزو کشورهای نخست در بحث فرسایش ژنتیکی گیاهی و جانوری هستیم.

یوزپلنگ ایرانی محکوم به نابودی است
وی با اعلام اینکه نماد اخیر کشور ایران یوزپلنگ در نظر گرفته‌شده است، افزود: ۱۶ سال پیش در سازمان محیط‌زیست بحث حفاظت ازاین‌گونه جانوری مطرح و میلیاردها تومان صرف این مهم شد، امروز تعداد یوزهای ایرانی از ۱۱۲ عدد به ۴۷ یوزپلنگ کاهش‌یافته است. باید بپذیریم یوزپلنگ ایرانی نیز مثل بسیاری از گونه‌های ایرانی از بین رفته محکوم به نابودی است. معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه زنجیره غذایی مناسبی برای این جانور وجود ندارد، تصریح کرد: استفاده بی‌رویه و تخریب منابع طبیعی سبب بروز این مشکلات شده است. کلانتری بیان کرد: ۳۳ سال گذشته طبق تحقیقات صورت گرفته ۷۰ میلیون واحد دامی در کشور خارج از ظرفیت پذیرش مراتع بود، امروز افتخار می‌کنیم کشور دارای ۱۲۰ میلیون واحد دامی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: مراتع فرسوده شده و آب‌های ازدست‌رفته جز افتخارات ما است، خسارت‌های اقتصادی این مهم باید استخراج شود. وی با اعلام اینکه زمانی شورای عالی عشایر تشکیل‌شده بود وقتی با نیت ظاهری خوب اما خباثت باطنی درصدد ارائه مطالب برمی‌آییم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم، گفت: عده‌ای می‌گفتند باید عشایر تقویت شود مگر مجموعه اقتصاد عشایر به چه میزان است؛ هر اقدامی باید توجیه اقتصادی داشته باشد. وی با اعلام اینکه باید دید میزان تولید گوشت و شیر عشایر به چه میزان است، گفت: رفتارهای ما رفتارهای خصومت‌آمیز با جمهوری اسلامی بوده است؛ رفتار صورت گرفته علیه منابع آبی کشور توسط هیچ دشمنی صورت نگرفته است. معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ساختار نباید به‌گونه‌ای باشد که مورد هجمه واقع شود، اعلام کرد: به‌طور مثال با ادامه روند یادشده اثری از پوشش درختی در مشهد دیده نخواهد شد، متاسفانه دارایی‌های خود را به‌راحتی از دست می‌دهیم و به دنبال روش‌های جایگزین با قیمت‌های بالا حرکت می‌کنیم. کلانتری با بیان اینکه سال‌های گذشته به این نتیجه رسیدیم که کشت دوم باید از کشور حذف شود اما این مهم شدت پیدا کرد، گفت: استان فارس درگذشته در حالی موفق به تولید ۱ و نیم میلیون تن گندم می‌شد که امروز این امر به ۸۰۰ تن نمی‌رسد.
نتوانستیم از امانت آیندگان حراست کنیم
معاون رئیس‌جمهور با اعلام اینکه نتوانستیم از امانت آیندگان حراست کنیم و متاسفانه کارشناس متخصص در خصوص آب نداریم، افزود: محیط‌زیست و منابع طبیعی سیاسی نیست. وی با اشاره به برنامه ششم توسعه کشور گفت: ۱۳۲ میلیارد مترمکعب آب برای اجرای این برنامه در بخش کشاورزی نیاز داریم، اگر بهره داری از منابع آبی کشور به ۱۰۰ درصد برسد حتی ۴۵ درصد از این برنامه قابل‌اجرا نخواهد 
بود. 
کلانتری با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی بخش کشاورزی، منابع طبیعی، محیط‌زیست، آب و خاک در مقابل تکالیف قانونی تصویب‌شده ساکت هستند، اظهار کرد: نسل خودخواهی هستیم، افزایش سرانه تولید ناخالص ملی، رفاه و خدمات بیشتر از حاکمیت حق مردم است، مردم خواستار تخریب نیستند. وی با اشاره به اینکه موظف هستیم به‌عنوان دستگاه‌های متولی بستر برای بهبود زندگی مردم فراهم شود، گفت: توسعه پایدار تضادی با منابع طبیعی و محیط‌زیست ندارد. معاون رئیس جمهور افزود: این امر باید موردتوجه قرار گیرد طی ۴۰ سال اخیر هر بلایی می‌شد بر سر کشور آوردیم، زمانی که کشور را تحویل گرفتیم بالانس سفره‌های زیرزمینی مثبت بود. کلانتری گفت: امروزه یک تالاب و دریاچه زنده در کشور وجود ندارد و همواره از پدیده ریزگردها می‌نالیم، متاسفانه تنها یک رود در کشور (رود کارون) به مقصد می‌رسد.

 

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid