محل تبلیغ شما
گشت می‌گذاریم؛موشک قاره پیما داریم؛ اما توان مقابله با فقر و فحشا نداریم

تاریخ خبر: 1396/9/20

گشت می‌گذاریم؛موشک قاره پیما داریم؛ اما توان مقابله با فقر و فحشا نداریم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

فرمانده سپاه محمدرسول‌الله تهران گفت: برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی

گشت می‌گذاریم

 

معصومه اصغری: فرمانده سپاه محمد‌رسول‌الله تهران بزرگ روز گذشته و برای اولین‌بار به صحن علنی شورای شهر تهران آمد و در بخشی از صحبت خود اعلام کرد: ٢٣ آسیب اجتماعی ازجمله تکدی‌گری، فقر، اعتیاد و... را احصا کرده‌ایم و به‌زودی گشت‌هایی در تهران ایجاد می‌شود که از وقوع سرقت، حضور اوباش و... جلوگیری کنیم. این اولین‌بار است که بخشی از سپاه پاسداران رسما از تصمیم خود برای ورود به موضوع آسیب‌های اجتماعی خبر می‌دهد. فرمانده سپاه محمدرسول‌الله تهران بزرگ برای اولین‌بار به صحن علنی شورای شهر تهران آمده، گزارشی از برنامه‌های مشترک با شهرداری تهران ارائه نداد، اما از شورا و شهرداری خواست بدون انتقاد از تریبون عمومی با آنها همکاری کنند. 
سردار یزدی، فرمانده سپاه محمدرسول‌الله تهران بزرگ، روز گذشته با یک هفته تأخیر به‌دلیل حضور در مناطق زلزله‌زده، به مناسبت هفته بسیج میهمان شورای شهر پنجم شد و گزارشی کوتاه و کلی ارائه کرد که چندان ربطی به همکاری با شهرداری تهران نداشت. او گفت: ١٢ هزار بسته آموزشی میان دانش‌آموزان توزیع شده است و همچنین بسیجیان بیش از یک میلیون درخت در اطراف تهران کاشته‌اند و چندین زندانی جرائم غیرعمد نیز با همت بسیجیان از زندان آزاد شده‌اند. در پی زلزله در غرب کشور مدیریت ١٥ روستا که از ٧٠ تا صد درصد تخریب داشته‌اند، بر عهده سپاه تهران گذاشته شده است و در این مدت حدود ٥٠٠ تریلی و کامیون حاوی اقلام امدادی و غذایی به مناطق اعزام شده و ٧٠٠ کانکس به مناطق زلزله‌زده غرب کشور ارسال شده است. او گفت: «بسیج تهران تاکنون نسبت به کمک‌رسانی به چهار هزار نفر و مقاوم‌سازی ٦٠٠ خانه اقدام کرده است. طرح‌های کرامت به‌خصوص در راستای تحکیم بنیان خانواده در تهران اجرائی می‌شود و این در حالی است که باید اعلام کنم همه شهروندان فارغ از نگاه سیاسی، دین، اعتقادات و... برای ما یکسان هستند».
او از موضوع زلزله کرمانشاه به زلزله‌های مهم‌تر در تهران اشاره کرد و گفت: «تهران در هر ساعت زلزله‌هایی به نام فقر و اعتیاد دارد که باید برای حل آنها با یکدیگر همراهی و همکاری داشته باشیم». او اعلام کرد بسیج و سپاه حدود ٢٣ نوع آسیب اجتماعی را احصا کرده‌اند و در تکمیل این موضوع گفت: «حتما می‌توانیم بحث تکدی‌گری، فقر، اعتیاد و... را در تهران با کمک یکدیگر حل‌وفصل کنیم». او امیدوارانه گفت: «می‌توانیم وضعیت بی‌کاری را به یک مرحله قابل‌قبول برسانیم، اما برای حل مشکلات به همراهی و همکاری به‌دور از نگاه سازمانی و قشری نیاز داریم. باید از ظرفیت‌های مردمی برای حل مشکلات استفاده کنیم و اعلام می‌کنم هرکسی و دستگاهی بخواهد در زمینه حل آسیب‌های اجتماعی وارد شود، بسیج و سپاه در کنار آنها قرار خواهند گرفت». فرمان سپاه محمدرسول‌الله تهران بزرگ یک قدم فراتر گذاشت و از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده‌شان برای تهران خبر داد و گفت: «یکی از طرح‌هایی که برای تهران پیش‌بینی کرده‌ایم آن است که به‌زودی گشت‌هایی در تهران ایجاد می‌شود که از وقوع سرقت، حضور اوباش و... جلوگیری کنیم».
یزدی به‌عنوان اولین فرمانده از مجموعه سپاه پاسداران که تاکنون در مقابل نمایندگان مردم در شورای شهر تهران حضور می‌یابد و گزارش ارائه می‌کند، در پایان صحبت‌هایش از لزوم دوستی و برادری میان مدیریت شهری و سپاه سخن گفت و افزود: «ما فرزندان، برادران و خواهران شما هستیم و ممکن است جرم و تخلفی صورت گیرد، از ما انتقاد کنید، ولی نه از تریبون عمومی! شماره تلفن و مکان ما مشخص است، از تریبون عمومی ما را صدا نزنید. اگر انتقاداتی که صورت می‌گیرد درست باشد، حتما تشکر کرده و نسبت به اصلاح آن اقدام می‌کنیم». درخواست پایانی فرمانده سپاه اتفاقی معمول در شورای شهر تهران نیست که اتفاقا رئیس شورای شهر تهران هم با آن همراهی کرد. در دوره‌های قبل این‌طور معمول بوده که پس از ارائه گزارش مقام یا مسئول مربوطه اعضای شورا سؤال، تذکر یا هر صحبتی که درباره گزارش ارائه‌شده یا عملکرد دارند، مطرح می‌کنند و آن مقام یا مسئول به‌صورت شفاهی در همان جلسه یا کتبی پس از جلسه به آن سؤال‌ها و تذکرها جواب می‌دهد. با وجود این محسن هاشمی در پاسخ به درخواست تذکر و سؤال اعضا ازجمله حسن رسولی گفت: «از ما درخواست کردند حرف‌هایمان را به‌صورت خصوصی مطرح کنیم و بهتر است به‌دلیل فرصت کوتاه از تریبون‌های رسمی نظرات خود را بیان نکنیم».
«شرق» در گزارش قبلی خود درباره همکاری شهرداری تهران با سپاه محمدرسول‌الله تهران بزرگ سراغ ابوالفضل قناعتی و چند عضو دیگر شورای شهر چهارم رفته بود که همه آنها بر عدم گزارش‌دهی این مجموعه به شورا تأکید کردند. قناعتی در توضیحی گفته بود شهرداری تهران در بسیاری از پروژه‌های فرهنگی و مذهبی و آسیب‌های اجتماعی طبق مصوبه‌ای از شورا زمینه‌ای برای همکاری با مجموعه‌های بیرونی از جمله سپاه را داشت، اما ما هیچ‌گاه از جزئیات این همکاری اطلاعی نداشتیم؛ برای مثال وقتی بر اثر تصمیم‌های شهرداری تهران معتادان و کارتن‌خواب‌های محله هرندی و دروازه‌غار در فاصله کمتر از دو هفته به یک بحران اجتماعی تبدیل شدند، نیروهای مختلف و غیروابسته به شهرداری کنترل موادفروشان و امنیت این محلات را به دست گرفتند. از همان موقع که محمدباقر قالیباف برای کنترل کارتن‌خواب‌ها و معتادان در محله هرندی و دروازه‌غار تصمیم گرفت «قرارگاه اجتماعی» تشکیل دهد و فرماندهی نظامی را در آن مستقر کند، شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد که این سبک و شیوه مشارکت‌دادن نيروهاي غير شهرداري در موضوعاتی مانند آسیب‌های اجتماعی به رویه‌ای دائمی در تهران تبدیل شود. رویه‌ای که اطلاعاتی درباره میزان هزینه و ابعاد قرارداد همکاری طرفین آن هم وجود ندارد. 
سپاه محمدرسول‌الله در حوزه‌های محرومیت‌زدایی، برپایی کاروان‌های راهیان‌نور، اربعین حسینی، حمایت از مراکز فرهنگی و مذهبی و... اقدامات زیادی داشته که بخش زیادی از این اقدامات را شاید هرگز رسانه‌ای نکرده باشند، مثل گشت‌هایی که شاید سال‌هاست شروع کرده‌اند در كنار مجموعه‌های مشابه اقدام می‌کنند و از شهرداری هم کمک گرفته‌اند؛ اما حالا درباره آن در صحن شورای شهر تهران صحبت می‌کنند. در سال ٩٠ خبرگزاری برنا خبر از همکاری شهرداری تهران با سپاه محمدرسول‌الله و واگذاری دو ساختمان به این مجموعه داده بود و همان زمان از افزایش نواحی بسیج از شش ناحیه به تعداد مناطق شهرداری تهران (٢٢ ناحیه) خبر داد و نوشت: «تاکنون دو ساختمان از شهرداری منطقه ١٣ واقع در اتوبان امام علی(ع) و شهرداری منطقه ١٤ در حوالی خیابان پیروزی در اختیار نواحی بسیج که زیر نظر سپاه محمد‌رسول‌الله (ص) اداره می‌شوند، قرار گرفته است». به گزارش «شرق» اگر امروز فرمانده سپاه محمدرسول‌الله در صحن علنی شورای شهر تهران از برنامه این مجموعه برای «ایجاد گشت‌های جلوگیری از وقوع سرقت و برخورد با اوباش در تهران» خبر می‌دهد. به‌ نظر ریشه در همین همکاری‌هایی دارد که از قبل وجود داشته و حالا تمایل و درخواست به ادامه این همکاری‌هاست. 
با این روند که شورای پنجم در شیوه اطلاع‌رسانی گذاشته است، احتمالا قرار نیست در این دوره هم جزئیات بیشتری از آنچه در همکاری مشترک سپاه با شهرداری تهران می‌گذرد، اعلام شود و دراین‌میان شهروندان تهرانی با گشت‌هایی که در كنار نیروی انتظامی به‌ دنبال سارقان و اراذل و اوباش می‌گردند، آشنا می‌شوند

شرق

 

موشک قاره پیما داریم؛ اما توان مقابله با فقر و فحشا نداریم

 

عباس عبدی، فعال سیاسی و تحلیلگر ارشد اصلاح‌طلب، در بخشی از یادداشت اخیر خود با عنوان «علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت» نوشت:

حزب کمونیست شوروی اعمال قدرت خود بر جامعه را مشابه اعمال قدرت بر ذرات اتم و بکارگیری فن‌آوری می‌دانست و هیچ توجهی به محدودیت‌های اجتماعی نمی‌كرد.

آن حكومت با علوم اجتماعی روابط خوبی نداشت، چون پذیرش علوم اجتماعی به معنای محدودیت قدرت طبقه حاكم بود. آنان علوم اجتماعی را متهم می‌كردند، چون می‌خواستند پیش‌دستی کنند، چرا كه خودشان متهمین درجه اول این علم بودند.

رشد و شكل‌گیری علوم اجتماعی محصول وضعیت جدیدی در جامعه است. وضعیتی كه بپذیریم اعمال قدرت سیاسی نامحدود نیست.

قدرت سیاسی مقید است. قدرت جامعه در برابر قدرت سیاسی واقعیتی است انكارناپذیر. قدرت سیاسی می‌تواند و حتی می‌باید از دانش اجتماعی استفاده كند، مشروط بر اینكه محدودیت‌های خود كه براساس دانش اجتماعی تعیین می‌شود را نیز بپذیرد.

تجربه رژیم گذشته پیش چشم ماست. چیزی كه در آن رژیم وجود نداشت، نقش دانش اجتماعی در اداره امور بود. شاه خود را فعال مایشاء و قادر به انجام هر اراده‌ای می‌دانست. هیچ‌گاه سعی نكرد كوچك‌ترین محدودیتی را در قدرت خود بپذیرد.

ما نیز امروز به صورت دیگری درگیر این مشكل هستیم. البته كه می‌توانیم موشک دوربرد و قاره‌پیما شلیك كنیم، ولی هنوز از پس کاهش یا حتی جلوگیری از افزایش نرخ اعتیاد، فقر، فساد، ناكارآمدی اداری، حاشیه‌نشینی، فحشا،‌ خشونت و... بر نیامده‌ایم.

چرا؟ چون برای علوم اجتماعی امر و نهی صادر می‌كنیم و می‌خواهیم آن را بدون قید و شرط به خدمت ما در آورند و این ناممكن است

ایران امروز

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
حجت الاسلام محمد مطهری   undefined 1396/9/22 16:39:12

تهران «گشت ویژه برای مقابله با اراذل» نمی‌خواهد، قاطعیت قضایی می‌خواهد!
در میان دوستان تهرانی، کمتر کسی را می‌شناسم که دست کم یکی از اعضای فامیل، دوستان و یا همکارانش مورد زورگیری، کیف‌قاپی و یا موبایل‌قاپی قرار نگرفته باشد. در طول چند سال اخیر، نیروی انتظامی لااقل سی مانور برگزار کرده و هزاران نفر زورگیر، سارق، مزاحم نوامیس و متجاوز را دستگیر کرده است. اما دریغ از یک بار اطلاع‌رسانی قضایی از سرنوشت دستگیرشدگان در یک مانور، که به تصریح پلیس در میان آنان شروران خطرناک و بسیار خطرناک وجود داشته‌اند.

این دستگیری‌ها وقتی «مجازات همراه با اطلاع رسانی وسیع قضایی» به دنبال نداشته باشد، ترسی در دل مجرمان فعلی و بعدی ایجاد نمی‌کند. پس همان بهتر که انجام نشود و یا لااقل به جای «عملیات دستگیری شروران» نامی مانند «آشنایی با تتوهای جدید» و یا «گپی با اراذل و اوباش» برای آن انتخاب شود. چه تعقیب و گریزهای خطرناک و چه جانفشانی‌هایی که نیروی انتظامی برای دستگیری آنان نمی‌کند و شهید هم می‌دهد ولی متأسفانه گاهی شرور زودتر از مأمور به منزل می‌رسد! در این شرایط، به راه انداختن گشت جدید برای مبارزه با سارقان و اراذل، چه مشکلی را حل می‌کند؟

آیا این قمه‌های دهشتناک کشف‌شده، برای قاچ‌کردن میوه و باز کردن کنسرو استفاده می‌شده، یا ترساندن و اخافه‌ی مردم؟ مگر در قانون مجازات اسلامی برای «اخافه‌ی مردم با سلاح سرد» مجازات اعدام پیش‌بینی نشده است؟ اعدام به کنار؛ کاش لااقل مجازات مختصری در مورد آنان اعلام می‌شد که بفهمند این شهر بی‌صاحب نیست!

قرائن متعددی برای بی‌صاحب دانستن کشور و هیبت نداشتن قوه قضائیه نزد مجرمان خشن – و شاید نزد تمام مجرمان غیرسیاسی – وجود دارد که پیش پا افتاده‌ترین آنها در مصاحبه‌های سارقان و شروران پس از دستگیری، هویداست.

خبرنگار از سارقی با چهار سابقه‌ی دستگیری که بار آخر به اتهام ۲۰۰ فقره دزدی بازداشت شده می‌پرسد: اگر آزاد شوی چه می‌کنی؟ آقای دزد بدون رودربایستی و نگرانی می‌گوید: دوباره دزدی می‌کنم! (ایلنا ۹۶/۹/۱۶). (برخی از دزدها به تصریح خودشان اصلاً مشکل مالی ندارند و برای تفنن دزدی می‌کنند).

جالب‌تر، دلیل اعتراض یکی از اوباش دستگیر شده است. فردی به نام علی که در جریان مانور نیروی انتظامی به جرم شرارت دستگیر شده، به خبرنگار می‌گوید: در پارک قیطریه فقط نوازندگی می‌کردم و به خاطر خالکوبیهایم به اشتباه دستگیر شده‌ام. در این هنگام یکی از اراذل که به جرم قمه‌کشی دستگیر شده میان کلام او می‌پرد و می‌گوید: «برای ما افت دارد که این پسربچه نوازنده در میان ما باشد!» (میزان ۹۶/۹/۱۶).

بله،‌ دغدغه یک قمه‌کش پس از دستگیری، به جای ترس از مجازات، پایین نیامدن «کلاس و پرستیژ اوباشگری» او و رفقاست.

اینکه قوه قضاییه نیروی خود را صرف رصد کامنت و توئیت انتقادی – حتی تخریبی – و پاسخ به آنها، و احضار و دادگاهی کردن این و آن کند، بی‌تردید به ضرر خودش تمام می‌شود. به جای آن، دستگاه قضایی باید اقتدار خود را – بدون ملاحظه هیچ ارتباط و انتساب و انتصابی – بر برخورد قاطع با غارتگران، متجاوزان، زمین‌خواران، مفسدان اخلاقی، قاضی‌های فاسد، شاهدان دروغین، قاچاقچیان، کلاهبرداران و همه کسانی که دمار از روزگار مردم درآورده‌اند متمرکز کند.

البته اگر همچون گذشته قرار نیست پس از صدور حکم، مجرمان دانه‌درشت معرفی شوند، اوضاع کنونی هیچ تغییری نخواهد کرد. اجرای عدالت همراه با معرفی مجرمین همیشه قلبها را جذب می‌کند و در این صورت هیچ نیروی منفی تبلیغاتی نخواهد توانست ذره‌ای به آبروی قوه قضاییه نزد مردم آسیبی برساند. لازم به ذکر نیست که لزوم برخورد قاطعانه با جرائم، نه نافی کوتاهیهای شدید برخی دستگاههای دیگر در این زمینه مثل رسانه ملی است و نه نفی‌کننده نگاه همه‌جانبه و ریشه‌ای به موضوع اراذل و اوباش و از جمله مقوله پیشگیری است.

در میان دهها میلیون پیام روزانه، اینکه چند فرد سیاسی در این توئیت و آن کانال علیه یا له قوه قضاییه چه بنویسند اهمیت چندانی ندارد، مهم‌تر میلیونها توئیت نامرئی است که هر روز به نفع یا علیه قوه قضاییه در ذهنهای مردم نقش می‌بندد که محتوای آن را عملکرد خود دستگاه قضایی تعیین می‌کند و بس.