محل تبلیغ شما
داخل خودرو حریم خصوصی نیست

تاریخ خبر: 1396/4/14

داخل خودرو حریم خصوصی نیست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

داخل خودرو حریم خصوصی نیست

"حریم خصوصی در خودرو" از نگاه مراجع تقلید

 

سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به قوانین جاری و از جمله تبصره " ماده پنج از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر" گفت: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشد و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.

به گزارش ایسنا، سردار سعید منتظرالمهدی در هفدهمین نشست خبری خود که در محل دفتر سخنگوی ناجا برگزار شد، گفت: متأسفانه اعضای باند جعل و کلاهبرداری که در زمینه پرداخت وام و تسهیلات توسط پلیس امنیت ناجا دستگیر شدند، با بهره گیری از نرم افزارهای کامپیوتری مبادرت به تهیه برگه‌های موافقت اصولی وام با سر برگ وزارت تعاون کرده‌ بودند.
وی تصریح کرد: اعضای این باند در سایه اعتماد سازی، اوراقی جعلی را در اختیار مشتریان و متقاضیان وام قرار می‌دادند و بابت ضمانت و کارمزد، هزینه های هنگفتی دریافت می کردند که خوشبختانه با اقدامات فنی و حرفه‌ای پلیس کلیه اعضای این باند دستگیر شدند.

سخنگوی ناجا در ادامه با بیان این که چندی پیش در شبکه های اجتماعی شایعه ای مبنی بر واریز مبالغ دریافتی جهت تعویض پلاک خودرو به حساب برخی از مدیران ارشد ناجا منتشر شده بود، تاکید کرد: پنج نفر از کسانی که این شایعات را رواج دادند، توسط پلیس امنیت ناجا شناسایی، احضار و تحویل مراجع قضایی شدند که در حال حاضر ضمن ابراز ندامت با قرار قضایی، پرونده در حال پیگیری است.
به گفته وی متاسفانه این افراد کارمند دفاتر اسناد رسمی در چند استان بوده‌اند.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: بدیهی است هر گونه واریزی جعت تعویض پلاک به حساب خزانه دولت توسط خود مشتریان انجام می گردد.
وی در خصوصں شیشه‌ھای دودی خودرو ها با اعلام این که استفاده از شیشه دودی برابر مصوبات هیئت وزیرات به نحوی که راننده و سر نشین داخل آن مشخصں نباشد ممنوع است و لاجرم پلیسں در مواجهه با آن می بایستی اعمال قانون کند، گفت: رانندگان عزیز برای استفاده از بر چسب‌های دودی آن را به گونه ای انتخاب کنند که امکان رویت داخل خودرو از فاصله ۳ متری مهیا باشد؛ البته رعایت این قانون، هم در دید راننده تاثیر به سزایی دارد و ھم از منظر امنیتی مورد نظر پلیسں است.

وی همچنین در خصوص دریافت گواهینامه بدون شرط سربازی نیز تاکید کرد: تناقض روایی و تزاحم میان قوانین دست پلیس را برای اجرای این قانون بسته است؛ از قانون گذاران عزیز درخواست می‌شود ابهام را برطرف کنند تا از طریق ستاد کل نیرو های مسلح به پلیس ابلاغ گردد تا بتوانند این تسهیلات را در اسرع وقت برای مشمولین ایجاد کنند که تا زمان ابلاغ ستادکل این موضوع اجرایی نمی‌شود.
به گفته وی مواد قانونی ۱۰ و 58 وظیفه عمومی در تناقضں و تزاحم با مادہ 54 قانون و بیمه است که طبیعتا اگر پلیس بخواهد هر ۳ را ایجاد کند، می بایست مشمولینی را که برای دریافت گواهینامه مراجعه می کنند و غیبت سربازی دارند دستگیر کند. بنابراین اگر دستگیری مد نظر است، این کار آغاز شود.
منتظر المهدی با اشاره به این که ماده ۱۰ بر این مبناست که شرط لازم برای اخذ گواهینامه ، مشخص شدن وضعیت خدمت وظیفه عمومی است، گفت: در ماده ۵۸ قید شده که پلیس موظف است نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولین عایب و فراری اقدام کند، همچنین در ماده ۵۶ قانون بیمه نیز تصریح شده که گواهینامه بدون شرط سربازی لازم الاجرا است.

وی افزود: در نظر داشته باشیم زیست مسالمت  آمیز، توأم با رعایت هنجار ها در جامعه است و در تمامی دنیا هنجارهای آن کشور توسط مردم رعایت می شود.

به گفته سخنگوی ناجا حجاب هنجاری است که در جامعه ما پذیرفته شده و مبتنی بر قوانین حاکم بر نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز هست که پاسبانان آن خود مردم هستند و در راستای نظارت و قضاوت اجتماعی تحقق پیدا می کند.

وی تصریح کرد: تذکر لسانی، انسانی و احساسی توسط خود مردم بسیار کارآمد است؛ همکاران من در بخشهایی از نیروی انتظامی موظفند به جهت رعایت حقوق شهروندی و ایجاد امنیت اجتماعی در ابعاد جانی، مالی، ناموسی، اخلاقی و البته احساس امنیت در سپر  روانی جامعه در مواجهه با هرگونه هنجارشکنی مداخله کنند.

سخنگوی ناجا با اعلام این که از ۸۷۵۵ کیلومتر مرز حدود ۸۵۰۰ کیلومتر در گستره و پهنه جغرافیایی کشورمان توسط مرزبانان غیرتمند نیروی انتظامی، حراست و نگاهبانی می‌شود، گفت: مرزبانان با چشمان باز و آمادگی کامل از هر گونه تعرض به مرزهای ایران اسلامی جلوگیری می‌کنند که شاهد این مدعا تقدیم شهدایی است که هر از گاهی در درگیری با اشرار و معاندین به درجه رفیع شهادت می رسند و آخرین آن چند روز پیش در مرز پیرانشهر بوده است.

وی تاکید کرد: در پایانه‌های مرزی محله هایی برای تردد کولبران عزیز جهت ارتزاق خانواده خود توسط وزارت کشور ایجاد شده است که این کولبران می توانند بر اساسں ضوابط تردد کنند. البته این اماکن و معبر ھاتحت نظارت پلیسں است.
به گفته سخنگوی ناجا طبیعتا هر گونه تردد از اماکنی غیر از "اماکن مشخص شده "تحت هر عنوانی ممنوع است و مرزبانان در دل تاریکی های شب در مواجهه با هر گونه ورود از مبادی غیر رسمی طبق قانون می بایست مداخله کنند.
منتظرالمهدی افزود: واقعیت امر این است که هیح تضمینی نیست، افرادی که قصد ورود از مبادی غیر رسمی به دور از دید مرزبانان به کشور را دارند، قصد اقدامات تروریستی نداشته باشند و این تشخیص برای پلیس امکان پذیر نیست و پلیس ناگزیر به مداخله است.

 پیش بینی حداکثری  در مواجهه با تهدیدات حداقلی

وی با یاد آوری این موضوع که ما در یک کشور شیعی زندگی کرده و بر سر اصولمان با فشاری می کنیم و طبیعی است که همواره در مظان تهدید باشیم، گفت: از این رو پیش بینی حداکثری در مواجهه با هر گونه تهدیدات حداقلی ، ھموارہ در دستور کار پلیسں قرار دارد و البته امنیت صرفا پلیسں محور و دولت محور نیست، بلکه امنیت پایدار در سایه مشارکت مردم به معنای واقع کلمه جاری و سیاری می شود.


غایبین سربازی تا شهریور ماه فرصت دارند

وی با اشاره به اینکه غایبین سربازی تا شهریور ماه فرصت دارند، اضافه کرد:  در مورد جریمه ریالی سربازی هم زمینه پرداخت نقدی و هم اقساطی مهیا است و از ابتدای سال ۹٦ تا به حال حدود ۱۷ هزار نفر مبادرت به ثبت نام نموده‌اند که مراحل صدور کارت در حال انجام است.
به گفته سخنگوی ناجا مشمولین متولد سال ۱۳۷۲ به بعد که فاقد غیبت سربازی هستند می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری والدین خود استفاده نمایند، صرفاً این تسهیلات برای کسانی است که بیش از شش ماه در جبهه حضور داشته یا درصد جانبازی آنها کمتر از ۵ درصد نباشد.
سخنگوی نیروی انتظامی اضافه کرد: مشمولینی که دارای فرزند معلول ذهنی و ناتوان هستند می‌توانند از معافیت خدمت سربازی استفاده کنند و شرط استفاده از آن ارائه گواهی از سازمان بهزیستی کشور و تأیید شورای پزشکی وظیفه عمومی است و فرزند نیز باید در کانون خانواده نگهداری شود.
به گفته وی شرط عدم غیبت برای این مورد استثناء بوده و غایبین نیز می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

"حریم خصوصی در خودرو" از نگاه مراجع تقلید

سخنگوی نیروی انتظامی امروز درحالی صریحا اعلام کرد داخل خودروهای شهروندان جزو حریم خصوصی محسوب نمی‌شود که برخی مراجع تقلید، نظری مغایر با این گفته دارند.

به گزارش ایسنا، سردار سعید منتظرالمهدی صبح روز سه‌شنبه (۱۳ تیر) در نشست خبری خود با بیان اینکهداخل خودرو حریم خصوصی نیست، به قوانین جاری و از جمله تبصره " ماده پنج از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکراشاره کرد " و گفت: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می‌بایست درون آن رعایت شود.

این در حالیست که برخی مراجع عظام تقلید در پاسخ به استفتاهایی که در همین رابطه انجام شده، نظراتی متفاوت با این اظهارنظر صریح داشته‌اند.

آیت‌الله شبیری زنجانی در این رابطه می‌گوید: خودروی شخصی نیز احکام ملک را دارد، بنابراین هرگونه تصرف و تفتیش آن بدون اجازه مالک، فی حدنفسه جایز نیست. البته اگر مصلحت اهمی مانند جلوگیری از حمل و نقل اسلحه متوقف بر تفتیش باشد، تفتیش آن طبق نظر حاکم شرع بلامانع است.

لازم به ذکر است که وسیله نقلیه، از لحاظ جواز نظر به داخل آن، نحوه پوشش سرنشینان و... ممکن است در برخی از صور دارای احکام خاصی باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در این‌باره نظر خود را مطرح و اظهار کرده است: «داخل خودرو جزو حریم شخصی است و دیگری حق ندارد به آن تجاوز کند، ولی جهات شرعی مانند حجاب و امثال آن باید در داخل اتومبیل رعایت شود.

آیت‌الله نوری همدانی نیز در پاسخ به این سوال اظهار کرده است: «در فرض سوال، بلی خصوصی است و باید بر اساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود.

مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی نیز عنوان کرده است: حریم خصوصی از کلمات قرآنی و روایی و فقهی نیست و چنانچه برای این عنوان احکامی در قانون قرار داده شده، سعه و ضیق معنای مذکور، از قانونگذار سوال شود.

 

نظر مراجع درباره حریم خصوصی خودرو

حضرات آیات عظام شبیری زنجانی،سید سعید حکیم،مکارم شیرازی،نوری همدانی،موسوی اردبیلی به پرسش شفقنا درباره حریم خصوصی خودرو شخصی پاسخ گفته اند.

به گزارش ایسنا، شفقنا در ادامه نوشت: متن پرسش مطرح شده و پاسخ این مراجع تقلید شیعه بدین شرح است:

آیا خودرو شخصی جزو حریم خصوصی تلقی می شود وداخل خودرو تابع احکام حریم خصوصی است؟

حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی

بسمه تعالی

خودرو شخصی نیز احکام ملک را دارد، بنابراین هرگونه تصرف و تفتیش آن بدون اجازه مالک آن فی حدنفسه جایز نیست. البته اگر مصلحت اهمی مانند جلوگیری از حمل و نقل اسلحه متوقف بر تفتیش باشد، تفتیش آن طبق نظر حاکم شرع بلامانع است.

لازم به ذکر است که وسیله نقلیه، از لحاظ جواز نظر به داخل آن، نحوه پوشش سرنشینان و... ممکن است در برخی از صور دارای احکام خاصی باشد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بسمه تعالی

داخل خودرو جزو حریم شخصی است و دیگری حق ندارد به آن تجاوز کند ولی جهات شرعی را مانند حجاب و امثال آن باید در داخل اتومبیل رعایت شود.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

بسمه تعالی

در فرض سوال بلی خصوصی است و باید بر اساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود.

حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی

بسمه تعالی

حریم خصوصی ازکلمات قرآنی وروایی وفقهی نیست وچنانچه برای این عنوان احکامی درقانون قرار داده شده سعه وضیق معنای مذکور،از قانونگذار سوال شود.

حضرت آیت الله العظمی سید سعید حکیم

بسم الله الرحمن الرحیم وله الحمد

بله داخل خودرو ازجهت تصرف جزوحریم خصوصی اشخاص است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
شرق   1396/4/20 00:01:47

داخل خودرو حریم خصوصی است

داخل خودرو‌های شخصی نمی‌تواند حریم خصوصی نباشد. این نه‌فقط حکم حقوق است، مهم‌تر از آن حکم عقل است. وقتی یک مکان یا فضا حریم خصوصی نیست، نتایجی دارد. ازجمله اینکه می‌توان به هر فضای عمومی به سهولت وارد شد، می‌توان از آن عکس‌برداری کرد یا صداها را ضبط کرد. می‌توان در هر فضای عمومی نشست و همه جزئیات آن را به‌طور کامل نگاه کرد. به‌عنوان مثال قاعدتا ورود به یک پارک یا رستوران یا آرایشگاه یا ورزشگاه برای همه مجاز است و حداکثر آن است که باید یک بلیت خرید یا وقت قبلی گرفت. هرکسی می‌تواند درِ یک فروشگاه را باز کند و وارد آن شود و از فروشنده چیزی بخواهد یا بپرسد. مفاد ماده 2 آیین‌نامه اماکن عمومی و تبصره آن دقیقا مکان‌هایی را به‌عنوان مکان عمومی محسوب کرده است که ورود به آنها مستلزم اجازه قبلی نیست. اما به حکم عقل و عرف، هیچ‌یک از این کارها در حریم خصوصی جایز نیست. به‌عنوان مثال کسی نمی‌تواند بدون اجازه دیگری وارد خانه‌اش شود یا از فضای داخلی خانه عکس‌برداری یا فیلم‌برداری کند، زیرا خانه و مسکن حریم خصوصی است. این سخن که داخل اتومبیل حریم خصوصی نیست به این معناست که هرکسی می‌تواند درِ اتومبیل دیگری را باز کند و وارد آن شود. هرکسی می‌تواند از بیرون به داخل اتومبیل زل بزند و درون آن را نگاه کند. هرکسی می‌تواند از داخل اتومبیل عکس‌برداری کند. به بیان دیگر مرزی میان درون اتومبیل و دیگران باقی نمی‌ماند. این استدلال که داخل اتومبیل حریم خصوصی نیست، چون از بیرون دیده می‌شود از نظر حقوقی و عرفی مردود است. در واقع حریم خصوصی یک دیوار نامرئی است. فرض کنیم حیاط خانه‌ای دیوار نداشته باشد یا پرده‌های آن باز باشد. در این صورت نمی‌توان گفت چون حیاط یا داخل ساختمان از بیرون دیده می‌شود پس حریم خصوصی نیست. دیوار نامرئی حریم خصوصی به آن معناست که اشخاص نمی‌توانند یک مرز نامرئی را بشکنند. یک مثال روشن دیگر حریم خصوصی چهره است. چهره اشخاص همیشه در معرض دیگران است. بااین‌حال جز در مورد شخصیت‌های مشهور و خاص هیچ‌کس نمی‌تواند بدون اجازه دیگری عکس او را بگیرد. هر خودرویی فضایی داخل خود دارد که متعلق به سرنشینان آن است. حتی اگر اتومبیل در حالت توقف کامل بوده و سرنشینی در آن نیست، باز هم این فضا متعلق به دارنده خودرو است و مانند مسکن و دیگر وسایل شخصی، حریم خصوصی او است و بدون اجازه نمی‌توان وارد این حریم شد. این عرف مسلم جاری است. هیچ عقل فردی یا رویه عرفی نمی‌پذیرد وقتی اتومبیل در گوشه خیابان پارک شده است و در آن هم قفل نیست، بیگانه‌ای وارد آن شده و بنشیند یا بخوابد. گفتن اینکه داخل اتومبیل حریم خصوصی نیست، این وسیله شخصی را به چیزی بدل می‌کند که هرکسی می‌تواند وارد حریم آن شود. اما از سوی دیگر در تبصره ماده 5 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر آمده است «اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند مانند قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست». برخی نیز با استناد به این تبصره داخل خودرو را حریم خصوصی نمی‌دانند. این نیز تفسیری نادرست است. هر تفسیر حقوقی باید با اصول حقوقی و عرف‌های جاری و سیره عقلا سازگار باشد. علاوه بر این ایرادات دیگری نیز به این تفسیر وارد است.
در این تبصره کلمه وسایل نقلیه به‌طور مطلق ذکر شده است. اما براساس منطق تفسیر حقوقی نمی‌توان اطلاق این واژه را به معنای کلی‌بودن آن تلقی کرد و گفت تمام خودرو اعم از خودروهای شخصی و عمومی و داخل و خارج آن حریم خصوصی نیست؛ زیرا چنین سخنی به منزله قبول نتایج غیرعرفی و مردودی است که در بالا گفته شد و منجر به نقض حقوق اساسی اشخاص می‌شود. بنابراین در اینجا باید برای روشن‌شدن اطلاق واژه وسایل نقلیه، به جست‌وجوی مقید آن برآمد. در اینجا بی‌شک اصول حقوقی، قاعده لاتجسسوا، عرف و سنت عمومی مقید آن واژه می‌شوند. نتیجه آنکه آن مقدار از وسایل نقلیه که به‌عنوان داخل خودرو محسوب می‌شود، حریم خصوصی اما فضای بیرونی خودرو (یا به‌اصطلاح بدنه آن) حریم خصوصی نیست. به‌عنوان مثال هرکسی می‌تواند آن را نگاه کند، یا از آن بدون آنکه داخل خودرو دیده شود، عکس‌برداری کند. نباید فراموش کرد که مستفاد از اصل 22 قانون اساسی اصل بر آن است که وسایل شخصی اشخاص حریم خصوصی آنهاست؛ مگر خلاف آن اثبات شود. در این صورت ازجمله تبعات اصل این است که در موارد شک و تردید باید به اصل عمل کرد و حاکمیت حریم خصوصی را غلبه داد. نهایتا اینکه داخل خودروهای شخصی، حتما حریم خصوصی است و حتی کسانی که معتقدند داخل خودروها حریم خصوصی نیست، در زندگی شخصی و خودروی خودشان نمی‌توانند به نتایج عملی سخن‌شان پايبند بمانند و بپذیرند که داخل خودروی آنها حریم خصوصی نیست. زیرا آنها هم به شیوه عقلا و سنت‌های متعارف زندگی می‌کنند. تفسیری از قانون که نه با منطق حقوق نه با عرف‌های جاریه سازگاری نداشته باشد، عملا قدرت اجرا نخواهد یافت و اثری جز سستی و تزلزل نظام حقوقی و دستگاه‌های اجرائی آن به بار نخواهد آورد.

1 0
آرمان   1396/4/17 11:23:28

تفتیش خودرو بدون اجازه مالک،جایز نیست
آیت‌ا... العظمی شبیری زنجانی در پاسخ به این سوال که «آیا خودرو شخصی جزو حریم خصوصی تلقی می‌شود و داخل خودرو تابع احکام حریم خصوصی است؟» اظهار داشت: «خودرو شخصی نیز احکام ملک را دارد، بنابراین هرگونه تصرف و تفتیش آن بدون اجازه مالک آن فی‌حد نفسه جایز نیست. البته اگر مصلحت اهمی مانند جلوگیری از حمل و نقل اسلحه متوقف بر تفتیش باشد، تفتیش آن طبق نظر حاکم شرع بلامانع است. لازم به ذکر است که وسیله نقلیه، از لحاظ جواز نظر به داخل آن، نحوه پوشش سرنشینان و... ممکن است در برخی از صور دارای احکام خاصی باشد.» در حالی این مرجع تقلید تفتیش خودرو شخصی را مجار ندانسته است که پیشتر سخنگوی نیروی انتظامی با اشاره به قوانین جاری و از جمله تبصره ماده پنج از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر گفته بود: «اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشد و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می‌بایست درون آن رعایت شود.» همزمان، سرهنگ محمد ترحمی، معاون حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نیز به ابهامات درباره حریم خصوصی بودن یا نبودن داخل خودروها پرداخته است. او در این گفت‌وگو دو نکته را مورد تاکید قرار داده است، نخست اینکه جنس ماموریت‌های ناجا اجرای مقررات بوده و پلیس اصراری بر انجام اقدامات فراقانونی ندارد. او دلیل این اقدام را نیز ماده چهار قانون ناجا می‌داند که در آن صراحتا وظایف نیروی انتظامی بیان شده است.

0 0
اعتماد   1396/4/17 11:22:22

داخل خودرو حريم خصوصي است
1- اين سوال كه آيا محيط خودروها حريم خصوصي سرنشينان محسوب مي‌شود يا خير؟ هرازچندگاهي مطرح مي‌شود و به دنبال آن، ناچار بحث‌هاي زيادي نيز عنوان مي‌شود. در وهله اول به نظر مي‌رسد محيط بسته‌اي كه افراد در آن حضور دارند نمي‌تواند چيزي جز حريم خصوصي محسوب شود. مثلا اگر افرادي با نصب چهار شاخه درخت به علاوه چند تكه پارچه، محلي را محدود كنند و داخل آن به استراحت بپردازند، اگر كسي به اين محدوده بدون اذن وارد شود به حريم «خصوصي» آنها تجاوز كرده است. به طريق اولي محدوده يك اتومبيل بنابراصل، مشمول همين اصل خواهد بود.
2- نكته ديگري كه بايد مورد توجه قرار گيرد اينكه، اگر كسي استانداردهاي فني و قانوني حاكم بر اتومبيل خود را تغيير دهد به نحوي كه مثلا ديد راننده نسبت به بيرون محدود شود- كه نتيجه آن ايجاد خطر براي سايرين خواهد بود- اين معنا حكم خاص خود را دارد و مي‌توان با چنين راننده‌اي به علت تخطي از ضوابط مربوط به استانداردهاي خودرو و الزامات رانندگي برخورد كرد.
3- در موردي كه خودرو، محل وقوع جرم باشد، واضح است كه چون اين اقدام مجرمانه در مرآء منظر ساير صورت مي‌گيرد، مورد جرم مشهود تلقي خواهد شد و ضابطان مي‌توانند حسب قواعد ناظر به جرم‌هاي مشهود اقدام كنند.
4- درخصوص متوقف كردن و تفتيش خودروها، بايد بين شرايط عادي و غيرعادي قايل به تفصيل و تفكيك شد. اولا در شرايط عادي متوقف كردن و تفتيش خودرو بدون حكم قضايي خاص آن خودرو صحيح به نظر نمي‌رسد و اگر اشتباه نكنم، در اين مورد نظريه مشورتي يا راي از ديوان عدالت اداري نيز وجود دارد. ثانيا در حالت غيرعادي يعني زماني كه امنيت كشور در خطر باشد (كه چنين حالتي در كشور ما تا اين زمان استثنايي بوده است) اقداماتي از اين نوع مي‌تواند با مصوبه مجلس يا شوراي عالي امنيت به مدت محدود صورت گيرد. حتي در اين حالت نيز بهتر است نظارت جدي قضايي بر نحوه عمل وجود داشته باشد.
حاصل اينكه به نظر مي‌رسد داخل اتومبيل‌ها را بايد حريم خصوصي تلقي كرد و شكستن اين حريم خصوصي بايد در شرايط خاص و به طور استثنايي و با نظر قضايي يا تصميم قانوني ويژه صورت گيرد.

0 0
اعتماد   1396/4/17 11:21:23

صندوق عقب تنهاحريم خصوصي خودرو است
بحث حريم خصوصي بودن يا نبودن داخل خودروها با گذشت چند روز از صحبت‌هاي سردار منتظرالمهدي، سخنگوي ناجا كه اعلام كرده بود خودرو حريم خصوصي نيست، همچنان داغ است و با وجود اينكه راي وحدت رويه ديوان عدالت اداري صراحتا اشاره كرده كه داخل خودرو حريم خصوصي است و هر گونه بازرسي آن بايد با حكم قضايي باشد، هنوز هم جمعي از مسوولان انتظامي و قضايي بر خصوصي نبودن حريم خودرو اصرار دارند. بحث حريم خصوصي نبودن خودرو در روزهاي گذشته چنان انعكاس و بازتابي در فضاي مجازي داشته و با مخالفت‌هاي گسترده‌اي از سوي كارشناسان رو‌به‌رو شده كه مسوولان قضايي و نيروي انتظامي را وادار به واكنش كرده است. پايگاه اطلاع‌رساني معاونت فرهنگي قوه‌قضاييه درخبري به نقل از حجت‌الاسلام‌والمسلمين دكتر هادي صادقي، معاون فرهنگي قوه‌قضاييه با اشاره به صحبت‌هاي اخير برخي مسوولان و مديران درباره تعريف حريم خصوصي و موضع‌گيري‌ها درباره فعاليت ضابطان امر به معروف و نهي از منكر «حريم خودروها» را «حريمي عمومي» عنوان كرد. صادقي در اين زمينه گفت: همان‌طور كه پيش از اين هم درباره خودرو و حفظ حريم خصوصي در وسايل نقليه گفتم، فضاي خودرو به دو بخش پيدا و پنهان تقسيم مي‌شود كه بخش پنهان كه به‌طور عادي ناپيداست، مانند صندوق عقب، به‌عنوان حريم خصوصي تلقي مي‌شود و اين مفهوم شامل بخش پيداي خودرو كه بدون تفتيش قابل رويت است، مانند جايي كه سرنشينان خودرو مي‌نشينند، نمي‌شود. وقتي چيزي در معرض ديد عموم قرار دارد ديگر خصوصي نيست و جزو حريم خصوصي به حساب نمي‌آيد، مانند نماي ساختمان‌ها يا پنجره‌اي كه پرده بر آن افكنده نشده يا شخصي در برابر پنجره خودنمايي كند و خود را در معرض ديد عموم قرار دهد.
صادقي گفت: در ماده 5 قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر در سال 94 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و ابلاغ شد، قانون‌گذار ابتدا بيان مي‌كند كه در اجراي امر به معروف و نهي از منكر، كسي نبايد متعرض جان و مال و مسكن و شغل و حريم خصوصي افراد شود، مگر در مواردي كه قانون تعيين مي‌كند، اما قانون در تبصره به صراحت بيان مي‌كند كه اماكني كه بدون تجسس در معرض ديد قرار مي‌گيرند، مانند مشاعات ساختمان‌ها، هتل‌ها، بيمارستان‌ها و نيز وسايل نقليه، مشمول حريم خصوصي نيست. ملاك درباره حريم خصوصي توسط قانونگذار به خوبي و شفاف بيان شده و متوجه نمي‌شويم كه چرا برخي بر سر اين مساله هر از چندي هياهو به راه مي‌اندازند، در حالي كه بايد تابع قانون بود. علاوه بر اين سرهنگ محمد ترحمي، معاون حقوقي پليس راهنمايي و رانندگي ناجا نيز در روز گذشته به موضوع قانوني بودن تفتيش خودروها پرداخته و به ايسنا گفت: «ماده 4 قانون ناجا صراحتا وظايف نيروي انتظامي را مشخص كرده و ما بر اساس اين وظايف اقدامات خود را انجام مي‌دهيم. جنس ماموريت‌هاي ناجا اجراي مقررات است و هيچ اصراري به انجام اقدامات غيراز آنچه كه قانون منتشر كرده، نداريم. در تبصره ماده 5 قانون حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منكر حريم خصوصي و حريم عمومي تعريف شده و بر اساس آن «اماكني كه بدون تجسس در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرند، مانند قسمت‌هاي مشترك آپارتمان‌ها، هتل‌ها، بيمارستان‌ها و نيز وسايل نقليه مشمول حريم خصوصي نيست.»وي افزوده است: در قانون حمايت از آمران معروف و ناهيان منكر كه در سال 94 به تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسيد، صراحتا بر اين موضوع تاكيد شده است. در ماده يك اين قانون و تعريف از امر به معروف و نهي از منكر آمده است: در اين قانون، معروف و منكر عبارتند از هر گونه فعل، قول يا ترك فعل و قولي كه به عنوان احكام اولي يا ثانوي در شرع مقدس يا قوانين، مورد امر قرار گرفته يا منع شده باشد. همچنين در ماده 5 قانون حمايت از آمران معروف و ناهيان منكر نيز اين‌طور آمده: در اجراي امر به معروف و نهي از منكر نمي‌توان متعرض حيثيت، جان، مال، مسكن، شغل و حريم خصوصي و حقوق اشخاص گرديد، مگر در مواردي كه قانون تجويز كند. بنابراين ناجا كاملا خود را مقيد به رعايت حريم خصوصي مي‌داند. وي افزوده است: با استناد به قانون، وسايل نقليه جزو حريم خصوصي نبوده و بايد شهروندان همان‌طور كه مقررات را در محل‌هاي عمومي رعايت مي‌كنند در خودرو نيز حفظ كنند يعني مواردي چون كشف حجاب، نحوه پوشش، ايجاد آلودگي صوتي و هر اقدامي كه سبب آزار ديگران شود، درون خودرو ممنوع است. وي همچنين در مورد نقاطي از خودرو (مانند صندوق و داشبورد) كه قابل رويت نيست و تفتيش آن نيز گفته است: اين بخش‌ها قابل تجسس نيست و با توجه به اينكه در ديد عموم قرار ندارد اصطلاحا «حرز» گفته مي‌شود. جست‌وجو در اين بخش‌ها نيازمند حكم است. سرهنگ ترحمي در مورد اينكه، آيا داخل خودرويي كه از پرده يا شيشه دودي استفاده كرده جزو حريم خصوصي محسوب مي‌شود يا خير؟ نيز گفت: اين خودروها نيز مشمول همين قانون مي‌شوند. در مورد شيشه دودي قانوني وجود دارد كه بايد داخل خودرو از فاصله سه متري ديده شود در غير اين صورت ماموران پليس راهنمايي و رانندگي با فرد متخلف برخورد خواهند كرد. در مورد پرده نيز عمدتا اتوبوس‌ها چنين شرايطي دارند اما با توجه به اينكه وسيله نقليه پنجره دارد همان حكم حريم عمومي در مورد آن صدق مي‌كند و داخل اين وسايل نيز حريم خصوصي نيست.
اين اصرار مسوولان قضايي و انتظامي برخصوصي نبودن حريم خودروها در حالي است كه تاكنون مراجع تقليد بسياري از جمله آيت‌الله مكارم‌شيرازي، آيت‌الله شبيري‌زنجاني، آيت‌الله نوري‌همداني و... نيز برخصوصي بودن حريم داخل خودروها تاكيد كرده‌اند. آيت‌الله مكارم‌شيرازي در پاسخ به استفساريه‌اي در همين خصوص گفته است: «داخل خودرو جزو حريم شخصي است و ديگري حق ندارد به آن تجاوز كند ولي جهات شرعي مانند حجاب و امثال آن بايد در داخل اتومبيل رعايت شود.»