محل تبلیغ شما
راهیان خون ...

تاریخ خبر: 1396/9/23

راهیان خون ...

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

راهیان... خون 
8 نمره برای دیدن مناطق جنگی 8 سال دفاع مقدس

 

هنوز از شوک خبرهای ناگوار زلزله‌های هر روزه و مرگ غم انگیز و بی‌خانمانی شمار زیادی از هموطنان‌مان از غرب تا شرق کشور فارغ نشده بودیم که خبر مرگ دختران دبیرستانی «نظرآباد البرز» در اردوی راهیان نور که با هدف بازدید از مناطق جنگی اعزام شده بودند، کام‌مان را بیش از بیش تلخ کرد. تعدادی از این دختران نوجوان با ذوق و شوق کیلومترها راه را پیموده بودند تا گوشه‌ای از رشادت‌ها، از جان‌گذشتگی‌ها و شهامت‌های هم‌نسل‌های پدرانشان یا خود آنها را در هشت سال جنگ تحمیلی از نزدیک شاهد باشند، و همچنین از امتیاز 8 نمره عملی درس آمادگی دفاعی که لازمه اخذ آن شرکت در این گردشگری جنگ است، استفاده کنند، آنها قبل از اینکه به مقصد برسند در جاده سوسنگرد استان خوزستان برای همیشه خاموش شدند. شاید بخت با جهان یار بود که «مریم میرزاخانی» ریاضیدان فقید و نامی دنیا از حادثه واژگونی اتوبوس اردو دانش‌آموزی در دهه هفتاد جان سالم به در برد وگرنه جهان از وجود یک دانشمند که رازهای نهفته‌ای از دنیای علم ریاضی را عیان کرد محروم می‌شد.
اگر چه این اولین بار نیست که اردوهای دانش‌آموزی - چه در قالب کاروان‌های راهیان نور و چه در قالب اردوهای تفریحی سیاحتی، یا علمی - به مقصد نمی‌رسد و امیدواریم که آخرین بار باشد، حافظه تاریخی مردم ما هنوز فاجعه دردناک مرگ 26 دانش‌آموز بروجنی را در سال 91 در اردوی راهیان نور از یاد نبرده است، با وجود اینکه در آن زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای انتقال اطلاعات و اخبار به مانند امروز مرسوم نبود، اما عمق و تاثیرگذاری آن تراژدی در حدی بود که افکار عمومی جامعه را با خود همراه کرد، به طوری که حتی کار به صحن علنی مجلس کشیده شد و بحث استیصاح وزیر وقت آموزش پرورش نیز مطرح شد. اگرچه حاجی‌بابایی به جای اینکه موضع دفاعی بگیرد، از موضع تهاجمی ظاهر شد و حق به‌جانبانه در واکنش به مرگ دختران بروجنی با گفتن «بروید از مسئولش بپرسید» یک واژه جدید با تعاریف جدید را به فرهنگستان ادب فارسی افزود و آن واژه این بود که «مسئول» شخصی غیر از «مسئول» است. در حالی که مسئول مستقیم اردوهای دانش‌آموزی شخص وزیر است. از این دست نمونه‌ها در کارنامه اردوهای دانش‌آموزی به وفور به چشم می‌خورد که بازگو کردن همه آن یا حتی بخشی از آن در این مقال نمی‌گنجد. 
اکنون این سوال پیش می‌آید که دلیل بروز این قبیل حوادث در این حجم وسیع چه می‌تواند باشد و باید نوک پیکان را به سمت چه شخص و یا سازمانی نشانه رفت، بدون شک والدین دانش‌آموزانی که اجازه می‌دهند فرزندشان در اردوها حضور پیدا کنند به مدرسه و بالاتر از آن به وزارتخانه آموزش و پرورش اعتماد داشته‌اند، اما اینکه آموزش پرورش یا نهادهای مربوطه چقدر امانت‌دار این اعتماد هستند، جای بحث و بررسی دارد.
مسئله اصلی در برگزاری اردو‌های دانش‌آموزی حفظ سلامت و امنیت دانش‌آموزان است که این موضوع نیازمند مجموعه‌ای از زیر پساخت‌های گوناگون است، مهم‌ترین بخش در حفط امنیت جان دانش‌آموزان ناوگان حمل و نقل در این اردوها است، نگاهی گذرا به این سیستم ما را به این نتیجه می‌رساند که در بسیاری از اردوهای حادثه‌خیز اتوبوس‌های استفاده شده از سوی مدارس به منظور حمل و نقل دانش‌آموزان استانداردهای لازم را ندارند، اگر چه به گفته کارشناسان پلیس راه، اکثر تصادفات اتوبوس‌های حامل دانش‌آموزان تاکنون براثر خطای انسانی راننده مانند خواب‌آلودگی، سرعت غیرمجاز یا نقص فنی اتوبوس اتفاق افتاده است که همگی آن حاکی از سوءمدیریت در برگزاری اردوهای دانش‌آموزی است. این اردوها خواه در قالب راهیان نور و با انگیره کسب نمره درس آمادگی دفاعی باشد و خواه با انگیزه سفرهای سیاحتی -تفریحی یا بازدید از مناطق جنگی، آموزش و پرورش وظیفه دارد که امانتدار اعتماد مردم در حفظ سپردن فرزندان خویش به دست آنان باشد.
با توجه به واقعه اخیر، سخنان مدیرکل فرهنگی- هنری اردویی و فضا‌های پرورشی کشور که چندی پیش کنترل سفرها‌ی برون‌استانی دانش‌آموزان را مطرح کرده بود، در حقیقت نوعی فرافکنی بوده است تا آنکه به صورت عملی انجام شود. علی رمضانی هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان از تجدید نظر درآیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی خبر داده بود و اعلام کرد: براساس شیوه‌نامه جدید آموزش و پرورش، به منظورافزایش ضریب ایمنی دانش‌آموزان تمامی اردو‌ها با فاصله بیش از ۲۰کیلومتر از حاشیه شهر توسط مرکز کنترل سفر‌های برون استانی به‌صورت ۲۴ ساعته کنترل می‌شود و مدارس برای سفر‌های دانش‌آموزی ملزم به کسب مجوز رسمی شده‌اند. این مقام آموزش و پرورش همچنین تصریح کرد: وزارت آموزش‌وپرورش به منظور آگاهی از نحوه برگزاری اردو‌های دانش‌آموزی و معرفی مسئولیت مجریان امر، آزمون‌هایی را به‌صورت کلاس‌های ضمن خدمت برای ۶۰هزار مدیر و مربی برگزار می‌کند و مجریان ملزم به شرکت در این آزمون‌ها هستند. اما ظاهر این آیین نامه هنوز موفق به طی راهروهای وزارتخانه نگردیده است تا به مرحله ابلاغ و اجرا برسد.
واقعیت این است جاده همچنان پر خطر است و اردوهای دانش‌آموزی همچنان پابرجا، بنابراین لازم است برای جلوگیری از دست دادن سرمایه‌های انسانی کشور که همان دانش‌آموزان است برنامه‌ریزی هدفمند برای سیستم جامع اردوهای پژوهشی کشور تدوین شود و آیین‌نامه‌های اردوهای دانش‌آموزی به صورت دقیق تری بازنگری شود همچنین تمهیدات لازم برای اجرای امن این‌گونه اردوها انجام شود. تا دیگر شاهد کوچ غریبانه جوانان و نوجوانان آینده‌ساز مملکت و عزادار شدن خانواده‌های آنان نباشیم.

همدلی

 

آیا آموزش و پرورش اردوهایی راهیان نور را با اجبار برگزار می‌کند؟/8 نمره طلایی

به گزارش نامه به نقل از هفته نامه متن،  با این همه هژبری، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است: «اردوهای راهیان نور در میان دانش‌آموزان این‌قدر طرفدار دارد که ما نیازی به اجبار دانش‌آموزان نداریم، اما درس آمادگی دفاعی هشت نمره عملی دارد که دانش‌آموزان یا می‌توانند در اردو‌های راهیان نور شرکت کنند یا در مدرسه برای گرفتن نمره فعالیت کنند.»حالا خانواده‌ها بر سر این دوراهی مانده‌اند که فرزندان‌شان 8 نمره عملی درس آمادگی دفاعی را بگیرند یا قید نمره را بزنند تا جانشان در امنیت بماند.
ماندن یا رفتن 
هم‌اکنون از مدارس شهر تهران خبر می‌رسد، مدیران فرم‌هایی جهت اخذ رضایت اولیای دانش‌آموزان در تمامی مدارس شهر تهران پخش کرده‌اند. در این فرم‌ها آمده است: «دانش‌آموزان پایه دوم دبیرستان در قالب آمادگی دفاعی باید بخش عملی درس را در روز اول در قالب اردوی بازدید از مناطق عملیاتی جنوب بگذرانند.» حالا دیگر رفتن به اردوهای راهیان نور برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها به صورت اجبار درآمده است. این موضوع را فاطمه دانش‌آموز نوجوان دبیرستان حجاب تهران به خبرنگار «متن» می‌گوید. فاطمه امسال با همان رضایتنامه‌ای که مدیر مدرسه در اختیارخانواده دانش‌آموزان قرار داد، به مناطق جنگی اعزام شد. خودش می‌گوید علت اصلی رفتن به این اردو، مباحث درسی بوده است: «ترم جدید دو واحد درس آمادگی دفاعی داشتیم که برای گرفتن نمره در این درس، باید به مناطق جنگی می‌رفتیم. درس آمادگی دفاعی هیچ ربطی به دخترها ندارد، این درس کاملا پسرانه است، چراکه در این کتاب به موضوعاتی از قبیل دفاع غریزی، دفاع ارادی، سلاح‌های شیمیایی و مباحث رزمی پرداخته شده است. 


متاسفانه این درس جزو درس‌های اجباری محسوب می‌شود که باید آن را بگذرانیم. همه دانش‌آموزان بارها و بارها درباره بی‌اهمیت بودن کتاب درسی آمادگی دفاعی به معلم‌ها شکایت کرده‌اند، اما معلمان مدرسه بر این باورند که این درس در آموزش و پرورش مصوب شده است و ما هم باید آن را بخوانیم.» فاطمه معتقد بود اگر به اردوی راهیان نور نمی‌رفت، نیمی از نمره کلاسی را از دست می‌داد: «برخی از دانش‌آموزان به اجبار مدیر و معلم کلاس به اردو رفتند. معلم اعلام کرد نیمی از نمره کلاس به اردوی راهیان نور بستگی دارد و مدیر هم اعلام کرد هرکس در این سفر شرکت نکند، از نمره انضباطش کم خواهد شد.» یکی از معلمان یک دبیرستان دخترانه در منطقه شهرری نیز این موضوع را تایید می‌کند و درباره نحوه رضایتنامه از خانواده دانش‌آموزان می‌گوید: «وزارت آموزش و پرورش رضایتنامه‌هایی را به مدارس ارسال کرده است که در آن تاکید شده که آموزش و پرورش و مدرسه هیچ‌گونه تعهدی در قبال جان دانش‌آموزان ندارد. این مسئولیت بر عهده خانواد‌ه‌هاست. از سوی دیگر نمره عملی درس آمادگی دفاعی هشت نمره است که این خود حضور دانش‌آموز در اردوها را اجتناب‌ناپذیر کرده است.»

موضوع اصلی، حضور دانش‌آموزان در اردوی راهیان نور نیست، چراکه آشنا شدن دانش‌آموزان با فداکاری رزمندگان هشت سال مقاومت شجاعانه در مقابل دشمن بعثی و لمس سمبل‌های جنگ تحمیلی، اقدامی شایسته است که باید از سوی وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان اجرایی شود. اما موضوع مهم وجود ناوگان حمل و نقل فرسوده است. اتوبوس‌های فرسوده جان دانش‌آموزان را به خطر می‌اندازد. همچنین برخی رانندگان فاقد صلاحیت برای سفرهای اینچنینی هستند. در چنین شرایطی به اردو بردن دانش‌آموزان بازی با جان آنهاست. البته موضوع مهم پنهان‌کاری مسئولان آموزش و پرورش است که اعلام کرده‌اند اجباری برای رفتن دانش‌آموزان به اردوهای دانش‌آموزی ندارند. هژبری، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در گفت و گو با «متن» اعلام می‌کند: «اردوهای راهیان نور برای دانش‌آموزان اعزامی دریافت‌های معنوی بسیار بالایی دارد و خود اولیای دانش‌آموزان پیگیر اعزام دانش‌آموزان خود به این اردو‌ها هستند.» وی می‌گوید: «قانون، اجباری برای گرفتن نمره در این درس ندارد، چراکه دانش‌آموزان می‌توانند در اردوهای پرورشی و تربیتی که مدرسه اجرا می‌کند، شرکت کنند و نمره را از آن طریق کسب کنند.» این در حالی است که میرعبدالرضا مرادحاجتی، مسئول اردوی راهیان نور و گردشگری سپاه ولی‌عصر(عج) در مراسم افتتاحیه اولین دوره اعزام راهیان نور بسیج دانش‌آموزی خوزستان (12 مهرماه امسال) اعلام می‌کند: «برای اعزام دانش‌آموزان به مناطق جنگی، طرحی در قالب درس آمادگی دفاعی برای دانش‌آموزان مقاطع دوم دبیرستان و سوم هنرستان با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بسیج اجرایی می‌شود.»

هژبری درباره صحبت‌های مرادحاجتی، اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: «آموزش و پرورش مسئول اظهارنظرهای دیگران نیست و ما نمی‌دانیم چرا آقایان این موضوع را مطرح کرده‌اند.» وی درباره پخش رضایتنامه‌های مختلف بین خانواده دانش‌آموزان می‌گوید: «دانش‌آموزان برای خروج از مدرسه باید از خانواده‌ها رضایتنامه داشته باشند و آموزش و پرورش هیچ تعهدی نسبت به اتفاقاتی که در اردوها برای دانش‌آموزان می‌افتد، ندارد.»

اخذ رضایت از اولیا برای اعزام فرزندان‌شان به اردو نافی مسئولیت مقامات آموزش و پرورش نیست. فرض اولیا به عنوان شهروند قانونگرا بر این است که آموزش و پرورش در این سفرها بر کیفیت وسیله نقلیه، سلامت جسمی و روانی راننده و حفظ جان دانش‌آموزان، براساس آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی نظارت می‌کند. در واقع، آنها به آموزش و پرورش اعتماد می‌کنند. شیرزاد عبداللهی فعال حوزه تعلیم و تربیت در این باره معتقد است: «تنها در صورتی مسئولیت مقامات آموزش و پرورش منتفی می‌شود که در فرم‌های رضایتنامه نوشته شود که آموزش و پرورش مسئولیتی در قبال ایمنی وسیله نقلیه، سلامت راننده اتوبوس و حفظ امنیت دانش‌آموزان ندارد. وزارت آموزش و پرورش هشت نمره از یک درس را منوط به حضور در اردو کرده است و این خود نوعی اجبار به حضور در اردو از طریق عامل نمره است. حتی اگر عدم حضور در اردوی راهیان نور به نمره دانش‌آموزان لطمه نزند، باز هم تصور دانش‌آموزان و اولیای آنها از نحوه برخورد برخی از مدیران این است که در صورت عدم حضور در اردو هشت نمره از درس دفاعی دانش‌آموز کسر می‌شود. اگر واقعا وزیر آموزش و پرورش بر این اعتقاد است که حضور در این اردوها داوطلبانه است، این مطلب را به مدارس بخشنامه کند و صراحتا بگوید که اردوی راهیان نور اجباری نیست و مدیران را موظف سازد که بخشنامه را در معرض دید اولیا قرار دهند.» به نظر می‌رسد هیچ تضمینی برای پیشگیری از حوادث مختلف در مدارس وجود ندارد و معلوم نیست چرا وزارت آموزش و پرورش با جدیت بیشتری نسبت به حفظ جان و سلامتی دانش‌آموزان اقدام نمی‌کند.

بازهم مرگ دانش‌آموزان در اردوی راهیان نور

عصر روز گذشته (سه‌شنبه)یک اتوبوس راهیان نور دانش آموزان دختر در در جاده کمربندی شهر سوسنگرد خوزستان تصادف کرد  كه متاسفانه در این حادثه بین 5 تا 8 دختر دانش‌آموز کشته شدند.   
رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با   ایلنا،  در این باره اظهار داشت: سانحه تصادف اردوی راهیان نور در محور سوسنگرد بوده و  حداقل، جان باختن 5 نفر از دانش‌آموزان قطعی شده است. نظری با اشاره به اینکه این اتوبوس مربوط به اردوی راهیان نور دانش آموزان دختر شهرستان نظرآباد استان البرز بوده است گفت: در این حادثه حداقل ۲۰ نفر از دانش آموزان مصدوم شده‌اند و احتمال افزایش جان‌باختگان در این حادثه وجود دارد. رییس پلیس راه راهور ناجا هم گفت:  برخورد اتوبوس حامل دانش آموزان دختر با وانت ۴ کشته و ۳۶ مجروح سطحی و غیرسطحی بر جا گذاشت.  ساعت ۱۷:۴۵ در کیلومتر ۸ کمربندی سوسنگرد یک دستگاه اتوبوس بنز حامل دانش‌آموزان دختر مقطع دبیرستان با وانت تویوتا با پلاک منطقه آزاد برخورد کرد. اتوبوس مذکور از استان البرز در حال حرکت به سمت خرمشهر بود که دچار این حادثه شده است.  به گفته وی، اتوبوس مذکور در لاین خود در حال حرکت بوده است که وانت با انحراف به چپ به اتوبوس برخورد می‌كند و اتوبوس واژگون می‌شود.
آمار  وزارت بهداشت: 8 کشته
وزارت بهداشت از افزایش شمار کشته شدگان حادثه تصادف  اتوبوس راهیان نور دختران دانش آموز  در سوسنگرد به 8نفر خبر داد. شماره مصدومان نيز به ٤٠نفر افزايش يافته كه به بيمارستان هاي اهواز منتقل شدند.

بهار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است