رقابت‌های انتخابی تیم‌های ملی کشتی برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ پاریس به پایان رسید که در کشتی آزاد رضا اطری در ۵۷ کیلوگرم، بهنام احسانپور در ۶۱ کیلوگرم، میثم نصیری در ۶۵ کیلوگرم، سعید داداشپور در ۷۰ کیلوگرم، پیمان یاراحمدی در ۷۴ کیلوگرم، حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم، امیر محمدی در ۹۷ کیلوگرم و یدالله محبی در ۱۲۵ کیلوگرم قهرمان شدند. در کشتی‌فرنگی نیز مهرداد مردانی در ۵۹ کیلوگرم، محمد الیاسی در ۶۶ کیلوگرم، فرشاد بلفکه در ۷۱ کیلوگرم، پیام بویری در ۷۵ کیلوگرم، یوسف قادریان در ۸۰ کیلوگرم، حسین نوری در ۸۵ کیلوگرم، سیدمصطفی صالحی‌زاده در ۹۸ کیلوگرم و شهاب قوره جیلی در ۱۳۰ کیلوگرم به‌عنوان قهرمانی رسیدند.

بعد از برگزاری مسابقات انتخابی سرمربی تیم‌ملی کشتی آزاد اعلام کرد هنوز تکلیف هیچ وزنی مشخص نیست و شورای فنی تصمیم نهایی را درمورد ملی‌پوشان منتخب اتخاذ خواهد کرد. محمد طلایی به خبرگزاری تسنیم گفت: «مسابقات در سطح خوبی برگزار شد و شاهد درخشش نفرات جوان بودیم. با این حال هنوز تکلیف هیچ وزنی مشخص نیست و شورای فنی تصمیم نهایی را براساس فرآیند اتخاذ خواهد کرد.» از سوی دیگر اما سرمربی تیم‌ملی کشتی‌فرنگی کشورمان از رقابت‌های انتخابی ابراز خشنودی کرد. علی اشکانی گفت: «مسابقات در سطح خوبی برگزار شد و بضاعت کشتی‌فرنگی همین است. در برخی اوزان نفراتی با گواهی پزشک و تایید آن شرکت نکردند و فکر می‌کنم با توجه به زمان کمی که در اختیار داریم و فرصت ۴۵ روزه تا آغاز مسابقات جهانی دیگر زمانی پیش نیاید که بخواهیم نفرات جا مانده و مصدومان را محک بزنیم. ما تیمی جدید را در اختیار داریم و بزرگانی مثل سوریان، نوروزی، رضایی، اخلاقی و باباجان‌زاده در تیم نیستند. به نوعی پوست‌اندازی کرده‌ایم و نتایج مسابقات انتخابی نیز گواه این موضوع است.»

رضایت خادم از مسابقات انتخابی

رئیس فدراسیون کشتی نیز از برگزاری مسابقات انتخابی ابراز رضایت کرد؛ ولی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اشاره کوچکی به احتمال تعلیق کشتی ایران نیز داشت. رسول خادم در مورد مسابقات انتخابی تیم‌های ملی کشتی گفت: «فرآیند انتخابی تیم‌های ملی کشتی جای خودش را در کشتی کشور پیدا کرده و بعد از چند سال زحمت برای نهادینه کردن ساختار انتخابی تیم‌ملی اکنون نقطه امیدی برای همه جوانان و سایر کشتی‌گیران عنوان‌دار به‌وجود آمده تا از این فرصت برابر استفاده کنند. فرازونشیب‌هایی در چند سال گذشته به دلایل مختلف وجود داشت؛ اما خدا را شکر امسال در شرایط بهتری فرآیند انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی برگزار شد. حساسیت و هیجان کشتی‌ها طوری بود که شاید تا سال‌ها در ذهن و خاطره مردم خواهد ماند و ازسوی دیگر جمعی از قهرمانان با تجربه هم نتوانستند در این پیکارها نتیجه برتر را کسب کنند.

برخی از کشتی‌گیران عنوان‌دار به‌رغم مصدومیت و ناآمادگی‌هایی که داشتند در مسابقات حضور یافتند و درعین حال حضور کشتی‌گیران جوان و با استعداد هم برای کشتی کشور امیدوار‌کننده بود.» رئیس فدراسیون کشتی با اشاره به اینکه وضعیت کشتی‌گیران مصدوم و غایب در مرحله نهایی انتخابی را شورای فنی تیم‌های ملی مشخص می‌کند، درخصوص شکست برخی کشتی‌گیران عنوان‌دار گفت: «همیشه قرار نیست نتیجه‌ای که کادر فنی انتظار دارد رقم بخورد و به همین دلیل انتخاب ملی‌پوشان کار سختی خواهد بود.» مدتی پیش اتحادیه جهانی کشتی به‌خاطر آنچه ورود مدیران دولتی به کشتی ایران عنوان کرده بود به فدراسیون کشتی کشورمان هشدار داد در صورتی که این مشکل برطرف نشود، خطر تعلیق کشتی ایران را تهدید می‌کند. خادم در این خصوص نیز گفت: «خطر تعلیق جدی و نگران‌کننده است و فرصت ما هم برای اصلاح اساسنامه محدود است. امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم.»

خیانت خودی ها !؟

در همین حال نایب رئیس فدراسیون کشتی از حساسیت ویژه بررسی پرونده علیرضا کریمی در اتحادیه جهانی کشتی و احتمال عواقب خطرناک آن برای ورزش اول ایران خبر داد. حمید بنی‌تمیم در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره مذاکرات رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی و نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی پیرامون پرونده علیرضا کریمی گفت: «به‌دلیل اهمیت فوق‌العاده زیاد این پرونده و حساسیت آن، خادم تصمیم گرفت شخصا نسبت به مذاکره رودررو با رئیس اتحادیه جهانی کشتی اقدام کند تا هر آنچه در توان دارد برای حل‌وفصل این پرونده به کار گیرد و کشتی ایران از آن لطمه نخورد.»

نایب رئیس فدراسیون کشتی در ادامه از خیانت برخی از داخلی‌ها به کشتی ایران و تقاضای آنها از فدراسیون جهانی برای محرومیت کشورمان پرده برداشت و افزود: «متاسفانه برخی افراد داخلی با جمع‌آوری مدارک مربوط به گزارش رسانه‌ها و مراسم‌ تجلیل ارگان‌های مختلف از علیرضا کریمی به‌دنبال ایجاد مشکل برای کشتی ایران هستند. برخی کشورها و در راس آنها رژیم صهیونیستی نیز به‌دنبال این هستند تا با سوءاستفاده از این فرصت، برای ورزش ایران مشکل ایجاد کنند.» همچنین دبیر فدراسیون کشتی نیز تایید کرد اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای رسمی به فدراسیون کشتی خواستار توضیح درباره اتفاقات مسابقات جهانیلهستان شده است. رضا لایق دراین خصوص گفت: «درحال جمع‌آوری مدارک فنی دراین باره هستیم و از مراجع ذی‌صلاح نیز درخواست کرده‌ایم مدارک را برای فدراسیون ارسال کنند تا در اسرع وقت برای اتحادیه جهانی کشتی ارسال کنیم.» لایق همچنین درباره اینکه آیا احتمال تعلیق کشتی ایران وجود دارد، گفت: «بله. قطعا، اما امیدواریم با دفاعیاتی که انجام خواهد شد موضوع ختم به‌خیر شود.»

فشار کمیته بین‌المللی المپیک

در همین حال خبرگزاری مهر نوشته پس از اعلام رسیدگی اتحادیه جهانی کشتی به پرونده علیرضا کریمی، فشار کمیته بین‌المللی المپیک برای رسیدگی به این پرونده بیشتر و جدی‌تر شده است به‌طوری که کمیته بین‌المللی المپیک با جدیت بیشتری نسبت به روزهای قبل از اتحادیه جهانی خواسته تا با ورود و رسیدگی به این پرونده به نتیجه نهایی برسد و نتیجه را اعلام کند تا در صورت تایید تخلف کشورمان محرومیت‌های سنگینی را متوجه کشتی کند. از این رو فدراسیون کشتی ایران چاره‌ای جز ورود سریع برای انجام مذاکرات و استفاده از قابلیت‌های دیپلماتیک چند سال اخیر خود جهت کاهش خطرات این پرونده نداشته و بر این اساس رسول خادم شخصا وارد گود مذاکرات شده است. نتیجه مذاکرات حضوری و فشرده خادم و نناد لالوویچ و همچنین هماهنگی با چند عضو دیگر از اعضای هیات رئیسه اتحادیه جهانی فعلا به تشکیل کمیته انضباطی و حقوقی اتحادیه جهانی ختم شده تا این پرونده در روزهای آتی با توجه به ابعاد گسترده بحث و جدی بودن احتمال تعلیق حل‌وفصل شود.

دنیای اقتصاد

 

نامه اتحادیه جهانی به فدراسیون کشتی

خیانت برخی افراد داخلی در پرونده‌ی علیرضا کریمی

نایب رییس فدراسیون کشتی از حساسیت ویژه بررسی پرونده علیرضا کریمی در اتحادیه جهانی کشتی و احتمال عواقب خطرناک آن برای ورزش اول ایران خبر داد و گفت: به همین دلیل خادم تصمیم گرفت شخصا این پرونده را با گفتگوی رو در رو با لالوویچ پیگیری کند.

حمید بنی‌تمیم در گفتگو با ایسنا، درباره مذاکرات رسول خادم رییس فدراسیون کشتی و نناد لالوویچ رییس اتحادیه جهانی کشتی پیرامون پرونده علیرضا کریمی آزادکار وزن 86 کیلوگرم ایران اظهار کرد: بدلیل اهمیت فوق العاده زیاد این پرونده و حساسیت آن، خادم تصمیم گرفت شخصا نسبت به مذاکره رودر رو با رییس اتحادیه جهانی کشتی اقدام کند تا هر آنچه در توان دارد برای حل و فصل این پرونده را به کار گیرد و کشتی ایران از آن لطمه نخورد.

نایب رییس فدراسیون کشتی افزود: متاسفانه برخی افراد داخلی با جمع‌آوری مدارک مربوط به گزارش رسانه‌ها و مراسم‌های تجلیل ارگان‌های مختلف از علیرضا کریمی بدنبال ایجاد مشکل برای کشتی ایران هستند. برخی کشورها و در راس آن‌ها رژیم صهیونیستی نیز بدنبال این هستند تا با سوءاستفاده از این فرصت، برای ورزش ایران ایجاد مشکل کنند.

وی خاطرنشان کرد: رسول خادم رییس فدراسیون کشتی به عنوان عضو هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی و فردی تاثیرگذار در کشتی جهان مطمئنا تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا این پرونده برای ورزش ایران تبعات منفی نداشته باشد. امیدوارم با کمک همه مسئولان و همراهی آن‌ها بتوانیم این موضوع را به خوبی پایان دهیم.

همچنین رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی نیز در گفتگو با ایسنا،با بیان اینکه اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای رسمی به فدراسیون کشتی خواستار توضیح در رابطه با اتفاقات مسابقات جهانی لهستان شده است گفت: در حال جمع‌آوری مدارک فنی دراینباره هستیم و از مراجع ذیصلاح نیز درخواست کرده‌ایم مدارک غیر فنی را برای فدراسیون ارسال کنند تا در اسرع وقت برای اتحادیه جهانی کشتی ارسال کنیم.

لایق هم‌چنین درباره اینکه آیا احتمال تعلیق کشتی ایران وجود دارد، گفت: بله. قطعا، اما امیدواریم با دفاعیاتی که انجام خواهد شد موضوع ختم بخیر شود.