محل تبلیغ شما
افشاگري احمدی نژاد عليه خودسرها

تاریخ خبر: 1396/3/28

افشاگري احمدی نژاد عليه خودسرها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است 

افشاگري عليه خودسرها

آتش به اختیار عمل می‌کنیم

غيرقانوني و غير شرعي است

آتش‌به اختيار عليه مسوولانيم نه زنان

واکنش کاربران به جمع آوری امضا برای منع حضور زنان در ورزشگاه آزادی جهت دیدار بازی‌های والیبال

آقای الله کرم! این آتش به اختیاری نیست!

 

افشاگري عليه خودسرها

اين روزهايي كه آمريكا، صهيونيست‌ها و سعودي‌ها دست‌دردست يكديگر براي فشار آوردن بر نظام و دلسرد كردن مردم تلاش مي‌كنند، برخي نيز درداخل خواسته و ناخواسته درمسير دشمنان ايران قدم برمي‌دارند. آن‌ها اقداماتي را انجام مي‌دهند و اظهاراتي را بيان مي‌كنند كه سبب مي‌شود تا بدخواهان ايران، اين رويكرد آن‌ها را عليه ملت به‌كار بگيرند. اين جماعت در سال‌هاي گذشته نيز برخي اقداماتي را در دستور كار قرار داده اند كه ضربات فراواني را به كشور وارد كرده‌است. اين نوع عملكرد، گاهي بدون برنامه و توسط خودسرهايي صورت گرفت كه توهم داشتند و گمان مي‌كردند، هيچ‌كس بيشتر از آن‌ها نمي‌فهمد. اين جريان، خود را فراقانوني مي‌دانند و سعي مي‌كنند با همين روش، به خواسته‌هاي خود دست پيدا كنند. آن‌ها، از ترورها، كشتارها، تسخيرها وحمله‌ها بهره مي‌بردند تا قدرت خود را به رخ بكشانند و در هر زماني براي انجام اين نوع فعاليت‌ها، توجيهي داشتند.
برداشت ناقص از بيانات رهبري

در همين راستا، بعد از آنكه رهبرمعظم انقلاب براي بهبود امور كشور، در عبارتي جديد «آتش به اختيار» را بيان كردند، برخي با برداشت اشتباه و تفسيرشخصي، اظهاراتي را به زبان آوردند كه بوي خودسري مي‌داد. آن‌هايي كه زماني در خيابان‌ها با خوداجتهادي فتوا صادر مي‌كردند وحكم تير مي‌دادند، امروز نيز امكان دارد براي كشور و امنيت ملي مشكل ايجاد كنند. از همان مشكلاتي كه در زمان تسخير سفارت انگليس و همچنين حمله به سفارتخانه سعودي صورت و مورد انتقاد بسياري از بزرگان نظام نيز قرارگرفت.

ماهي گرفتن از آب گل آلود
گفتني است اين روزها از آنجايي كه اختلاف‌نظرهاي فراواني ميان برخي جريان‌هاي سياسي ايجاد شده‌است، هركدام براي آنكه رقيب را زير سوال ببرد، اظهارات عجيبي را در رابطه با بي‌درايتي‌هاي آن‌ها به زبان مي‌آورد. در همين راستا، كانال تلگرامي دولت بهار، متعلق به دولت نزديكان نهم‌ودهم، قسمتي از گفت‌وگوي محمود احمدي‌نژاد با يكي از رسانه‌هاي خارجي را منتشر كرد كه در گذشته انجام گرفته بود.

 

افشاگري ديرهنگام
احمدي‌نژاد در بخشي از گفت‌وگو مي‌گويد تحريم‌ها دو قسمت است. دسته اول كه مرتبط با سازمان‌ملل است، چندان ارزش نداشت ولي دسته دوم كه از اوايل سال 90 شروع شد، تحريم‌هايي است كه آمريكا و اروپا خارج از چارچوب سازمان ملل وشوراي امنيت به صورت غيرقانوني اعمال كردند. ستون فقرات اين تحريم‌ها دو بخش است كه منتهي به بانك مركزي و فروش نفت مي‌شود. در اين دو تحريم، ما هم نمي‌توانستيم پول جابه‌جا كنيم و هم نمي‌توانستيم نفت‌مان را بفروشيم.

 

گل به خودي خودسرها
اما موضوعي كه بايد به آن‌اشاره كنم اين است كه در آن زمان، پيشنهاد تحريم بانك مركزي را آمريكا داد و انگليس نيز در اتحاديه اروپا پشت اين اقدام آمريكايي‌ها ايستاد. بعد از آن ما به اتحاديه اروپا پيام داديم كه با انگليس روابط اقتصادي چنداني نداريم و انگليس قصد دارد شما را به ميان درگيري بياورد. در آن بازه طرح تحريم به اتحاديه اروپا رفت و راي نياورد.

 

خيانت به ملت
اما اين روند تنها تا تسخير سفارت انگليس ادامه داشت و بعد از آنكه سفارت اين كشور توسط برخي تسخير شد(كه كار غلطي بود) تحريم‌ها را انگليس به اتحاديه اروپا برد و بلافاصله تصويب شد. در آن زمان ما به همه اعم از مجلس و خبرگان توضيح داديم كه اين تحريم‌ها زورگويي است و بايد كشور بسيج شود و جلوي اين جريان را بگيرد، ولي هيچ كس گوش نكرد و برخي مدعي شدند كه ما قصد داريم جام زهر به رهبري بدهيم.(منظور احمدي‌نژاد،حسین ا... کرم از فعالان انصارحزب‌ا... و از بانيان امضاي طومار روزجمعه عليه حضور بانوان در ورزشگاه كه با استناد به آتش به اختيار اين اقدام را در دستور كار قراردادند).

 

برداشت به اختيار خطرناك است!
بي شك بازنشر اين ويديو در اين بازه زماني كه تحريم‌هاي جديد عليه ايران در سناي آمريكا تصويب شده‌ است، بدون برنامه نبوده واطرافيان احمدي‌نژاد با توجه به برايند اتفاقات اين روزهاي ايران، اقدام به انتشار اين بخش از گفت‌وگوي او كرده‌اند. آن ها سعي دارند تا اين اتفاق را برگرفته از فعاليت‌هاي خودسرانه در طول دولت‌هاي مختلف نمايش داده و به نوعي نشان‌دهند كه در تحريم‌هاي به اصطلاح فلج كننده عليه ايران، بي‌تقصير بوده‌اند و احتمال دارد در آينده‌اي نزديك نيز اين اتفاقات و خودسري‌ها با استفاده از برخي بهانه‌ها دوباره صورت بگيرد. گذشته از اينكه اين سخنان مربوط به احمدي‌نژاد است يا فرد ديگر، بايد توجه كنيم كه اين نوع رفتارها در آينده‌ خسارت‌هاي جبران ناپذيرفراواني به كشور وارد مي‌كند و نبايد اجازه داد تا برخي از بيانات و رهنمودهاي مقامات ارشد كشور هرگونه كه مي‌خواهند و به اختيار خود برداشت و تفسير كنند.

قانون

آتش به اختیار عمل می‌کنیم

آرمان: شورای هماهنگی انصار حزب‌ا... در این چند سال اخیر نمونه‌های متعددی از رفتارهای عجیب را از خود بروز داده است. این گروه در ادامه رفتارهای خود دست به تهدیدات فراقانونی زده و برای دولتی که با پشتوانه بیش از 23‌میلیون نفر از مردم به این کرسی رسیده، خط و نشان کشیده است. یکی از مطالباتی که همواره جامعه از آقای روحانی داشته، بحث توجه به جایگاه بانوان در کشور بوده است. حضور زنان در پست‌های مدیریتی بر اساس توانمندی‌ها، حضور در کابینه، ورود به ورزشگاه‌ها و... نمونه‌هایی از مطالبات بانوان کشور از رئیس‌جمهور است تا بتوانند به دور از ناعدالتی‌ها، در جامعه حضور یابند و استعدادهای خود را در مسیر رشد و تعالی کشور به کار بگیرند. آقای روحانی در دولت جدید خود که موفق شد با آرای بسیار بالایی رئیس‌ دولت دوازدهم نام بگیرد، تصمیم دارد تا به مطالبات مردم رسیدگی و توجه بیشتری داشته باشد. در همین راستا، بانوان توانستند دیدار تیم ملی والیبال کشور را در ورزشگاه آزادی، از نزدیک تماشا کنند. در این سه مسابقه که در هفته گذشته برگزار شد، هیچ‌مشکلی پیش نیامد و بانوان به‌خوبی هرچه تمام‌تر این مسابقات را تماشا کردند. هرچند انتقاداتی به چگونگی انتخاب تماشاگران مطرح می‌شد، اما این می‌تواند به‌عنوان سرآغاز حل‌وفصل این چالش و همچنین شروع فرهنگسازی در این زمینه باشد. اما انصار حزب‌ا... برخلاف نظر افکار عمومی این اقدام را برنتابید و تلاش کرد که با تهدید و ارعاب، دولت را از پیگیری این مطالبه مردم بازدارد.
 

ورود بانوان به ورزشگاه، دغدغه حسین ا...‌کرم

شورای هماهنگی انصار حزب‌ا... که تحت هدایت حسین ا...کرم است، پیام مردم در 29 اردیبهشت را نادیده گرفت و روز جمعه هفته گذشته دست به تهیه یک طومار امضای عجیب با یک متن عجیب‌تر زد. آنها در این طومار دولت را تهدید کردند که اگر بار دیگر زنان به ورزشگاه راه پیدا کنند، برای جلوگیری و برخورد با این موضوع دست به کار خواهند شد. این درحالی است که هیچ‌گزارشی مبنی بر تعدی به حریم خصوصی و حقوق این بانوان اعلام نشده است و زنان کشور توانستند در کمال آرامش این دیدار تیم ملی را تماشا کنند. پس از اینکه در حاشیه نمازجمعه تهران، این طومار عجیب جمع‌آوری شد و در شبکه‌های مجازی واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت، دبیرکل شورای هماهنگی انصار حزب‌ا... بیانیه‌ای صادر کرد و برای دولت حسن روحانی به‌دلیل پیگیری مطالبات مردم خط و نشان کشید. ا...‌کرم در این بیانیه نوشت: «دانشجویان حزب‌ا... دانشگاه تهران مانند اوّل انقلاب شکل گرفته است تا امر آتش به اختیار امام خامنه‌اى را به‌سان بند میم وصیتنامه به اجرا درآورند.» در ادامه این بیانیه آمده است: «این تشکل شکایت از وزارت ورزش وجوانان دارد که صدها تماشاگر دختر و زن را به‌طور غیرقانونى وغیرشرعى به مسابقات اخیروالیبال مردان کشانده است.» البته این در حالی است که هیچ‌ایراد قانونی و تخلفی نیز در این زمینه صورت نگرفته است، چرا که اساسا در هیچ‌بند از قوانین موضوعه کشور، حضور بانوان برای تماشای دیدار والیبال، ممنوع اعلام نشده است. اگر قانون را سرلوحه امور خود قرار دهیم، نمی‌توانیم مدعی عدم حضور بانوان در ورزشگاه شویم، چرا که این موضوع، انعکاس بسیار نامطلوبی در جامعه به دنبال خواهد داشت؛ به‌ویژه پس از انتخابات اردیبهشت ماه که مردم با رأی خود به روحانی نشان دادند چه مطالباتی دارند. بنابراین این ادعای حسین ا...‌کرم بسیار عجیب به نظر می‌رسد. شاید بهتر باشد به جای «سلیقه‌ها» و موضعگیری‌های سیاسی، قانون را چراغ راه خود قرار دهیم تا کشور بتواند با انسجام در مسیری منطقی رو به پیشرفت قدم بردارد و در این روزهایی که سراسر دنیا از دست تروریست‌ها در امان نیستند، با اتحاد و همدلی از گزند حوادث دور بماند.

 

غيرقانوني و غير شرعي است

شرق، مهسا جزینی: باز هم پای حسین الله‌کرم در میان است. حالا مشخص شد که تهیه و انتشار طومار اعتراض به حضور زنان در ورزشگاه، کار انصار حزب‌الله بوده است. درحالی‌که روزهای گذشته جریان‌های اصولگرا در حال تبری‌جستن از این طومار بودند، اما حسین‌ الله‌کرم با انتشار متنی در صفحهه اینستاگرام خود آب پاکی را روی دست همه آنها ریخت. هم مسئولیت طومار را برعهده گرفت و هم به‌شدت از آن دفاع کرد. پس از مشخص‌شدن نقش حزب‌الله در تهیه این طومار، کانالی موسوم به «سوپر انقلابی» در تلگرام به الله‌کرم از رهبران انصار حزب‌الله حمله کرد و نوشت: «جناح انقلابی تا کی باید تاوان رفتارهای سخیف و جاهلانه عده‌ای را که به دروغ نشان حزب‌الله را مصادره کرده‌اند، بپردازد». به گزارش ایلنا رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله با انتشار بیانیه این تشکل اعلام کرده است: «دانشجویان حزب‌الله دانشگاه تهران، مانند اول انقلاب شکل گرفته است تا امر آتش به اختیار امام خامنه‌ای را به‌سان بند میم وصیت‌نامه به اجرا درآورند». این سومین حضور الله‌کرم و جریان حامی او در عرصه عمومی در سال‌های اخیر است. حضوری که می‌توان از آن، بازگشت دوباره انصار حزب‌الله به خیابان بعد از یک دهه سکون و سکوت را تعبیر کرد. الله‌کرم، نامزد انتخابات اخیر شورای شهر تهران هم بود، اما تنها توانست 37هزارو 279 رأی، از آنِ خود کند و نفر پنجاه‌وپنجم شورا شود.
الله‌کرم سال گذشته هم در یک تجمع اعتراضی دیده شد. او و یارانش در اعتراض به بازی ایران و کره در روز تاسوعا، بعد از نماز جمعه راهپیمایی‌ای ترتیب دادند و در انتها هم بیانیه‌ای قرائت کردند. در این بیانیه آمده بود: «نگرانیم که به دلیل عدم تدبیر در قرعه‌کشی مسابقات مقدماتی جام جهانی و انجام بازی ایران و کره‌جنوبی، حرمت عاشورا شکسته بشود؛ بنابراین به مسئولان فدراسیون فوتبال، سفارتخانه کره‌جنوبی و... مراجعه کردیم و پیشنهاد دادیم بازی برگزار نشود یا بازی یک روز دیگر برگزار شود». الله‌کرم همان زمان گفت: «از قوه قضائیه درخواست داریم با کسانی که بسترساز تصمیم برگزاری بازی هستند، برخورد شود و به آنها انذار داده شود. از آنجا که حرمت‌شکنی پذیرفته نیست، در صورت حرمت‌شکنی، مسئولان سوه قوه باید پاسخ‌گو باشند و به دلیل عدم پیشگیری و بی‌توجهی به طرح‌های حزب‌الله باید استعفا دهند یا از کار برکنار شوند». اما الله‌کرم و جریان حزب‌الله تنها نیست. آن طور که خودش تعریف کرده جمع مداحان هم همراهشان هستند. تاجایی‌که به پیشنهاد همان‌ها سال گذشته راهی وزارت ورزش شده بود تا مانع برگزاری مسابقه ایران و کره شود: «برادران حزب‌اللهی و هیئتی در مسجد ارک تهران، خصوصا آقای حاج منصور ارضی، به بنده فرمودند و در هیئت بحث کردند که برگزاری این مسابقه فوتبال در شب عاشورا، ممکن است یک نوع بی‌حرمتی به اهل‌بیت شود. مثلا یک گلی زده شود، مردم شادی بکنند، پایکوبی شود، این یک نوع بی‌حرمتی است».  الله‌کرم هم نزد مدیران ورزش و فوتبال رفت و هم سفیر کره. در نهایت اما کاری از پیش نبرد. بازی در کمال آرامش و احترام به شئونات روز تاسوعا برگزار شد و بسیاری از چهره‌های مذهبی و سیاسی هم به آن اذعان کردند.

 

آنها سال 93 هم دیده شدند. اردیبهشت آن سال در اعتراض به وضعیت حجاب تجمعی مقابل وزارت کشور برگزار کردند. تجمعی که مجوز نداشت و الله‌کرم سخنران آن بود.
 

الله‌کرم و خیابان در سال‌های گذشته
سابقه حضور الله‌کرم در خیابان به دهه 70 بازمی‌گردد. مرداد سال 77 زمانی که عده‌ای بعد از نمازجمعه علیه کرباسچی راهپیمایی کردند، الله‌کرم جلودار جمعیت بود. به دنبال مضروب‌شدن دو وزیر خاتمی در مراسم نمازجمعه، او همان سال در مسجد ارك سخنرانی کرد و گفت برخورد فیزیکی خشونت‌آمیز را محکوم می‌کنیم.
همان زمان «محسن رضایی»، درباره او گفته بود: «آقای الله‌کرم ارتباطی با سپاه ندارد. کارهایی که انجام داده ‌است یک کار شخصی بوده و پرونده این اقدامات در سپاه در دست بررسی است. البته نیت ایشان خیر بوده، ولی متأسفانه شیوه نادرست ایشان به انقلاب ضربه زده ‌است». سال 85 مناظره‌ای بین او و تاجزاده در رادیو برگزار شد. تاجزاده در این مناظره به خاطره‌ای از الله‌کرم در دورانی که معاون سیاسی وزارت کشور بود اشاره کرد و با یادآوری آن به الله‌کرم گفت کارگزاران قرار بوده در حسینیه ارشاد مراسمی در اعتراض به نقض قانون شهرداران بازداشت‌شده، برگزار کنند.

 

تاجزاده در ادامه به درخواست الله‌کرم اشاره کرده و گفته بود: «الله‌کرم گفت یا به ما مجوز بدهید یا مجوز آنها را لغو کنید. اگر لغو نکنید هر اتفاقی در مراسم بیفتد از حالا می‌گویم مسئولیتش با شماست. گفتم به نفع شماست نامه را ندهید؛ چون مراسم اینها برگزار می‌شود و اگر اتفاقی بیفتد، نامه شما را در سطح ملی علَم خواهیم کرد. مثل بقیه موارد نیست که کی بود کی بود من نبودم راه بیفتد. به جای آن هرجا و هر ساعتی می‌خواهید مجوز می‌دهیم. گفت همان‌جا و همان ساعت می‌خواهم. باز گفتم همان روز و همان ساعت اما محل دیگر...» آن بار الله‌کرم گویا از خواسته خود منصرف می‌شود و تجمعی برگزار نمی‌شود.
بیانیه الله‌کرم

 

حسین ‌الله‌کرم در صفحه اینستاگرام خود، بیانیه شورای هماهنگی حزب‌الله درباره ریشه‌های دانشجویان حزب‌الله نمازجمعه را منتشر کرده است. این بیانیه، به شکل‌گیری جریان دانشجویان حزب‌الله اشاره دارد و آن را به اوايل انقلاب و برای مقابله با چریک‌های فدایی و منافقین مربوط می‌داند. به نوشته این بیانیه، دانشجویان حزب‌الله از اواسط سال ١٣٧٤ در برابر استادان غرب‌گرایی قرار گرفتند که از سوی بخشی از دولت وقت حمایت می‌شدند. حضور سوم دانشجویان حزب‌الله در این بیانیه مقارن با دولت اصلاحات اعلام شده است. «برهمین‌اساس اتحادیه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حزب‌الله تشکیل شد و دبیر کل آن از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران، جانباز ٧٠ درصد آقای حسن سماواتی انتخاب شد، مناظره جانباز ٧٠  درصد آقای دکتر تورانی از فارغ‌التحصیلان اتحادیه دانشجویان حزب‌الله و آقای تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور در آن سال‌ها در شبکه سه سیما پرده از چهره تزویر و سرکوب جریان موسوم به دوم خرداد در دانشگاه‌ها را برداشت». به نوشته این بیانیه آخرین کار دانشجویان حزب‌الله اعتراض سال گذشته درباره حذف درس رهبر کوچک (ماجرای چگونگی شهادت حسین فهمیده) از کلاس ششم دبستان بوده است. در ادامه بیانیه هم آمده است: «اینک دانشجویان حزب‌الله نمازجمعه تهران، مانند اول انقلاب شکل گرفته است تا امر آتش به اختیار امام خامنه‌ای را مانند بند میم وصیت‌نامه به اجرا درآورند. آنها متشکل از دانشجویانی‌اند که در نمازجمعه تهران شرکت می‌کنند، اکنون دبیرکل آنان از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر است و جلسات هفتگی شورای مرکزی آن هر چهارشنبه عصر در مسجد ارک برگزار می‌شود». در نهایت، بیانیه با اعلام شکایت از وزارت ورزش و جوانان دولت روحانی با این ادعا که صدها تماشاگر دختر و زن را به‌طور غیرقانونی و غیرشرعی به مسابقات اخیر والیبال مردان کشانده است، پایان می‌یابد.
پیشنهاد حمید استاد، دبیر شورای هماهنگی نیروهای حزب‌الله مشهد:

 

شئونات رعایت شود، مشکلی با حضور زنان نداریم
‌آیا شما تهیه طومار در اعتراض به حضور زنان در ورزشگاه را از سوی آقای الله‌کرم و نزدیکان‌شان در تهران تأیید می‌کنید؟
بله، اصل کار ما تاکنون بر بند میم وصیت‌نامه امام بود است که حضرت آقا هم متممی بر آن زدند که همان بحث لسانی بود. الان هم همان است و قرائت دیگری از بند میم است که مسئولیتی گردن نیروهای انقلابی و حزب‌الله انداخته‌اند که منتظر دستور نباشید.
‌پس از تهیه این طومار دفاع می‌کنید.
بله، صحبت‌های آقا معطوف به صحنه‌های جنگ نرم است.
‌یعنی برای آینده برنامه‌های دیگری هم دارید؟
بله، ما ادامه می‌دهیم. بسته به صحنه‌ای که به وجود می‌آید، حتما اقدام خواهیم کرد. اتفاق جدیدی هم نیست.
‌ ولی همواره این سؤال وجود دارد که حزب‌الله در اعتراضات خود چرا فقط حوزه‌هایی خاص را نشانه می‌رود و نهاد مخاطب اعتراض و انتقاد شما همیشه فقط دولت است و نه قوا یا نهادهای دیگر.
هر جایی احساس شود نیاز است، ما ورود پیدا می‌کنیم. بحث ما امربه‌معروف است و دولت و غیر دولت هم ندارد. حضرت آقا چون توضیح کامل دادند، ما با بحث لسانی پیش می‌رویم و جلوتر از این نمی‌رویم. درباره بحث بانوان و ورزشگاه و طوماری که آقای الله‌کرم در شکایت از وزارت ورزش تهیه کردند، هم نگاه ما همین است. با اصل تجمعات زن و مرد مشکلی نداریم. ما در بسیاری از تجمعات حضور زنان را هم داریم؛ به شرطی که شئونات رعایت شود.
‌یعنی اگر در ورزشگاه، این شئونات رعایت شود، شما مشکلی با این حضور ندارید؟
به شرطی که با رعایت مسائل و موازین شرعی و قانونی باشد، ما مشکلی نداریم، بحث نیت هم هست. گام‌های قبل و بعدش را می‌بینیم که دچار مشکل است. هم‌نوایی زنان و صدای زنان و آرایش و حجاب زنان و اختلاط زنان است که مشکل است. مسائل دیگری هم هست؛ مانند اینکه دشمن هم نفوذی‌هایی در داخل دارد که شاید گام اولش این باشد.
‌ولی در شرع و قانون هم تک‌خوانی زنان است که منع شده نه هم‌خوانی.
نیت مهم است.
‌یعنی شما نیت‌خوانی کرده‌اید؟
مشخص است، باید شرایط رعایت شود که مشخص نیست، قابل رعایت باشد.
‌قصاص قبل از جنایت می‌کنید؟
چون هیچ شرایط و حدی را اعلام نکردند و نیت آقایان را هم می‌دانیم، معترض هستیم؛ چون هزینه برخورد و حضور بالا می‌رود، ما قبل از آن اعلام می‌کنیم و پیشگیری می‌کنیم که با کمترین هزینه صورت گیرد. شرایط و حد و حدود را اعلام کنند. معاونت زنان طرحی تهیه کند و دولت آن را به مجلس ببرد. شورای نگهبان هم تأیید کند کسی حرفی ندارد. حضرت آقا هم فرمودند حضور زنان باعث پیشرفت می‌شود؛ اما الان چون حدود و شرایطش مشخص نیست، ما مخالفت می‌کنیم.
‌حالا اگر دولت با درخواست شما مبنی بر جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافقت نکرد، چه می‌کنید؟
ما همچنان حضور پیدا خواهیم کرد. از فضای رسانه استفاده می‌کنیم و از این اقدام ممانعت می‌کنیم.
--------------------------------------
مقاله‌ای از سعید حجاریان در دهه 70
 نگاهی به بند «م» وصیت‌نامه امام خمینی(ره) 
آنچه در پی می‌آید مقاله سعید حجاریان درباره بند «م» وصیت‌نامه امام خمینی است که در اختیار «سایت جماران» قرار گرفته؛ این مقاله در دهه 70 خورشیدی منتشر شده است. آنچه در ادامه آمده، خلاصه‌ای از این مقاله است:
یکی از دستاویزهای گروه‌های قانون‌شکن برای توجیه اعمال خود پس از ارتحال امام(ره)، استناد به ذیل بند «م» وصیت‌نامه آن حضرت است. ایشان در این فقره از توصیه‌های خود می‌فرمایند:
«از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و کشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است به‌طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگر برخورد به یکی از امور مذکور نمودند، به دستگاه‌های مربوطه رجوع کنند و اگر آنان کوتاهی نمودند، خودشان مکلف به جلوگیری هستند». (صحیفه امام، ج 21، ص 436)
تبیین و تحلیل این بخش وصیت‌نامه حضرت امام(ره) - که همواره بر قانون‌گرایی تأکید می‌کردند و اصلاح امور را از مجاری رسمی و قانونی ممکن می‌دانستند- حتی برای علاقه‌مندان ایشان هم تا حدودی مشکل است و چه‌بسا شائبه تهافت در آرای ایشان هم به ذهن خطور کند.
در آرا و فتاوی حضرت امام(ره) نوعی تمایز میان نحوه برخورد با منکرات در زمان طاغوت و نظام جمهوری اسلامی به چشم می‌خورد. ایشان در کتاب تحریرالوسیله که مجموعه‌ای از آرای فقهی ایشان است، مراتب امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را به سه دسته انزجار قلبی (اعراض) و امر و نهی لسانی (اعتراض) و انکار بالید (تعرّض) تقسیم کرده‌اند و درخصوص برخورد فیزیکی با منکرات می‌‌فرمایند:
«مسئله 10، اگر مطلوب جز با زدن و آسیب‌رساندن حاصل نشود ظاهر آن است که با مراعات الایسر فالایسر و الاسهل فالاسهل، جایز باشد. و سزاوار است که از فقیه جامع‌الشرایط اذن گرفته شود».
«مسئله 11، اگر انکار موجب شود که به مجروح‌شدن یا قتل کشانده شود، بنا بر اقوی بدون اذن امام (علیه‌السلام) جایز نیست و در این زمان فقیه جامع‌الشرایط - با وجود شرایط- جای امام (علیه‌السلام) است».
«مسئله 14، سزاوار است آمر به ‌معروف و ناهی از منکر، در امر و نهی و مراتب انکارش مانند پزشک معالج مهربان و پدر باشفقت که مراعات مصلحت مرتکب را می‌نماید، باشد و انکارش، لطف و رحمت برای او خصوصا و برای امت عموما باشد و قصدش را فقط برای خدای متعال و رضایت او قرار دهد و این کارش را از آلودگی‌های هواهای نفسانی و اظهار بزرگی خالص نماید و نفس خودش را منزه نداند و برای آن بزرگی یا برتری بر مرتکب نبیند. که چه‌بسا برای شخص مرتکب گناه -ولو گناه کبیره باشد- صفات خوب نفسانی باشد که مورد رضایت خدا می‌باشد و خداوند متعال او را به‌خاطر این صفات دوست دارد -اگرچه گناه او مورد بغض خداوند باشد- و چه‌بسا آمر و ناهی عکس او باشد اگرچه بر خودش پوشیده است».
چنانکه از اسلوب فقاهتی امام(ره) برمی‌آید ایشان چندان تفکیکی میان منکرات صادرشده از سوی اشخاص حقیقی و مسئولان حکومتی نمی‌کنند و برای اصلاح رفتارهای معصیت‌آلود حکومت جور همه مراتب سه‌گانه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را جواز می‌دهند. منتها مرتبه اشد «انکار بالید» را از وظایف فقهای جامع‌الشرایط می‌دانند، کَانه این نوع از امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به‌دلیل آثار و عوارض فردی و اجتماعی و حقوقی و سیاسی جزء مقولاتی است که قیام به آن تنها وظیفه فقهای جامع‌ شرایط فتوا و قضاوت است. رأی ایشان درخصوص این دسته از امور سیاسی به شرح زیر است:
«مسئله 1، هیچ‌کس حق ندارد متکفل امور سیاسی مانند اجرای حدود و امور قضائی و مالی باشد مگر امام مسلمین (علیه‌السلام) و کسی که امام او را برای این جهت منصوب کرده باشد».
«مسئله 2، در زمان غیبت ولی امر و سلطان عصر(عج) قائم‌مقام آن حضرت در اجرای سیاست و تمام آنچه برای امام(ع) می‌باشد - مگر جهاد ابتدایی- نواب عام حضرتش می‌باشند و آنها فقهایی هستند که جامع‌الشرایط فتوا و قضاوت باشند».
چنانکه ملاحظه می‌شود حضرت امام(ره) حتی در زمان طاغوت نیز برخورد فیزیکی با منکرات صادره از دولت را تنها در صلاحیت فقیه جامع‌الشرایط می‌دانستند و طبعا با تأسیس نظام جمهوری اسلامی که در رأس آن فقیه عادلِ آگاه به زمان قرار دارد، اصلاح خطاها را جز از طریق مجاری رسمی و قانونی جایز نمی‌شمردند.
شاید در میان آرای حضرت امام(ره) تنها جایی که نوعی تفاوت با اسلوب فقهی ایشان به چشم می‌خورد همان ذیل بند «م» وصیت‌نامه است. ذیلا به عرضه پاره‌ای ادله نقضی به مسئله مذکور می‌پردازیم:
1- آرای حضرت امام (ره) به یک تعبیر دارای اصول و فروع یا بهتر بگویم دارای محکم و متشابه است و تنها کسانی که به‌دنبال فتنه هستند به متشابهات این آرا تمسک می‌جویند. باید متشابهات را به محکمات ارجاع داد لذا اصل برای ما آن‌دسته از آرای محکم امام است که قانون‌گرایی را ترویج کرده و اعمال غیرقانونی در مقابل تصمیمات حکومت اسلامی را معصیت پروردگار می‌شمرند. حجم اقوال و مکتوبات امام درخصوص مذمت هرج‌ومرج و انجام هر فعلی که وهن جمهوری اسلامی تلقی شود به قدری است که ما را مستغنی از دلیل می‌کند.
2- مطابق فتاوی صریح امام در امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر شروطی داریم که بدون رعایت آن، چه‌بسا این فریضه به عکس خود بدل شده و باعث نقض غرض شارع مقدس گردد. احتمال تأثیر، مترتب‌نبودن مفسده‌ای عظیم‌تر، علم و یقین بر اینکه فعلی مصداق منکر است، باعث تجری مرتکب‌نشدن و... شروطی است که آمر به ‌معروف و ناهی از منکر باید به آن توجه داشته باشد.
3- آیا مخاطب امام در وصیت‌نامه که می‌فرمایند: «مردم و جوانان حزب‌اللهی...»، همین گروه معدودی هستند که حملات فیزیکی را در برخی شهرهای کشور سازمان می‌دهند؟ و یا خیل عظیمی از مؤمنان‌اند که از این افعال منزجرند؟ آیا ما نظرسنجی کرده یا رفراندومی برپا کرده‌ایم که معلوم شود نظر واقعی مردم و جوانان حزب‌اللهی چیست؟
4- اگر گروهی دیگر از مردم و جوانان حزب‌اللهی، این‌گونه حملات فیزیکی را از مصادیق بارز منکر دانستند و با همان منطق، خود را موظف به ممانعت از منکر و معصیت دانستند چه باید کرد؟ آیا لازمه این امر ایجاد هرج‌ومرج در جامعه و افزایش خشونت و تضعیف نظام اسلامی نیست؟
5- دیدیم که امام راحل حتی در زمان طاغوت نیز تعرّض فیزیکی و انکار بالید را در صلاحیت فقهای جامع‌الشرایط (یا مأذونین از قبل آنان) می‌دانستند. آیا پذیرفته است که در زمانه ما، یعنی استقرار نظام اسلامی به زعامت و ولایت فقیه عادل، گروهی به این فتوا به‌ صورت ناقص عمل کرده و مجوز شرعی برای جرح و نهب و فتک از بعضی فقها بگیرند؟
6- آیا به همه ابعاد وصیت‌نامه امام(ره) عمل می‌شود و تنها همین ذیل بند «م» از وصیت‌نامه بر زمین مانده است؟ چرا گروهی نؤمن ببعض و نکفر ببعض می‌شوند.
7- نقض قوانین و مقررات جمهوری اسلامی با علم به اینکه این قوانین و مقررات از مجاری معهود به تصویب رسیده‌اند، آثار حقوقی به مراتب خطرناک‌تری دارد تا اینکه سهوا یا جهلا قانون‌شکنی شود.
بلاتشبیه مثل کسی که با علم به دستورات الهی، مرتکب گناه (ولو صغیره) شود و با این کار قصدش جحود و کافرماجرائی باشد، در این صورت وی یک معصیت‌کار معمولی نیست، بلکه مآلا به‌انکار نبوت (معاذالله) قائل شده است. 

در مورد قوانین حکومتی هم وضع بر همین منوال است و کسی که عالما و عامدا آنها را زیر پا می‌گذارد به طور ضمنی و در تقدیر، مشروعیت نظام را منکر شده است. آیا کسانی که به سینماها و دفاتر مجلات و کتاب‌فروشی‌های مجاز حمله می‌کنند راضی به این امر هستند که نام آنان در جرگه گروه‌های برانداز که نظام را نامشروع می‌دانند درج شود؟ 
ادلّه حلّی
اگر ما باشیم و ذیل بند «م» وصیت‌نامه امام و مستقل از تحرکات عنیفی که در جامعه کنونی با استناد به وصایای امام صورت می‌گیرد بخواهیم در قبال این وصایا موضع بگیریم چه باید بکنیم؟ در این قسمت از مقاله سعی می‌کنیم با ارائه ادلّه حلّی، از متن وصیت‌نامه دفاع کنیم: 
1- از متن وصیت‌نامه برمی‌آید که امام(ره) مردم و جوانان حزب‌اللهی را موظف کرده‌اند در صورت مشاهده منکراتی در جامعه ابتدا به مسئولان امر رجوع کنند و در صورتی که آنان ترتیب اثر ندادند خود رأسا از آن منکر جلوگیری به عمل آورند. 
از اینجا معلوم می‌شود که در شرایطی ممکن است در جمهوری اسلامی، منکری (از نظر بعضی‌ها) اتفاق بیفتد که نظام از آن دفاع قانونی می‌کند. مثلا فیلمی را یک نهاد هنری وابسته به نظام می‌سازد و جواز پخش می‌گیرد و در سینماها به نمایش درمی‌آید و دولت خود را موظف می‌داند از امنیت تماشاگران و سرمایه‌گذاری‌ای که روی فیلم شده دفاع کند و احیانا نیروی انتظامی برای حفاظت از امنیت سینماها بگمارد. 
حال تکلیف کسانی که نمایش این فیلم را از مصادیق اشاعه فحشا و ارتکاب منکرات می‌دانند چیست؟ امام می‌فرمایند: «ابتدا باید به مسئولان امر رجوع کرد». طبیعی است نزد مسئولان امر که جواز نمایش را صادر کرده‌اند ادلّه معترضین مسموع نیست و آنان با مبانی خودشان، این فیلم را جزء منکرات به شمار نمی‌آورند و لذا به سخنان آمرین به معروف احتمالی توجهی نمی‌کنند، حال تکلیف چیست؟ امام می‌فرمایند: «وظیفه معترضین آن است که از منکر جلوگیری کنند». اگر به فتاوی امام رجوع کنیم مراحل ردع و منع و نهی‌ازمنکر، سه‌گانه است؛ یعنی اعراض قلبی، اعتراض لسانی و تعرّض یدی. حال اگر ناهیان از منکر مرحله اول را به جا آوردند و قلبا انزجار خود را ابراز کردند و ثمری نبخشید چه باید بکنند؟ طبیعتا نوبت به مرحله بعد می‌رسد و آن اعتراض لسانی است. در این مرحله می‌توانند از ابزارهای رسانه‌ای استفاده کنند و با نوشتن مقالات، براهین خود را اقامه نمایند. حتی می‌توانند از مراجع رسمی درخواست تجمع و راهپیمایی کرده و مثلا در مقابل سینما میتینگی رسمی برگزار کنند و صدای اعتراض خود را به مردم برسانند. اما اگر این نوع فعالیت‌ها، منجر به ثمره‌ای نشد چه باید کرد؟ اگر زمان طاغوت بود، بنا به فتوای امام این امکان وجود داشت که از مجتهدی جامع‌الشرایط، اذن تعرّض یدی به چنین منکری را گرفت اما در دولت اسلامی این کار به منزله خروج بر فقیه حاکم است. لذا تنها وظیفه‌ای که برای معترضین باقی می‌ماند تلاش برای جلب اکثریت آرای مردم و به دست‌گیری مجاری رسمی حکومتی (مانند پارلمان و منصب ریاست‌جمهوری و هیئت دولت) و تغییر پرسنل و سیاست‌هاست. 
2- تصور سنتی بر آن است که اگر از رئیس حکومت، فعلی صادر شد که منجر به انکار ضروری دین بود و یا وی را از عدالت ساقط کرد، مشروعیت چنین حکومتی از بین می‌رود. اما در دنیای جدید که حکومت اساسا به واسطه عقد منعقد می‌گردد، هنگامی رژیمی فاقد مشروعیت می‌شود که به «جهت قراردادی» که با مردم بسته است وفادار نباشد. 
ما در عقود شرعی خودمان هم این قاعده را آموخته‌ایم که متعاقدین نمی‌توانند شرطی خلاف روح عقد را در ضمن معامله خود بگنجانند و چنین شرطی مفسد و مبطل عقد است. مثلا زنی که به نکاح مردی در می‌آید نمی‌تواند عدم استمتاع را جزء شروط عقد بگنجاند. 
یکی از شروطی که تأسیس این نظام موکول به آن است شرط جمهوریت است، به این معنی که اگر گروهی از مردم بعضی رفتارهای حکومت را خلاف مصالح ملی و یا خلاف شرع تشخیص دادند بتوانند بدون توسل به خشونت و تعرّض فیزیکی، از طریق جلب آرای اکثریت و با توسل به مکانیسم انتخابات زمامداران را تغییر دهند و سیاست‌ها را اصلاح کنند. حال اگر حکومت با توسل به ابزارهایی سد باب جمهوریت شود، این حق برای مردم محفوظ است که از این منکر عظیم جلوگیری کنند.

 

 

حسين‌الله‌كرم‌در گفت‌و‌گو با « اعتماد» ماجراي بنرجنجالي عليه حضور زنان در استاديوم ‌را توضيح‌مي‌دهد

اصل‌حضور زنان در ورزشگاه‌را پذيرفته‌ايم

 

آتش‌به اختيار در نظام  هرگز ‌جنبه عملياتي نمي‌گيرد

   قوه‌قضاييه پاسخ شكايت‌ما را خواهد داد

مهشيد ستوده

«آتش به اختيار عليه مسوولانيم، نه زنان» اين توضيح حسين‌الله‌كرم، دبيركل انصار حزب‌الله است در مورد بيانيه‌اي كه روز گذشته از سوي شوراي هماهنگي انصار حزب‌الله منتشر شده است. در روزهايي كه انصار حزب‌الله در حال جمع‌آوري نزديك به ٤٠ هزار امضا يعني همان ميزان رايي كه حسين ‌الله‌كرم در انتخابات شوراي شهر پايتخت آورده هستند بسياري در فكر بند آخر نامه آنها خطاب به رييس قوه قضاييه هستند. آنجايي كه خطاب به رييس قوه قضاييه اعلام كرده بودند اگر اقدام عملي در راستاي جلوگيري از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نشود خودشان«آتش به اختيار» اقدام خواهند كرد. او اما در گفت‌وگويي كه با «اعتماد» دارد، تاكيد مي‌كند كه اين آتش به اختيار جنبه عملياتي نخواهد داشت. نه حالا بلكه هيچ زمان ديگري در جمهوري اسلامي افسران جنگ نرم به دنبال آتش به اختيار نبودند و نيستند. مي‌گويد به حكمي كه قوه قضاييه در مورد شكايت‌شان از وزارت ورزش و جوانان صادر مي‌كند گردن مي‌نهند و نمي‌خواهند اقدام عملياتي خشني داشته باشند. نگاه حسين‌الله‌كرم دبيركل انصار حزب‌الله آن نگاهي نيست كه انتظارش مي‌رود. بارها در طول مذاكره تاكيد مي‌كند كه «اصل حضور زنان در ورزشگاه‌ها را پذيرفته‌اند». مي‌گويد تنها نگراني‌اش حواشي هيجانات تماشاگران مرد است كه ممكن است زنان را سرخورده كند. متن گفت‌وگوي «اعتماد» با حسين ‌الله‌كرم در ارتباط با اقدامات انصار حزب‌الله براي جلوگيري از حضور زنان در ورزشگاه‌ها را در ادامه مي‌خوانيد:

 

‌ سوال اول من در ارتباط با بيانيه و نامه سرگشاده‌اي است كه در اعتراض به حضور زنان به عنوان تماشاچي مسابقات واليبال داشته‌ايد. براي اين بيانيه روز جمعه در حاشيه نماز جمعه، امضا جمع‌آوري شد. مي‌توانم بدانم كه دقيقا چند امضا براي آن جمع‌آوري كرده‌ايد؟

تاكنون حداقل ده‌ها امضا جمع كرده‌ايم و در حال جمع‌آوري امضاهاي ديگري هم هستيم. به نظرم مي‌آيد كه حداقل همان ٤٠ هزار رايي كه در انتخابات شوراي شهر تهران آوردم اين بيانيه را امضا خواهند كرد. به دنبال جمع‌آوري همان ٤٠ هزار امضا هستيم و تا آن زمان جمع‌آوري امضاها را ادامه خواهيم داد.

‌ دوست دارم بدانم كه دغدغه و نگراني اصلي شما چيست؟ تصور مي‌كنيد كه حضور زنان به عنوان تماشاچي مسابقات واليبال يا هر مسابقه ديگري چه مشكلاتي را ايجاد مي‌كند كه براي جلوگيري از آن به دنبال جمع‌آوري امضا هستيد؟

من داستاني را براي شما نقل مي‌كنم. فردي را ديدند كه شبانه در حال بريدن قفلي بود. از او پرسيدند كه چه‌كار مي‌كني؟ گفت: دارم تار مي‌زنم. پرسيدند پس صدايش كو؟ گفت فردا صدايش در مي‌آيد. مباحث اجتماعي و دغدغه‌هايي از اين دست مساله‌اي نسيت كه در همان لحظه بتوان آن را مشاهده كرد. بحث عفت عمومي و عفاف جامعه مسائلي نيستند كه در يك لحظه تخريب و در يك لحظه آباد شوند. اينها در اثر اعمال ما ممكن است كاهش يا افزايش پيدا كند. در جامعه‌اي كه خانواده به عنوان پايه و اساس حركت اصلي نظام اسلامي قرار دارد، عفاف اجتماعي گوهري است كه بايد مورد حفاظت قرار بگيرد تا در راستاي آن، خانواده هم مورد حفاظت قرار بگيرد و در رده‌هاي بعدي اين مساله به نظام اسلامي هم خواهد رسيد.

‌ تا سال ٩٣ زنان اين اجازه را داشتند كه براي تماشاي مسابقاتي مثل واليبال در ورزشگاه‌ها حضور پيدا كنند. در آن زمان چنين اعتراضاتي داشتيد يا اينكه اصلا به دنبال اقدام عملي بوديد؟

در مورد مسائل شرعي گاهي در اصل حضور، مشكل و فسادي نهفته است و گاهي از مواقع در حاشيه آن ممكن است مسائلي رخ بدهد. كنسرت را براي شما مثال مي‌زنم. كنسرت اساسا مساله‌اي نيست كه با آن مخالفتي صورت بگيرد. خصوصا وقتي كنسرتي باشد كه وزارت ارشاد براي آن مجوز صادر كرده باشد. اما مسائلي كه در حواشي آن به وجود مي‌آيد يا مفاسدي كه مي‌تواند در اصل كنسرت شكل بگيرد مي‌تواند مورد توجه باشد. اساسا حضور زنان در ورزشگاه‌ها مساله اصلي نيست. مساله اصلي جهت و مفاسد مربوط به آن است كه اين بايد مورد توجه قرار بگيرد. حتما قبلا نيروي انتظامي اعلام مي‌كرد كه ما قادر به مهار مفاسد و حواشي و جهت‌گيري‌هاي غير اخلاقي كه ممكن است در اثر هيجانات مسابقه به وجود بيايد، هستيم. اين مساله تا سال ٩٣ مهار مي‌شد و به مساله سياسي تبديل نشده بود. وقتي سياسي شد به نحوي از آن مهار عبور كرد و ما شاهد اين بوديم كه حاشيه بر متن غلبه كرد. متن، عبارت بود از حضور زنان در ورزشگاه‌ها، اما حواشي آن‌كه مي‌تواند مفاسد ناشي از هيجانات را به وجود بياورد مورد توجه است. به نظر بنده ناجا نتوانسته اين هيجانات را مهار كند و بنابراين بايد به قوانين، كه خودشان در دستور كار قرار دارد پايبند باشند. وزارت كشور به نيروي انتظامي دستور داد و حضور زنان را در ورزشگاه‌ها ممنوع اعلام كرد و همچنين آيات عظام مثل مكارم شيرازي و جعفر سبحاني اعلام كردند كه ورود زنان به ورزشگاه‌ها جايز نيست. موضوع البته در زماني است كه مردان در حال مسابقه دادن هستند. اين همان مساله هيجانات منفي ناشي از شكست يا درگيري‌هاي ميان تماشاچيان است كه مساله ايجاد مي‌كند. در مسابقات مردان كه تماشاچي‌ها همگي مرد هستند هم كار به درگيري و زد و خورد كشيده مي‌شود. اين عفت و عفاف اجتماعي زنان است كه در چنين شرايطي مورد حمله قرار مي‌گيرد و بر همين اساس ما بعد از سال ٩٣ به اين مسائل بازگشت دوباره‌اي كرديم تا مشكلات ناشي از هيجانات شكست‌ها كه در عفاف و حجاب تاثيرگذار است را مورد توجه قرار دهيم.

‌ در نامه سرگشاده‌تان خطاب به قوه‌قضاييه، دقيقا چه درخواستي داريد؟ مي‌خواهيد كه حكمي عليه حضور زنان در ورزشگاه‌ها صادر شود؟ دقيقا خواسته‌تان چيست؟

دو موضوع است. يكي نامه سرگشاده‌اي است كه به آقاي سلطاني‌فر، وزير ورزش و جوانان نوشتيم و در آن سه نكته را متذكر شديم و گفتيم كه بنا به سه دليل شما نبايد ورود زنان به ورزشگاه را عادي مي‌كرديد. اينكه مي‌گويم عادي مي‌كرديد هم به اين دليل است كه زمينه‌ها و سوابقي دارد. يكي دستور مقام معظم رهبري در گزارش فرمانده نيروي انتظامي در دولت اصلاحات بود كه ورود زنان به ورزشگاه ممنوع و خلاف اعلام شده بود. مساله دوم بر اساس همان دستور وزارت كشور به نيروي انتظامي بود كه ورود زنان مجاز شمرده نشده بود و بحث سوم نظر صريح آيات عظام بود كه به آقاي سلطاني‌فر متذكر شديم كه در گذشته تنها ٦٠ نفر از خانواده‌هاي ورزشكاران يا زنان واليباليست‌ها براي استفاده از تكنيك‌ها مي‌توانستند حضور پيدا كنند، اين حالا به ٥٠٠ نفر افزايش پيدا كرده است. اصل كشاندن زنان به مسابقه واليبال مردان، طبق دلايلي كه ما آورديم نبايد صورت بگيرد. اين نامه سرگشاده ما خطاب به وزير ورزش بود كه جنبه امر به معروف و نهي از منكر داشت. اما در قوه قضاييه ما شكايت كرديم. به قوه قضاييه اعلام كرديم كه مسوولان اجازه چنين كاري را نداشتند. ما امر به معروف كرديم و آنها هم نهي از منكر شدند و حالا قوه قضاييه بيايد و قضاوت كند و حكم بدهد. ما به آن حكم گردن مي‌نهيم.

‌ در نامه‌تان اشاره كرده‌ايد كه اگر قوه قضاييه اقدام عملي نكند خودتان دست به كار مي‌شويد و با استفاده از لفظ آتش به اختيار رهبري وارد ميدان مي‌شويد. دقيقا تعبير شما از لفظ آتش به اختيار رهبري چيست؟

گرچه لفظ آتش به اختيار يك راهبرد نظامي است اما يك استراتژي است كه مي‌تواند مباني و راهبردهاي موضوع را در مسائل سياسي، اقتصادي و اجتماعي مورد توجه قرار بدهد. به نظر بنده آتش به اختيار همان اختياري است كه به نيروهاي رده‌هاي پايين و معمولي داده مي‌شود.

چرا كه ممكن است فرماندهي دچار خلل شود، يا آنكه فرماندهي به تصرف نيروهاي مقابل دربيايد يا بر اثر دلايلي ارتباط قطع شود و موجب خلل در ميان مركز تصميم‌گيري و مجاهدان شود. در اين صورت كه مجريان، اداره و رهبري و هدايت نمي‌شوند چاره‌اي به جز آتش به اختيار ندارند و آن چيزي كه در حفظ خودشان و محيط‌شان لازم است، بايد به كار گيرند. اين وضعيت ممكن است كه در مراكز تصميم‌گيري به وجود بيايد. شما نگاه كنيد در مسائل فرهنگي وقتي جامعه‌اي تحت جنگ نرم قرار دارد و هدف جنگ نرم هم اين است كه تصميم‌گيري مسوولان از عناصر اصلي به عوامل فرعي تبديل شود، در اين وضعيت نيروها و افراد كه در اجتماع در حال زندگي و به تعبير مقام معظم رهبري افسران جنگ نرم هستند آتش به اختيار خواهند بود كه وارد عمل شوند. اما آنچه كه ما در اين موضوع مطرح كرديم اين است كه در مساله واليبال و حضور زنان بايد توجه داشته باشيم كه دستگاه‌هاي تصميم‌گيري دچار خلل نشوند. زماني وجود دارد كه براي اينكه تيم ملي ايران به مسابقات جهاني برود و آنها را ميزباني كند، بر اساس قوانين بين‌المللي بايد از حضور زنان استقبال كنيم. ما اين را پذيرفتيم كه زنان مي‌توانند وارد اين مكان‌ها شوند و اشكالي براي‌شان نيست. اما وضعيت ورزشگاه‌ها و هيجانات اجازه اين كار را نمي‌دهد. علاوه بر اينكه ما در اين مسائل داراي تحفظ‌هايي هستيم، در عمل هم بايد اين وضعيت را حراست كنيم. مثلا نيروي انتظامي مي‌گويد كه قادر به مهار ٦٠ نفر به شكل لازم است اما بر اين وضعيت زماني كه تعداد به ٥٠٠ نفر مي‌رسد شرايط ديگري حاكم است و وقتي ما اين شرايط را مي‌بينيم مخالفت مي‌كنيم. به دنبال اين هستيم كه نكند روال تصميم‌گيري دچار خلل شده؟ و در اين وضعيت است كه آتش به اختيار، عملياتي خواهد شد.

‌ با توجه به توضيحاتي كه داديد آيا ممكن است در صورت آنكه قوه قضاييه حكم مورد نظر شما را ندهد همراه با آن افرادي كه اين نامه را امضا مي‌كنند اقدام عملياتي كنيد؟

اين بستگي به خلل ايجاد شده در مركز تصميم‌گيري دارد. گاهي اوقات ممكن است كه با برگزاري يك نشست متوجه شويم كه اين خلل ايجاد نشده است و امكان مهار وجود دارد. گاهي اوقات كه الان هم در همان شرايط به سر مي‌بريم متوجه مي‌شويم كه از ٦٠ نفري كه در دوره گذشته با وزارت ورزش براي حضورشان به توافق رسيديم به صورت ناگهاني در دوره بعد به دو هزار نفر برسد و اين روند همين طور ادامه پيدا كند، در حالي كه حواشي و مفاسد ناشي از آن را نمي‌توانيم مهار كنيم. در اين صورت هست كه ما آتش به اختيار را به شكل بند ميم وصيت نامه حضرت امام درخواهيم آورد. ما مي‌دانيم كه قوه قضاييه حتما رسيدگي مي‌كند و پاسخ ما را خواهد داد. زماني كه شما فكر مي‌كنيد آتش به اختيار عملياتي خواهد شد حتما موقعي است كه قوه قضاييه، نيروي انتظامي و مسوولان محترم ورزش و جوانان به ما پاسخ‌هايي بدهند كه فكر كنيم در ستادهاي تصميم‌گيري خللي وجود دارد. قطعا در آن زمان ما آتش اختيار را اجرا مي‌كنيم اما من فكر نمي‌كنم كه با وجود اين دستگاه‌هايي كه اشاره كردم ما به چنين وضعيتي برسيم. اما آتش به اختيار قطعا زماني رخ خواهد داد كه خلل در دستگاه‌هاي تصميم‌گيري مشهود باشد و همه متوجه آن باشند.

‌ با ساير گروه‌هاي سياسي و مذهبي در اين مورد رايزني داشته‌ايد؟ در دو روز گذشته حتي رسانه‌هاي اصولگرا هم چنين بيانيه‌اي را تكذيب مي‌كردند و اين نشان مي‌دهد كه آنها بي‌خبر بودند.

به نظر من اين يك كار سياسي نيست و يك موضوع اجتماعي و عمومي است و بر همين اساس هم آتش به اختيار به گروه‌هاي سياسي داده نشده است و گروه‌هاي سياسي مثل همان ستادهاي تصميم‌گيري هستند و آتش به اختيار در اختيار افسران جنگ نرم است كه در سطوح پايين جامعه هستند. بنابراين با گروه‌هاي سياسي مشورتي نكرديم اما ممكن است اين مشورت در آينده صورت بگيرد.

‌ زنان ما نيمي از جامعه را تشكيل مي‌دهند كه ممكن است بخشي از آنها به هر شكلي خواهان تماشاي بازي‌ها و مسابقات باشند، فكر نمي‌كنيد محدوديت زنان به دليل ناتواني ناجا در مهار هيجانات مردان يا به خاطر ساير دغدغه‌ها آنها را سرخورده مي‌كند؟

من برعكس فكر مي‌كنم. زنان وقتي سرخورده مي‌شوند كه شاهد اختلاط زن و مرد باشند كه مورد نظر اسلام هم نيست و همچنين مورد تهاجم و خشونت‌هايي قرار بگيرند كه ناشي از هيجانات منفي يك بازي است. من فكر مي‌كنم اين وضعيت هيجاني مثبت و منفي مي‌تواند سبب سرخوردگي شود. اين سرخوردگي به هيچ‌وجه قابل جبران هم نيست چراكه زنان در اين وضعيت آسيب‌پذير خواهند بود و زماني‌كه جامعه به اين آسيب‌پذيري بي‌توجه باشد حتما زنان آسيب‌پذيرتر خواهند شد. تا اينكه به آنها بگوييم: «ما معذرت مي‌خواهيم كه نمي‌توانيم فرهنگ، قانون و اخلاق را در فضاي ورزشگاه‌هاي‌مان ايجاد كنيم و شما بتوانيد از مسابقه لذت ببريد، تشويق و حمايت كنيد و در پيروزي‌ها سهيم باشيد.»

‌ من هنوز در يك مورد ابهام دارم. شما اشاره كرديد كه نگراني اصلي‌تان عدم توانايي ناجا در كنترل هيجانات است. مي‌توانيم نتيجه بگيريم كه شما با حضور زنان در ورزشگاه‌ها در صورت مهار هيجانات توسط ناجا، موافق هستيد؟

اصل حضور زنان در ورزشگاه مردان در صورتي كه عفاف جامعه حفظ شود مانعي ندارد. اين هم حرف من نيست. حرف آيات عظامي همچون مكارم شيرازي و جعفر سبحاني است. آنها مي‌گويند ورود زنان به ورزشگاه‌ها جايز نيست به دليل اينكه در زمان بازي مردان، عفت و عفاف زنان مورد اشكال واقع مي‌شود. اين نشان مي‌دهد كه علما و مراجع و اساسا اسلام با حضور زنان در عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي مخالفتي ندارد. ما با مفاسد و هيجانات منفي و مثبت ناشي از پيروزي و شكست است كه مخالف هستيم كه ممكن است زنان را مورد آسيب قرار دهد. اما اينكه گفتم اين مساله سياسي شده است به اين دليل است كه واقعا برخي به دنبال اين هستند كه بگويند اسلام با حضور زنان مخالف است. حرف غلطي است. جريان غربگراي ما تصور مي‌كند اسلام با حضور زنان مخالف است. اين نمايشي است كه آنها مي‌دهند. اين است كه مي‌گويم حاشيه بر متن غلبه كرده است. اين سياسي كردن كار بود. آنها مي‌خواهند بگويند دانشجويان و اساتيد حزب‌الله به دنبال اين هستند كه آتش به اختيار را عليه زنان براي جلوگيري از ورود آنها به ورزشگاه‌ها به كار ببرند. خير اينگونه نيست. ما آتش به اختيار عليه مسوولاني هستيم كه قادر نيستند تصميم درست بگيرند و قادر نيستند وضعيت را طوري آرايش بدهند كه اين اتفاق نيفتد.

‌ بازهم مي‌خواهم بدانم براي زناني كه تماشاي مسابقات را دوست دارند و در شرايطي هستند كه به دليل اين هيجانات نمي‌توانند در ورزشگاه‌ها حضور پيدا كنند راه‌حلي داريد؟ فكر نمي‌كنيد بهتر باشد كمي بر روي مردان جامعه كار فرهنگي كرد كه تا اين هيجانات را كنترل كنند و زنان بتوانند در ورزشگاه‌ها حضور پيدا كنند؟

عواملي مختلف وجود دارد كه به نظر من مهم‌ترين عنصر، هيجانات ناشي از مسابقات است؛ كه اين هيجانات را نمي‌شود كنترل كرد. گرچه اخلاق و قانونمداري در جامعه ما مورد توجه است و همه سعي مي‌كنند آن را اجرا كنند اما در مسابقات اينگونه نخواهد بود. خيلي از زناني هم كه مي‌آيند و حضور پيدا مي‌كنند به دليل سياست زدگي در ورزش است. زماني كه به بانوان جامعه ما تلقين شود كه ورودشان به ورزشگاه‌ها آزاد نيست، تحريك مي‌شوند. در حالي كه مخالفتي با حضور زنان وجود ندارد. آنچه كه مشكل است حواشي است. حاشيه است كه مي‌تواند عفت و عفاف جامعه را لگدمال كند. در اين وضعيت است كه علما به ميدان مي‌آيند و حرف‌هاي‌شان را مي‌زنند، البته جمعيت‌ها هم مهم هستند.

‌ شما فكر مي‌كنيد تنها راه‌حل پيش رو اين است كه مسوولان را مخاطب قرار دهيد. در اين زمينه جلسه‌اي با ناجا داشتيد كه ببينيد ضعف مهار و كنترل هيجانات دقيقا از كجاست؟

ما جلساتي با ناجا داشتيم و من معتقدم نيروي انتظامي به بهترين وجه عمل كرده اما هيجانات ذاتا كاذب و سياسي كه در ورزشگاه‌ها سلطه پيدا كرده مشكل ما است. مساله مورد توجه من سياسي شدن ورزش است. از سال ٩٣ به بعد ما كاملا در جهت سياست‌زدگي در موضوع زنان حركت كرديم كه برخي خودشان را متولي ايجاد آزادي براي زنان مي‌بينند و مي‌گويند بايد به سمت تصرف ورزشگاه‌ها حركت كرد. اينها مورد قبول نيست و كذب محض است. آنچه كه در انقلاب ما رخ داد حضور همه‌جانبه زنان در همه عرصه‌ها است. اين نشان‌دهنده انديشه‌ورز بودن زنان ما است. اما آنچه در مسابقات امروز به آن دامن زده مي‌شود، كار سياسي است. كار سياسي است كه بگويند جريان غرب موافق حضور زنان و اسلام مخالف حضور زنان است. ما مخالف صد در صد اين موضوع هستيم و مي‌گوييم زنان در همه عرصه‌ها مي‌توانند حضور پيدا كنند منتها بايد شرايط را فراهم كرد.

‌ از زماني كه براي مقابله با اين موضوع اعلام آمادگي كرديد بسياري بر اين تصور هستند كه انصار حزب‌الله به دنبال اقدام خشن است. آيا امكان اقدام خشن وجود دارد؟

مگر اقدام خشن تا به حال سابقه داشته است. در همان سال ٨٨ همين طرفداران حضور زنان به خيابان‌ها آمدند و بانك‌ها را آتش زدند در حالي كه خودشان معتقد به خشونت بودند. اينها در سال ٧٨ هم همين كار را كردند. سه روز تهران را به تصرف خودشان درآوردند. اينها تا زماني قانونمدار هستند كه قانون براي خودشان اجرايي شود. اينها دنبال اين هستند كه فضاي موجود ميان زنان را ملتهب كنند تا خواسته‌هاي خودشان را برداشت كنند. اما اساس هرگونه فعاليت افسران جوان بستگي به چيزي دارد كه در مركز تصميم‌گيري رقم مي‌خورد. اگر در آنجا خللي باشد آنها آتش به اختيارند و اين آتش به اختيار زماني موفق است كه بتوانند آن ستاد را درست كنند. ستاد ممكن است به تصرف دشمن درآمده باشد. افرادي در آنجا نفوذي باشند و عوامل اصلي را كنار بزنند. ما بايد آنجا را حل كنيم. اصلا من فكر نمي‌كنم آتش به اختيار در جمهوري اسلامي يك روزي به صورت عملياتي اجرايي شود. حتي امكانپذير نيست. چرا كه قوه قضاييه ما مي‌تواند به اين مسائل رسيدگي كند و گروه‌بندي‌هاي موجود در جامعه ما مي‌توانند از عملياتي شدن آن جلوگيري كنند اما زماني بازي برهم مي‌خورد كه يكي بخواهد حاشيه را بر متن غالب كند و پوستين وارونه‌اي را بر تن اسلام كند و اين وضعيت مسلما جريان آتش به اختيار را متوجه مي‌كند كه ستاد فرماندهي مي‌خواهد جامعه را طور ديگري جلو ببرد. بازهم در اين شرايط آتش به اختيار به سمت كساني مي‌رود كه اين وضعيت را به وجود آورده‌اند و حتما اين افراد زنان نيستند و عناصر و عوامل مردمي اجتماع نيستند.

 

 

واکنش کاربران به جمع آوری امضا برای منع حضور زنان در ورزشگاه آزادی جهت دیدار بازی‌های والیبال
آقای الله کرم! این آتش به اختیاری نیست!
----------------------------------------
آفتاب‌یزد- گروه‌شبکه: بعد از حضور تعداد زیادی از زنان در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی‌های تیم والیبال که البته آن‌هم به‌صورت گزینشی بود، شاهد تصویری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بودیم که نشان از جمع‌آوری امضا در نماز جمعه برای جلوگیری از ورود بانوان به ورزشگاه و شکایت از وزارت ورزش در رابطه با حضور برخی از بانوان در مسابقات والیبال داشت. گویا عده‌ای تاب حضور نیمی از جمعیت جامعه را نداشته و با این ادعا که زنان حاضر در ورزشگاه حرکاتی مغایر با آنچه شئونات خوانده می‌شود را انجام داده‌اند، دست به جمع‌آوری امضا برای منع ورود آنها به ورزشگاه زده‌اند. در این بنر بزرگ نوشته شده بود: «با سلام و امید قبولی طاعات وعبادات ما امضاکنندگان، شکایت از وزارت ورزش و جوانان در اجازه غیرشرعی ورود بانوان به مسابقات والیبال اخیر مردان را داریم. لطفا دستور رسیدگی بدهید والا مجبوریم بر اساس بند (م) وصیتنامه امام راحل و امر آتش به اختیار امام خامنه‌ای جلوگیری کنیم» ذیل این بنر هم امضای دانشجویان حزب‌الله دیده می‌شد. جالب‌ اینجاست که در ابتدا رسانه‌های دلواپس، این بنر و جمع‌آوری امضا از سوی حزب‌الله را دروغ و جعلی خواندند و آن را با هدف تخریب دانشجویان انقلابی، همچنین تخریب فرمان «آتش به اختیار» عنوان کردند. این در حالی است که تصویر دیگری از این اقدام منتشر شده که نه تنها نشان از واقعی بودن آن دارد، بلکه فردی چون حسین الله‌کرم، از سران انصار حزب‌الله را هم در حال امضا کردن نشان می‌دهد.
**آتش به اختیار عمل می‌کنیم
حال در این راستا حسین ‌الله‌کرم، رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله که در انتخابات شورای شهر نفر پنجاه‌و‌پنجم شد، در صفحه اینستاگرام خود بیانیه شوراى هماهنگى حزب‌الله درباره ریشه‌هاى دانشجویان حزب‌الله نمازجمعه را منتشر کرد که متن آن به این شرح است:
«آنگاه که دانشگاه‌ها پس از پیروزى انقلاب، به کانون اصلى اپوزیسیون و محلى براى جذب و یارگیرى تشکیلاتى چریک‌هاى فدایى و منافقین تبدیل شد، دانشجویان حزب‌الله نمازجمعه، به‌وجود آمد.
١-دانشجویان حزب‌الله امر تخلیه ستادهاى جنگى گروهک‌ها را در دانشگاه‌ها دنبال کردند، آنها از اواخر فروردین ١٣۵٩ در پاکسازى گروهک‌ها به‌دلیل کشف رابطه آنان با ضدانقلاب، طى سه روز شرکت کردند که در نتیجه تعدادى از آنان مجروح نیز شدند.
**٢-دانشجویان حزب‌الله بار دیگر از اواسط سال ١٣٧۴ در برابر اساتید غربگرایى قرارگرفتند که از سوى بخشى از دولت وقت حمایت مى‌شدند.
٣-این وضعیت اساتید غربگرا را در سال ١٣٧۶ به سطح تئورى‌پرداز دولت موسوم به دوّم خرداد ارتقا داد. برهمین اساس اتحادیه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حزب‌الله تشکیل شد و دبیرکل آن از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران، جانباز ٧٠درصد آقاى حسن سماواتى انتخاب شد، مناظره جانباز ٧٠درصد آقاى دکتر تورانى از فارغ‌التحصیلان اتحادیه دانشجویان حزب‌الله و آقاى تاج‌زاده، معاون سیاسى وزارت کشور در آن سال‌ها در شبکه سه سیما پرده از چهره تزویر و سرکوب جریان موسوم به دوّم خرداد در دانشگاه‌ها برداشت.
۴- آخرین کار دانشجویان حزب‌الله اعتراض سال گذشته درباره حذف درس رهبر کوچک (ماجراى چگونگى شهادت حسین فهمیده) از کلاس ششم دبستان بود که سازمان پژوهش آموزش و پرورش با پذیرش اشتباه، قول جبران و بازگرداندن این درس را داد. اما متاسفانه آن را در حذف مطالب شهید نواب صفوى در مقطع متوسطه تکرار کرد، بر همین اساس جبران انحراف‌هاى آموزشى که براساس سند٢٠٣٠یونسکو صورت گرفته در دستورکار اتحادیه قرار دارد. اساس عملکرد اتحادیه بر اجراى بند «م» وصیتنامه امام راحل قراردارد.
۵- اینک دانشجویان حزب‌الله نمازجمعه تهران، مانند اوّل انقلاب شکل گرفته است تا امر آتش به اختیار امام خامنه‌اى را به سان بند میم وصیتنامه به اجرا درآورند. آنها متشکل از دانشجویانى‌اند که در نمازجمعه تهران شرکت مى‌کنند، اکنون دبیرکل آنان از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر است و جلسات هفتگى شوراى مرکزى آن هر چهارشنبه عصر در مسجد ارک برگزار می‌شود.
۶- این تشکل شکایت از وزارت ورزش و جوانان دارد که صدها تماشاگر دختر و زن را به‌طور غیرقانونى و غیرشرعى به مسابقات اخیر والیبال مردان کشانده است
**واکنش کاربران
از سوی دیگر این مسئله با واکنش‌هایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است که در زیر بخشی از آن را می‌خوانید.
یکی از کاربران توئیت کرده است: «آقای الله‌کرم! آیا آقا در دیدارهای اخیر کلمه‌ای در مورد استادیوم رفتن/ نرفتن زنان فرمودند؟ دغدغه‌شان موارد دیگر نبود؟ برای دغدغه‌های دیگر چه کردید؟»
کاربر دیگری عنوان داشته است: «فرمان آتش به اختیار مجوزی در دست فرماندهان جنگ نرم بود نه شما
فردی نیز گفته است: «دانشجویان جوان شما، چند ترمه تموم می‌کنن دانشگاه رو
یکی دیگر از کاربران گفت: «الله‌کرم‌ها آتش به اختیار نیستند

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی   1396/3/28 12:58:19

منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد، تاکید کرد که زنان تا همین ۳ سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند و با بیان این‌که نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است، گفت: بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است.
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد، تاکید کرد که زنان تا همین ۳ سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند و با بیان این‌که نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است، گفت: بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است.
به گزارش قانون به نقل از ایلنا،طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با اشاره به انتشار بیانیه شورای مرکزی حزب‌الله و جمع‌‌آوری امضای دانشجویان حزب‌اللهی برای جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ها اعلام کرد: باتوجه به این‌که مجلس هم‌اکنون در تعطیلات به‌سر می‌برد و نمایندگان برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه به شهرستان‌ها رفته‌اند، کمیسیون فرهنگی در این رابطه موضع‌گیری یا تصمیم‌گیری خاصی انجام نداده است.
هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد
او با این حال، با تاکید بر این‌که از ابتدا در جریان مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها بوده است، گفت: جلسات متعددی به‌عنوان نایب رییس فراکسیون زنان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با وزارت ورزش و جوانان برگزار کردیم و این درحالی است که هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد.
نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استناد مخالفان ورود زنان به ورزشگاه به وصیت‌نامه حضرت امام خمینی (ره) اعلام کرد: کسانی که این بیانیه را امضاء کرده‌اند، در واقع گروهی از مردم هستند که با ورود زنان به ورزشگاه‌ها مخالف هستند و برای تایید ادعایشان به وصیت‌نامه حضرت امام استناد کرده‌اند. حال آن‌که بسیاری از شهروندان نیز با این مسئله موافق بوده و طبیعتاً می‌توانند به‌نوعی دیگر به وصیت‌نامه حضرت امام (ره) استناد کنند.
زنان تا همین ۳ سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این حال آن‌چه اهمیت دارد این است که در کاری که به‌طور مشترک با وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌های ذی‌صلاح انجام شد، تمامی موارد قانونی در این رابطه را درنظرگرفتیم و آن‌چه حائز اهمیت است، این است که زنان تا همین ۳ سال قبل بدون هیچ مشکلی وارد سالن‌های بستکبال و والیبال می‌شدند و هیچ منع قانونی هم وجود نداشت.
مشکلی برای ابراز نظرات مخالف وجود ندارد
او با بیان این‌که از ۳ سال قبل ورود زنان با مشکلاتی مواجه شده، یادآور شد: بر این اساس تلاش کردیم با نظر موافق مراجع ذی‌صلاح پیش ببریم و خوشبختانه این قدم‌های کوچک ابتدایی موفقیت‌آمیز بوده است.در این مورد که مردم نظرات مخالف خود را ابراز کنند، مشکلی وجود ندارد اما مراجع رسمی به هیچ عنوان مخالفتی با مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها نداشته است.
نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوالی درباره روال طی شده در راستای تحقق مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: معمولاً مراجع قانونی تلاش می‌کنند، ابتدا نظرات را هم از قطب‌های دولتی و غیردولتی و هم از نهادهای مذهبی دریافت کنند و پس از آن‌که مطمئن شدند که مشکلی نیست، اقدام می‌کنند و خوشبختانه در این مورد تمامی این مراحل طی شده و هیچ نهاد قانونی و مذهبی نبوده که نادیده گرفته شود و نظرات همه قطب‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است.
سیاوشی با بیان این‌که اقدام صورت‌گرفته نخستین گام بوده، خاطرنشان کرد: قطعاً باید در آینده بیش از این، به نظرات نهادهای سیاسی و مذهبی توجه کنیم.
او گفت: مسئله این است که هرکسی می‌تواند با استناد به بخشی از نظرات مقامات مسئول اهداف و انگیزه‌های خود را پیش ببرد و این رویکرد نه‌تنها در ایران، بلکه در تمامی کشورهای جهان مرسوم است.
تلاش برای ادامه روند ورود زنان به ورزشگاه‌ها
نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: این‌که گروهی از مردم تلاش می‌کنند، این مسئله را متوقف کنند، باتوجه به نظر مساعدی که نهادهای مختلف به این مسئله داشته و آن‌را حق زنانی می‌دانند که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، تلاش خواهیم کرد روند ورود زنان به ورزشگاه‌ها همچنان پیش برود؛ چرا که این مسئله نه منع قانونی دارد و نه منع شرعی!
درنظر گرفتن مسیرهای جداگانه برای ورود و خروج زنان در ورزشگاه‌ها
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم یادآور شد: وزارت ورزش به‌عنوان نهادی که بیشترین سهم را داشته و همچنین دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و تاثیرگذار تمام تلاش خود را انجام دادند که از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود و در این راستا، سعی کردیم تمام مسیرها، ویژه خانم‌ها باشد و درمورد مسائل جزئی‌تر نیز سعی شد امکانات محدودی که وجود دارد، برای خانم‌ها به‌صورت مجزا لحاظ شود و برخوردی میان زنان و مردان وجود نداشت که بخواهد منجر به بروز مشکلات شرعی شود و درحالی که در جامعه و کوچه و بازار به‌هرحال زنان و مردان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، در این مورد تلاش کردیم با درنظر گرفتن مسیرهای ورود و خروج جداگانه، مانع از بروز مشکلات احتمالی شویم.
بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است
سیاوشی تصریح کرد: همیشه در قبال مسائل مربوط به زنان مقاومت‌هایی انجام می‌شود و دیگران این حق را برای خود قطعی می‌دانند که این حق را از زنان سلب کنند و این درحالی است که بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است و بنابر هیچ قانونی نیز این حق از آن‌ها سلب نشده است.
نظارت بر نحوه حضور زنان در ورزشگاه‌ها
او در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا باتوجه به چند مورد اجرای این طرح، مشکل یا شکایتی ثبت شده، اعلام کرد: باتوجه به این‌که در نخستین مورد، در ورزشگاه حضور داشتم، از نزدیک شاهد بودم که هیچ مشکلی به‌وجود نیامد و در دفعات بعدی نیز با هماهنگی‌هایی که صورت گرفت، تعدادی از زنان خبرنگار در ورزشگاه حاضر شدند و از نزدیک در جریان امور قرار گرفتند و علاوه بر آن‌ها تعدادی از مسئولان مربوطه نیز در ورزشگاه حضور یافتند، و طی روزهای اخیر نظرات تمامی این افراد را دریافت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نخستین گام به‌خوبی طی شده است.
انتقاد موافقان و مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‌ها
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: جالب اینجا است که بیشترین انتقاد ازسوی طرفداران حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح شد که می‌گفتند این حضور نمایشی و گزینشی بوده و حال که این انتقادها به پایان رسیده، مخالفان این مسئله وارد عرصه شده‌اند که البته تمامی این انتقادها طبیعی است و باید هر دو طرف را مدیریت کنیم اما آن‌چه حائز اهمیت این است که هیچ اقدام غیرقانونی انجام نشده است.
او در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از به خطر افتادن امنیت جامعه یا زنان حاضر در ورزشگاه‌ها، چه تدابیری اندیشیده شده، گفت: آن‌چه ما شاهد بودیم، مسئله حفاظت و حراست دقیق مسئولان ورزشگاه بود و تعداد زیادی از ماموران حفاظت و حراست ورزشگاه با حضورد در بخش مربوط به زنان، تلاش کردند حداکثر امنیت تامین شود.
ابراز امیدواری نسبت به تداوم حضور امن زنان در ورزشگاه‌ها
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: امیدوارم این همکاری‌ها باتوجه به مخالفت‌خوانی‌هایی که صورت گرفته، به شکلی اساسی درنظر گرفته شود تا ان‌شاءالله حضور زنان در این اماکن در کمال امنیت ادامه پیدا کند.
ضربه به امنیت یک زن، امنیت جامعه را خدشه‌دار می‌کند
سیاوشی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد دستگاه‌های امنیتی کشور و دولت متولی این امر هستند و باید حداکثر امنیت را برای زنان تامین کنند. به هر حال تمامی این افراد حامی امنیت جامعه هستند و قطعاً اگر به امنیت یک زن ضربه وارد شود، امنیت جامعه نیز خدشه‌دار خواهد شد.