محل تبلیغ شما
به تعهدات‌تان عمل نکنید، عواقب آن را می‌بینید

تاریخ خبر: 1396/5/4

به تعهدات‌تان عمل نکنید، عواقب آن را می‌بینید

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

شليك در خليج فارس

ريچارد هاس؛تحليلگر مسائل سياست خارجي

كره شمالي به مجموعه‌اي از كلاهك‌هاي جنگي هسته‌اي و همچنين موشك‌هاي بالستيك كه توانايي انتقال سلاح تا هر نقطه از جهان را دارند، دست پيدا كرده است. بسياري از دولت‌ها در سطح بين‌المللي درگير كشف اين مساله هستند كه چگونه جلوي ظرفيت توسعه بيشتر تكنولوژي هسته‌اي كره شمالي را بگيرند يا سرعت اين توسعه و تحولات هسته‌اي در اين كشور را كاهش دهند. سوال اساسي كه اين دولت‌ها همزمان با اين تلاش‌ها دارند اين است كه اگر تمام اين ترفندها به شكست منتهي شود، جامعه جهاني بايد با كره شمالي چه بكند؟ يكي از مسائل مهمي كه بايد به آن توجه داشت يافتن پاسخي براي اين سوال است كه چگونه كره شمالي در توسعه برنامه موشكي و هسته‌اي خود تا اين اندازه موفق شد و اين موفقيت در حالي صورت گرفت كه به مدت چند دهه تلاش‌هاي بين‌المللي در اين خصوص صورت گرفته بود. شايد براي تاثيرگذاشتن بر ظرفيت هسته‌اي كره شمالي به شكل قاطعانه ديگر دير شده باشد اما براي آموختن از تجربه‌هاي آن دير نشده است. 10 درس مشخص وجود دارد:
1- دولتي كه به علوم پايه دسترسي پيدا كرده و همچنين توانايي ساخت و سازهاي مدرن را هم دارد و مصمم براي توسعه برنامه تسليحاتي هسته‌اي است به احتمال بسيار زياد موفق خواهد شد. در اين ميان بحث زمان مطرح است: يا اندكي ديرتر يا اندكي زودتر. به هرحال اطلاعات مربوطه را در اختيار دارد.
2- كمك‌هاي خارجي مي‌تواند محدود باشد اما اين محدوديت به معناي عدم وجود آنها نيست. وقتي پاي سود در ميان باشد بازار سياه وجود دارد و دولت‌هايي هستند كه با وجود تعهد بين‌المللي براي عدم اين كار اما دسترسي به چنين بازارهايي را تسهيل مي‌كنند.
3- همواره در حد و اندازه دستاوردهاي تحريم‌هاي اقتصادي محدوديت‌هايي وجود دارد. هرچند كه شايد تحريم‌ها هزينه توليد سلاح هسته‌اي را افزايش دهند اما تاريخ گواهي مي‌دهد كه اگر دولت‌ها ارزش بسياري براي اين تسليحات قايل باشند بي‌شك حاضر به پرداخت هزينه‌هاي بسيار زياد هم خواهند بود. همچنين مدارك مستدل بسياري وجود دارد كه احتمالا برخي از تحريم‌ها يا همه آنها اندك اندك ناپديد خواهند شد چرا كه دولت‌ها واقعيت برنامه هسته‌اي كشورها را مي‌پذيرند و ترجيح مي‌دهند كه تمركز خود را بر مسائل ديگر بگذارد. اين دقيقا همان چيزي است كه براي هندوستان رخ داد.
4- دولت‌ها همواره ترجيح مي‌دهند ملاحظه‌هاي جهاني كه در اين مورد مي‌تواند مخالفت با اشاعه هسته‌اي باشد را بر منافع استراتژيك فوري خود مقدم كنند. چين همواره مخالف اشاعه تسليحات اتمي بوده است اما نه به آن اندازه كه شبه جزيره كره را منفك شده نگاه دارد و مطمئن باشد كه كره شمالي يك كشور امن و باثبات در همسايگي‌اش باقي مي‌ماند. همين تمايل هرگونه فشار اقتصادي را كه چين بخواهد بر كره شمالي به دليل فعاليت‌هاي هسته‌اي‌اش وارد كند، محدود خواهد كرد. ايالات متحده مخالف اين بود كه پاكستان به تسليحات هسته‌اي دست پيدا كند اما در اين مسير بسيار كند عمل كرد و به نظر مي‌رسد كه تا حدودي هم خود را مديون حمايت‌هاي پاكستان در دهه هشتاد مي‌دانست. در آن زمان پاكستاني‌ها به مسير مبارزه با اتحاد جماهير شوروي سابق در افغانستان كمك بسياري كردند.
5- تسليحات اتمي سه ربع قرن پس از نخستين و آخرين باري كه مورد استفاده قرار گرفتند و همچنين ربع قرن پس از جنگ سرد، هنوز هم از نوعي نگاه ارزشي برخوردار هستند. اين مساله البته بيشتر بر پايه مسائل امنيتي است و نه پرستيژ. چند دهه قبل، اسراييل چنين محاسباتي در مورد تهديدهاي اعراب براي از بين بردن سرزمين يهودي انجام داد. درچندسال اخير، اوكراين، ليبي و عراق همگي تسليحات اتمي خود را يا داوطلبانه يا تحت فشار واگذار كردند. همزمان در اين سال‌ها روسيه به اوكراين حمله كرده، عراق مورد حمله امريكا قرار گرفته و امريكايي‌ها در كنار برخي از متحدان اروپايي خود حمله‌هايي به ليبي هم داشته‌اند. صدام حسين از عراق و معمر قذافي از ليبي بيرون رانده شده‌اند. كره شمالي از چنين سرنوشت‌هايي جان سالم به در برده و سومين نسل خاندان كيم با مشت‌هاي آهنين در حال حكومت‌داري است. البته كه شك و شبهه‌هايي وجود دارد مبني بر اينكه كيم جونگ اون از اين گذشته درس گرفته باشد.
6- معاهده منع تكثير تسليحات هسته‌اي مصوب 1970 كه تلاش‌هاي جهاني را براي مخالفت با توسعه تسليحات هسته‌اي جدا از 5 كشور دارنده آن آغاز كرده است از كارايي و كيفيت چنداني برخوردار نيست. پس آن يك توافقنامه داوطلبانه است و كشورها براي امضاي آن با هيچ گونه اجباري روبه‌رو نيستند. حتي مي‌توانند از اين معاهده خارج شوند و هيچ گونه جريمه‌اي هم بابت اين مساله در ميان نخواهد بود. ابزار بازرسي‌ها براي تاييد پايبندي كشورها به معاهده نيز در اختيار خود دولت‌هاي محلي هر كشور است و بنابراين اگر كشوري نخواهد، مي‌تواند كل يا بخش‌هايي از برنامه هسته‌اي خود را علني نكند.
7- تلاش‌هاي ديپلماتيك مانند ممنوعيت اخير بر تمام تسليحات اتمي كه توسط مجمع عمومي سازمان ملل به تصويب رسيده هيچ گونه تاثير اجرايي ندارد.
8- خلأ بسيار جدي در سيستم بين‌المللي وجود دارد. يك نُرم واضح و مشخص عليه توسعه برنامه هسته‌اي وجود دارد اما هيچ گونه معاهده‌اي وجود ندارد كه بگويد زماني كه كشوري به تسليحات اتمي دست پيدا مي‌كند، چه كارهايي قابل انجام است. گزينه‌هاي معمول ديپلماتيك مانند حملات پيشگيرانه و حملات ضربتي عليه يك تهديد فوري در مقام طرح آسان هستند اما اجراي آنها سخت است.
9- جايگزين‌ها براي پرداختن به مساله تكثير تسليحات با گذر زمان تغيير نكرده است. در اوايل دهه 90، امريكا استفاده از گزينه نظامي براي ممانعت از برنامه هسته‌اي كره شمالي را بررسي كرد اما از ترس به راه افتادن جنگ كره دوم عقب نشست. اين مساله و نگراني هم‌اكنون نيز وجود دارد، زماني كه هر قوه قهريه‌اي بايد در ابعاد وسيع‌تر مورد استفاده قرار بگيرد و البته باز هم تضميني براي موفقيت آن وجود نداشته باشد.
10- همه مشكلات قابل حل نيستند و برخي را تنها مي‌توان مديريت كرد. هنوز نمي‌توان به عنوان مثال با قاطعيت گفت كه ايران روزي تسليحات اتمي نخواهد داشت (اين ادعا در حالي از سوي نويسنده مطلب مطرح مي‌شود كه پرونده ابعاد احتمالا نظامي برنامه اتمي ايران از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بسته شده است.)

شرق

 

ناو آمریکایی به قایق مسلح ایرانی شلیک هشدار داد

 

دو مقام دفاعی آمریکایی اعلام کردند یک ناو جنگی آمریکایی دیروز در دهانه خلیج‌فارس به یک قایق گشتی مسلح ایرانی شلیک هشدار داد. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در گزارشی خبر داد اعتقاد بر این است که قایق ایرانی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.
خبرگزاری‌ها به نقل از CNN نوشتند: مقام‌های آمریکایی تصریح کرده‌اند که قایق ایرانی به ناو آمریکایی نزدیک شده و تا ۱۵۰ یاردی (حدود ۱۳۷متر) آن پیش رفته بود. این گزارش می‌افزاید پیش از شلیک ناو آمریکایی به قایق ایرانی هشدار داده شد و تلاش شد با آن تماس رادیویی برقرار شود به علاوه اینکه گلوله منور شلیک کرد و پنج بار آژیر خطر را به صدا درآورد ولی طرف ایرانی هیچ توجهی به این هشدارها نکرد.
به دنبال این بی‌توجهی، ناو آمریکایی به خاطر نگرانی از برخورد با قایق ایرانی اقدام به شلیک هشدار در آب‌های اطراف آن کرد. قایق سپاه پاسداران سپس از موضع تحریک‌آمیز خود عقب‌نشینی کرد ولی یک مقام آمریکایی گفته این قایق برای چندین ساعت در منطقه گشت می‌زده است.
مقام‌های دفاعی آمریکایی تصریح کرده‌اند که هنگام بروز این حادثه چند ناو جنگی آمریکایی در محل حضور داشتند و عملیات گشت دریایی در آب‌های بین‌المللی را انجام می‌دادند. رویارویی قایق‌های تندرو سپاه پاسداران با ناوهای آمریکایی در خلیج‌فارس بارها ظرف یک‌سال گذشته اتفاق افتاده است.خردادماه گذشته فرمانده نیروی دریایی آمریکا خبر داد که یک قایق ایرانی در اقدامی «خطرناک و غیرحرفه‌ای» روی یک هلی‌کوپتر نیروی دریایی این کشور در تنگه هرمز لیزر انداخته است. در اردیبهشت‌ماه نیز نیروی دریایی ایالات متحده از رویارویی «تنش‌آمیز» یک ناوشکن خود با یکی از شناورهای سپاه پاسداران در خلیج‌فارس خبر داد و اعلام کرد ناوشکن آمریکایی در این رویارویی به سوی قایق سپاه گلوله منور شلیک کرده است.

جهان صنعت

دو هشدار پرزیدنت ترامپ به ایران در یک روز: به تعهدات‌تان عمل نکنید، عواقب آن را می‌بینید

رئیس جمهوری آمریکا در یک روز دوبار به ایران هشدار داد. پرزیدنت دونالد ترامپ ابتدا روز سه شنبه در گفتگو با روزنامه وال استریت جورنال گفت اعلام پایبندی ایران به توافق اشتباه است و سه شنبه شب در حاشیه یک سخنرانی، بار دیگر از توافق ایران انتقاد کرد و گفت اگر جمهوری اسلامی ایران توافق هسته ای را رعایت نکند و به آن پایبند نباشد، عواقب آن را خواهد دید.

جزئیات درباره ایران در گفتگوی وال استریت جورنال با پرزیدنت ترامپ

رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با هیئت تحریریه و خبرنگاران روزنامه وال استریت جورنال که روز سه شنبه در کاخ سفید انجام شد، گفته است دولت او جزئیات توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران را به دقت دنبال می‌کند و از آنجا که معتقد است تهران به توافق پایبند نیست، انتظار دارد عدم پایبندی آن اعلام شود.

دونالد ترامپ در این گفت‌وگو که به گزارش وال استریت جورنال حدود ۴۵ دقیقه طول کشید، در پاسخ به این پرسش که دولت او تاکنون دو بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده و سه ماه دیگر در ماه اکتبر باید گزارش دیگری در همین زمینه به کنگره بدهد، گفت ما بسیار با ایرانی‌ها خوب بوده‌ایم که گفتیم به توافق اتمی پایبند بوده‌اند.

وی با بیان این که به رغم تردیدهایی که داریم آنچه را که طرف ایرانی گفته قبول کردیم و از این رو با آنها خیلی خوب بوده‌ایم، خاطر نشان کرد که با این حال، «ما در حال مطالعه جزء به جزء توافق هستیم و شخصا احترام زیادی برای افرادم که مشغول این کار هستند قائلم. اگر به من بود، همان ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی آنها (ایرانی‌ها) را اعلام می کردم.»

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از سال‌ها گفت‌وگو بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای تهران سرانجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین پایتخت اتریش به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند، که بر مبنای آن در ازای اعمال محدویدت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌هایی که به دلیل آن فعالیت‌ها علیه تهران وضع شده بود لغو می‌شوند.

طبق مصوبه کنگره، پس از اعلام رسمی اجرای توافق در دی ماه ۱۳۹۴، دولت ایالات متحده باید هر سه ماه یک بار در مورد روند اجرای آن، که با عنوان برنامه جامع اقدام هسته‌ای یا برجام نیز از آن یاد می‌شود، به قانون‌گذاران آمریکایی گزارش دهد و پایبندی تهران به توافق را تایید کند.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش وال استریت جورنال که آیا انتظار دارد تیم او در گزارش بعدی خود عدم پایبندی تهران را اعلام ‌کند، گفت «شخصا بله ... من فکر می‌کنم آنها پایبند نیستند. فکر می‌کنم از این کشور (ایالات متحده) امتیاز می‌گیرند. آنها از یک رئیس جمهوری به نام باراک اوباما، که نمی‌دانست چه کاری دارد می‌کند، امتیاز گرفته‌اند. و من انتظار ندارم که آنها پایبند خواهد ماند.»

خبرنگاران وال استریت جورنال سپس از دونالد ترامپ، که مانند بسیاری از جمهوریخواهان از ابتدا مخالف مذاکرات اتمی دولت اوباما با ایران و توافق بر آمده از آن بود، می‌پرسند اگر تیم شما دفعه بعد هم به شما توصیه کنند پایبندی ایران را بپذیرید آیا آن قبول می‌کنید، گفت «حتما. من احترام زیادی برای رکس (تیلرسون وزیر خارجه) و افراد او قائل هستم و ارتباط خوبی داریم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اضافه کرد، برای ما «راحت‌تر است که بگوئیم (ایرانی‌ها) پایبند هستند. خیلی راحت‌تر است. اما این اشتباه است. آنها پایبند نیستند. و به همین خاطر خواهیم دید چه خواهد شد. منظورم این است که، ما درباره این موضوع ظرف ۹۰ روز (بین دو گزارش) صحبت می‌کنیم. اما، بله، شگفت‌زده خواهم شد اگر پایبند بوده باشند.»

هشدار به ایران در یک سخنرانی عمومی

اما غیر از این گفتگو، پرزیدنت دونالد ترامپ سه شنبه شب در شهر یانگزتاون در ایالت اوهایو سخنرانی کرد. آقای ترامپ با اشاره به توافق هسته ای ایران، بار دیگر آن را یک توافق بد نامید و گفت: توافق با ایران، ممکن است بدترین توافقی باشد که من در تاریخ دیده ام. اگر ایران به این توافق پایبند نباشد و از انجام کارهایی که ملزم است، خودداری کند، یک مساله خیلی بزرگ برای ایرانی ها اتفاق خواهد افتاد. باور کنید.

رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از دولت قبل، گفت: (جان) کری یک مذاکره کننده بد است. فکر می کنید وقتی توافق انجام شد، ایران از ما تشکر می کرد و می گفت باورمان نمی شود ۱.۷ میلیارد دلار به ما پول نقد داده اید. فکر می کردید، ایرانی ها می گویند خیلی ممنون. ما شما را خیلی دوست داریم. نه اینطور نبود. دیدیم که آنها بجای تشکر، آنها خیلی جسورتر شدند. این خیلی طول نخواهد کشید.

هشدار آقای ترامپ در حالی است که هفته پیش، برای دومین بار در دولت ترامپ، پایبندی ایران به توافق هسته ای از سوی وزارت خارجه آمریکا به کنگره گزارش شد. با اینحال برخی رسانه های آمریکایی از جمله بلومبرگ گزارش دادند که آقای ترامپ مایل به تایید پایبندی ایران به توافق نبوده است.

همچنین فارن پالیسی در گزارشی مدعی شد پرزیدنت ترامپ مصمم است در ۹۰ روز آینده عدم‌پایبندی ایران به برجام را اعلام کند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه تحریم سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد که اگر رئیس جمهوری آمریکا آن را امضا کند، تحریم های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران، فعالیت بی ثبات کننده سپاه و نقض حقوق بشر در ایران صادر خواهد شد.

محتوای طرح جدید تحریم چیست

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این مصوبه، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. ایران آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می گوید که که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت ایران از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. ایران از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می شوند، حمایت می کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
اسپوتنیک   1396/5/8 11:34:26

موشک های ایران و کره شمالی برای پرتاب آماده اند
به گزارش اسپوتنیک، روز چهارشنبه شبکه ی فاکس نیوز آمریکا با استناد به منابعی از دولت آمریکا این خبر را منتشر کرد.
این شبکه اطلاع داد که پرتاب موشک کره شمالی عصر روز چهارشنبه صورت می گیرد اما دقیقا مشخص نکرد که براساس چه منطقه ی زمانی است یعنی نیم کره شرقی یا غربی. ضمنا بر اساس اسناد منابع اسکای نیوز، ایران قصد دارد موشک «سیمرغ» را همراه با ماهواره به فضا پرتاب کند.
شبکه تلویزیونی سی ان ان روز دوشنبه اطلاع داد که کره شمالی برای پرتاب موشک دیگری آماده می شود و ممکن است طی این هفته صورت گیرد. این شبکه به مدارک بدست آمده از نماینده ی پنتاگون که نامش فاش نشده است این خبر را منتشر کرد. به گفته ی این منبع ، اطلاعات آمریکا روز جمعه جابه جایی تجهیزات لازم برای پرتاب موشک را در شهر کوسان توسط پیونگ یانگ را ثبت کرده است.
در واقع از میدان پرتاب در نزدیکی کوسان کره ی شمالی چهاردهم ماه می موشک بالستیکی پرتاب شد. شبکه تلویزیون مرکزی کره شمالی چهارم ژوئیه از اجرای اولین پرتاب موفق موشک بین قاره ای بالستیک « هواسون۱۴» خبر داد. دولت آمریکا به این نتیجه رسید که این موشک واقعا بین قاره ای بوده است. وزارت دفاع روسیه آنرا موشک با برد متوسط ارزیابی کرد.

0 0
جوان   1396/5/8 11:33:00

دومین شیطنت دریایی امریکا در خلیج فارس

جعفر تکبیری رويارويي مجدد شايد واژه‌اي تكراري براي رويارويي‌هاي سريالي رزمندگان نيروي دريايي سپاه پاسداران با ناوگان امريكايي باشد كه هم اكنون در خليج فارس حضور دارند؛ ناوگاني كه نزديك به 14 هزار كيلومتر دريانوردي مي‌كند تا به بهانه تأمين امنيت خود را به منطقه حساس خليج فارس برساند و گهگاهي نيز با نقض حريم دريايي كشورمان قدرت دريايي ايران را محك بزند. اگرچه همواره اين محك زدن با پاسخ صريح و قاطعانه مدافعان كشور روبه‌رو شده است.
تازه‌ترين نقض حريم دريايي كشورمان توسط ناوگان امريكا در خليج فارس روز جمعه 6 مرداد ماه اتفاق افتاد، جايي كه ناوگان امريكايي در اقدامي شيطنت آميز با نزديك شدن به محدوده‌ نفتي-گازي رسالت، يك بالگرد را به پرواز درآورد تا سطح هوشياري نيروهاي كشورمان را محك بزند اما با واكنش قاطعانه شناورهاي گشتي نيروي دريايي سپاه پاسداران همراه شد.
در همين ارتباط روابط عمومي ناوتيپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نيروي دريايي سپاه در اطلاعيه‌اي ضمن تشريح آنچه كه روز جمعه در خليج فارس گذشته، اعلام كرد: در ساعت چهار بعد از ظهر جمعه (6 مرداد) ناو هواپيمابر «نيميتز» و رزم‌ناو همراهش در حالي كه تحت رصد و رهگيري ناوچه‌هاي موشك‌انداز «ناوتيپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نيروي دريايي سپاه» قرار داشتند، در محدوده‌ نفتي-گازي «رسالت» اقدام به پرواز «بالگرد» و نزديك شدن به شناورهاي سپاه كردند.
ر اين اطلاعيه با اشاره به هوشمندي و هوشياري رزمندگان نيروي دريايي سپاه تصريح شده است: امريكايي‌ها با حركتي تحريك‌آميز و غير‌حرفه‌اي، با اخطار به شناورهاي ناوتيپ ذوالفقار مبادرت به پرتاب منور كردند كه رزمندگان اسلام بدون اعتنا به رفتار نامتعارف و غيرمعمول شناورهاي امريكايي، مأموريت خود را در منطقه دنبال كردند كه ناو هواپيمابر و رزم‌ناو همراه نيز منطقه را ترك كردند.
تكرار يك ماجرا
اما اين تنها رويارويي ميان نيروهاي دريايي امريكا با نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نبود، چراكه درست چند روز پيش از اين اتفاق، در سوم مرداد ماه نيز رسانه‌ها گزارش كردند كه رزمناو امريكايي يو‌اس‌اس تاندربولت در شمال خليج فارس به سمت يك شناور گشتي نيروي دريايي سپاه كه در آب‌هاي بين‌المللي در حال گشت‌زني بود حركت كرد و دو گلوله هوايي شليك كرد.
همچنين قبل‌تر از آن نيز از مرداد ماه سال 1395 تاكنون همواره برخوردهاي مشابه متعددي ميان نيروي دريايي سپاه پاسداران و ناوهاي متجاوز امريكايي در خليج فارس صورت گرفته بود و كار تا آنجا پيش رفته بود كه امريكايي‌ها براي پرهيز از برخورد با گشتي‌هاي نيروي دريايي سپاه، مسير خود در خليج فارس را تغيير داده بودند. البته اين نكته را نيز بايد عنوان كرد كه هيچ كدام از اين برخوردها هيچ‌گاه به يك نزاع رسمي نينجاميد و اغلب با رسانه‌اي شدن اين تقابل‌ها از سوي امريكايي‌ها خاتمه يافت. واقعيتي كه نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي ايران تنها به دنبال تثبيت تماميت ارضي خود است و منطقه خليج فارس را منطقه‌اي امن براي تمامي همسايگان مي‌خواهد.
برخورد قاطع
اما تقابل دريايي ايران با ناوگان متجاوز امريكايي، تنها در همين سطح خلاصه نشده، بلكه در دي ماه 94، بروز يك چالش جدي دريايي ميان ايران و امريكا، نشان داد كه جمهوري اسلامي در تأمين امنيت خود هيچ خط قرمزي را بر نمي‌تابد. بر اين اساس در روز 22 دي ماه سال 1394، دو فروند شناور رزمي امريكايي به آب‌هاي سرزميني جمهوري اسلامي ايران در خليج فارس و در حوالي جزيزه فارسي وارد شدند كه با واكنش سريع نيروهاي كشورمان، اين شناورهاي رزمي متوقف و سرنشينان آن‌كه 9 تفنگدار مرد و يك تفنگدار زن بودند، دستگير شدند.
جالب آنجا بود كه لحظاتي پس از دستگيري اين ملوانان ناو هواپيمابر «ترومن» امريكا و ناوگروه هواپيمابر «شارل دو گل» فرانسه در آب‌هاي بين‌المللي منطقه حضور داشتند و نيروهاي امريكايي به اقدامات تحريك‌آميز و انفعالي كه آرامش منطقه را برهم مي‌زد، دست زدند؛ اتفاقي كه تأثيري در عزم نيروهاي سپاه براي برخورد با اين مورد به وجود نياورد.

پس از انتقال و استقرار تفنگداران دستگير شده در محل پايگاه نيروي دريايي سپاه، بررسي‌هاي لازم پيرامون چرايي و چگونگي ورود غيرقانوني آنان به آبهاي كشورمان آغاز شد و همزمان مقامات سياسي امريكا در تماس‌هاي مكرر با مقامات سياسي كشورمان اين اقدام شناورهاي رزمي خود را غيرعمدي خواندند كه پس از بررسي‌هاي فني و عملياتي در تعامل با مراجع ذيصلاح سياسي و امنيت ملي كشور و مشخص شدن سهوي و غيرعمدي بودن ورود شناورهاي رزمي امريكا به آب‌هاي جمهوري اسلامي ايران و عذر‌خواهي آنها؛ تصميم به رها‌سازي آنان گرفته شد. نقش ايران در تأمين امنيت خليج فارساما تلاش همه‌جانبه كشورمان براي تأمين امنيت خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان از يك سو و دسيسه محور غربي-عربي براي ناامن‌سازي اين منطقه حساس ‌در حالي است كه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان تأمين‌كننده امنيت خليج فارس و نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي به عنوان حافظ درياي عمان، همواره كوشيده‌اند روالي متناسب در زمينه تهديدات علني و خاموش در پيش بگيرد و تمركز خود را بر حفظ آمادگي و نمايش توانمندي دفاعي براي ايجاد بازدارندگي قرار دهد؛ واقعيتي كه مرور تاريخ جمهوري اسلامي آن را به اثبات رسانده و بيان‌كننده اين حقيقت است كه جمهوري اسلامي هيچ‌گاه كشوري متخاصم نبوده و همواره به دنبال ايجاد يك صلح پايدار است. اين رفتار صلح‌طلبانه كشورمان در حالي است كه ايران بدون شك امروز يكي از قدرت‌هاي برتر نظامي جهان است. اين نه يك ادعا بلكه واقعيتي است كه اكثر كارشناسان مسائل نظامي در دنيا به آن اذعان دارند؛ واقعيتي كه در طول جنگ هشت ساله تحميلي، ايران با دستان خالي به رخ دنيا كشيد.
نگراني از توسعه نفوذ غربي‌ها در خليج فارساز سوي ديگر نگراني از توسعه نفوذ كشورهاي غربي در منطقه خليج فارس، از آن جهت اهميت دارد كه ايران همواره نقشي تعيين‌كننده در ايجاد توازن نظامي در اين منطقه ايفا كرده است.
اين توازن بر مبناي مانيفستي است كه رهبر معظم انقلاب در سخنان خود پيرامون امنيت خليج فارس ترسيم كرده‌اند. جايي كه معظم‌له فرمودند: «اگر منطقه خليج ‌فارس امن باشد، همه كشورهاي منطقه از اين امنيت بهره‌مند خواهند شد اما اگر خليج ‌فارس ناامن شود، براي همه كشورهاي منطقه ناامن خواهد بود.» اين روند در حالي است كه جمهوري اسلامي همواره با تأكيد بر حفظ امنيت خليج ‌فارس توسط كشورهاي منطقه، خواستار بهره‌برداري صلح‌آميز از اين نقطه مهم توسط تمامي كشورهاي همسايه است اما كشورهاي منطقه بدون داشتن دركي درست از مقوله امنيت، با سياست‌هاي توسعه‌طلبانه خود باعث باز شدن پاي ناوگان نظامي كشورهاي بيگانه در اين منطقه حساس شده‌اند. نكته مهم در اين ميان نيز آن است كه اين حضور فقط به شناورهاي جنگي خلاصه نشده، بلكه برخي كشورهاي حاشيه جنوبي خليج ‌فارس ميزبان پايگاه‌هاي نظامي امريكا، فرانسه و انگليس در خاك خود هستند كه همين موضوع تأثير بسيار زيادي بر ناامن شدن خليج‌ فارس گذاشته است.
تبعات سنگيني رفتار امريكايي‌ها در خليج فارس در همين ارتباط سردار رسول سنايي‌راد معاون سياسي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به اقدامات غيرحرفه‌اي نيروي دريايي امريكا در خليج فارس، گفت: اين موضوع مي‌تواند چند لايه داشته باشد زيرا قبل از اين هم امريكايي‌ها به‌دنبال بازكردن كانال ارتباطي با ايران براي جلوگيري از درگيري‌هاي احتمالي در اين منطقه بودند. وي افزود: مي‌توان احتمال داد كه اين اقدام امريكايي‌ها نوعي اقدام خودسرانه فردي باشد و نه اقداماتي در سطح بالا و هماهنگ‌شده؛ احتمال ديگر آن است كه امريكايي‌ها به‌دنبال تست زدن رفتار ما از طريق اجراي مانور قدرت باشند كه بايد به آنها اخطار داد كه به اين گونه رفتارهاي تحريك‌كننده و غيرحرفه‌اي پايان دهند چرا كه تمام مسئوليت اقداماتي از اين دست به‌عهده امريكايي‌ها است. معاون سياسي سپاه با اشاره به رفتار حرفه‌اي امريكايي‌ها و خويشتندارانه نيروي دريايي سپاه در رويارويي با شناورهاي امريكا در خليج فارس، اظهار داشت: اين اقدام امريكايي‌ها نوعي رفتار غيرحرفه‌اي است كه آنها بدون ملاحظه شرايط منطقه‌اي كه در آن هستند، انجام مي‌دهند كه مي‌تواند تبعات سنگيني براي آنها و منطقه داشته باشد.
سردار سنايي خاطرنشان كرد: رفتار حرفه‌اي و خويشتندارانه نيروهاي ايراني نبايد باعث به‌وجود آمدن باور غلط در امريكايي‌ها و هرگونه تلقي غلط شود و اين يك نوع رفتار منطقي در قبال رفتار‌هاي غيرمسئولانه امريكايي‌ها از سوي نيروهاي ايراني است.

0 0
جوان   1396/5/8 11:31:56

منطقه براي امريكايي‌ها ناامن‌تر خواهد شد

رئيس سازمان بسيج مستضعفين در واكنش به اظهارات امريكايي‌ها در تروريست خواندن مردم، سپاه و دولت جمهوري اسلامي گفت: با اين اظهارات منطقه براي آنها ناامن‌تر خواهد شد.
به گزارش فارس، سردار غلامحسين غيب‌پروردر مراسم توديع و معارفه فرماندهي سپاه انصارالحسين (ع) استان همدان با گراميداشت ياد و خاطره 8 هزار شهيد استان و شهداي مدافع حرم اظهار كرد: شهيد «حاج حسين همداني» نگين درخشنده اين استان است. وي انقلاب اسلامي را تحفه‌اي بي‌بديل دانست و ابراز كرد: انقلاب اسلامي يك هديه خداوندي نه فقط براي ايرانيان بلكه براي آحاد بشر است كه قرن‌ها بايد سپري شود تا قيمت و ارزش واقعي آن مشخص شود.
وي با بيان اينكه در تصور كسي نمي‌گنجيد يك فقيه مجاهد و با تقوا به عنوان حاكم در خيمه‌گاه ولايت تنفس كند، گفت: اين حكومت ديني و اسلامي نعمتي از جانب خدا بود كه البته مردم نيز پاي امام(ره) خوب ايستادند و شهدا نمونه بارز اين ايستادگي هستند.
امريكايي‌ها احمق‌تر از منافقينسردار غيب‌پرور با گراميداشت سالروز عمليات مرصاد از آن به عنوان اوج حماقت منافقين ياد كرد و بيان داشت: تعدادي انسان فريب‌خورده و منحرف تصورشان بر اين بود كه با «فتح الفتوحي» مي‌توانند در طول سه روز مركزيت نظام را به دست بگيرند كه اين اوج حماقت است چراكه مردم را نشناختند و ندانستند كه مردم ما پاي اسلام، دين، انقلاب و مكتب خود محكم ايستاده‌اند. رئيس سازمان بسيج مستضعفين با بيان اينكه اين حماقت تنها منحصر به منافقين نبود بلكه متوجه دشمنان انقلاب همچون امريكايي‌ها نيز است، به تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران اشاره و تأكيد كرد: آنها ديروز عليه جمهوري اسلامي ايران بدترين تحريم‌ها را وضع كردند و اسم آن را تحريم مادر گذاشتند، در صورتي كه در طول چهار دهه بعد از انقلاب از هر اقدامي عليه كشور ما كم نگذاشتند و از زمان امام بزرگوار اين تحريم‌ها را وضع كردند. وي با عنوان اينكه امريكا تمام دشمني‎ها عليه ايران را به منصه ظهور رسانده است، گفت: آنها با پرداخت هزينه به رژيم بعث عراق و مرتجعين سخيف منطقه عليه جمهوري اسلامي ايران جنگ هشت ساله را به راه انداختند و بعد از جنگ نيز دشمني‌ها را ادامه دادند.
ملت مقابل دشمن متحد و يكپارچه‌اندوي جايگاه رهبري، نقش مردم و مكتب والاي اسلام را تركيبي مبارك در راستاي حفظ و ماندگاري انقلاب دانست و اضافه كرد: قرار نيست انقلاب از بين برود بلكه روز‌به‌روز قوي‌تر و محكم‌تر خواهد شد. رئيس سازمان بسيج مستضعفين با تأكيد بر اينكه دشمني دشمنان تمام شدني نيست بلكه صحنه‌هاي رويارويي با امريكا سخت‌تر خواهد شد، تصريح كرد: اين تقابل عريان‌تر و عرصه‌هايي كه چراغشان خاموش بود، روشن مي‌شود و سختي آن فقط براي مردم ما نيست. وي در واكنش به اظهارات امريكايي‌ها در تروريست خواندن مردم، سپاه و دولت جمهوري اسلامي عنوان كرد: با اين اظهارات منطقه براي آنها ناامن‌تر خواهد شد. سردار غيب‌پرور افزود: آنها خود متوجه قدرت انقلاب اسلامي، قدرت دفاعي جمهوري اسلامي و ايستادگي مردم هستند اما در مقابل مردم و انقلاب ما متوجه اين تقابل عريان‌تر و سخت‌تر نيز هستند و محال است كه روزي دست از انقلاب برداريم. رئيس سازمان بسيج مستضعفين افزود: ايجاد اين انقلاب با حاكميت ديني به اين معنا نيست كه جاي آسيب ندارد و هيچ‌گاه دچار انحراف و مشكل نخواهد شد بلكه همه جا مشكل و اختلاف سليقه وجود دارد و جاده‌خاكي رفتن‌هاست. وي با اشاره به دشمني‌هاي دشمنان نظام جمهوري اسلامي و تحريم‌هاي ظالمانه تأكيد كرد: دشمن بداند در اين مملكت آنجا كه پاي منافع ملي نظام در ميان است همه با هم متحد و يكپارچه هستند و هيچ‌گاه در مقابل دشمنان كوتاه نخواهند آمد. سردار غيب‌پرور در بخش ديگري از سخنان خود با تقدير و تشكر از زحمات خالصانه و ارزشمند سردار ابوحمزه فرماندهي سابق سپاه استان همدان از ايشان به عنوان يك فرد ولايي ياد كرد و بيان داشت: اين بزرگوار در طول خدمت خود در سپاه سنگرهاي متعددي عوض كرده كه همه آنها با افتخار بوده است، به طوري كه در پنج استاني كه ايشان حضور داشتند امكان ندارد كه نكته تاريكي در سربازي ايشان نسبت به ولايت پيدا كنيم.
سردار غيب‌پرور با بيان اينكه خدمت در انقلاب اسلامي در اين است كه به اقتضاي شرايط در هر سنگري كه حضور داشت دچار ترديد نشود، گفت: خوشبختانه اين ترديد هيچ‌گاه در سردار ابوحمزه ديده نشد كه جاي تقدير دارد. وي ضمن تبريك به سردار ابوحمزه در فرماندهي سپاه كرمان، سردار مجيدي را به عنوان فرماندهي جديد سپاه انصارالحسين(ع) معرفي كرد.
در خواب غفلت برويم، بايد با لگد دشمن بيدار شويم وي در ادامه با بيان اينكه دشمن همواره از دروازه فرهنگ، اقتصاد، سياست و مسائل امنيتي وارد مي‌شود بر دست كم نگرفتن دشمن تأكيد و عنوان كرد: اگر در خواب غفلت فرو رويم، به فرموده امام علي (ع) بايد با لگد دشمنان بيدار شويم. جانشين فرماندهي كل سپاه در امر بسيج با اشاره به تغيير رويكرد بسيج و سپاه خاطرنشان كرد: رويكرد جديد سپاه و بسيج كاملاً رويكرد اجتماعي است و بايد به ابعاد خدمتگزاري بيشتر توجه كنيم كه البته در گذشته اين مهم هم بوده اما هدفمندتر شده است. وي يادآور شد: مردم ما شأنيت همه نوع خدمت را دارند و لازم است اين خدمتگزاري به بهترين نحو صورت پذيرد.

0 0
آفتاب یزد   1396/5/8 11:23:35

پس از پرتاب موشک ماهواره بر
آمریکا ۶ نهاد ایرانی را تحریم کرد!
وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از پرتاب آزمایشی موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران، شش نهاد ایرانی که به گفته مقام‌های واشنگتن مرتبط با صنایع موشکی ایران هستند را به فهرست تحریم‌های خود افزود.
بر این اساس، شش نهاد وابسته به گروه صنعتی شهید همت که به ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا نقشی کلیدی در برنامه موشکی ایران دارند، در فهرست تحریم‌ها
قرار گرفته‌اند.
بر این اساس تمام دارایی‌های این شش شرکت مسدود و شهروندان آمریکایی از
داد و ستد با آنها منع شدند.
«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در خصوص تحریم‌های جدید علیه این نهادهای ایرانی آن را برآمده از نگرانی‌های ایالات متحده آمریکا از «توسعه برنامه موشکی و رفتار تحریک‌آمیز
ایران دانست».
وزیر خزانه‌داری آمریکا با تکرار برخی ادعاها افزود: «واشنگتن به رویکرد خود علیه ایران و برنامه موشکی این کشور تا زمانی که آن را تحریک‌آمیز قلمداد کند، خواه برنامه موشکی ماهواره‌ای باشد و خواه موشک‌هایی که در اختیار یمن برای حمله به عربستان سعودی قرار می‌دهد، ادامه خواهد داد.»
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، این شش نهاد جدید تحریم شده در زمینه ساخت قطعات موشک، ساخت موتورهای موشک با سوخت مایع و جامد، تامین سوخت موشک، سیستم‌ها‌ی هدایت شونده و کنترل موشک و همچنین تحقیق در خصوص توسعه موشکی فعال بوده‌اند.