محل تبلیغ شما
شهرداري مسئول تخلف در برج دزاشيب

تاریخ خبر: 1396/5/25

شهرداري مسئول تخلف در برج دزاشيب

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

شهرداري مسئول تخلف در برج دزاشيب
غول خلافکار دزاشیب

 

نه شهرداري و نه شورايعالي شهرسازي هيچ كدام از ماهيت تخلفي كه در ساخت ١٣ طبقه اضافي بر روي برج ١٦ طبقه دزاشيب اتفاق افتاده است اطلاع ندارند، دیروز «شهروند» درباره یک برج ٢٥ طبقه نوشت که در منطقه دزاشیب و با تخلف از مجوز اولیه، روی گسل شمال تهران ساخته شده و حالا و بعد از بازتاب‌های این گزارش، یکی یکی واکنش‌های مسئولان دراین‌باره از راه می‌رسد.
«پیروز حناچی»، معاون شهرسازي وزارت راه و شهرسازي یکی از کسانی است که در واکنش به این موضوع، در گفت‌وگو با «شهروند» نکاتی را مطرح و البته دراین‌باره اعتراض کرد. او می‌گوید تاكنون ١٠١ برج در حريم گسل‌هاي تهران ساخته شده است و در سال‌هاي گذشته یکی از موضوعات اصلي که وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با شهرداري تهران پیگیری کرده، بر سر همين‌گونه مسائل بوده است.
او درباره ماجراي ساخت اين برج و تخلفات صورت گرفته اين‌طور توضيح مي دهد: «هنوز بررسي دقيقي در اين باره انجام نشده است اما احتمالا اين برج هم مصوبه ماده ٥ را داشته و بعد در چند مرحله نسبت به آن مصوبه تخلف كرده است. مالك پروانه را براي ١٦ طبقه گرفته و بعد در ساخت طبقات اضافي تخلف كرده است.»
حناچی معتقد است كه شهرداري بايد با اين‌گونه موارد برخورد كند اما متاسفانه مماشات مي‌كند: «معمولا تخلفات بزرگ اينچنيني در فاصله تعويض دولت‌ها صورت مي‌گيرد، مثل زماني كه شوراي قديم يا شهردار قديم مي‌رود و شورا و شهردار جديد سر كار مي‌آيند.» البته حالا دبير شورايعالي معماري و شهرسازي كشور تصاوير اين تخلف را براي مديران شهرداري تهران ارسال كرده است تا نسبت به آن حساسيت نشان دهند و از ادامه آن جلوگيري كنند: «معمولا اين طور موارد در كميسيون ماده ١٠٠ بررسي مي‌شود كه نماينده قوه قضائيه، نماينده شوراي شهر و نماينده وزارت كشور در آن حضور دارند. در آن‌جا براساس قانون و مطابق رأي كميسيون ماده ١٠٠ عمل مي‌شود.»
طبق گفته پيروز حناچي با استناد به آيين‌نامه كنترل قانون شهرداري‌ها، مسئول مستقيم شناسايي و برخورد با اين تخلفات در درجه اول شهرداري است اما در درجه دوم اگر شهرداري وظيفه‌اش را درست انجام ندهد كنترل و نظارت عالي آن براساس قانون نظام مهندسي به عهده وزارت راه و شهرسازي است كه معمولا پیگیری‌هاي ما با شهرداري از همين جا شروع مي‌شود.
مالك برجي كه در خيابان دزاشيب با تخلف‌هاي متعدد ساخته شده است مديرعامل بانك تات است كه البته در روزهاي آغاز پروژه هم نام او بالاي سر تابلوها خورده بود. علي انصاري يكي از برج‌سازان معروف تهران است كه دستي هم در بازار مبل ايران دارد و به گفته اهالي محل صاحب اين پروژه است اما حالا نام او روي تابلوها ديده نمي‌شود. حناچي البته مي‌گويد كه ما در تدوین و تصویب طرح‌ها و ضوابط شورايعالي شهرسازي و معماري كشور كاري با افراد نداريم: «نصب تابلوي اطلاعات پروژه، الزام قانوني ندارد اما شهرداري از‌ سال ٨٤ به پيشنهاد شورايعالي شهرسازي آن را اجرا مي‌كند، اصل اين كار خوب است اما تابلو نداشتن هم غيرقانوني نيست. ولي بايد در ديد اول، از نگاه شهرداري معلوم باشد كه مشخصات پروانه ساختمان چيست؟ از اين طريق مي‌توان كنترل را به راحتي انجام داد.»
١٠١ برج در حريم گسل‌هاي تهران
سال گذشته شورایعالی معماری و شهرسازی مصوبه ممنوعیت احداث ساختمان‌های ١٢طبقه و بیشتر از ١٢طبقه را ابلاغ کرد و اين يعني از آن تاريخ به بعد انبوه‌سازان و بساز و بفروش‌ها اجازه ساخت برج‌های بیشتر از ١١طبقه را ندارند اما مالك اين برج در دزاشيب ساختمان را تا ٢٥ طبقه بالا برده و حتي قصد اضافه كردن چهار طبقه ديگر را هم داشته است آن هم در شرايطي كه ساخت‌وساز بر روي ٣٠ گسل تهران از‌ سال گذشته ممنوع است. دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی هم مي‌گويد: «گزارش مقدماتي برج‌سازي روي گسل‌ها نشان مي‌دهد ١٠١ ساختمان بلندمرتبه در حريم درجه يك گسل‌ها ساخته شده است درحالي‌كه تعداد و پراکنش آنها در سال‌های اخير هم كم نبوده است. اين برج‌ها عمدتا از ١٢ طبقه تا ٣٠ طبقه ساخته شده است و تعداد كمي از آن هم بالاي ٣٠ طبقه است. اين برج‌ها عمدتا در مناطق شمالي تهران است.» او البته در باره ابلاغيه شورايعالي معماري و شهرسازي درباره برج‌سازي هم توضيح داد كه ابلاغيه تنها مربوط به برج‌ها نيست در آن‌جا بحث همه عناصر حياتي و اجرام سنگين مثل بيمارستان‌ها، پمپ‌بنزين‌ها و دستگاه‌هاي زيربنايي است كه كاربري حياتي دارند و در مواقع بحران بايد بتوانند به مردم خدمات ارایه بدهند.
تابه‌حال حكم قلع و قمع براي هيچ بنايي  اجرا نشده است

در سال‌هاي گذشته برج‌هاي زيادي با تخلف زياد ساخته شده است و نمونه آن هم برج ٥٧ طبقه‌اي بود كه در‌ سال ٩٤ در خيابان فرشته ساخته شد، آن زمان هم پاي يك هتل در ميان بود آن هم در يك خيابان هشت متري. حالا هم برج ديگري از بالاي شهر تهران سر در آورده. دبير شورايعالي شهرسازي كشور معتقد است كه در سال‌هاي گذشته برج‌هاي زيادي خلاف ضوابط ساخته شده‌اند و براساس دستورات قانوني متوقف مانده‌اند اما تابه‌حال حكم قلع و قمع بنا اجرا نشده است: «شورايعالي شهرسازي وارد جزييات برج‌هایي كه به صورت خلاف ساخته شده است، نمي‌شود اما قطعا شهرداري تهران اطلاعات دقيق اين تخلفات و برج‌هايي كه با اين شرايط ساخته شده است را دارد. شهرداري بايد در مرحله اول دستور توقف اين بنا را به دليل عدول از پروانه بدهد و بعد پرونده بررسي شود. قانون حتي قلع و قمع را هم ديده است يعني اگر مالك آيين‌نامه كنترل و ضوابط فنی و شهرسازي را رعايت نكرده باشد حكم قلع و قمع براي آن صادر مي شود. اين احکام با حضور همكاران قضائي صادر مي‌شود اما اجراي قلع وقمع هميشه سخت‌تر از ساخت‌وساز به صورت خلاف است.»
حناچي البته اميدوار است كه شوراي جديد در جلوگيري از اين تخلف، جدي‌تر ورود كند: «شايد شوراي جديد به اين مسأله ورود كرد و در اجراي آن هم موفق بود از طرفي يكي از اعضاي شورای شهر هم عضو كميسيون ماده ١٠٠ است بنابراين مي‌توان اين پروژه را متوقف كرد.»
«شهردار منطقه از تخلف خبر ندارد»
عبدالحسین مختاباد، رئیس کمیته هنری شورای شهر تهران هم دیروز در صحن شورا، درباره اين تخلف تذكر داد: «یکی از برج‌سازان تهران در دزاشیب پروژه‌ای دارد که در آن تخلف کرده است، قرار بود این زمین پارک شود اما حالا تبدیل به هتل شده است.»
او گفت كه از معجزات این پروژه آن است که شهردار منطقه از این تخلف خبر ندارد و شهردار ناحیه را نیز به محل ساخت‌وساز راه نداده‌اند: «قرار بود این ساختمان ١٦ طبقه ساخته شود اما حالا ٢٥ طبقه ساخته شده و مالک قصد داشته ٤ طبقه دیگر نیز اضافه کند. البته خوشبختانه شهرداری درحال پایین آوردن ستون طبقات اضافه است اما شورا و شهرداری باید این فرد متخلف را سرجایش بنشاند.»
اما پژمان پشمچي‌زاده، معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران در اين باره اطلاعاتي نداشت و در پاسخ به «شهروند» گفت كه اين موضوع را الان مطرح كرده‌اند و درباره آن حضور ذهن ندارم: «در جريان ساخت اين هتل در آن‌جا هستم اما ساخت‌وساز در آن مغاير با قوانين است يا خير را هنوز مطمئن نيستم.»

 

غول خلافکار دزاشیب

١٦ طبقه روي زمين، ٨ طبقه زير زمين، ٩ طبقه خلاف هم به آن اضافه شده و حالا مالك اسكلت‌گذاري براي ٤ طبقه ديگر را هم شروع كرده است. اينجا دزاشيب است، جایی در منطقه یک تهران. «تاوركرين»، آسمان را پاره كرده و دسته‌هاي آهني آن از بالاي سر ساختمان‌هاي كوتاه‌قد دزاشيب می‌گذرد. آنطور که گفته می‌شود، سرمايه‌گذار بانك تات است و نام مالك چند وقتي است كه از روي تابلوهاي زرد جلوي پروژه پاك شده است. از طرف دیگر اهالی محل می‌گویند، مجوز ساخت‌وساز در محل این برج، آموزشی و مربوط به یک مدرسه راهنمایی است.
حالا ديگر از آن خانه سبز سردار فاخر، رئیس مجلس شورای ملی در دوره قبل از انقلاب خبري نيست. خانه ٤٠ درخت چنار بلندقامت سبز داشته كه جاي آن آهن و سيمان و سنگ كاشته شده است. براي يك برج ٢٤ طبقه. در همان روزهاي پاياني ‌سال ٩٢ كه كلنگ اين پروژه زمين خورد، مجوز ساختمان براي ١٦ طبقه روي زمين و ٨ طبقه زير زمين گرفته شد اما مالك ٩ طبقه به صورت خلاف روي آن ١٦ طبقه ساخته است و ساختمان به ٢٥ طبقه روي زمين رسيده و در چند روز گذشته اسكلت‌گذاري براي ساخت ٤ طبقه ديگر را هم شروع كرده‌اند، آن هم با كاربري آموزشي.
محلي‌ها اما می‌گويند كه ساختمان تجاري است و براي تعلل در پرداخت عوارض ساختماني مجوز آن را آموزشي گرفته‌اند. آنها از ‌سال گذشته مكاتبات خود را با شوراي شهر و شهرداري تهران آغاز كرده‌اند، نامه نوشته‌اند و امضا كردند. بند به بند تخلفات و آزار و اذيت‌ها را نام برده‌اند، بارها هم با سامانه ١٣٧ شهرداري تهران تماس گرفته‌اند، اما نتيجه هيچ.
اهالي محل به شورا نامه نوشتند
اهالي محل در‌ سال ٩٥ نام‌هاي به شورا نوشته و خواستار شده‌اند: «تحقيق در پرونده و بررسي سازوكاري كه منجر به صدور اين مجوز غيرقانوني و ادامه روند ساخت‌وساز فريبكارانه شده است. (به نام مركز آموزشي ولي در عمل مجتمع تجاري و شاپينگ مال و هتل يا...) كميسيون ماده ٥ به چه دليلي حاتم‌بخشي كرده و اين مجوز طلايي را به قيمت نابودكردن خانه‌هاي ما به اين زياده‌خواهان داده است.» آنها همچنين خواستار محدودكردن ارتفاع پروژه حداكثر در حد ٦ طبقه روي زمين، تحقق نوع كاربري و جلوگيري از ساخت مجتمع تجاري شده‌اند: «در اولين گام بلادرنگ دستور توقف كار حداقل در شب‌ها داده شود و همزمان وضعيت تاوركرين‌ها صلاحيت افرادي كه با آنها كار می‌كنند و رعايت استانداردهاي ايمني به‌ويژه اقدامات حفاظتي براي عابران، قبل از اين‌كه بي‌گناهي كشته شود را رسيدگي كنند.»
آغاز عمليات اسكلت‌گذاري براي ٤ طبقه ديگر باعث شد اهالي محل ٢٢ مردادماه امسال هم نامه ديگري دراين‌باره به شوراي شهر تهران بنويسند: «در این نامه از مزاحمت‌هاي شبانه‌روزي این پروژه طی سه‌سال گذشته براي اهالی و عدم رعایت موارد ایمنی مطلبی نمی‌گوییم ولی سوال این است که شهرداري تهران و کمیسیون ماده ٥ چگونه مجوز ١٦ طبقه روي زمین و بارگذاري سنگین را در محله مسکونی در خیابان پرترافیک و روي گسل دزاشیب، داده است؟! دراین میان، ذینفع نه طبقه هم خودش خلاف ساخته و ساختمان را جمعا به ٢٥ طبقه روي زمین رسانده است. شب گذشته هم چهار طبقه دیگر روي ٢٥ طبقه اسکلت‌گذاري کرده؛ یعنی ساختمان را به ٢٩ طبقه با ارتفاع حدود ١٢٠متر روي زمین رسانده است. واقعا هیچ جاي دنیا در روز این‌طور روشن خلاف می‌کنند؟»
«اول كه به اين محل آمديم، اينجا يك محوطه پر از درخت بود. قبل از خريد خانه به ما گفتند اينجا پارك می‌شود اما يك روز صبح كه از خواب بيدار شديم، ديگر درختي در حياط خانه نبود.» اينها را ساكن خانه پشتي برج می‌گويد و بعد اين‌طور حرفش را تكميل می‌كند: «مقصر كسي است كه به اين پروژه مجوز داده است، چون اين محله گنجايش هتل ٢٠ طبقه را ندارد. اول قرار بود ٤٠ طبقه باشد اما با اعتراض و نامه‌نگاري‌هاي اهالي محل تعداد طبقات كمتر شد.» درخت‌هاي توي خانه تنها يک‌متر با ديوار فاصله داشته اما آنها از يك‌متر هم نگذشته‌اند و درخت‌ها را قطع كرده‌اند.
ساختمان در ميان دو كوچه باريك تقريبا ٢متري و ٦متري قرار دارد و داربست و تورها نور را گرفته و كوچه‌ها را تاريك كرده است. همسايه‌ها از صبح كه بيدار می‌شوند، آفتاب ندارند. همسايه‌اي هم كه دقيقا نبش سر كوچه خانه دارد، دل پردردي دارد. شاخه خشك درخت حياط خانه‌اش سياه شده، از بس كه آفتاب نديده است. سگ اهلي خانه آنها هم كه سال‌ها مراقب خانه‌شان بوده، از سروصدا و انواع آلودگي‌هاي برج‌سازي توي كوچه بيمار شده: «دو‌سال است نتوانستيم از استخر خانه استفاده كنيم. اين همه درخت در اين باغ قطع كرده‌اند و كم‌نوري درخت دم در را خشك كرد، آنوقت آنها می‌آيند درختان خانه ما را شمارش می‌كنند.»سروصدا، صدا را از صدا می‌رهاند. هر لحظه از قلاب تاوركرين قطعه اي به زمين می‌افتد و صدا بيشتر اعصاب رهگذران را خرد می‌كند. خيابان دزاشيب هميشه شلوغ است و كوچه‌هاي مشرف به آن هم همينطور. چند وقت قبل هم جرثقيل روي منبع آب يكي از همسايه‌ها افتاد و خرد شد.
غول ٢٩ طبقه
روي خاطرات سياستمدار دوره قاجار و پهلوي
برج دزاشيب بر روي خاطرات خانه رضا حكمت، ملقب به سردار فاخر ساخته شده است؛ مردي كه سياستمدار دوره قاجار و پهلوي بود و البته مدت كوتاهي هم سمت نخست وزير ايران را داشت و نماينده مردم آباده در دوره چهارم و پنجم مجلس شوراي ملي و پنج دوره رئيس مجلس شوراي ملي هم بود. از آنجا كه او در جنگ جهاني اول به مبارزه پرداخته بود به فاخرالسلطنه معروف شد. بعد از مرگ او در‌ سال ١٣٥٦ همسرش در اين خانه زندگي می‌كرد. ساكن يكي از خانه‌هاي مشرف به برج دزاشيب می‌گويد كه خانه روبه‌رويي اين ساختمان باغ خانه اعلم است كه پارسال به صورت عمدي آتش گرفته است و احتمال می‌رود كه سودجويان هم در اين آتش‌سوزي دخيل باشند: «پنجاه ‌سال است در اين محل زندگي می‌كنيم. اينجا خانه سردار فاخر، سیاستمدار دوره قاجار و پهلوی بود. بعد از اين‌كه فوت كرد همسرش در اين خانه زندگي می‌كرد؛ اما فوت كرد و خانه را بنياد مستضعفان گرفت، بعد هم به بنياد شهيد انتقال پيدا كرد. ساختمان مدتي مدرسه بود و بعد هم متروكه شد. يك‌بار گفتند پارك می‌شود يك‌بار ديگر هم گفتند كه هتل پنج‌ستاره می‌شود؛ اما سوال ما اين است كه در كوچه ٦ متري چه كسي اجازه ساخت اين برج ٢٥ طبقه را داده است؟ برخي شايعات هم هست كه در ازاي بخشي از ساختمان كه به شهرداري داده شده است، مجوز را گرفته‌اند.»
برج روي گسل دزاشيب
دزاشيب روي گسل شمال تهران است و اين را همه می‌دانند كه برج‌سازي در اين مناطق خلاف مقررات است. شورايعالي معماري و شهرسازي كشور هم تير‌ سال گذشته نقشه پهنه‌های گسلی محدوده تهران را تهیه و ابلاغ كرد. بر همين اساس هم ساخت برج و بيمارستان روي ٣٠ گسل تهران ممنوع شد. اهالي اين محل هم به دليل گسلي كه در منطقه وجود دارد، نگران وقوع زلزله و تبعات آن هستند: «خاك اينجا سست است اگر اينجا زلزله بيايد، تكليف ما با اين برج چيست؟ البته كارشناسان شهرداري كه از طرف ١٣٧ آمده بودند، می‌گفتند كه ساختمان بسيار محكم است با زلزله هيچ اتفاقي نمی‌افتد.»
 مالكان برج دزاشيب البته پنجره يكي دو تا از همسايه‌هاي همجوار را دو جداره كرده‌اند، اين را هم گفته‌اند كه بعد از اتمام پروژه نماي ساختمان‌هايشان را عوض كنند و برخي شايعات هم هست درباره اين‌كه مالك برج قصد خريد خانه‌هاي همجوار را هم دارد كه البته درخواست همسايگان هم همين است: «فعلا كه هيچ مشتري‌اي براي خانه‌هاي ما نيست حتي براي اجاره. نور هم كه نداريم از صبح تا شب چراغ روشن می‌كنيم.» شب‌ها خواب و خوراك ندارند؛ هم صدا و هم نور چراغ تاوركرين كه بالاي سرشان می‌چرخد، خواب از سرشان می‌برد: «يك سرمايه‌دار اينجا هتل می‌سازد، شب‌بيداري‌هاي آن براي ماست. كاربري آموزشي چيست ديگر؟ مگر هتل كاربري آموزشي دارد. با اين ترافيكي كه محل دارد اگر ساختمان افتتاح شود، محله قفل می‌شود.»
نگهبان ساختمان هم وقتي حرف از سروصداست، می‌گويد كه تاوركرين‌ها شب‌ها كار نمی‌كنند. وقتي هم كه صحبت از ترافيك روزانه است، می‌گويد كه تريلي ١٢ شب تا ٨ صبح كار می‌كند كه اينجا خلوت است: «اين هتل آموزشي- اقامتي چندين مالك دارد كه خيلي كم به اينجا می‌آيند. بعد از افتتاح هم آدم‌هاي سرشناس در اينجا رفت و آمد خواهند داشت.»
اعضای شورای شهر تهران اما در این باره می‌گویند که باید بعد از بررسی این موضوع، در این‌باره اظهارنظر کنند؛ مثلا «محمد سالاری» عضو شورای شهر تهران به «شهروند» می‌گوید که در این‌باره نامه‌ای به شهرداری تهران زده و منتظر است تا آنها به نامه او پاسخ دهند.
بيشتر ساختمان‌هاي اين محله دو طبقه و در نهايت ٦ طبقه است و از دور تنها همين برج است كه خودش را توي چشم‌ها جا می‌كند. يك ساختمان ٩ طبقه نيمه‌تمام هم كمي دور از اين ساختمان غول‌پيكر هست. آنجا هم كارگران مشغول كارند اما در فاصله كمتر از يك خيابان، مزد كارگران دو ساختمان با هم فرق می‌كند. مزد كارگران ساختمان ٩ طبقه «شمران» كه حالا بازار موبايل است، روزانه ٦٠‌هزار تومان است اما كساني كه در برج دزاشيب كار می‌كنند روزانه ٨٠‌هزار تومان مزد می‌گيرند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid