محل تبلیغ شما
قراردادهای میلیاردی شهرداری با برادر معاون شهردار!

تاریخ خبر: 1396/3/24

قراردادهای میلیاردی شهرداری با برادر معاون شهردار!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

بنياد باغ‌هاي تهران را حراج زد

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

شوراي پنجم قاليباف را مواخذه كند

شهرداری تهران از چه زمانی سیاسی شد؟

قراردادهای میلیاردی شهرداری با برادر معاون شهردار!

کوه به کوه نرسید قالیباف به محسن رسید

واکنش حافظی به پاسخ مترو درباره استخدام‌ها

عطریان‌فر: قالیباف از اصول‌گرایان بازی خورد

 

 

اعتراضات چند هفته اخير در مورد استخدام‌هاي گسترده و بي‌حساب و كتاب در روزهاي پاياني فعاليت تيم شهرداري فعلي پايتخت باعث شد تا ديروز معاون منابع انساني شهرداري تهران براي اداي توضيحات به صحن شورا بيايد. تشكري‌هاشمي در ابتدا در مورد شائبات، سوالات و شايعات پيرامون استخدام‌هاي انجام شده در شهرداري تهران و استخدام‌هاي سال 92 شركت بهره‌برداري مترو پاسخ داد و با بيان اينكه همزمان با توسعه مترو نيازمند افزايش تعداد پرسنل و نيروها بوديم، گفت: در سال 86 تعداد ايستگاه‌ها 50 تا بوده است و حالا تعداد ايستگاه‌ها به بيش از دو برابر رسيده است و نمي‌توانستيم با نيروي انساني محدود كار را پيش ببريم.
وي با بيان اينكه بيان برخي موضوعات مبني بر اينكه 50 درصد نيروهاي مترو بي‌سواد و مابقي نيز زير ديپلم هستند توهين به پرسنل آموزش ديده و تخصصي است، افزود: كار مترو از هواپيما حساس‌تر است چرا كه در يك سانحه هوايي ممكن است نهايتا 500 نفر دچار حادثه شوند اما در مترو با هر اشتباهي جان هزاران نفر به خطر مي‌افتد. وي با اشاره به گزارش سازمان بازرسي كل كشور از وضعيت مترو و استخدام‌هايش با بيان اينكه سازمان بازرسي كل كشور سوالات خود را براي شركت مترو ارسال كرده اما بنا به دلايلي همچون زياد بودن حجم سوالات و تنوع سوالات، كارشناسان نتوانستند در زمان مقرر پاسخ‌ها را ارسال كنند، اظهار كرد: زماني همه پاسخ‌ها ارسال شد كه گزارش سازمان بازرسي منتشر شده بود و پس از آن نيز ما توضيحاتي را به سازمان داديم و ابهامات‌شان مرتفع شد.
وي درخصوص به كارگيري نيروي انساني ظرف 12 سال دوره مديريتي شهرداري فعلي تهران گفت: 54 هزار و 430 نفر پرسنل شهرداري تهران در سال 1384 و همزمان با آغاز دوره مديريت آقاي قاليباف در شهرداري تهران بود كه پس از گذشت 12 سال، تعداد نيروهاي شهرداري تهران به 55 هزار و 594 نفر رسيده است يعني در تمام طول 12 سال گذشته با وجود تعريف ماموريت‌هاي جديد اجراي پروژه‌هاي بزرگ تنها دو درصد افزايش نيروي قراردادي و استخدامي در شهرداري تهران داشته‌ايم. معاون منابع انساني شهرداري تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود و در تشريح فرآيند تبديل وضعيت كاركنان قراردادي به ثابت و آزمايشي گفت: در سال 1394 مكاتبات زيادي با سازمان مديريت و برنامه‌ريزي انجام شد كه نهايتا مجوزي از اين سازمان اخذ شد كه براساس آن اجازه تبديل وضعيت 5 هزار نفر از نيروهاي قراردادي به ثابت و آزمايشي داده شد البته در ذيل صدور اين مجوز شروطي از جمله تصويب اعتبار لازم براي تبديل وضعيت اين افراد در شوراي اسلامي شهر تهران و برگزاري آزمون در فضاي رقابتي و حدود پست‌هاي بلاتصدي در شهرداري تهران اعلام شد. تشكري‌هاشمي درخصوص پست‌هاي بلاتصدي در شهرداري تهران گفت: اين موضوع كه به عنوان يكي از شروط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور اعلام شده است، مورد توجه قرار گرفت به شكلي كه تعداد پست‌هاي شهرداري تهران براساس چارت تعيين شده 15 هزار و 500 پست بوده كه از اين ميان 14 هزار پست داراي تصدي است و 1500 پست بلاتصدي بود. اين پست‌ها براساس ساختار دهه 60 تعيين شده است و هيچ تغييري در طول سال‌هاي گذشته نداشته است. اعتبار لازم براي تغيير وضعيت نيروها نيز در بودجه سال 1396 در نظر گرفته شد و مقدمات برگزاري آزمون در فضاي رقابتي مهيا شد بنابراين هر سه شرط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور محقق شد.
تشكري‌هاشمي ادامه داد: در فرآيند تبديل وضعيت آزمون استخدامي پرسنل مراحلي از جمله بررسي وضعيت موجود و نيازمندي، مكاتبه با سازمان برنامه‌ريزي و مديريت، اخذ مجوز 5 هزار نفر، تاييد شوراي اداري- استخدامي، عقد قرارداد با سازمان سنجش، موقوف‌الاجرا شدن آن، برگزاري جلسات كارشناسي، تاييد مجدد مجوز تبديل وضعيت، ابلاغ دستورالعمل تبديل وضعيت و برگزاري آزمون در دو مرحله سپري شد.
اما اين گزارش 2 ساعته واكنش‌هايي را نيز از سوي برخي اعضا به دنبال داشت كه شايد يكي از مهم‌ترين آنها انتقاد رحمت‌الله حافظي بود. وي در واكنش به گزارش منابع انساني شهرداري با لحني تند خطاب به تشكري گفت: آدرس غلط به مردم ندهيد؛ صحبت‌هاي شما با گزارشات سازمان بازرسي تناقض دارد آمارهاي اعلام شده نياز به راستي‌آزمايي دارد و سازمان بازرسي اعلام كرده پاسخ‌ها قابل قبول نيست. براساس گزارش سازمان بازرسي ۹ هزار نفر اختلاف بين آمار نيروي انساني در گزارش شهرداري و سازمان بازرسي وجود دارد. او همچنين با اشاره به كمبود واگن‌هاي مترو تصريح كرد: شهرداري ۶۰۰ واگن از برنامه عقب است و اين مساله ارتباطي با بحث بودجه ندارد.
محمد سالاري نيز يكي ديگر از اعضايي بود كه نسبت به گزارش معاون منابع مالي شهرداري واكنش نشان داد. وي درعين حال كه اين گزارش را گزارشي كارشناسي مي‌خواند تاكيد كرد: براساس گزارش شهرداري فقط ۲ درصد افزايش در تعداد پرسنل شهرداري صورت گرفته است. اين افزايش ۲درصدي با واقعيت‌هاي موجود تطابق ندارد. چه خوب بود اين گزارش را دراختيار اعضاي شورا نيز قرار مي‌دادند. همچنين براي رفع هرگونه ابهامي بهتر است اسامي پرسنل شهرداري كه تغيير وضعيت داده شده‌اند و ۵۰ هزار نفري كه استخدام شده‌اند اعلام شوند. عليرضا دبير، رييس كميسيون برنامه و بودجه نيز گفت: به نظر مي‌رسد در بحث استخدام‌ها بايد كميته‌اي تشكيل شود تا صحت و سقم آن مشخص شود و مشخص شود چه كساني استخدام شده‌اند و در چه شركت و سازمان‌هايي به كار گرفته شده‌اند؟
دبير افزود: من نمي‌دانم دوستان چطور الان و در اين روزهاي پاياني وارد اين موضوع شده‌اند درحالي كه دو – سه سال قبل ما به اين موضوع ورود كرديم و از شهرداري جواب خواستيم ولي افرادي، آمدند و شروع كردند به پرونده‌سازي عليه من. براي خانه ما بپا گذاشتند... از خانواده و همسرم فيلم و عكس گرفتند و شايعات زيادي را منتشر كردند... ولي ما باز هم كار خودمان را كرديم.
باغ فروشي در پايتخت
همچنين ديروز موضوع باغ‌هاي تهران باز هم سوژه شورا بود. در اين جلسه محمد حقاني، رييس كميته محيط زيست شورا دراعتراضي در مورد فروش بي‌رويه و بي‌حساب و كتاب باغ‌هاي تهران گفت: از بنياد مستضعفان مي‌خواهيم كه باغات را نگهداري كنند و در تعاملاتي كه با شهرداري دارند اين باغات به شهرداري واگذار و براي ايجاد فضاي سبز استفاده شود. محمد حقاني با اشاره به مزايده برخي باغات تهران توسط بنيادها اظهار داشت: سرنوشت باغ‌هاي تهران سرنوشت عجيبي است. از ابتداي انقلاب با وجود اينكه قانون حفظ و گسترش باغات اجرايي نشده است، اين باغات بيشتر براي افراد ثروتمندي بوده كه از كشور فرار كرده‌اند و امروز در اختيار بنيادها قرار گرفته است. حقاني افزود: بنيادهاي مختلف نسبت به نگهداري باغات در شهر تهران همتي نداشته‌اند ودر حال حاضر نيز تعداد زيادي از باغات را يكي از بنيادها براي فروش به مزايده گذاشته است.
حقاني با اشاره به مزايده برخي از اين باغات به دست بنياد مستضعفان گفت: با توجه به اينكه بنياد مستضعفان تعداد زيادي از باغات را در شهر تهران به مزايده براي فروش گذاشته است، حداقل ترتيبي اتخاذ شود تا شهرداري تهران اين باغات را خريداري و در اختيار مردم قرار دهد. حقاني گفت: قطعا شوراي بعدي با ساخت ‌وسازها در باغات مخالفت مي‌كند و نخواهد گذاشت باغات تخريب شود. وي همچنين درخصوص تذكر هفته گذشته خود در صحن علني شوراي شهر تهران مبني بر خريد يك ساختمان براي اداره كل حراست شهرداري تهران گفت: با توجه به بررسي مجدد بنده ظاهرا اين كار در حال انجام است لذا از رييس شوراي اسلامي شهر تهران درخواست مي‌كنم كه مانع انجام اين كار شوند چرا كه در شرايط مالي امروز شهرداري تهران، نبايد اين اتفاق بيفتد. در ادامه تذكر اين عضو شوراي شهر تهران، مهدي چمران، رييس شوراي اسلامي شهر تهران نيز درخصوص فروش برخي باغات توسط بنيادها گفت: بي‌ترديد اين زمين‌ها باغ خواهند ماند و كسي فكر نكند بتواند اين باغات را با قيمت پايين خريداري كند و بعد در آنها برج بسازد. اينها فضاي سبز و باغ هستند كه طبق پهنه خود مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

اعتماد

گمانه‌زني‌ها براي پست جديد قاليباف

 یک نفر هست که در این روزها و ماه‌های پساانتخاباتی، همگان بیش از هرکسی مشتاق‌اند اخباری درباره آینده سیاسی- کاری‌اش بشنوند. او کسی نیست جز «محمد‌باقر قالیباف»، فرمانده اسبق نیروی انتظامی که 12 سال است بر کرسی شهرداری تهران تکیه زده. او که رفتنش از شهرداری تهران قطعی است، این روزها هرجا می‌رود یا هر دیداری دارد، محتمل است که به آینده کاری او ربطی پیدا کند. 
تازه‌ترین گمانه‌زنی درباره آینده شغلی او را عکس‌های منتشرشده در روز گذشته رقم زد. شهردار تهران خندان به دیدار «علی‌محمد نوریان»، سرپرست فعلی دانشگاه آزاد، رفته است، درحالی‌که محسن هاشمی هم او را همراهی می‌کند یا حداقل در این میزبانی یا میهمانی حضور داشته است. محسن هاشمی همان کسی است که برخی به‌شدت مشتاق هستند او را به‌جای قالیباف در کسوت شهردار تهران ببینند. هاشمی در حالی در کنار شهردار فعلی در یک قاب قرار گرفته است که دانشگاه آزاد این روزها در حال «هاشمی‌زدایی» است. رئیس سابق دانشگاه آزاد که نزدیک به هاشمی‌رفسنجانی بود، برکنار شده است. یاسر هاشمی هم به‌تازگی از دبيرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد کنار گذاشته شده و این روند هاشمی‌زدایی در نهادها و زیرمجموعه‌های دانشگاه آزاد به‌ویژه رسانه‌های مرتبط، به‌سرعت در حال انجام است. حضور این دو نفر در عکس‌های منتشرشده در کنار هم و در دانشگاه آزاد می‌تواند سازنده روایتی باشد که لزوما رابطه علت و معلولی در آن جریان ندارد. روایتی با این مضمون که «قالیباف ممکن است مدیر میراث پدری محسن هاشمی شود و در عوض صندلی شهرداری به محسن هاشمی سپرده شود».
آینده قالیباف می‌تواند جور دیگری هم رقم بخورد؛ برخی سرگذشت و سرنوشت او را به همتای نظامی‌اش محسن رضایی تشبیه می‌کنند و پیوند می‌زنند. رضایی هم بعد از سه دوره ناکامی به سپاه بازگشت، لباس نظامی بر تن کرد و در دانشگاه امام حسین مشغول تدریس شد. اگرچه هم‌زمان دبیری  و عضويت مجمع تشخیص مصحلت نظام را هم ادامه می‌دهد. شاید برای قالیباف هم چنین سرانجامی قابل تصور باشد، اینکه به عضویت مجمع تشخیص مصحلت نظام در آید؛ اما در کنار این عضویت او به یک سمت رسمی و مدیریتی هم نیاز دارد، شاید به سیاق رضایی به گذشته‌اش بازگشت کند. در این صورت این شانس یا حق انتخاب را دارد که رنگ لباسش را خودش انتخاب کند. لباس سبز تیره‌اش را به تن کند و به یکی از قرارگاه‌های سپاه بازگردد یا در دانشگاه امام حسین همکار رضایی شود یا رنگ سبز روشن‌تر را انتخاب کند و در دانشگاه پلیس تدریس کند یا اصلا سفید را انتخاب کند و به پرواز درآید. 
شایعه درباره اینکه قالیباف بعد از شهرداری کجا می‌رود، زیاد است؛ بیشتر آنها هم تکذیب می‌شود. در روزهای گذشته اخباری به گوش رسید که گویا شهردار مشهدی تهران یکی از گزینه‌های آیت‌الله رئیسی برای اضافه‌شدن به تیم جدی مدیریتی تولیت آستان قدس است. آن‌چنان‌ که شنیده‌ها حکایت از این داشت که محمدباقر قالیباف دیداری با حجت‌الاسلام رئیسی داشته و گویا در این دیدار موضوع قائم‌مقامی او در تولیت آستان قدس پیشنهاد شده است. 
چند وقت قبل هم خبری در فضای مجازی ردوبدل شد مبنی بر اینکه شهرداری اهواز مقصد بعدی محمدباقر قالیباف است؛ اما مهدی ذاکری، مشاور شهردار تهران در گفت‌وگو با باشگاه «خبرنگاران جوان» این خبر را تکذیب کرده بود. مشاوران قالیباف و نزدیکانش یا واقعا هنوز اطلاعی از آینده کاری رئیس خود ندارند یا در صورت اطلاع، تمایلی به افشای آن ندارند. حسین قربان‌زاده، مشاور شهردار تهران و سردبیر همشهری، دو هفته پیش به «شرق» گفته بود: «من حدسم این است که ایشان امورات مختلفی دارند که به آن خواهند پرداخت. کارهای جهادی و پیگیری امور مناطق محروم. در حوزه ساخت‌وساز این مناطق، حوزه سلامت و... خارج از فضای دولتی و شهرداری فعال می‌شوند. فراخوان‌هایی از قبل بوده و افراد دلسوزی بدون هیچ چشمداشتی برای کمک آمده‌اند و کارهای مختلفی انجام داده‌اند؛ اما این را که دقیقا کجا خواهند رفت، باید از خود ایشان بپرسید».
 برخی گمانه‌زنی‌ها و اخبار تأییدنشده هم حاکی از این بودند که او احتمالا به ریاست ستاد فرمان اجرائی امام منصوب خواهد شد. برخی هم در این میان از بنیاد مستضعفان سخن گفته‌اند. گمانه رفتن او به بنیاد مستضعفان البته سال 92 قوت بیشتری گرفته بود. همان زمان برخی دیگر هم می‌گفتند بهتر است او فعالیت‌های خود در دانشگاه را جدی‌تر پیگیری کند. آن زمان حتی شایعه شده بود که ممکن است قالیباف به ‌جای ضرغامی بر مسند ریاست صداوسیما بنشیند. به نظر می‌رسد قالیباف در سال92 با وضعیت به‌مراتب بهتری به نسبت امروز روبه‌رو بود. احتمال نشستن بر صندلی ریاست صداوسیما کجا و شهرداری اهواز کجا؟ 
 سال92، وقتی قالیباف در 52سالگی بعد از هشت سال تلاش و کادر‌سازی و فعالیت مداوم ستادهایش، نتوانست منتخب ملت شود، صحبت از این شده بود که آیا پایان کار سیاسی فرمانده سابق سپاه و پلیس و شهردار تهران فرارسیده است؟ نرسیده بود. حالا بعد از سه دوره شکست شاید قطعی‌تر بتوان از احتمال این پایان سخن گفت. محمد عطریانفر به‌تازگی درباره او گفته است: «برادرمان آقای قالیباف واقعا یک شخصیت سیاسی نیست. یک سیاست‌مرد و سیاست‌مدار نیست. چرا نیست؟ به ‌دلیل همین عملکرد توهم‌آمیز و پر از خطا، آدم به این واقعیت تلخ می‌رسد که این بنده خدا در قضیه انتخابات بازی خورده. بالاخره وقتی کسی دو بار در یک رقابت و آزمون سیاسی شکست می‌خورد، پیامش این است که ظرفیت رأی او همین‌قدر و حداکثر پنج ‌میلیون است. به چه دلیل خود را دوباره به افکار عمومی ارائه می‌کنی که مجددا دچار آسیب شوی؟ این حداقل اولین خبط سیاسی آقای قالیباف است».
پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت نهم، پیش از انتخابات شورای شهر، پایان عمر سیاسی قالیباف را پیش‌بینی کرده و گفته بود: «آقای قالیباف در مناظره‌ها به‌واسطه حرف‌هایی که مطرح کرد نشان داد بسیار به قدرت علاقه‌مند است. حتی علاقه‌مندی وافر او به قدرت موجب موضع‌گیری‌های بسیار اشتباهش شد. طبق خبرهای رسیده گروهی شورای شهر پنجم را در اختیار می‌گیرند که متفاوت از گروه قبلی هستند. 30 بر هیچی که در انتخابات مجلس اتفاق افتاد به نظرم امروز نیز 21 بر هیچ اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات شورای شهر تهران می‌شوند؛ بنابراین آقای قالیباف در کنار افت پایگاه اجتماعی‌اش، جایگاه شهرداری تهران را هم از دست خواهد داد. در مجموع دوره سیاسی آقای قالیباف به پایان رسید».
قالیباف خیلی اهل گوش‌دادن به توصیه‌های مشاورانش نیست، اگر بود الان شاید رئیس‌جمهوری بود. سال 92، بعد از انتخابات، یکی از مشاورانش گفته بود قالیباف باید از کار اجرا بیرون بیاید، برود گفتمان‌سازی کند و وقتش را صرف بررسی چرایی ناکامی‌اش بکند. سرنوشت امروزش نشان می‌دهد نرفت و نکرد. شاید در آینده نیز چنین نکند. 

شرق

شوراي پنجم قاليباف را مواخذه كند

شهرداری تهران از چه زمانی سیاسی شد؟

پس از جنگ تحمیلی و هنگامی که مرحوم آیت‌ا... هاشمی به ریاست‌جمهوری رسیدند، کشور در مسیر بازسازی خرابی‌های جنگ و توسعه قرار گرفت. در این مقطع آقای کرباسچی که استاندار اصفهان بودند به تهران منتقل شدند و مسئولیت شهرداری تهران را پذیرفتند. آقای کرباسچی در مرحله نخست، مدیریت شهر تهران را از یک مدیریت سنتی به یک مدیریت مدرن تبدیل و تلاش کرد چهره و دکوراسیون شهری را مدرن کند. در نتیجه در پارک‌های سنتی شهر تهران تغییرات مدرنی ایجاد شد تا برای شهروندان تهرانی دلپذیرتر شود. در دولت آیت‌ا... هاشمی طرحی در دولت به تصویب رسید که بر اساس آن شهردار تهران می‌بایست به عنوان یک عضو کابینه در جلسات هیات دولت شرکت کند. در نتیجه آقای کرباسچی اولین فردی بودند که جایگاه شهرداری تهران را از یک جایگاه عمرانی به یک جایگاه سیاسی تبدیل و به عنوان شهردار در جلسات هیات دولت شرکت ‌کردند. جایگاه شهرداری تهران تا قبل از روی کار آمدن غلامحسین کرباسچی از اهمیت امروز برخوردار نبود و پس از دوران کرباسچی به یک جایگاه بااهمیت تبدیل شد. آقای کرباسچی تلاش کرد برای شهرداری تهران منابع مالی جدیدی به وجود بیاورد و به همین دلیل در این دوران ساخت‌و‌سازهای تهران آغاز شد. مساله دیگر اینکه در دولت اصلاحات قانون تشکیل شوراهای شهر و روستا تصویب شد. در چنین فضایی اصلاح‌طلبان با حمایت کامل مردم وارد شورای اول شهر تهران شدند. در نتیجه افرادی مانند عبدا... نوری، سعید حجاریان، ابراهیم اصغرزاده، جمیله کدیور، محمد عطریانفر و عباس دوزدوزانی، وارد اولین شورای شهر تهران شدند. با این‌همه، پس از مدتی بین اصلاح‌طلبان حاضر در شورای شهر اختلاف‌سلیقه پیش آمد و شورای شهر اول تهران به یک شورای پرحاشیه و پرحرف و حدیث تبدیل شد. این در حالی بود که چهره‌های تأثیرگذار این شورا مانند عبدا... نوری نیز شورا را ترک کردند و به وزارت کشور رفتند و از طرف دیگر جمیله کدیور نیز وارد مجلس شورای اسلامی شد.
اختلاف سلیقه اصلاح‌طلبان از کجا شروع شد؟
به نظر من زمینه انشقاق و شکست جریان اصلاحات از شورای شهر اول تهران آغاز شد. این در حالی بود که مردم در خرداد76 با شور و اشتیاق بالا در انتخابات شرکت و یک حماسه سیاسی خلق کرده بودند. با این‌همه، اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر اول بر سر کوچک‌ترین مسائل دچار اختلاف شدند و همین مساله سبب دلسردی مردم از اصلاح‌طلبان شد. نکته دیگر اینکه پس از تشکیل شورای شهر وظیفه انتخاب شهردار تهران از وزارت کشور به شورای شهر واگذار شد. در نتیجه اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر اول آقای مرتضی الویری را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند. با این‌همه، آقای الویری علاقه داشت تهران را مانند قبل و به صورت سنتی اداره کند که این وضعیت پس از دوران آقای کرباسچی دیگر امکانپذیر نبود. از سوی دیگر اعضای شورای شهر نیز بیش از آنکه در انتخاب خود از تعقل و تدبیر استفاده کنند اسیر هیجان و حواشی به‌وجودآمده پیرامون شورای شهر شده بودند. برای مثال آقای عباس دوزدوزانی که برای یک مقطع زمانی به ریاست شورا برگزیده شده بود پس از اینکه این مدت به پایان رسید و شخص دیگری رئیس شورا شده بود همچنان خود را رئیس شورا می‌خواند و زیر بار تصمیم کلی شورا نمی‌رفت. ایشان در جلسات شورا شرکت می‌کرد، اما در رأی‌گیری‌ها شرکت نمی‌کرد و به دلیل همین یک رأی مصوبات شورا به حد نصاب نمی‌رسید. در نتیجه عملکرد برخی افراد در شورای شهر در نهایت شورای اول را به بن‌بست کشاند.
در این مقطع زمانی فساد اقتصادی هم در شورا وجود داشت؟ فساد اقتصادی از چه زمانی در شورای شهر و شهرداری تهران آغاز شد؟
خیر، در این مقطع زمانی فساد اقتصادی در شورا و شهرداری وجود نداشت. فساد اقتصادی از زمانی آغاز شد که نوسازی در تهران شکل گرفت و «پول» برای مدیریت شهری معنا پیدا کرد. در چنین شرایطی ساخت‌و‌سازها در تهران افزایش پیدا کرد و ضوابط جدیدی در این زمینه به وجود آمد. به همین دلیل هوا‌فروشی و تبدیل پارکینگ به ساختمان و همچنان تبدیل باغات به اراضی مسکونی آغاز شد. بدون شک یکی از جنایات بزرگی که در شهر تهران رخ داد تبدیل حواشی خیابان‌ها به املاک خصوصی بود. در نتیجه از زمانی که ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در تهران آغاز شد منابع مالی وارد مناسبات سیاسی و قدرت شد. اتفاقات رخ‌داده در شورای شهر اول تهران از دو جنبه در آینده جریان اصلاحات تأثیر منفی گذاشت. نخست اینکه عملکرد بحث‌برانگیز اعضای شورای شهر سبب قهر مردم با جریان اصلاحات شد و این مساله خود را در انتخابات بعدی و به‌خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری سال84 نشان داد. وضعیت به شکلی بحرانی شد که وزارت کشور تصمیم گرفت شورا را منحل کند. مساله دیگر اینکه اصولگرایان از اختلاف‌سلیقه و مشکلات شورای اول شهر تهران استفاده کردند و در حالی که مردم نیز با اصلاح‌طلبان قهر کرده بودند موفق شدند وارد شورای دوم شهر تهران شوند. در همین مقطع زمانی بود که تشکل آبادگران از دل شورای دوم شهر تهران بیرون آمد و بر احمدی‌نژاد برای شهرداری تهران و در آینده ریاست‌جمهوری سرمایه‌گذاری کردند.
احمدی‌نژاد چگونه زمینه‌های ریاست‌جمهوری خود را از شهرداری تهران فراهم کرد؟
احمدی‌نژاد دارای دو خصوصیت مهم بود. نخست اینکه قانون را قبول نداشت و در شرایطی که متوجه می‌شد عمل به قانون به ضررش تمام می‌شود تلاش می‌کرد قانون را زیر پا بگذارد و دوم اینکه از همان ابتدا یک پوپولیست به تمام معنا بود که به‌راحتی می‌توانست روی موج افکار عمومی سوار شود. به همین دلیل اولین اقدامی که در تهران انجام داد، این بود که هیات‌های مذهبی را ساماندهی کرد و برای آنها منابع مالی در نظر گرفت. نکته مهم در این زمینه این است که چطور احمدی‌نژاد سر از شهرداری تهران درآورد. این در حالی است که وی در انتخابات مجلس ششم از تهران کاندیدا شده بود و در نهایت نفر هشتادوسوم تهران شد. به نظر می‌رسید اصولگرایان از مدت‌ها قبل به دنبال فرد ناشناخته‌ای می‌گشتند که بتواند سیاست‌های آنها را در آینده ادامه بدهد. با این‌همه، احمدی‌نژاد خیلی زود خود را به عنوان نماد مستضعفین و پابرهنگان جامعه معرفی کرد و تلاش کرد از این طریق برای خود شهرتی به دست بیاورد. این در حالی بود که در همان زمان محمدباقر قالیباف به عنوان یک اصولگرای مدرن که لباس‌های گران‌قیمت می‌پوشید و مدارج ترقی را نیز پله‌پله طی کرده بود به عنوان رقیب احمدی‌نژاد معرفی شد. با این‌همه، اصولگرایان که در پشت‌پرده بر احمدی‌نژاد برای ریاست‌جمهوری اجماع کرده بودند با شگردهای تبلیغاتی همه اذهان را به سمت قالیباف کشاندند تا بتوانند برنامه‌های بلندمدت خود را اجرا کنند. از سوی دیگر، احمدی‌نژاد در زمانی که شهردار تهران بود برای خود منابع مالی ایجاد کرد و با اشخاص ذی‌نفوذ ارتباط پیدا کرد و از همانجا زمینه حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را برای خود فراهم کرد. این در حالی بود که شورای دوم شهر تهران به صورت کامل تابع دیدگاه‌های احمدی‌نژاد بود و این دو با همکاری یکدیگر تلاش می‌کردند سیاست‌های اصولگرایان را برای رسیدن به قدرت اجرا کنند. در نتیجه شهرداری تهران برای احمدی‌نژاد و اصولگرایان به یک سکوی پرتاب برای رسیدن به ریاست‌جمهوری تبدیل شد. قبل از آن احمدی‌نژاد هیچ‌ سابقه مدیریتی در کشور نداشت و تنها سابقه آن استانداری استان تازه‌تأسیس اردبیل بود. احمدی‌نژاد با شگردهای پوپولیستی تلاش کرد بلندگوی باندهای ثروت و قدرت را در تهران به دست بگیرد و به همین دلیل تلاش کرد همه گروه‌های مهم قدرت را از خود راضی نگه دارد. در زمانی که احمدی‌نژاد شهردار تهران بود شهرداری تهران به یک مرکز بزرگ مالی تبدیل شد و قاعده و قانون دقیقی نیز برای کنترل این همه ثروت وجود نداشت.
آیا قالیباف نیز راه احمدی‌نژاد را در شهرداری تهران ادامه داد؟
قالیباف در 12 سالی که شهردار تهران بود ظلم بزرگی به مردم تهران کرد. اگر به صورت دقیق این مساله بررسی شود که روزی که قالیباف به شهرداری تهران رسید مساحت تهران چقدر بود و امروز چقدر است به‌راحتی می‌توان به اتفاقاتی که در طول این 12 سال در تهران رخ داده است، پی برد. از سوی دیگر، باید درآمد شهر تهران را در نیز در طول 12 سال گذشته مورد بررسی دقیق قرار داد تا مشخص شود پول‌های هنگفتی که در شهرداری تهران صرف برخی مسائل نامشخص شد با چه هدفی صورت گرفته است. مدیریت قالیباف در تهران تاحدود زیادی شبیه مدیریت پوپولیستی احمدی‌نژاد بود. با این‌همه، بین مدیریت این دو نفر تفاوت‌هایی نیز وجود داشت. احمدی‌نژاد در زمان مدیریتش در شهرداری تهران تلاش کرد منابع مالی لازم و همچنین مراکز تأثیرگذار قدرت را برای انتخابات ریاست‌جمهوری با خود همراه کند. به همین دلیل نیز تلاش کرد از تمام امکانات شهرداری تهران در این زمینه استفاده کند. این در حالی است که قالیباف در دوران مدیریت خود بیشتر به دنبال به رخ کشیدن تهران برای شهرهای دیگر ایران و حتی جهان بود. به همین دلیل هزینه‌های هنگفتی را صرف زیباسازی‌های مجلل شهری می‌کرد تا مردم گمان کنند وی در مدیریت شهری عملکرد قابل قبولی داشته است. از سوی دیگر، قالیباف به جای اینکه هزینه عبور و مرور خودروهای شخصی را در تهران افزایش دهد تا عبور و مرور کمتری در این زمینه وجود داشته باشد، تلاش کرد هزینه عبور و مرور خودروهای شخصی را در تهران کاهش بدهد. به همین دلیل نیز آمار خودروهای شخصی در تهران به‌شدت افزایش پیدا کرد و همراه با آن آلودگی هوا نیز شکل بحرانی به خود گرفت، طوری‌که هوای تهران در طول سال تنها چند روز عادی است. این در حالی است که در شهرهای مهم دنیا مانند لندن هزینه عبور و مرور خودروهای شخصی را بالا می‌برند و همزمان هزینه عبور و مرور با وسایل حمل‌و‌نقل عمومی را کاهش می‌دهند تا مردم مجبور شوند از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنند. قالیباف بیشتر دوران مدیریتش در شهرداری تهران به دنبال ظاهرسازی تهران و به دست آوردن پول برای این ظاهرسازی‌ها بود.
قالیباف نیز مانند احمدی‌نژاد به دنبال جمع کردن منابع مالی برای رسیدن به ریاست‌جمهوری بود؟
بله، قالیباف سه بار شانس خود را برای رسیدن به ریاست‌جمهوری امتحان کرد، اما هر سه بار شکست خورد. سرمایه‌هایی که صرف ساختن بزرگراه امام علی(ع) و پل طبقاتی صدر شد، باید صرف به زیرزمین بردن وسایل حمل‌ونقل عمومی می‌شد. این در حالی است که بزرگراه امام علی(ع) و پل طبقاتی صدر تنها برای ظاهرسازی شهر تهران بود و کارکرد دیگری نداشت. قالیباف در شهرداری تهران به دنبال این بود که خود را به عنوان یک مدیر توانمند ملی به مردم معرفی کند. به همین دلیل نیز از همه سرمایه شهرداری تهران استفاده کرد تا مردم به‌خوبی اقدامات وی را مشاهده کنند. مدیریت قالیباف در شهرداری تهران ایجاد‌کننده وضعیتی بود که در آن در راستای اهداف شهردار تهران عمل شود. در 12 سال گذشته شبکه‌هایی به شکل‌های مختلف در شهرداری تهران رخنه کردند و پرونده‌های زیادی در این زمینه منتشر شد.
به نظر شما شورای شهر پنجم و شهردار آینده تهران برای ساماندهی به اوضاع شهر تهران چه اقداماتی باید انجام بدهند؟
بدون شک شورای شهر پنجم تهران وارث شکست‌های چهار شورای گذشته است. در نتیجه شورای شهر پنجم یک راه بیشتر پیش روی خود نمی‌بیند. شورای پنجم یا به دنبال این خواهد بود که راه چهار شورای گذشته را ادامه بدهد یا اینکه به دنبال درانداختن طرحی نو در مدیریت شهری تهران است. بدون شک اگر شورای جدید نیز به دنبال ادامه رویکرد شوراهای گذشته باشد قطعا با شکست مواجه می‌شود و ظرفیت‌های جریان اصلاحات را از بین می‌برد. این در حالی است که در شرایط کنونی شورای شهر با یک دوران طلایی مواجه شده است به شکلی که هر21 نفر اعضای این شورا اصلاح‌طلب هستند و هیچ‌کدام از اصولگرایان موفق نشدند وارد شورای شهر شوند. این وضعیت در شورای دوم شهر تهران برای اصولگرایان اتفاق افتاد و در آن شورا، اصولگرایان موفق شدند به صورت کامل شورای شهر را در اختیار بگیرند. به نظر من اگر شورای شهر پنجم تهران قصد دارد عملکرد موفقی از خود برجای بگذارد باید دو اقدام بسیار مهم انجام بدهد. نخستین اقدامی که شورای جدید باید انجام بدهد این است که باید محمدباقر قالیباف را به خاطر سیاست‌هایی که در طول مدیریتش در شهرداری تهران انجام داده است مورد مواخذه قرار بدهد. از سوی دیگر، شورای شهر جدید باید به همه پرونده فساد اقتصادی در شهرداری و شورای شهر رسیدگی کند و نتایج را به مردم اعلام کند. شورای شهر پنجم باید در این زمینه با قاطعیت عمل کند و از تمام امکانات موجود برای مشخص شدن پشت‌پرده شهرداری تهران استفاده کند. دومین اقدام مهمی که شهرداری تهران باید انجام بدهد انتخاب یک شهردار متخصص و متعهد برای شهر تهران است. به نظر من تنها فردی می‌تواند در شهرداری تهران مدیریت کارآمدی داشته باشد که از بدنه مدیریت شهری باشد و مسائل شهری را به‌خوبی بشناسد. در نتیجه اگر شهردار تهران با تمهیدات سیاسی انتخاب شود هیچ ‌کمکی به شهر تهران نخواهد کرد. تهران مدت‌هاست از سیاست‌بازی و سیاسی‌کاری رنج می‌برد. در نتیجه در دوران جدید انتخاب یک شهردار که با مدیریت شهری آشنا باشد یکی از اولویت‌های جدی شورای شهر است. به نظر من از بین اسامی‌ای که تاکنون برای شهرداری تهران مطرح شده است، بهترین گزینه محسن هاشمی است که هم دارای تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری است و هم‌اینکه تا حدود زیادی با مشکلات شهری تهران آشناست و فضای شهری تهران را به‌خوبی می‌شناسد.

آرمان

قراردادهای میلیاردی شهرداری با برادر معاون شهردار!

شورای شهر تهران با بودجه ۱۸۰۰میلیارد تومانی در بودجه سال ۹۵ برای هوشمندسازی شهر تهران موافقت کرد اما دقیقا یک ساعت قبل از آن که شهردار بودجه سال ۹۶ را به شورای شهر تقدیم کند، تقاضای مصوب کردن ۲۰۰۰میلیارد دیگر برای هوشمندسازی را داد. شهرداری اعلام کرد که این ۲۰۰۰میلیارد را برای سال ۹۶ می‌خواهد اما مصوبه‌اش را قبل از آن که بودجه را به شورای شهر تقدیم کند، درخواست کرد. این مبلغ با مخالفت برخی از اعضای شورای شهر به ویژه اعضای اصلاح‌طلب روبرو شد ولی با پشتگرمی که شهردار تهران به رای اصولگرایان داشت، توانست این بودجه را مصوب کند. اما پشت پرده این بودجه کلان که هنوز هم به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده، چیست؟ هوشمندسازی توسط کدام شرکت انجام می‌شود و این شرکت چه نسبتی با معاون شهردار دارد؟ در این مورد با نمایندگان مردم در پارلمان شهری به گفتگو نشستیم.
**قانون منع مداخله زیر پا گذاشته شد
رحمت‌اله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «براساس قانون منع مداخله، مجموعه‌ها نمی‌توانند برای انجام امور و خریدها با اقوام خود قرارداد ببندند. زیرمجموعه حمل و نقل ترافیک این قانون منع مداخله زیرپا گذاشته شده و برادر یکی از معاونین شهردار و منصوبین به او شرکتی دارند که پروژه تلویزیون‌های هوشمند، دوربین‌های سطح شهر، مونیتورهای هوشمند BRT و تلویزیون‌های تبلیغاتی را به صورت پیمانکاری، برداشته و نصب می‌کنند.»
وی با اشاره به این که از این نظر به شهرداری تذکر داده شد، می‌افزاید: «پاسخ شهرداری این بود که این شرکت شامل منع مداخله نمی‌شود. شکایت را از جایگاه کمیسیون به مراجع ارجاع دادیم و سه‌شنبه (دیروز) قرار منع تعقیب آمد و آنها هم اعلام کرده‌اند که این قراردادها بلامانع است. قرار شد مشاور حقوقی کمیسیون روی آن اعتراض بگذارد و در زمان مقرر آن را به مراجع بفرستیم.»
حافظی تاکید کرد: «این جزء بدیهیات اولیه است و ما نمی‌دانیم به چه استنادی این قرار منع صادر شده است. برادر یکی از معاونین شهردار با زیرمجموعه همان معاونت قرارداد دارد و سالهاست با قراردادهای چند صد میلیاردی نسبت به تامین این تجهیزات اقدام می‌کند. انتظار داریم رسیدگی به این موضوع انجام شود و نهایتا به یک جمع‌بندی برسیم.»
**ترک تشریفات از سوی شهرداری
محسن سرخو، رئیس کمیته حمل و نقل و ترافیک نیز در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «هوشمندسازی که بحث آن در صحن شورای شهر مطرح شد مربوط به نصب دوربین‌ها و... در سطح شهر است. به علت ترک تشریفات شهرداری با یک شرکت خاص (که تقریبا از ۱۰ سال پیش قراردادهایش را منعقد می‌کند) با هر گونه بودجه برای آن سیستم هوشمندسازی مخالفت دارم. شرکتی به نام «ب.‌ ق» مکرر قراردادها با شرایط ترک تشریفات با او منعقد شده و که اعتقاد من درست نبوده است. برای گرفتن مصوبه ۲هزار میلیارد گفتند که دیگر با آن شرکت خاص قرارداد نمی‌بندیم ولی من این نگرانی را دارم که با یک شرکت قرارداد ببندند و آن شرکت‌ هم باز با شرکت «ب. ق» قرارداد ببندد.»
به گفته وی، «متاسفانه ۱۰-۱۲ سال است که یکسری از قراردادها با ترک تشریفات و برخلاف آئین‌نامه معاملات در بخش‌های شهرداری منعقد می‌شود. مثل روزنامه همشهری که از توزیع و آگهی‌ها و آگهی‌های داخلی گرفته تا مطالب آن همه با ترک تشریفات قراردادهای میلیاردی بسته می‌شود و در این بحث هوشمندسازی سطح شهر هم این نکته ترک تشریفات وجود دارد.»
سرخو با اشاره به اینکه سیستم هوشمندسازی مربوط به سطح خیابان‌هاست، تاکید می‌کند: «این هوشمندسازی مربوط به معابر و خیابان‌هاست و اصلا ربطی به سیستم قطار مترو ندارد و سیستم‌های هوشمند قطار مترو روی خودش نصب است و سیستم جداگانه‌ای ندارد.»
**بودجه هوشمندسازی در منابع رفاهی هزینه شد
محمدمهدی تندگویان، نایب رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری در این باره با بیان اینکه موضوع هوشمندسازی شهر فقط ۲ هزار میلیارد نبود به آفتاب یزد می‌گوید: «در بررسی جامع‌تری که کردیم تقریبا حدود ۷-۶ هزار در این ردیف موضوع داریم و شهرداری خیلی از آنها را در سرفصل‌های خدماتی – پرسنلی هزینه کرده است. بحث هوشمندسازی شهر چند قصه داشت؛ یکی از این مباحث ترافیک و رصد کل شهر بود و اینکه آنلاین کل شهر را داشته باشیم اما مبحث به خرید دوربین‌ها منتج می‌شد که عدد و رقم بزرگی در سازمان حمل و نقل و ترافیک محاسبه شد و اعتراضات زیادی را در پی داشت.»
تندگویان در پاسخ به این سوال که چه رقمی برای تامین دوربین‌ها نیاز بود؟ می‌گوید: «فقط بحث دوربین‌های شهری یک قرارداد ۲۲۰۰ میلیارد تومانی داشت.» وی دوباره به هوشمندسازی اشاره کرده و می‌گوید: «بحث بعدی هم رفتن به سمت شهر الکترونیک و تجارت الکترونیک و در حقیقت آسان‌کردن دسترسی‌های مورد نیاز مردم در سامانه‌ها بود. در این بخش هم تقریبا شهرداری کاری نکرده است. مثلا ساماندهی مشاغل، موضوعاتی مثل اسنپ، تپسی و... همه در این بخش ساماندهی می‌شود. یعنی این موارد بخشی از هوشمندسازی شهر است که گام‌هایی برداشتند و در تاکسیرانی سامانه ایجاد کردند. ولی همه این گام‌ها ناقص است و هیچ کدام جامع نیست.» نایب رئیس کمیسیون با اشاره به اینکه در آن سه فصل نه اقدامات خوبی انجام و نه سرفصل درست هزینه شده است، تاکید می‌کند: «خیلی از بودجه این سرفصل به معاونت منابع انسانی رفته و در بحث خدماتی- پرسنلی هزینه شده است. یعنی زمانی که ما ردیف‌های بودجه را درآوردیم بحث حتی موضوعات رفاهی پرسنل در بعضی از سازمان‌ها و جابه‌جایی بودجه از بخش هوشمندسازی شهر انجام شده است. این اتفاقی است که در هوشمندسازی افتاده و این هوشمندسازی فکر می‌کنم به اهدافش نرسیده است.»

آفتاب یزد

کوه به کوه نرسید قالیباف به محسن رسید

رفت و آمدها در روز سه‌شنبه به دانشگاه آزاد پررنگ‌تر از سایر روزها بود و محمدباقر قالیباف در دانشگاه آزاد و در دفتر نوریان سرپرست این دانشگاه حاضر شد. دیروز محسن هاشمی معاون عمرانی دانشگاه آزاد هم در دفتر نوریان حضور داشت و با قالیباف صحبت کرد.
مواجهه
با انتخاب اعضای شورای پنجم شورای شهر که از طیف اصلاحات هستند، قالیباف شانسی برای ماندن در شهرداری تهران ندارد و باید پس از 12 سال با بهشت خداحافظی کند. بنابراین حضور او در دانشگاه آزاد که طی ماه‌های اخیر دستخوش حواشی زیادی بوده شائبه‌های زیادی را ایجاد می‌کند. به‌ویژه تصاویر قالیباف که خوش‌و‌بش او را با محسن هاشمی نشان می‌دهد که منتخب اول مردم تهران برای حضور در شورای شهر پنجم و در عین حال معاون عمرانی دانشگاه آزاد است. این ملاقات سوالات زیادی در اذهان پدید آورده است. محسن هاشمی شخصیت قدرشناسی است و سعی دارد تا گله‌ها تاثیری در انجام آنچه تکلیف خود می‌داند، ایجاد نکند. به عنوان نمونه پس از انتخاب قالیباف به عنوان شهردار تهران در سال 92 محسن‌هاشمی به همراه او به مجلس آمد. وی به خبرنگاران گفت: «آقای قالیباف زمانی که من مدیرعامل مترو بودم معتقد بود باید در پست‌های بالاتر فعالیت کنم و خواهان این بود که در انتخابات شورای شهر و شهرداری حاضر شوم.» اما قالیباف چنین منشی نداشت و فروردین امسال گفت: «یک روز گفتم شمایی که 13 سال مسئولیت مترو را بر عهده داشتید و ادعا می‌کنید که این کاره هم بودید و حتی 5 سال در دوره مدیریت ما و زیر نظر ما مسئولیت مترو را بر عهده داشتید، حداقل این 5 سال را که زیر نظر ما بودید با آن 8 سال مقایسه کنید و ببینید در آن 8 سال چه کارهایی صورت گرفت و در مقابل، این 5سال پیشرفت چگونه بود؟» دیروز اما محسن هاشمی با روی گشاده پذیرای قالیباف شد. درباره چرایی حضور قالیباف در دانشگاه آزاد چند گمانه را می‌توان مطرح کرد. نخست اینکه هدف او از این حضور دیدار با محسن‌هاشمی بوده است، چرا که فرزند آیت‌ا... هاشمی در زمانی که قالیباف شهردار تهران بود از مدیریت مترو کنار گذاشته شد و شاید اکنون در تلاش برای فراموش شدن این اقدام است. از سوی دیگر هنوز موضوع نشستن محسن‌هاشمی بر صندلی شهردار تهران که 12 سال در اختیار قالیباف بوده، منتفی نشده است. دیدگاه‌های محسن‌هاشمی درباره مسائل شهری چنان با واقعیات پایتخت تطابق دارد که گویی او برای حل معضلات کلانشهر تهران برنامه‌های موثری آماده کرده است. هر چند محسن هاشمی هیچ‌گاه از ارائه پیشنهاداتش برای رفع مشکلات شهرداری دریغ نکرده و همراهی و مشورت برای رسیدن به تهرانی آباد را وظیفه خود می‌دانسته و می‌داند.
کوه‌ها، آدم‌ها
از سوی دیگر میزان آرای محسن هاشمی در انتخابات شورای شهر چنان بود که نشان داد مردم به توانایی‌های او در اداره شهر واقف هستند و از نشستن او بر کرسی شهرداری تهران استقبال می‌کنند و همین موضوع سبب ایجاد این شائبه شده که شاید قالیباف برای صحبت درباره تصمیم محسن‌هاشمی درباره حضورش در شهرداری به دانشگاه آزاد رفته باشد. ضرب المثلی هست که می‌گوید: «کوه به کوه نمی‌رسد ولی آدم به آدم می‌رسد» و این ضرب‌المثل دیروز در مورد محسن هاشمی و قالیباف مصداق یافت. برخی هم این گمانه را مطرح می‌کنند که قالیباف پس از خداحافظی از شهرداری تهران قصد حضور در دانشگاه آزاد را دارد.

آرمان

 

واکنش حافظی به پاسخ مترو درباره استخدام‌ها

رحمت اله حافظی پس از ارائه گزارش معاون شهردار درباره وضعیت استخدامی در شهرداری تهران با بیان اینکه درخواست دارم آدرس غلط به مردم ندهید،

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه پاسخ های مدیریت وقت شرکت مترو به سازمان بازرسی برای دلیل جذب نیروی مازاد آن هم بدون برگزاری آزمون یا مصاحبه علمی، قانع کننده نبوده، گفت: نمی‌گوییم استخدام نکنید، می‌گوییم چرا استخدام شما بدون آزمون یا مصاحبه علمی بوده و نیروهای غیرکیفی جذب کرده اید، مغلطه نکنید و اصل موضوع را زیر سوال نبرید.

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاين، رحمت اله حافظی پس از ارائه گزارش معاون شهردار درباره وضعیت استخدامی در شهرداری تهران با بیان اینکه درخواست دارم آدرس غلط به مردم ندهید، گفت: مطالب ارائه شده درباره استخدام ها در شهرداری تهران با استناد به گزارش سازمان بازرسی کل کشور است، این سازمان یک نهاد رسمی و قانونی است. مگر اینکه سازمان بازرسی اعلام کند گزارش من اشتباه بوده است و ببخشید که قطعا چنین چیزی نیست.


وی ادامه داد: این گزارش خرداد 93 تهیه شده است و بازرسی کل کشور می گوید طی سالهای 90 تا 92 تعداد 4200 نفر به کارکنان شرکت مترو اضافه شده، از این تعداد 3 هزار نفر شاغل بوده اند که تغییر وضعیت پیدا کردند و استخدام شدند و هزار و 200 نفر نیز استخدام جدید هستند. آمار کارکنان حوزه مدیر عامل از 736 نفر به دو هزار و 55 نفر رسیده است. گزارش بازرسی می گوید از آقای قلی ها مدیرعامل وقت شرکت بهره برداری مترو سوال کردیم و پاسخ ایشان قانع کننده نيست. در این گزارش 90 صفحه ای تکه به تکه طرح سوال صورت گرفته و پس از درج پاسخ مسئولین مربوطه، قید شده که پاسخ ها قانع کننده نیست.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آماری که شهرداری ارائه می کند نیاز به راستی آزمایی داشته و در حال حاضر این آمار را قبول ندارم، گفت: اینکه شهرداری می گوید در سال 84 که این مدیریت آنان شروع شده، 54هزار نفر نیرو داشته اند و امروز به 55 هزار نفر رسیده است نیاز به راستی آزمایی دارد. گزارش بازرسی در جایی می‌گوید در پیوست بودجه سال 92 که توسط مدیر کل مجامع شهرداری ابلاغ شده است کارکنان مترو در سال 90، پنج هزار و 428 نفر و در سال 91 و 92 هفت هزار و 531 نفر اعلام شده که با تعداد کارکنان اعلامی توسط معاونت منابع انسانی طی سال 91 و 92 به ترتیب، هشت هزار و 886 نفر و نه هزار و 390 نفر اختلاف دارد.

حافظی با بیان اینکه بین آمار نیروی انسانی اعلام شده توسط شهرداری با گزارش سازمان بازرسی، اختلاف وجود دارد، گفت: آقایان، منکر نشوید، صفحه 7 گزارش می گوید در بررسی ها مشخص شد بیش از 400 نفر از کارکنان جذب شده طی سالهای 90 تا 92 بالای 40 سال سن دارند، به طوری که مدرک تحصیلی 50 درصد از آنان زیر دیپلم بوده است و تنها 7 درصد آنان مدرک فوق دیپلم و لیسانس دارند که بیش از نیمی از افراد دارای مدرک فوق دیپلم و لیسانس، در امور غیر مرتبط با مدرک تحصیلی‌شان به کار گمارده شده اند، همچنین بیش از 30 درصد افراد مورد بررسی دارای مدرک پنجم ابتدایی یا بی‌سواد هستند. دلایل استخدام این افراد برخلاف موارد مندرج در آیین نامه استخدامی، از مدیرعامل وقت شرکت بهره برداری مترو سوال شده و پاسخ ایشان قانع کننده نبوده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در پاسخ به اعتراض معاون منابع انسانی شهردار گفت: این گزارش سازمان بازرسی است و اگر اعتراض دارید به سازمان بازرسی اعلام کنید.

وی با اشاره به آمار ارائه شده توسط معاون شهردار در باره افزایش تعداد واگن‌ها تاکید کرد: گفتند تعداد واگن ها از 372 به 1329 رسیده است، چرا نمی گوئید که در برنامه پنج ساله به شما چقدر تکلیف شده است؟ بگویید که باید 1900 واگن می داشتیم و 600 واگن از برنامه عقب هستیم. راجع به نبود بودجه برای خرید واگن هم باید اشاره کنم آنقدر هزینه های غیر ضرور داشته اید و دارید که می توانستید با جلوگیری از این هزینه ها کارهای دیگری هم برای مردم انجام دهید که انجام ندادید.

حافظی ادامه داد: ما هم می گويیم راهبر مترو می خواهیم، ما هم میگويیم ایمنی مسافران مترو باید به نحو مطلوب تامین شود، ما نمی‌گويیم چرا استخدام کرده‌اید بلکه می‌گويیم چرا استخدام شما بدون آزمون و بدون مصاحبه علمی بوده و نیروهای غیرکیفی جذب کرده اید. لطفا مغلطه نکنید و اصل موضوع را زیر سوال نبرید با این وجود اگر دوستان اصرار دارند که خطائی رخ نداده، درخواست دارم کمیته ای برای راستی آزمایی گزارش آقایان تعیین شود.

آرمان

عطریان‌فر: قالیباف از اصول‌گرایان بازی خورد

محمد عطریان‌فر عضو ارشد حزب کارگزاران و از فعالان سیاسی و در عین حال روزنامه‌نگار است. او روز گذشته‌ در گفت‌وگو با انتخاب در باره بسیاری از مسائل روز سیاسی خصوصا انتخابات اخیر و نامزدهای آن از جمله رئیسی و قالیباف دیدگاه‌های خود را بیان کرده است که شاید نکته کلیدی حرف‌های او «بازی خوردن قالیباف» باشد. بخش‌هایی از این گفت‌وگو در ادامه می‌آید. عطریانفر معتقد است که یک سال قبل از انتخابات یقین داشت که روحانی پیروز انتخابات است. 
او می‌گوید:بنده به عنوان کسی که یک نوع اشراف مختصر در فضای سیاسی دارد، به این جمع بندی رسیدم که پیروز سال 96 آقای روحانی است . مکرر در مصاحبه هایم نیز اشاره 
می کردم که وی فراتر از رای دوره قبل خود ظاهرخواهد شد . هم از نظر درصد و هم از نظر کمیت . یک مقدار که جلوتر آمدیم و ترکیب مشخص شد، مشخص شد ارزیابی بنده با واقعیت منطبق بود.
 عطریان‌فر در باره ماندن قالیباف و رئیسی همزمان در انتخابات تاکید کرد:اگر این ها دوپاره می ماندند، حتی ‌ممکن بود جمع آرای آقای رئیسی و آقای قالیباف به 15 میلیون هم نرسد. چراکه نه تنها از رای اصلاح طلبی چیزی به آنها منتقل 
نمی شد بلکه رای خودشان هم ریزش می کرد.اگر رئیسی و قالیباف با هم در انتخابات می ماندند، آقای رئیسی 6 میلیون و آقای قالیباف 4 میلیون رای می‌آورد و درواقع 5 میلیون این رای مازاد اثر هم‌افزایی و رزنانسی است که به دلیل وحدت و امید طرفداران برای نیل به مرحله دوم بود که ایجاد شد.
وی در باره وجه سیاسی قالیباف و حضور سه‌باره‌اش در انتخابات گفت: برادرمان آقای قالیباف واقعا یک شخصیت سیاسی نیست. یک سیاستمرد و سیاستمدار نیست. چرا نیست؟ به دلیل همین عملکرد توهم‌آمیز وپر از خطا، آدم به این واقعیت تلخ می رسد که این بنده خدا در قضیه انتخابات بازی خورده. بالاخره وقتی کسی دوبار در یک رقابت و آزمون سیاسی شکست می‌خورد، پیامش این است که ظرفیت رای او همین قدر و حداکثر 5 میلیون است. به چه دلیل خود را دوباره به افکار عمومی ارائه می‌کنی که مجددا دچار آسیب شوی؟ این حداقل اولین خبط سیاسی آقای قالیباف است. من پیش تر گفته بودم آقای قالیباف علی القاعده خودش نباید بیاید و اندک عقل سیاسی حکم می کند که وی از حضور سه باره پرهیز کند. به هر حال آقای قالیباف رزمنده قابل احترامی است. ما بچه‌های جنگ را دوست داریم. اینها آدمهایی بودند که در دفاع از این سرزمین زحمت کشیدند. خدمت محسن آقای رضایی هم توصیه داشتیم خود را آلوده به این فضاها نکن. اجازه بده به عنوان نماد و سمبل جنگ بمانی و این محبوبیت ملی را برای خود نگه دار. دلیلی ندارد کسی بخواهد تا آخر عمر روی کله موج سیاست حضور داشته باشد. پیش بینی ما این بود که آقای قالیباف هم نباید بیاید اما ایشان به سادگی بازی خورد. عطریان‌فر در پاسخ به این پرسش که قالیباف بازی چه کسی را خورد؟ گفت:بازی جریان اصول‌گرا را. تحلیل من این است آقای قالیباف با توجه به دوبار شکستی که در گذشته خورده بود، به هیچ عنوان زیر بار نمی رفت بیاید اما آنها یک مقدار در باغ سبز نشان دادند. وی از این فرش قرمز پهن کردن‌ها خوشش آمد. این عضو ارشد کارگزاران سازندگی در ادامه تاکید کرد:آقای قالیباف اساسا آدم تندمزاجی نیست. من برایشان احترام قائلم ولی واقعا برخلاف چهره گذشته‌اش ظاهر شد.عصبانیتی که دیدید، 70 درصدش ناشی از دغدغه و ناراحتی از دست دوستان و 30 درصد هم می‌خواست خودی نشان دهد و با آقای روحانی رقابت کند. آقای قالیباف آدم بی‌ادبی نیست ولی خیلی بی ادبی کرد. آدم خلاف‌گویی نبوده ولی خیلی خلاف گویی کرد. آدم شانتاژگری نبود ولی خیلی شانتاژ کرد. آدمی نبود که بازی دیگران را بخورد ولی بازی دیگران را خورد. ایشان 24 بار در طول سه تا مناظره صحبت کرد و در همه این 24 بار که هرنامزدی صحبت کرد ترفند "4 درصد و 96 درصد "ساختگی خودش را مطرح کرد. 
وی در باره زندگی سیاسی قالیباف تاکید کرد: آقای قالیباف دوره قبل تمام بود. باید تلاش کرد رفتارایشان اصلاح و این ظرفیت منشاء دوام خدمت باشد .
عطریان‌فر در باره زندگی سیاسی رئیسی نیز معتقد است: آقای رئیسی به‌معنای مصطلح، زندگی سیاسی نداشته‌اند. برادرمان آقای رئیسی در دستگاه قضا همیشه پرسشگر بوده و هیچ‌وقت پاسخگو نبوده است. سیاستمردی و سیاست ورزی پاسخگویی است و نه پرسشگری.

همدلی

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid